Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Nov 2002, 12:52   #41
Tripp
Novice
 
Tripp
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 4
Multumiti de Sergiu? Bravo! Din cauza lui-si din cauza lui-merg lucrurile asa in cinematografie! Legea aia pe care o impune este o timpenie!Si minariile pe care le face pentru bugete?! Si presiunea pe care o face asupra televiziunilor particulare? si usa lui deschisa pentru toate manariile ce tin de vanzarea salilor? Si marele film cu "mari cintareti autohtoni" pe care l-a anuntat de curind? E senil si rau intentionat! Asta-i cu Sergiu la ora actuala...
Tripp is offline   sendpm.gif
Old 17 Nov 2002, 00:31   #42
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ce ziceti de urmatoarea afirmatie a domnului Sergiu Nicolaescu:"Eu nu fac politica!Am intrat in parlament ca sa ajut cinematografia romaneasca!"

si despre cele doua proiecte ale sale ce stiti?eu am aflat doar ca actiunea unuia dintre ele se va petrece la Timisoara in timpul Revolutiei din '89.iar celalalt se vroia o comedie usoara(si probail foarte comerciala) cu starurile momentului gen Stefan Banica Jr.
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 14:16   #43
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Ricutzule, este posibil ca Nicolaescu sa fii intrat in parlament pentru a ajuta cinematografia romaneasca insa la modul mutatis mutandis, ajutandu-se probabil pe el in primul rand :wink:
Cat despre filme cu Stefan Banica jr. nu vreau sa imi mai amintesc.....ma deprima si ma dezgusta personajul acesta.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 15:50   #44
MihaiD
Novice
 
MihaiD
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 20
Send a message via ICQ to MihaiD Send a message via Yahoo to MihaiD
Shapoi ce ?!? - daca se ajuta pe el intai - nu facem toti asta?
Sau poate ai auzit tu pe cineva sa fi reusit sa puna in practica idealismul?
Oricine se ajuta pe el intai.

Sa luam situatia urmatoare de exemplu:
Premise: Sa zicem ca locuiesti intr-un apartament amarat in rahova si conduci o dacie din 86 pt care ai facut eforturi mari financiare spre ati plati Asigurarea pe jumatatea de an in curs.
Ti se ofera ca in filmele americane printr-un concurs "fericit" de imprejurari sansa de a deveni senator pentru ca ai niste idei extraordinare despre cum sa ajuti patura x a populatiei.
La doua luni de zile dupa chestia asta unde crezi ca ai locui si ce masina crezi ca ai conduce?

Nu trebuie sa-mi raspunzi neaparat doar sa-ti pui tie intrebarea.

Eu as spune ca daca reusesti efectiv sa ajuti patura x a populatiei dupa cum ti-ai propus nu mai conteaza in ce fel si din ce motive s-au metamorfozat locuinta, masina si stilul tau de viata.

LOL
__________________
To know that you do not know is the best.
To pretend to know when you do not know is a disease.
MihaiD is offline   sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 16:46   #45
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Poate ca nu stii ca SN nu are nici o treaba cu rahova sau cu daciile cam de prin 65.... vorbeam despre o persoana aparte nu mai face comparatii aiurea, nu isi au rostul. SN sta pe langa mine si stiu ca nu e un tip sarac. Dar nu asta conteaza...despre a te ajuta mai intii pe tine sunt perfect de acord sub rezerva faptului ca de multe ori aceasta actiune isi pastreaza caracterul primar-personal in cele mai multe cazuri pentru totdeauna....insa sigur cred ca SN e o exceptie........
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 23:00   #46
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pe mine nu m-a deranjat la Sergiu Nicolaescu faptul ca s-a facut senator si si-a inceput doua filme...m-a surprins faptul ca nu-si da seama cat de penibil suna, venind din partea unui senator, faptul ca el nu vrea sa faca politica si ca vrea sa ajute cinematografia romaneasca... probabil ca si Irina Loghin vrea sa ajute muzica romaneasca iar Vadim a intat in politica pentru a salva poetii ratati! si de tara asta cine se ocupa?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 03 Mar 2003, 12:30   #47
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Poate Cinemagia :wink:
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   sendpm.gif
Old 03 Mar 2003, 12:31   #48
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Suntem onorati!
emanuel is offline   sendpm.gif
Old 21 Apr 2003, 14:57   #49
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Nici nu-i asa de rau ca are Sergiulica mesaj patriotic. rau e ca e caelasi de 20 de ani. Eu zic ca suntem destul de intligenti ca sa il fi inteles pana acun si sa ne fi saturat. Chiar daca a schimbat comisarul cu domnitorul si pe amandoi cu ofiterul roman teza e tot aia "N-am nimic, as un fleac, m-au ciuruit dar le arat eu mama lor de fascisti vanduti turcilor care tanjeste la tarisoara noastra".
Oricum nu va mai certati fratilor ca senatorul revine acum cu doua filme ca regizor si cinci ca producator ca sa ia si banii de pe masa.
Debuteaza ca documentarist si va face un reportaj in Irak cu trei milirde de lei in conditiile in care televiziunile produc asa ceva cu vre-o 20 de milioane bucata si nici nu ar avea alte surse grase de finantare din partea parlamentului roman pentru ca Maresalul Nicolaescu va fi detasat in Irak ca si reporter de razboi pe langa trupele americane. Nimeril-ar vre-un Ali ca si asa de glont a visat s-o mierleasca. (*)
catallin is offline   sendpm.gif
Old 22 Apr 2003, 11:03   #50
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by catallin:
Nimeril-ar vre-un Ali

nimeri-l-ar vreun.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 08:37   #51
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Ce ziceti de un alt nicolaescian, Mircea Daneliuc care declara intr-un interviu ca el nu merge la film pentru ca nu vrea sa vada porcarii si e convins ca nu apierdut nimic valoros pentru ca are o muza care ii pate la usa de fiecare data cand apare ceva de vazut si astfel pac fuge la capodopera si nu o scapa. Va dati seama, daca asta face asa pai atunci aia mai mari de afara inseamna ca umbla legati la ochi ca sa nu isi consume acuitatea vizuala pe prostii.
catallin is offline   sendpm.gif
Old 10 Jun 2003, 13:15   #52
Sergiu Nicolaescu
Junior
 
Sergiu Nicolaescu
 
Join Date: Jun 2003
Location: cnc
Posts: 58
de fapt, sunt foarte tare!
Sergiu Nicolaescu is offline   sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 10:33   #53
baubaul
Junior
 
baubaul
 
Join Date: Mar 2003
Posts: 31
Personal nu-mi place Sergiu Nicolaescu ,da cand eram copil si nu stiam ce e ala un film lucrat inteligent imi placeau filmele lui istorice(bravo lui!)
Dar tocmai am revazut filmele lui de "comisar" "Cu mainele curate,Ultimul cartus etc" si ce parere am acum...thumb down...Unu prezentarea(titlul numele actorilor etc) filmului imi aduc aminte de niste romane politiste de duzina foarte foarte proaste,rolul interpretat de Sergiu al nostru e cam penibil si cam rip-off din filmele vechi americane cu gangsteri ,el un adevarat barbat cu accent impecabil chiar si cand isi da duhul "Un flEc m-au ciruit.." ,mda nu am ce zice barbat adevarat se arunca,se rostogoleste in costumul impecabil care ii si ramane asa ,la fel ca si freza ,... impresionant..
Despre filme...este o scena unde intr-un internat de copii se impusca un mafiot,iar copii nu au nici o reactie la zgomotul armei,probabil regizorul vrea sa sublinieze o anti-teza intre innocenta copiilor si murdaria gangsterului..
A si intr-un interviu luat de Mircea Badea si Orese critica Gladiatorul ,nu stiu de ce...dar el este un regizor original un adevarat macho care nu s-a inspirat niciodata din filmele de peste ocean!

A si sunt cateva articole intersante in Academia Catavencu de acum o luna cred referitor la batranul nostru dinozaur si la mersul cinematografiei romanesti..
__________________
Every man fights his own war
baubaul is offline   sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 22:50   #54
umbralumircea
Novice
 
umbralumircea
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 8
Nu-mi vine sa cred ca un impostor se foloseste de numele regizorului Sergiu Nicolaescu pentru a face bascalie de cea mai proasta calitate. Avea dreptate profesorul meu care spunea ca pe noi, romanii, nu ne intrece nimeni la mishtouri...
__________________
Ale turnurilor umbre peste unde stau culcate;
Catre tarmul dimpotrivã se întind, se prelungesc,
S-ale valurilor mandre generatii spumegate
Zidul vechi al manastirei in cadenta il izbesc.
umbralumircea is offline   sendpm.gif
Old 26 Jun 2003, 00:36   #55
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
bummer

ca mare dreptate avea profesorul asta al tau...
dealtfel noi suntem de neintrecut si pe la altele...din pacate, din fericire...macar suntem.

Originally Posted by umbralumircea:
Nu-mi vine sa cred ca un impostor se foloseste de numele regizorului Sergiu Nicolaescu pentru a face bascalie de cea mai proasta calitate. Avea dreptate profesorul meu care spunea ca pe noi, romanii, nu ne intrece nimeni la mishtouri...
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 11:59   #56
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Ia uite

Ia uite ca sunt si persoane PRO SERJIU in secolul 21 :w00t:
Blue is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 21:07   #57
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Sergiu Nicolaescu A FOST un regizor bun pentru perioada comunista. Acum GATA! La pensie tatiku!
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 12:47   #58
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Cica ..

Citat de-a lui Serjiu : " Va mai trece mult timp pana veti mai avea un Sergiu Nicolaescu"
Blue is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 13:30   #59
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.sa fie. ce zici, tu pe cand ne bucuri cu un asemenaea citat?
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 13:35   #60
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by raptor:
.ce zici, tu pe cand ne bucuri cu un asemenaea citat?
Sectiunea asta are nevoie de un moderator permanent.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells