Păreri Red

Greu de pensionat

dani9305 pe 14 Septembrie 2010 20:57
In film e Morgan Freeman si cu asta am zis tot !!!
jacknicholson pe 16 octombrie 2010 23:02
Ai spus totul,degeaba frate.Intai vezi filmul si dupa aceea comentezi.
dali94 pe 1 aprilie 2011 02:08
mie mi sa parut un film super bun..multa actiune si comedie..si toto ce trebuie sa aiba un film...mai ales actori nu mai zic..pacat de morgan freeman ..ca e preferatu meu ..nota 11
robbiex2 pe 18 Octombrie 2010 20:24
Bunicel
Eu unul m-am saturat de filmele care au aceasta tema (fost agent CIA, este cautat pentru a fi omorat)
Filmul seamana izbitor cu "Knight and Day" insa, Red este mai linistitor (nu atatatea scene de actiune) si mai simplu (ca doar joaca actori destul de batrani).Nu te plictiseste, pe mine unul nu m-a plictisit.
Nu mai are rost sa vorbesc despre interpretarea actorilor, stiti bine ca aici nu este nimic de reprosat.
Anyway...ma asteptam la ceva mai amuzant si mai unic.la cate pareri super pozitive am vazut, de genul "cel mai tare film" "foarte bun" "extra must see" "10 de la mine" si alte pareri lasate probabil de oameni care au vazut cateva filme in viata lor si...daca apare vreun actor cunoscut filmul este 10 si extra bun.
Si ce daca Bruce Willis si Morgan Freeman joaca in acelasi timp ????uitati-va la gen, vizionati filmul si apoi trantiti o parere extra… citeşte

mihaelatb pe 16 decembrie 2010 16:49
si eu i-am dat acelasi calificativ! si da! l-am vazut si am comentat!
lilliam pe 17 Octombrie 2010 23:50
un film de actiune chiar bun,mie personal mi-a placut
StefaniaC pe 28 ianuarie 2011 14:03
si mie...desi nu sunt adepta a filmelor de actiune mi-a placut:)
spanac2015 pe 28 octombrie 2011 08:45
a fost chiar simpatic filmul cu pensionarii c.i.a. , chiar in unele momente amuzant ..ii oke filmul
Pitbull pe 20 Octombrie 2010 20:24
Năzbâ-ti-e pă fe-li-e
"R.E.D." - Aventuri zgubilitice
Năzbâ-ti-e pă fe-li-e

Diferenţa dintre filmul de consum şi cel de conţinut e veche de când... lumea (căci înainte de film au existat teatru, literatura, pictura... datând încă de pe vremea primelor desene rupestre şi a primilor critici de artă - vezi "History of the World, Part One", de Mel Brooks), şi va dura în continuare... poate nu neapărat cât lumea, dar în orice caz atâta timp cât vor exista pe ea (pe lume, zic) minţi suficient de tălâmbe ca să nu înţeleagă nişte realităţi elementare - în speţă, că pot exista atât filme de conţinut execrabil lucrate (n-are rost să dau acum exemple), cât şi filme de public excelente profesional (exemplul cel mai grăitor fiind chiar cel de faţă!)
Pornind de la romanul grafic (cum se zice mai nou la bandă desenată, sau comics) al lui Warren Ellis şi… citeşte

septick pe 21 octombrie 2010 21:46
Am sa merg si am sa VAD, caci m-ai convins. Si cand tu spui ca-i chiar asa bine lucrat, cine sa nu se-ncreada in tine? Recunosc ca nu aveam asteptari prea mari de la acest RED, tocmai pentru ca joaca Bruce Willis - ceea ce eu stiam ca inseamna "multi muschi, putina minte". Dar... a mai imbatranit si el, s-a mai maturizat.... joaca-n filme facute mai cu capatana regizorului :))
septick pe 27 octombrie 2010 15:08
n-am spus ca n-a jucat in niciun film de valoare, eu vorbeam in general....
LcK. pe 14 Octombrie 2010 10:47
RED - Greu de pensionat
Cand joaca Bruce Willis si Morgan Freeman in film, nu are cum sa nu iasa ceva bun!
BenPC pe 16 Octombrie 2010 15:40
R E D - Ridiculous Entertaining Dynamic
Cam asa ar fi trebuit sa fie ultimul film al lui Stalone , diferenta o face regizorul competent , o trupa de actori de clasa John Malkovich, Morgan Freeman, Helen Mirren , normal ca in frunte cu Bruce "salvatorul umanitatii" Willis si nu in ultimul rand un scenariu plin de umor care pt genul asta de film functioneaza . Dupa filme asemanatoare (actiune - comedie) lansate anul asta The Expendables , The Losers , The A-Team , Salt , Machete ... in ordinea valorii , RED ocupa #1.
mariuszmeu pe 19 octombrie 2010 01:02
da, misto adaptarea . :)) . de fapt , in film ,parca insemna : retired extremlly dangerous
mariuszmeu pe 19 octombrie 2010 01:06
mi-ai luat vorbele , ai spus intocmai ce gandeam . de altfel , am dat tot 8 . cred ca , s-ar fi putut formula si asa ultima fraza : "Dupa filme asemanatoare (din categoria "pacat de pelicula") lansate anul asta The Expendables , The Losers , The A-Team , Salt , Machete ... in ordinea valorii , RED ocupa #1.
danyx493 pe 23 Octombrie 2010 20:15
Ma mir cum a acceptat Morgan Freeman un rol ca asta, penibil pot sa spun!...o ora si ceva de dute-n colo' si incoace avand la baza acelasi subiect abordat in zeci si sute de filme, "agent CIA, FBI, KGB etc. extrem de periculos - cautat pentru a fi lichidat"...singurul lucru care mi-a atras atentia si care chiar mi-a placut a fost umorul negru prezent la momentele potrivite de-alungul scenelor...in rest, mai nimic!
C_999 pe 5 noiembrie 2010 15:38
de acord cu tine, mi-a mai atras atentia ceva, faptul ca arhiva CIA avea usa blindata de 1m + cod schimbat la 6 ore dar peretii erau de carton. Plus ca nu inteleg de ce atat frasuiala sa-i omoare pe bietii pensionari ,nu puteau sa mai astepte putin si rezolva natura treaba?
danyx493 pe 5 noiembrie 2010 16:52
Numai aveau bani de materiale si pentru pereti, investisera prea mult in alte ramuri:))...exact, nenea Malkovich ar fi fost primu' cu coliva
cetateanu pe 17 Octombrie 2010 14:00
Foarte bun un film de actiune pe placul meu.Are efecte speciale dar care par foarte reale, se bazeaza filmul si pe mai multe povesti iar jocul actorilor este de remarcat.Cum spune si titlul ar fi pacat sa-i pensionezi pe :Morgan Freeman chiar daca a ajuns la o anumita varsta si are aici un rol mai mic, este foarte sarmant , John Malkovich in acest film in interpreteaza pe veteranul Marvin Boggs
un pic cam sarit , care este obsedat de faptul ca noua tehnologie poate fi si daunatoare daca este folosita in unele scopuri , Helen Mirren face un rol deosebit si ne arata ca o femeie poate imbatrani frumos , nu mi-a placut niciodata de ia fizic vorbind dar acum este pusa in valoare si este mai seducatoare de cat tanara sa colega de filmari Mary-Louise Parker ,Richard Dreyfuss este la fel de fermecator ca intodeauna ca si starul din 'Troia'' Brian Cox care este aici un agent rus care s-a… citeşte

Bmic pe 18 Octombrie 2010 14:31
Cel mai bun film din ultimul timp!...................................................
robbiex2 pe 18 octombrie 2010 20:28
:))) cel mai prost comentariu vazut din ultimul timp!...................
After_Eight pe 14 februarie 2012 21:49
lol, dudes !!! Nu mai pot, am inceput sa ma dau cu capul de tastatura. Cand iesim la un suc fermentat de orzoaica ?
jacknicholson pe 16 Octombrie 2010 23:01
bleah...
Daca ai 12 ani sunt sigur ca o sa-ti placa.Mintea nu este coapta,deci o sa-l rumegi salivand...Actorii si-au mai scos si ei de o shaorma cu productia asta.Un film tras de par ....parerea mea..
cavallioty pe 20 octombrie 2010 20:46
cam proasta parerea ta ce-i drept DAR E A TA
lolozilla pe 4 ianuarie 2014 21:54
Film de duzina, scenariu de copii, actiune ieftina, umor slab, nu foarte plictisitor dar fara vreun impact emotional, de vazut la tv la plictiseala dar nu mai mult.
septick pe 14 Noiembrie 2010 17:21
RED - Din cale-afară de energic
RED - Din cale-afară de energic

Cu un umor de primă clasă şi energie ce te ţine în priză cam tot timpul, uiţi că e "doar" o adaptare a unei benzi desenate şi nea Schwentke nu şi-a impus deloc originalitatea.
Din Bruce Willis + John Malkovich + Morgan Freeman, nu reiese nicio regulă cum că va ieşi un film de primă mână, dar în cazul de faţă ar merge. Nici unul din cei trei nu se sfieşte să arate tot ce poate, zgâlţâindu-ne în scaunul de cinema şi de râs şi de plâns (nu spun şi de ce că aş strica plăcerea spectatorului).
Într-adevăr, cele mai multe dintre acţiunile lor sunt duse la limitele imposibilului. Nu trebuie să ai un ochi format, de cinefil dement, ca să realizezi că cele mai multe dintre momentele nebune din film sunt cât se poate de neverosimile.
Numai lipsa de conservatorism a celor cinci (Frank, Joe,… citeşte

cezarika21 pe 28 Octombrie 2013 10:20
Mix reușit de acțiune și comedie
Lansat o lună mai târziu față de primul „The Expendables” (2010), primul „Red” aduce împreună câțiva actori pensionari, mai talentați decât Stallone, Arnold & Co., într-un film de acțiune realizat cu scopul evident de a aduce încasări companiei producătoare. „Pensionarii” (Bruce Willis, John Malkovich, Morgan Freeman, Brian Cox, Hellen Mirren) sunt destul de bătrâni și cam ieșiți din formă pentru a mai juca într-un film de acțiune, dar compensează acest lucru printr-un umor de bună calitate; în plus, montajul inteligent ascunde condiția fizică precară a unor actori în așa fel încât publicul nu va sesiza anchilozarea și imobilitatea lor.

Povestea este implauzibilă şi exagerată ca în majoritatea filmelor de acțiune adresate publicului larg, iar haosul pare să domine întreaga acțiune de nu mai știi de unde a pornit și… citeşte

Kytta pe 16 Octombrie 2010 11:35
Old timer
Asa cum ma asteptam Bruce Willis salveaza si fata si pe el...:)) da cu toate astea filmu chiar mia placut. Dupa parerea mea filmu are actiune, faze comice, actori mari si pe desupra are ceva tipic filmelor mai vechi, poate anii 90. Oricum merita din plin sau obligatoriu de vazut :))
aliku23 pe 13 Octombrie 2010 12:19
Sa speram ca domnul Willis nu ii va salva pe toti din nou :D
GeorgetaDina pe 15 Octombrie 2010 11:11
Cred ca e un film foarte bun, avand in vedere ca il are ca actor pe Bruce Willis. Abia stept sa ajung sa il vizionez.
talexi pe 16 octombrie 2010 16:34
De ce ai votat daca nu l-ai vazut???
After_Eight pe 14 februarie 2012 21:51
corect, valoarea unelor postari e fix cat a unui cotor de mar, dupa cum se vede in exemplul de mai sus.
timi pe 19 Octombrie 2010 00:26
Jignitor de slab!
E putin spus ca este un film prost,este incredibil cum actori ca John Malkovich sau Morgan Freeman au acceptat sa joace in asemenea film!Cred ca si fanilor de wrestling li s-ar parea un fals aceasta productie!Pentru cei care sunt destul de inteligenti sa nu vizioneze un film doar pentru actori,feritzi-va de aceasta porcarie tipic americana,va recomand de 10 ori "Inception",sigur nu regretati!
Spaghete pe 22 ianuarie 2011 19:35
Uite unu' care le zice pe bune. Bravo!
zeno.marin pe 16 aprilie 2012 19:34
... Subscriu, e un film de la mediocru in jos. Marturisesc ca am fost mai generos si i-am dat un 4 de incurajare. Ai un vot pozitiv de la mine :-)
Spaghete pe 22 Ianuarie 2011 21:00
Jenant
Pentru mine a fost grozav! Ca somnifer. Un regizor destept care a stiut sa faca bani din...nimic. A pus pe tapet numai nume unul si unul(din punctul de vedere al interpretarii nota 10!)si s-a gandit ca ar fi o buna metoda de a aduce lumea la cinema. Nu s-a inselat deloc.
La noi marii actori se prostitueaza in telenovele cu si despre tigani(nu ca as avea ceva cu aceasta natie, asta ca sa nu fiu inteles gresit), la "ei" se aduna in jurul unui scenariu tern, extrem de previzibil(acum stiu de ce Bruce Willis nu a jucat in Titanic...ii salva pe toti) nici macar comic dar care e garantia succesului la incasari.
Am citit toate comentariile postate si m-am amuzat copios...unii interpretandu-l ca pe un film de actiune reusit(!!!), cu efecte speciale pe masura, altii ca pe-o comedie excelenta sau nu, unul cautand arta din film, impactul lui subtil...(te doare capul)...insa marea… citeşte

Delua pe 17 Octombrie 2010 09:02
tampitzel si ciudat, dupa mine...nimic special, sincer...
Frank pe 28 Octombrie 2010 20:27
pacat de actori
Cam prost filmul. Nu functioneaza mai deloc ca film de comedie, la capitolul actiune sta la fel de modest. Pacat de actori, de Malkovich, de Freeman /de fapt, pentru ei m-am dus sa vad filmul/. Cred ca mult mai bun este Agenti de rezerva, macar acolo am ras mai mult.
bornStubborn pe 14 Octombrie 2010 20:13
O fi el nenea Freeman in film, incontestabil actor mare, dar sa nu uitam ca il avem si pe Bruce, care , de obicei e imposibil de ucis :))
dani9305 pe 15 octombrie 2010 19:41
Inteleg ca bati un apropo la cea ce am zis eu!! Ai perfecta dreptate ,Bruce Willis e un actor care creste foarte mult calitatea filmelor in care joaca. Abea astept sa vad acest film si sper ca la final sa il numesc CAPODOPERA!
bornStubborn pe 21 octombrie 2010 19:26
mai copii da ce va place sa "nu va placa" parerea mea :)). eu unul nu l-am notat asa de bine si ptr ca vine dupa lansarea "the expendables" care transmite acelasi lucru si care, bineinteles l-a avut in distributie si pe Bruce , e un serial sau ce naiba. Da , sigur ma uit in continuare la filme de genul ptr ca au un aer de "epoca" dar sa nu lasam aceeasi idee sa ne plictiseasca ;)
kojakAG pe 31 Octombrie 2010 09:15
Bun:))>Foarte Bun=))
fratilor, merita vazut... este plin de actiune, dar si de comedie in acelasi timp... superi actori ce stiu sa trezeasca interesu'
cristiwiz pe 30 Octombrie 2010 23:58
O comedie de actiune reusita
Un film care imbina comedia cu actiunea cum n-am mai vazut demult. Foarte relaxant.
monik_m pe 20 Octombrie 2010 16:48
mi s-a părut un film bunicel, in care găsim acțiune împletita cu momente comice ... merita văzut ;)
andytimofte94 pe 9 ianuarie 2011 23:12
mie chiar mi-a placut filmul , actiune buna , faze interesante si un john malkovich ce ma amuzat pana peste.
adita.sarbu pe 19 Octombrie 2010 02:41
asa da
nu am mai vazut de mult un film asa de bun.. ma refer la tot ce ii trebuie unui film de super actiune. daca era putin mai lung, si cu un final mai bun.. cred ca lua oscarul.
zgubi pe 28 Decembrie 2010 22:10
Bruce Willis+John Malkovich+Morgan Freeman+Helen Mirren--un cocktail absolut demential!
pe mine m-a amuzat cel mai mult cand Bruce Willis a inceput sa vorbeasca in chineza.per total nu m-a dezamagit fiindca are de toate:actiune,suspans,faze ultra-mega-comice.
alexaa pe 22 Octombrie 2010 17:51
un film "carismatic"...cateva replici "nesarate", actiune previzibila,plictisitor pe-alocuri, dar amuzant si antrenant numai bun pentru weekend.mi-a placut in special personajul lui John Malkovich- extrem de haios.
MNarcis pe 16 Octombrie 2011 14:47
Un film slab de tot, atatia actori valorosi si un film asa de monoton, plictisitor, enervant, (nu am zambit nici macar o data, si faza de final cu Moldova pur si simplu patetica), i-am dat 4 stelute pentru actori, insa merita doar 2!
Edbah pe 31 Octombrie 2010 09:01
Daca filmul e privit la modul serios va rezulta o mare dezamagire.
Daca va ganditi la el ca o joaca a marilor actori din distributie, o sa va placa.

iri_gh86 pe 08 Ianuarie 2011 14:44
l-am vazut si mie chiar mi-a placut asa ca nu prea am ce sa spun rau despre el
aad pe 21 Noiembrie 2010 20:45
Greu de ucis...greu de pensionat
Imi place sa vad de fiecare data un fil cu Bruce Willis. Un film cu el este reteta clasica a succesului. Daca mai adaugi si celelalte nume de pe afis...ai un film foarte bun si numai bun de vizionat!
GabrielaSirbu pe 02 Noiembrie 2010 14:14
Un film chiar bun si de vazut pentru ca te distreaza si e amuzant si deconectant si are actiune si umor si marii actori care intruchipeaza personajele sunt super.
Chiar e de vazut.

sebybog pe 18 Octombrie 2010 21:19
parere
Nu e o capodopera, dar e placut si merita vazut.Nu imi pare rau de timpul petrecut urmarindu-l.
blog tipspedia.ro pe 18 Octombrie 2010 09:38
Retired and Extremely Dangerous
Nu, nu este vorba despre Traian Basescu dupa ce se pensioneaza. Este un scurt review al filmului Red. Un film de actiune fara Bruce Willis este ca ping fara pong, tic fara tac sau ying fara yang. Si pe masura … Continuarea → citeşte
Miadry pe 22 Decembrie 2010 20:41
Nota 10
Un film foarte bun, chiar daca respecta tiparul filmelor de actiune cu Bruce Willis.
Un "Dream Team" al spionilor care ii pune cu botul pe labe pe toti care ii ies in cale.
Nota 10

vaduva129 pe 08 Noiembrie 2010 20:09
bun
Helen Mirren face un rol deosebit si ne arata ca o femeie poate imbatrani frumos , nu mi-a placut niciodata de ia fizic vorbind dar acum este pusa in valoare si este mai seducatoare de cat tanara sa colega de filmari Mary-Louise Parker ..deci merita !
Spaghete pe 22 ianuarie 2011 19:32
Pensionari pazea!!!
darkslk2100 pe 07 Noiembrie 2010 20:15
Red
Un film destul de bun!
Bani pe criza:

farfui33 pe 07 Noiembrie 2010 09:34
farfui
domnilor pierdeti vremea cu filmu asta CUM POTI SA FACI BANI CU UN FILM PROST ADUCI ACTORI DE PRIMA CLASA
georgian.radulescu pe 17 Septembrie 2010 11:40
Ideea e interesanta. Ramane de vazut continuarea ei. Astept materialu' pentru analiza.
mtraianc pe 22 Octombrie 2010 00:25
bunicel
miii de gloante si ici colo cate unul zgariat , adica nu chiar foarte tare ranit ,,cate un sau doi electrocutati si uite asa scapa cam toti
dar pe langa o bere si un pachet de alune ,, merge ,, si acest film cu actori mari care imbatrinesc si ei din pacate

TycheroS pe 16 Octombrie 2010 00:47
Nu e o capodopera ... dar pastreaza stilul oldschool al filmeloer in gen... 10 * doar pt. b.w.
Vorador pe 18 Ianuarie 2011 18:22
RED=Retired-Extreme-Dangerous
Un film bunicel pentru genul lui.Are mai mult umor decat comediile recent aparute si mai multa actiune decat multe filme politiste.Are cateva scene exagerate la maxim,insa tocmai aici se formeaza comicul.
gabylicious pe 28 Noiembrie 2010 12:40
Mie mi s-a parut un film ok dar nimic mai mult......
Nu m-a impresionat prea mult...

nicone27 pe 19 Aprilie 2011 22:30
no ca au facut-0
Greu de pensionat......... De ce ca-i cu Bruce Wilis? si mere tot romanu sa vada babalacu pe ecran da stai asa ca nu-i unu is mai multi deaja devine interesant prrrrrrha, Cat se poate de sincer am crezut ca ma va dezamagi si m-am dezamagit,mare mi-a fost bucuria,mosi astia stiu sa zoace in filme de actiune ma nene ar trebuii sa se mai faca cateva bravo DC barvo Robert Schwentke.
stefanuka pe 20 Martie 2011 11:13
Super...este un film bun!....a meritat vazut;)...il recomand :D
bogdanel1991 pe 20 Ianuarie 2011 23:15
red
filmele de genu asta is ce vor toti cu fosti agenti C I A ce taie si omoara da macar evolutia si umorul lui john malkovich au facut ceva in filmul asta
maria76 pe 12 Ianuarie 2011 21:47
tare...
Mie mi-au placut comentariile voastre...m-am distrat pe cinste, nici nu mai e nevoie sa vad filmul...:))))))))))
Pentru toti nota 10

Spaghete pe 22 ianuarie 2011 19:37
:))
andu7zu pe 04 Decembrie 2010 00:49
Supper tare filmu asta ......chiar ca Bruc Willis e prea greu de pensionat la cei 55 de ani ai sai a avut o interpretare impecabila......
White1 pe 23 Noiembrie 2010 20:05
REB(Really,Extremly BORING)
Asa risipa de actori buni rar mai vezi...Bruce Willis pare "din alt film" adica e complet detasat,sictirit,are o atitudine de "ma doare undeva de tot dar o sa incerc sa ma prefac ca imi pasa".Ceea ce da bine pentru un agent CIA,dar din cand in cand parca e incercat de sentimente(regret pentru momentul in care moare Freeman,iubire pentru..pentru..hmmm...aia) pe care nici macar nu se chinuie sa le mimeze(credeam ca pentru asta sunt platiti actorii,se pare ca la el e suficient faptul ca e celebru).Freeman are un rol abia schitat,insipid,doar ca sa fie si el acolo,pe lista cu staruri.Moare de doua ori in filmul asta,si nu iti pasa deloc,nici macar nu esti curios daca e in viata sau nu.John Malkovich e singurul care mai taie din plictisul general in care se ineaca filmul asta.Ce sa mai zic de impresionanta si cutremuratoarea poveste de iubire dintre Willis si..si..aia...total neinspirat,total… citeşte
victor_neo75 pe 23 Octombrie 2010 18:33
Greu de pensionat - un ghiveci pe jumatate haios si pe jumatate action !!!
In "Red" actiunea se imbina foarte frumos cu poantele, iar prezenta actorilor de renume face ca timpul petrecut in cinematograf sa treaca mai usor ! De remarcat prezenta a 4 actori care au luat in trecut Oscaruri pt interpretare: Morgan Freeman, Richard Dreyfuss, Helen Mirren si Ernest Borgnine (batranelul de 93 de ani din interiorul seifului, care a castigat acum aproape 55 de ani, un Oscar pt "Marty" din 1955)! Interpretarea mai amuzanta din "Red" a fost in schimb a lui John Malkovich !

"Red" il recomand celor care au apreciat combinatia de actiune si comedie din "From Paris With Love" cu John Travolta si Jonathan Rhys Meyers, doar ca in filmul de fata avem parte de mai multi actori cunoscuti !! Nu e originalitate, e doar distractie !!!

Mihai2508 pe 16 Ianuarie 2011 01:05
Un film bun, cu actori de calibru, insa povestea este una uzata, prea des folosita, e un film mai mult de duzina, nu e facut ca sa-l tii minte peste ani, cu toate ca actiune a avut din plin.
Go1 2 3 4