Păreri The Iron Lady

(2011)

Doamna de Fier

Dan1910 pe 26 August 2011 21:34
un singur cuvant: OSCAR. Inca un rol memorabil si care nu va trece neobservat
abain93 pe 15 Aprilie 2012 22:30
The Iron Lady - filmul nu este genial dar Meryl Streep da!
Nu stiu de ce, dar am fost usor dezamagit dupa ce am vazut The Iron Lady! Cred ca este corent sa afirmam ca Meryl Streep face cel putin 90% din film. O prestatie magnifica, superba si incomparabila care nu inceteaza sa uimeasca lumea cinematografica.
ATENTIE INSA: Meryl Streep este de OSCAR, nu filmul!!! Acesta este bun, dar esueaza in a crea cu succes imaginea si cadrul asa cum te-ai astepta de la un film autobiografic. Adevarul este ca, daca nu esti interesant de femeia ce a fost odata Margaret Thatcher, singurul lucru care te atrage este actrita principala.
Deci, pana la urma, cine este adevarata vedeta a acestei pelicule? Margaret Thatcher sau Meryl Streep? Eu sigur inclin spre a doua varianta;)

marta.b pe 3 februarie 2013 23:32
Mi-era teama ca doar eu am perceput filmul cu un vag sentiment de dezamagire. Ma bucur sa constat ca si tu ai gandit la fel.
sabinalin pe 11 Octombrie 2012 15:39
Pretul depasirii limitelor
Stiam cate ceva despre Margaret Thatcher, nu foarte multe pentru ca in perioada cand era prim-ministru traiam in Romania comunista, prin urmare informatiile nu abundau. Chiar daca nu pune accent foarte mult pe perioada in care fosta Margaret Roberts a condus destinele Marii Britanii, exceptie facand episodul razboiului Malvinelor, episod considerat relevant si detaliat cu grija, filmul este in primul rand o lectie deschisa de istorie recenta. Daca publicul e dezamagit in general de faptul ca se pune mai putin accent pe politica, modul in care e redata vulnerabilitatea "Doamnei de fier" ajunsa la senectute in situatia de a nu-si mai aminti multe lucruri e intr-adevar coplesitor. Merryl Streep n-avea cum sa rateze premiile majore ale industriei filmului, rolul a fost foarte ofertant iar marea actrita n-avea cum sa rateze.
cosmin_kedii pe 17 Aprilie 2012 12:49
Filmul scoate în evidenţă tot ceea ce este important să se ştie despre această doamnă mare. Pur şi simplu film Minunat, cu o superba performanta de Meryl Streep
BaetuAndrei pe 18 Februarie 2011 21:49
Un film despre fostul Prim-ministru Margaret Thatcher
elena.roteanu pe 17 februarie 2012 19:36
Wow, cum te-ai prins? ;)
GeluR pe 8 aprilie 2013 17:24
Tare frate... Si care o fo' indiciu'? Titlul filmului? Adevaru' ca tre' sa fii al naibii de perspicac ca sa-ti dai seama, ca au fost o grama'de "doamne de fier" in ultimile secole... Esti numa bun de un concurs de pro... vreau sa zic de cultura generala...
flopozippo pe 15 Aprilie 2012 14:55
Este un film bine realizat, cu o coloana sonor foarte bine aleasa, in car Meryl Streep face din nou un rol mare pentru care si-a meritat oscarul. Remarcabile sunt dialogurile, cu citate din discursurile rostite de Margaret Thatcher.
xerses pe 01 Februarie 2012 21:01
Un film extrem de interesant de la care avem cu totii ceva de invatat.
ciprian34 pe 21 Februarie 2012 19:45
Inca o dovada ca in ziua de azi nu se mai produc filme de calitate.Daca si filmul asta castiga Oscarul se inscrie in seria din ultimii ani in care am vazut ce filme au luat Oscarul,desi e ceva mai bun decat Discursul regelui.
GeluR pe 8 aprilie 2013 17:28
"Discursul regelui" n-a fost bun? De ce, ca n-a jucat Van Damme?
Tsotsi pe 21 Februarie 2012 21:44
Neconvingator, prea mult umor, un story cam incalcit. Nici interpretarea lui Merryl Streep nu mi-a placut, prea teatrala mi s-a parut, imi imaginam ceva mai decis, mai de iron lady :) In prima jumatate de ora am tot asteptat ceva sa ma introduca in atmosfera filmului si nimic...Flashback-uri prea multe, destul de ametitor. Machiajul si transformarea au iesit in evidenta. Cam atat.
Si totusi, din orice film se poate extrage si ceva bun. ..tot ce mi-a placut este acel mic monolog care suna asa :
Ai grija la gandurile tale, pentru ca ele devin cuvinte.
Ai grija la cuvintele tale, pentru ca ele devin actiuni.
Ai grija la actiunile tale, pentru ca ele devin obiceiuri.
Ai grija la obiceiurile tale, pentru ca ele devin caracterul tau.
Ai grija la caracterul tau, pentru ca el devine destinul tau.

carmenas pe 10 aprilie 2013 00:38
Hmm daca la comentariile despre film in general n-am avut nimic de spus pentru ca parerile sunt foarte subiective deoarece depind de unghiul in care se asteapta fiecare sa fie vazuta viata lui Margaret Thatcher, Acum nu m-am putut abtine sa nu comentez. Prestatia lui Meryl Steep nu este buna ci este magistrala. Talentul si profesionalismul, simplitatea interpretarii, surprinderea cu atata finete a fragilei structuri umane, totul pornit dintr-o aprofundare a caracterului personajului dusa la perfectiune, fac din Meryl Streep o actrita cu adevarat de OSCAR. Tocmai asta vrea sa arate filmul hotararea si puterea personajului in perioada lui de glorie in contrast cu slabiciunea si vulnerabilitatea acestuia la batranete. Asa ca Meryl Streep dovedeste inca odata ca este o actrita geniala, de o finete, profunzime si simplitate inegalabile.
Tsotsi pe 26 septembrie 2013 19:41
Multumesc pentru comentariu :) Cam tarziu, dar acum l-am vazut. Streep este o actrita mare, dar, dupa parerea mea, nu are nimic de-a face cu acest rol. E greu sa concurezi complexitatea realului, sa cunosti istoria Angliei, sa intri in profunzimea lui Thatcher, nu face distinctie in politica de ce e aia laburist si conservator, cine e torz si cine e wig si sa intelegi pe cine joci, ce a facut femeia aia...a si recunoscut intr-un interviu, inainte de film, ca vine pe un teren minat...imi pare rau, dar rolul este peste ea...plus, trairismul ei din ultima vreme, nu imi place...Na, e parerea mea :)
dido pe 26 Aprilie 2012 22:35
The Meryl Streep Iron Lady...
a reusit sa o inlocuiasca in memoria mea vizuala pe Margaret Thatcher...a carei imagine ma tem ca mi-a fost stearsa definitiv....Ce rost a avut sa se puna atata accent pe starea de decrepitudine in care ajungem oricum cu totii si sa ni se arate doar in treacat,in fundal ascensiunea impresionanta a unei femei in politica atat de conservatoare a englezilor nu-mi dau seama!De notat faza cand ajunsa in parlament vrea sa se duca la baie si da numai peste barbati...Meryl Streep a jucat formidabil,se transforma efectiv in personajul pe care il interpreteaza si nu ar fi prima data...dar in afara de asta filmul nu a reusit decat sa-mi dea fiori reci de mila si indulgenta fata de o femeie batrana...Mi-as fi dorit sa vad altceva,,,
ganj1968 pe 17 Februarie 2012 08:16
Este un film autobiografic al femeii care a condus destinele Marii Britanii vreme de 12 ani.Nu este un film super nu stiu cum,dar este bun.Mi-a placut jocul lui Meryl Streep.Merita vazut de toti cei ce iubesc filmul in general.
Dubrasca pe 03 Ianuarie 2012 00:55
Doar 5,9 de la IMDB.Ciudat....Astept cu nerabdare sa vad filmul.
julymic pe 9 februarie 2012 22:05
nu e ciudat deloc, nota data e realista. filmul nu merita prea mult. viziune plictisitoare a vietii intime a personajului din spatele mastii de fier.
GeluR pe 8 aprilie 2013 17:35
Este sigur ca daca ar fi jucat de pilda Halle Berry in rolu' coanei de fier i-ar fi placut si lu' julymic si lu' julymare... ca mulatra e mai de actiune, frr'te...
Xsky pe 19 Februarie 2012 12:57
Ce va placut la filmul asta?
Chiar nu inteleg ce va placut la filmul asta dupa 20 de minute eu deja dormeam .Ma rog probabil difera gusturile dar este clar ca este cel mai slab film a lui Meryl Streep
lungu_carina pe 19 februarie 2012 21:29
mie nu mi se pare asa clar. ba din contra. rolul ei e impecabil si filmul e unul autobiografic, realist. N-are cine stie ce punct culminant, dar ai de invatat din el si mai ales de la un personaj istoric deosebit - Doamne de Fier.
D.Ionut pe 21 aprilie 2012 12:43
Pai in primul rand e coloana sonora care e superba. In al doilea rand se demonstreaza ca fie esti femeie fie barbat ai nevoie de creier si suflet ca sa poti conduce o tara si nu numai.
cezarika21 pe 31 Ianuarie 2016 09:15
Puterea voinței
”The Iron Lady” nu este un simplu film biografic, o simplă prezentare documentară a carierei politice a ”Doamnei de Fier”, ci o încercare de conturare a unei personalități covârșitoare ce și-a impus voința în politica Marii Britanii aproape la fel de mult ca Lloyd George și Winston Churchill. Filmul pendulează între un prezent al decrepitudinii (o doamnă bătrână ruptă de realitate în majoritatea timpului) și un trecut al forței voinței (prezentat în numeroase flash-back-uri), fiind creat un portret psihologic al unei personalități active, dispusă mai mult să vorbească și mai puțin să asculte, mai mult să facă și mai puțin să vorbească.

Fără îndoială că interpretarea lui Meryl Streep (premiată cu Oscar pentru această interpretare) conferă forță unui film destul de banal, jalonat de prea multe momente documentare din… citeşte

mebubu2007 pe 18 Aprilie 2013 02:41
un film foarte bun pe care chiar il recomand...se dovedeste pt a nu stiu cata oara ca ambitia de a fi o persoana de cariera te lasa in final intr-o mare singuratate...
mihaelatb pe 14 Aprilie 2013 02:42
Am tot amanat sa vad filmul asta, pana cand viata m-a "obligat" sa-l vad. Margaret Thatcher a fost o prezenta predominanta in viata politica a planetei si din aceasta cauza ma asteptam la un scenariu mult mai bun.
Activitatea politica, este cam prea superficial tratata, La fel si viata de familie, atat cea ante cat si cea post ministeriala.
S-a incercat acoperirea intregii vieti, cu politica, cu origini, cu familie si ceea ce s-a realizat a fost o poveste slaba, banala ce nu a reusit sa capteze atentia. Singurele realizari sunt cele actoricesti. Exceptionala Meryl Streep secondata extrem de bine de Jim Broadbent

White.Lily pe 15 Iunie 2012 08:47
Daca a meritat sa castige Meryl Streep Oscarul, asta este incontestabil. A meritat sa o admiri cu fiecare secunda a filmului. Felul in care a vorbit, mimica fetei, statura, felul in care mergea...ajutata si de un machiaj perfect....totul a fost impecabil cu o atentie deosebita la fiecare detaliu.
As spune ca a fost genul de film, unde intreaga responsabilitate i-a fost acordata actritei principale.
Din pacate impartasesc parerea majoritatii de aici. Filmul nu reuseste sa te introduca deloc in atmosfera lui. Daca stai sa te gandesti, intr-un fel este logic...avand in vedere ca vorbim aici de partidul conservator, intreaga atmosfera a filmului a trebuit sa fie una rece.
Din punctul meu de vedere, s-a pus mult prea mult accent pe perioada de sfarsit a lui MT. Iar flashback-urile oferite au fost parca prea disparate. Inteleg eu ca a fost un film biografic, dar parca prea… citeşte

SANDA45 pe 04 Februarie 2013 21:43
Eu m-am plictisit la filmul asta,desi din distributie face parte o actrita fabuloasa.
circarul pe 27 Februarie 2012 20:59
bun foarte bun Merly face un rol memorabil ....recomand ;)
ren22 pe 18 Februarie 2012 22:29
Un film foarte bun!La inceput ma plictisea,dar am fost captiata...Foarte interesant,iar jocul lui Meryl Streep este impecabil (ca de obicei)!Finalul m-a emotionat pana la lacrimi...A mai observat cineva:cand Denis a cerut-o in casatorie ea a spus ca nu e femeia care sa moara spaland o ceasca de ceai...Filmul se termina cu ea spalandu-si cana de ceai....In orice caz,foarte bun filmul!
ren22 pe 18 februarie 2012 22:29
captivata,pardon
KarGo pe 02 Februarie 2013 03:44
Asta a fost drama unei femei celebre rapusa de chinurile batranetii. Ceea ce tine de cariera "doamnei de fier" este tratat cat se poate de superficial. S-au ales cateva puncte cheie din cariera sa si au fost introduse in film prin niste flash-back-uri. Filmul asta putea sa fie o capodopera, dar scenariul si regia l-au facut doar un film mediocru. Noroc cu actingul. Meryl Streep face un rol excelent ca de fiecare data, secondata foarte bine de Jim Broadbent. 6/10
El_KaPpa pe 25 mai 2020 01:56
Copy/Past - Multumesc inca o data.
GabrielaSirbu pe 13 Mai 2012 19:21
Nu stiu ce as fi spus daca vedeam filmul inaite de Oscar, dar pentru ca l-am vazut abia ieri, zic doar ca este un film fin, obligatoriu de vazut sau de revazut oricand, iar Meryl Streep...Oscar binemeritat!
Pacat ca inca mai exista spectatori needucati si nesimtiti care nu-si inchid telefoanele, ba chiar raspund, in timpul spectacolului sau care fasaie necontenit pungi din care mananca de parca numai in sala de cinema li se deschide apetitul = sambata, ora 10.00 cinema Studio Bucuresti.

sabinalin pe 14 mai 2012 11:36
Din pacate pe la noi lipsa de educatie a cam devenit marca inregistrata. Am incercat sa il vad si eu pe net dar era tradus execrabil si am renuntat. La cinema nu am avut unde, pe la noi nu a venit.
stefan1999 pe 30 Aprilie 2016 12:47
Un film demn de OSCAR care merita vizionat.Maryl Streep are o interpretare excelenta,un rol care o pune in valoare.
defav pe 23 Decembrie 2013 00:27
De recomandat, foarte bun filmul . Ca o avea si puncte slabe, da, dar reda bine personalitatea celei ce a fost "doamna de fier" si problemele principale cu care s-a confruntat .
Iulidesprefilme pe 22 Iunie 2013 13:56
O personalitate istorică şi politică, Doamna de fier, întruchipată de o actriţă, Meryl Streep, care a intrat în istoria filmului mondial pentru prestaţiile ei remarcabile...
valericba pe 01 Mai 2012 22:39
“Watch your thoughts, for they become words..."
Un film bun, nu excelent, care probabil ca fara participarea de exceptie a minunatei Meryl Streep ar fi trecut aproape neobservat. Inca odata Meryl Streep demonstreaza ca isi merita locul printre cei mai buni, si capacitatea uimitoare de a se metamorfoza in una dintre cele mai importante figuri politice feminine ale ultimului secol.
Un film ce merita vazut, cred eu.

GeorgeGeo2011 pe 29 Aprilie 2012 16:49
Filmul nu este cine stie ce dar meryl streep il ridica foarte mult
cotzofica pe 19 Februarie 2012 14:06
ca de obicei, meryl streep este strălucitoare. Favorită la Oscar, după părerea mea.
evanescence_ pe 16 Martie 2016 02:51
Un film biografic, istoric execeptional!
O femeie inteligenta, curajoasa si puternica. un model de viata! De fiecare data cand am sa mai aud despre acest film o sa-mi aduc aminte de ceva, care mi-a ramas intiparit in minte :
"Ai grijă la gândurile tale, căci vor deveni cuvinte. Ai grijă la cuvintele tale, căci devin acţiuni. Ai grijă la acţiunile tale, căci devin obiceiuri. Ai grijă la obiceiurile tale, căci devin caracterul tău. Ai grijă la caracterul tău, căci devine destinul tău." Meryl Streep nota 10!

edinaa pe 01 Mai 2012 15:53
Un film exceptional. Meryl Streep face un rol de zile mari.
Beastmaster pe 05 August 2013 09:50
un rol ca o manusa
nu se putea o alegere mai potrivita , o actrita cu joc de cyborg in rolul Doamnei de Fier...un android cu vise humanoide intruchipeaza perfect acest sarpe cu clopotei care a fost ministru al GB. Acoperind odinioara jumate de glob, acest imperiu in decadere nu a lasat nici-o bucatica sa se desprinda fara lupta, fie ca au fost tari imense ca Stalele Unite sau insule mici ca Malvinele, toti si-au primit pedeapsa armata pentru tentativa de independenta.
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:13
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (Vechi) KaRgo
carmenas pe 10 Aprilie 2013 00:55
Memorabila Meryl Streep
Parerile despre acest film sunt foarte subiective deoarece depind de unghiul in care se astepta fiecare sa fie vazuta viata lui Margaret Thatcher. Mie mi-a placut aceasta privire atenta asupra slabiciunilor varstei dar fara a pierde din vedere personalitatea, taria de caracter si principiile solide ale acestei Doamne de Fier.
In schimb in ceea ce priveste prestatia lui Meryl Steep aproape toata lumea este de acord ca este nu buna ci magistrala. Talentul si profesionalismul, simplitatea si naturaletea interpretarii, surprinderea cu atata finete a fragilei structuri umane, totul pornit dintr-o aprofundare a caracterului personajului dusa la perfectiune, fac din Meryl Streep o actrita cu adevarat de OSCAR. Tocmai asta vrea sa arate filmul hotararea si puterea personajului in perioada lui de glorie in contrast cu slabiciunea si vulnerabilitatea acestuia la batranete. Asa ca Meryl… citeşte

someone_who_dares pe 06 Februarie 2013 22:23
Mi s-a parut un film foarte bun, foarte bine structurata si organizata viata lui Margaret Thatcher si impecabil infatisata prin jocul lui Meryl Streep. Mi-a placut felul in care au reusit sa o machieze pentru a arata mai in varsta si finalul ... un paradox: desi este doamna de fier, primul ministru detestat si iubit in acelasi timp, are sentimente si stari la fel ca orice om de rand. Un film care cu siguranta va poate captiva atentia !! Worth watching!
Ghemot pe 18 Decembrie 2012 22:40
Obligatoriu de văzut!
Filmul e genial. Actrița cu rolul principal joaca nemaipomenit. Muzica este formidabila.
Per total, filmul merită toate premiile!!!

pisicuta1 pe 15 Noiembrie 2012 21:50
cred ca merita vizionat ,este f bun ........................
pst35 pe 18 August 2012 23:29
???
"Atentie!!! THE IRON LADY nu este mama lui IRON MAN...sa nu se creeze confuzie..."
(de obicei nu comentez la gluma, dar nu m-am putut abtine sa nu fac copy paste la acest comentariu pe care l-am gasit pe filelist, nu este opera mea ... mi-ar fi parut rau sa nu il mai vada si alta lume...)

alesszia pe 28 Mai 2012 11:13
O biografie simpla a prim-ministrului Margaret Thatcher si atat !
Hannibal88 pe 2 august 2012 17:22
ma lasi ? se vede ca ori nu sti ce zici, ori ai dat-o la plesneala
Moovi.ro pe 19 Mai 2012 01:06
O Meryl Streep de pomina !!
Cu siguranta Meryl Streep a meritat oscarul primit pentru interpretarea lui Margaret Thatcher din acest film. Dar in afara de asta, nimic extraordinar. Ea este o femeie batrana si usor nebuna, care vorbeste cu sotul decedat de curand. Si intre 2 discutii ne mai sunt prezentate flashback-uri care incep din tinerete, trec prin viata politica a acesteia, pana ajunge prim-ministru si se termina cand ea este nevoita sa renunte la acest post.
Un film ok, dupa cum zice si imdb care ii acorda nota 6.4. Exista chiar si putina tensiune, la un moment dat, cand este prezentata o stare de conflict intre Marea Britanie si Argentina, dar nu va entuziasmati ca trece repede. Filmul merita vazut doar pentru Meryl Streep datorita interpretarii de exceptie. Si atat. Exact cum te duci sa vezi Egoistul pentru Radu Beligan.

rcc pe 09 Mai 2012 17:38
Mi s-a parut un film foarte bun, desi inceputul este putin plictisitor. Dar Meryl Streep a facut un rol excelptional.
adrian6661 pe 26 Aprilie 2012 21:31
Vezi Film Online Aici >>> www.filmude10.tk Filme Online Gratis Subtitrate Online
tiberiu1 pe 24 Aprilie 2012 17:06
Try League of Legends NOW ! : http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4f96afe569fac569553031
Postmodern pe 19 Aprilie 2012 12:39
The Iron Lady - un film doar pentru Meryl Streep | Postmodern
[...] actrite reprezentative: Helen Mirren in The Queen, Meryl Streep in The Iron Lady. Dincolo de asemanari, The Iron Lady nu reuseste sa fie un produs cinematografic la fel de [...] citeşte
Sorin87 pe 23 Martie 2012 23:46
The Iron Lady
The Iron Lady este un film extrem de interesant; fara sa vreau faceam comparatii cu politicienii nostri si ma gandeam cate sute de ani trebuie sa treaca peste noi astfel incat si mioriticii nostri sa aiba o asemenea clasa si nivel de gandire.
Scarlett14 pe 02 Martie 2012 22:26
ninoss pe 16 Februarie 2012 00:11
eu
mai mult este pusa in tema viata personala,cea politica undeva la 20 %,trebuie sa ai rabdare cu filmul
D.Ionut pe 03 Decembrie 2011 02:45
Un site unde poate fi vazut/downloadat stie cineva? Va rog raspundeti-mi
Dubrasca pe 3 ianuarie 2012 00:56
pe 13 ianuarie se lanseaza in America, mai asteapta putin..
D.Ionut pe 18 februarie 2012 19:17
Asa-i. L-am vazut aseara si este foarte interesant. Muzica intr-adevar e de asemenea :-x. Maria Callas-Norma(Costa Diva) asta se auzea pe fundal,nu?
elena.roteanu pe 18 Februarie 2012 19:04
Cred ca unul dintre motivele pentru care acest film nu ar putea lua Oscar-ul, este faptul ca seamana un pic prea mult cu The King's Speech, castigatorul de anul trecut.