Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Sep 2005, 18:46   #21
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by obvious:
iiiih...ce amintiri neplacute-balanescu la "anonimul"...

adica? mie mi-au placut prelucrarile dupa Maria Tanase si mi-a mai zis cineva si de niste prelucrari dupa Kraftwerk (de ex. 'we are robots') la fel de faine.. chestia e ca daca nu erau proiectiile lui Obermaier cu Maria Tanase si cu imaginile din lumea satului (casa taraneasca, oile, paharele de vin etc), spectacolul ar fi iesit mult mai sarac...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2005, 19:36   #22
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by cherryblossom:
[b]Balanescu Quartet

mda, se putea sa ratezi tu?
pentru cunostintele tale, poate ar trebui sa intelegi, mai intai, ca balanescu fura ce poate de la nyman, care fura ce poate le la philipp glass. in aceeasi ordine de idei, curentul asta, minimal-repetitiv, era cool pe la sfarsitul anilor '60, inceputul anilor '70, cand steve reich, john addams si philipp glass, in urma multor experiente cu droguri, au descoperit acest gen de muzica, un fel de varianta intelectuala de audio-hippie(o melodioara simplista si diafana repetata, in cerc, la nesfarsit, care sa ilustreze senzatia de ameteala). dup-aia l-au mai slefuit putin, reich si addams s-au lasat de el, glass o arde in continuare "a la", in muzici de filme(foarte "dated"). prin '80 a aparut nyman care a preluat si el ce-a inteles si cat l-a dus mintea(adica cam de prost gust), dar s-a pliat bine pe vizualul imbarligat al lui greenaway, si, mda, balanescu...
cu alte cuvinte, sa compui muzica din asta, in zilele noastre, e din aceeasi categorie cu-- casa cu ingerasi, piramida si lei de marmura, a lui costi ionita si tablourile cu lebede pe lac, la apus, pictate impresionist-pointillist, din piata(e kitsch cu pretentii)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2005, 19:42   #23
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by obvious:
balanescu la... "anonimul"...

Oooo da. Ce spectacol a fost. "Balanescu", a one man show. Pe langa faptul ca mi-a traumatizat urechiile si a crapat niste geamuri, nici macar n-a avut decenta sa sparga vioara (Pete Townshend style 8) ). Dar desigur, Balanescu a stat in umbra lui Iures (enough said).
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2005, 20:33   #24
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by zizi:
... si, mda, balanescu...
cu alte cuvinte, sa compui muzica din asta, in zilele noastre, e din aceeasi categorie cu-- casa cu ingerasi, piramida si lei de marmura, a lui costi ionita si tablourile cu lebede pe lac, la apus, pictate impresionist-pointillist, din piata(e kitsch cu pretentii)

balanescu -- kitsch cu pretentii?????? ori e kitsch, ori e dated, care din ele pana la urma? cred ca exagerezi...

mie imi place "luminitza"! (what's wrong with "mother" de exemplu?) mi-a placut de cand am auzit-o prima data, nu-mi pasa ca asta se compunea acu' treijda' ani, imi place si gata. si n-as zice ca e de prost gust, what the heck. mai degraba as zice ca e o chestiune de gusturi.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2005, 22:37   #25
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by zizi:
mda, se putea sa ratezi tu?
adica? pai tocmai, eu ratez o gramada de chestii bune pentru ca stau prost cu timpul.. iar la Balanescu am fost la insistentele unui amic, dar nu-mi pare rau..

Originally Posted by zizi:
pentru cunostintele tale, poate ar trebui sa intelegi, mai intai, ca balanescu fura ce poate de la nyman, care fura ce poate le la philipp glass.
eu as merge mai departe si as zice ca Balanescu a furat de data asta direct de la Philip Glass, cel putin asa mi-a sunat mie la un moment dat.. pe de alta parte, nu ma deranjeaza prea tare ca fura, important e sa fure 'bine'..

Originally Posted by zizi:
in aceeasi ordine de idei, curentul asta, minimal-repetitiv, era cool pe la sfarsitul anilor '60, inceputul anilor '70, cand steve reich, john addams si philipp glass, in urma multor experiente cu droguri, au descoperit acest gen de muzica, un fel de varianta intelectuala de audio-hippie(o melodioara simplista si diafana repetata, in cerc, la nesfarsit, care sa ilustreze senzatia de ameteala). dup-aia l-au mai slefuit putin, reich si addams s-au lasat de el, glass o arde in continuare "a la", in muzici de filme(foarte "dated"). prin '80 a aparut nyman care a preluat si el ce-a inteles si cat l-a dus mintea(adica cam de prost gust), dar s-a pliat bine pe vizualul imbarligat al lui greenaway, si, mda, balanescu...
cu alte cuvinte, sa compui muzica din asta, in zilele noastre, e din aceeasi categorie cu-- casa cu ingerasi, piramida si lei de marmura, a lui costi ionita si tablourile cu lebede pe lac, la apus, pictate impresionist-pointillist, din piata(e kitsch cu pretentii)
e bine de stiut, thx, am bagat la cutiuta.. si apreciez si ca ai stat sa-mi explici mie atit... la faza cu Balanescu-'kitsch cu pretentii' am retineri, sint de acord cu europe_east, depinde de gusturi..

Originally Posted by zizi:
de unde se poate deduce si ca snobii, oricat de multa "Arta" ar ingurgita pe nerasuflate, cu polonicul sau intravenos, tot inculti raman.
asta nu-mi place cum suna, te rog sa reformulezi astfel incit data viitoare cind ma izbesc de tine pe forum sa nu ma uit urit .. si poate imi spui si cum te cheama, ca mi se pare aiurea sa numesc 'zizi', nu se potriveste cu un tip care stie atitea lucruri despre curentul minimal-repetitiv
peace!!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 10:47   #26
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Aseara, la MNAC baietii de la Khidja Clouds Society au livrat corespunzator, mai bine decit alti romani de pe felia asta (fratii Nasser, sa zicem, cunoscuti neincorporabililor sub numele de scena Sunday People); ca intotdeauna, Vexxatu m-a lasat rece cu flowurile si freestyleurile lui cu glumite inteligente, chipurile (asta se vizeaza vreun MC Solaar); in schimb, Kid Koala - omu' pt care a fost aruncat pe bataie line-up-ul de mai sus - a facut niste scratchuri de zile mari; educatia lui jazzuistica si-a spus cuvintul de mai multe ori in colectia de viniluri: E.F, F. S. Catre sfirsit, copilu' a inceput sa dea drumu' la noise, sa trimita lumea la culcare: remixu' la nus'ce piesa de laRage Against... a fost mai urlator decit in zilele mele de rockoteci. In rest, tineri din aceia care si-au petrecut toata saptamina dinainte gindindu-se ce haine sa isi ia pentru seara respectiva. Eu, in schimb, mr all natural, o ardeam ca intotdeauna cul, decent, respectuos, in tricoul meu Converse, cadou de la prietena mea.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 10:58   #27
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
de zici bey, sunt misto sandi pipal. si fratele nasser e chiar de un mare bun-simt. am inteles ca vand de sparg in .de
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 11:37   #28
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
khidija... :love:

altfel, iordache, fost-a cineva?
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 14:31   #29
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Juma' de ATF, 1/3 de arhitectura, diversi interpreti la platan si buton plus alti citiva dj de radio transofrmati in oameni de tv, sau nu, ale caror nume le stiti cu toti, deci no need to write them no mo'.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2005, 21:49   #30
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Sunet mocha mocha.... kiddy e prea tare pt Romania... in rest, urasc MNAC... traisca Vexxatu....Rusu si Flore big up...
un mic pont neoficial... miroase a Roni Size
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 10:29   #31
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
hmmm..cam cat de fondat pontul? caci de data asta i ain't gonna be unprepared.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 11:38   #32
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
and how do u prepare?
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 01:33   #33
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
TMBase careva???
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2005, 09:08   #34
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
We very much dislike dnb, thank you.
Uite niste chestii de anu' trecut, poate-ti amintesti cite ceva.

http://www.tmbase.ro/gallery_media/t...stivalmini.mov
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2005, 14:26   #35
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Planta Baja r0x0rz. Club pizdos.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 16:00   #36
solidox
Senior
 
solidox
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 84
cu intirziere dar ..


in aceeasi ordine de idei, curentul asta, minimal-repetitiv, era cool pe la sfarsitul anilor '60, inceputul anilor '70, cand steve reich, john addams si philipp glass, in urma multor experiente cu droguri, au descoperit acest gen de muzica, un fel de varianta intelectuala de audio-hippie(o melodioara simplista si diafana repetata, in cerc, la nesfarsit, care sa ilustreze senzatia de ameteala).

Cu tot respectul si cu asumarea riscului de a incepe un flame, nu stii despre ce vorbesti. Defapt nu, stii despre ce vorbesti, dar nu intelegi. Oricum, te asigur ca-ti respect parerea si te iubesc in continuare. :love:



In alta ordine de idei, iubitorilor de funky-jazz, le recomand Skalpel, nu ce-a facut Kopilul Koala. Are el o dexteritate acolo, dar departe de ce ar trebui sa fie muzica adevarata.

Deadbeat, mult mai sintetic, mult mai mult feeling. Un melanj de stiluri pe ritm de dub cu sonoritati IDM.

Daca m-ati urmarit pina aici, va recomand Murcof de care eu sint indragostit. Viori, sintetizatoare, pian, feeling cit poate sa intre intr-o melodie, poate kiar spre 110%
Nu e muzica usoara, nu merge ascultata cu prietenii la o bere, ci mai degraba cu seringa'n vena, dar ce mai conteaza acum.


Pt cei cu adevarat interesati de expresivitate, de compozitie impecabila, recomand deadbeat_-_abu_ghriab-bfhmp3.mp3
Exista un mare risc sa nu va spuna nimic, pt cei cu ureke fina, e un film intreg acolo. As putea sa sectionez melodia in bucatii de cite 10 secunde si sa fac un comentariu pe parti, pe ansamblu si pe aberatii aditionale. Dar nu cred ca e cazul aici.

Si va rog nu dati linkul mai departe daca se poate.
Enjoy
solidox is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 16:07   #37
solidox
Senior
 
solidox
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 84
Intr-adevar, DnB este maneaua celor cu 12 clase, dar la tmbase ma bate gindul sa fac un in-out rapid ca sa asisit la prestatia lui Rechenzentrum. E alta treaba
solidox is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 16:39   #38
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
mama... un nou critic... du-te bah pulisticule... maneau cu 12 clase esti tu si alti fraieri ca tine... mergi la tmbase ca snobu'... hai sictir
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 17:29   #39
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by solidox:
Cu tot respectul si cu asumarea riscului de a incepe un flame, nu stii despre ce vorbesti.

Ai descoperit si tu acum Skalpel si Deadbeat si o arzi deja in basini? Tu nu esti om de seringi in vene, ci de seringi in cur si ceai cu musetel, apoi desene animate.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 17:57   #40
solidox
Senior
 
solidox
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 84
maneau cu 12 clase esti tu si alti fraieri ca tine... mergi la tmbase ca snobu'... hai sictir
Daca te simti manelist nu e mai mult problema ta. Iar tmbase=snobism esti cu adevarat prost. Nu ai inteles nimic. manea=snobism ? L O L

Tot ce se poate ca la nivelul tau maneaua (dnb) sa fie snobism ...
Intr-o lume de orbi omul cu un oki e rege. Esti varza. Nu te baga ca esti depasit de situatie.


Ai descoperit si tu acum Skalpel si Deadbeat si o arzi deja in basini? Tu nu esti om de seringi in vene, ci de seringi in cur si ceai cu musetel, apoi desene animate.

Esti retard. Skalpel si deadbeat nu am descoperit acum, alea's albume 2005, de aia vorbeam despre ele . Nu's om de seringi in vena, era o metafora, esti varza din nou. Daca te duce creierul si urekea da tu o recomandare, orice borac ca tine poate sa o arda agresiv pe forumuri.

Ai descoperit si tu acum Skalpel si Deadbeat si o arzi deja in basini?
Asta venind de la omul care se a fost extaziat de kid koala si da citate din morcheeba. Lol. Esti hilar baiete. Ai descoperit si tu morcheeba si kid koala ? Bahaha
solidox is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells