Păreri Now You See Me

(2013)

Now You See Me: Jaful perfect

psihologu pe 02 Martie 2013 21:33
E, da, acest film l-ar face invidios pana si pe “mentalistul” Cristian Gog. Cu o distributie de exceptie, Now You See Me este un film promitator despre o echipa de iluzionisti incredibili, care fac lucruri impresionante: printre altele, jefuiesc de la distanta (din Las Vegas) o banca din Paris.
simplu31 pe 16 Iunie 2013 02:53
superb
magnific acest film, m-a tinut conectat pe toata durata. Merita toti bani!!
flushingm pe 26 august 2013 21:32
nu merita nici un leu! este slab de tot! scenariul e de clasa I !
prenciu_cr pe 14 februarie 2015 20:20
tu nu esti in stare sa faci o reclama de cateva secunde dar mai un film ,, mie imi place si o sal mai vad o daca ca nu lam inteles calumea pentru ca nu lam vazut de la inceput
tonymaestrul pe 14 Iunie 2013 16:39
Ca scenariu ma impresionat. Foarte bine gandit cu foarte multa actiune si cu multe iluzii care ma bucur ca au fost dezvaluite pentru a intelege mai bine filmul. Finalul neasteptat dovedeste inca o data ca filmul este o capodopera...
Cinefilul007 pe 15 Iunie 2013 20:57
Now You See Me - Inteligent, imprevizibil si destul de original
Filmul acesta are efectul unui truc magic. Te lasa sa crezi ca stii cum functioneaza, dar la final iti arata ca nu ai fost (aproape) deloc "cu un pas inainte".
Review-ul complet aici: http://cinefilul007.blogspot.ro/2013/06/now-you-see-me-inteligent-imprevizibil.html

FLAiTE pe 23 august 2013 09:55
cred că glumești...poate ție îți place să fii prostit, dar eu deja de pe la jumătatea filmului bănuiam finalul.
XxRedBullxX pe 15 februarie 2015 03:32
Flate, bănuiai o .... nu mai zic ce, nu prea aveai cum să-ți dai seama de final, pentru ca nu era aproape nici un indiciu care să-ți arate acest lucru, dec nu încerca sa pari inteligent, ca te faci ma prost.
MagicColor pe 14 Iunie 2013 17:19
Buni actori , bun scenariu , genial film. Merita vazut.
MrJuVe pe 07 Iulie 2013 23:48
Începe bine, dar după două zeci de minute se fâsâie, ca multe alte filme de acelaşi profil, în care spectatorul nu înţelege prea bine ce se întâmplă, apoi dintr-o dată totul e clar, iar "magia" s-a terminat. Finalul e de un clişeism grozav.
dido pe 26 august 2013 04:58
Subscriu!
dido pe 26 August 2013 04:56
Spectacol!
Filmul incepe trasnet,n-am ce zice,e facut sa iti ia ochii,sa te tina in priza si sa-ti abata atentia de la lipsa de realism a scenariului si de la gaurile evidente din acesta...Pe la mijloc aveam rasuflarea taiata dar nimic retinut si inteles iar ,,marea'' dezvaluire din final a facut sa nu-mi mai placa filmul...puerila,fortata si dezamagitoare...De vazut pentru entertainment si pentru fatada sclipitoare!
marta.b pe 24 martie 2014 23:37
Cel mai pertinent comentariu! Finalul complet neverosimil. M-a dezamagit si pe mine.
MNarcis pe 26 August 2013 09:16
Daca nu ai mai mult de 14 ani merita vazut, daca esti trecut de 14 ani atunci merita vizionat doar de\la plictiseala.................6 stelute pt prestatia incantatoare a lui Mark Ruffalo, in rest nimic nou sub soare.
Teodora_Tatoo pe 11 Iulie 2013 16:49
Genial!
Un film foarte interesant care te va uimi pe parcurs, dar trebuie sa fii foarte atent la detalii pentru ca pe asta se bazeaza intreg filmul. Actorii sunt bine alesi, scenariul perfect construit. Il recomand!
maximelialina pe 2 septembrie 2013 18:39
care detalii? :)) Totul ti se da pe tava, asta daca da ai fost atenta la film..
TheBeastz0rw0w pe 18 Iunie 2013 11:24
Cel mai bun film
Now you see me e cel mai bun film din ultimii ani , il recomand cu placere !
Jenny_pisica pe 15 Iunie 2013 16:38
E fain, imi aduce aminte de The Prestige (2006), e contemporan. Pentru cei care cred ca e greu, sa faci, in ziua de azi pe cineva sa craeda in magie; ar fi bine sa renute la ideie. oameni sunt religiosi si superstitiosi ( la cati prosti sunt).
roburebista pe 03 Iunie 2013 06:24
cool
un film excelent pt o duminica seara, fara sa ridice probleme intelectuale f. mari, cu multe efecte speciale si... unul din cele mai placute filme vazute de o bucata buna de vreme...
chetta pe 09 Iulie 2013 19:13
...
Un film interesant, surprinzator...merita vazut,vi l recomand!
DaniMar pe 17 Iunie 2013 10:40
filmul isi atinge pe deplin scopul de a te face fericit vreo doua ore.De notat cu minus finalul scos din joben si grija excesiva de a explica toate trucurile.Mi-a placut foarte tare Woody Harrelson!
pionela pe 29 iulie 2013 14:44
Merita vazut! Un film ce te deconecteaza de cotidian
narcisson pe 20 august 2016 01:10
+1 la Woody Harrelson. :)
cezarika21 pe 24 Martie 2014 09:12
Prestidigitaţia ca formă de spectacol
Un film cu şi despre magie nu se putea să nu fie decât interesant. Interpretările actoriceşti sunt destul de bune (mai puţin Michael Caine pe care l-am simţit destul de uzat), iar efectele speciale sunt reuşite. Din păcate scenariul abandonează latura magică şi dezvăluie treptat toate trucurile până la finalul forţat şi neverosimil. Multe întrebări sunt lăsate intenţionat fără răspuns pentru a lăsa loc unei continuări. Concentrându-se pe acţiune, scenariştii abandonează personajele, despre al căror trecut nu ştim mai nimic.

În ciuda scenariului forţat, "Now You See Me" este totuşi un film distractiv care prinde spectatorul în jocul său şi tocmai de aceea merită urmărit. Este totuşi magie, iar cine îşi doreşte să fie fermecat va fi satisfăcut de acest film.

crysteamyhay pe 12 Iunie 2013 18:31
Merita vazut Morgan Freeman rulezz a avut succes in ultimele roluri ale lui
wildinthecountry pe 13 Iunie 2013 06:42
x
Dupa atatea drame profunde, filozofice vazute la TIFF a venit randul unui film vizionat pentru relaxare si entertainment pur .
Now you see me reuseste ce isi propune.

cezarika21 pe 24 martie 2014 09:17
Ai surprins esenţa.
Get0dac pe 30 August 2013 00:28
Cu un scenariu scris de Șeherezada si cu regia semnata Petre Ispirescu, filmul nu putea dezamagi.......copiii. Drept urmare, fetita mea de 11 ani a fost foarte incantata, privindu-l. Aceasta pelicula este precum magia, in sine.....o inselaciune ce insa distreaza privitorii. Vizionare placuta.
azrail pe 08 Septembrie 2013 19:31
Daca finalul era altfel ....
Daca finalul era altfel filmul era de nota 9 ( in opinia mea ) asa ii dau un 7 . Oricum filmul este peste media celor de anul acesta . Pacat de finalul tras de par .Puteau sa bage o chestie mai serioasa .
cotzofica pe 03 Septembrie 2013 09:51
Am avut mari aşteptări de la Now you see me, mai ales că tratează un subiect pe placul meu. Filmul nu e rău, însă e departe de a fi considerat "capodoperă", aşa cum l-au calificat unii pe acest site. Filmul începe în forţă, are aplomb, dar spre final se cam şterge. Jesse Eisenberg nu mi se pare o alegere inspirată în rolul lui Atlas, nu are carisma unui magician. Însă cu Woody Harelson e altceva, e sarea şi piperul celor patru. E primul film în care doi "grei" ai cinematografiei (Freeman şi Cayne) iau ţeapă de la nişte novici tineri. Filmul are mult sclipici, îţi ia ochii, are acţiune destul de intensă, nu are pauze plictisitoare în scenariu, este pe alocuri previzibil, însă finalul nu e ceea ce aşteptam. Dar ca relaxare şi entertainment e bun. Vizionare plăcută.
emy_sinaia pe 01 Septembrie 2013 21:29
ok
Un film interesant, magic, suspans pana la un punct cand magia incepe sa dispara si incepe sa iasa la suprafata adevarul. Desi are anumite asemanari pe subiect cu alte productii, reuseste sa fie spectaculos prin amploarea magiilor facute.
mihaelatb pe 23 August 2013 11:26
Un film incitant, ce poate fi caracterizat ca fiind : A bout de souffle. Cei patru sunt grozavi ( o mentiune subiectiva pentru Woody Harrelson).
Si Morgan Freeman sau Michael Caine joaca bine in rolurile de prepotenti pacaliti. Discutia dintre Mark Ruffalo si Morgan Freeman ca si misterul in care este tinuta povestea organizatiei Ochiul ( lui Horus), este portita pe care a lasat-o deschisa regzorul, pentru un sequel.

Nimicdinceparafi pe 18 Septembrie 2013 02:48
Spoiler esential!
Un fel de Lucky Number Slevin ,dar cu magicieni.In esenta,tragem concluzia ca meseria de agent FBI nu este atat de solicitanta,iti mai ramane suficient timp si pentru razbunare la scara mare.
White1 pe 16 martie 2014 21:04
:))
sabinalin pe 25 August 2013 13:56
O garnitura de actori buni si foarte buni din mai multe generatii, aer proaspat adus de Melanie Laurent, scenariu sprintar cu multe rasturnari de situatie si cu mare surpriza in final, per total divertisment estival de calitate... Relaxant, de vazut!
Pantaleon pe 08 Septembrie 2013 16:55
Bazaconia anului ?
Candidatul ideal la premiul "Bazaconia anului". Nu merita alte comentarii. Infect.
VladStefan98 pe 03 Septembrie 2013 15:59
Un film frumos cu un final neasteptat si dezamagitor in acelasi timp, dar pe ansamblu merita vazut!
flushingm pe 26 August 2013 21:27
mediocru!
nu m-a impresionat cu nimic filmul! nu e pierdere de timp...insa nici vreo capadopera!
e un film mediocru...nota 8,5 ce a rezultat din voturi, este uriasa! e undeva intre 6.5 si 7!

elena_alina pe 21 Iunie 2013 00:35
furtul perfect
De mult timp nu am mai vazut un film atat de haotic(si asta nu ptr ca era vb despre magie), fara cap, fara coada, o "inselatorie" pe bune!ca prin magie au disparut 2 ore si ceva, si furtul perfect s-a finalizat direct din buzunarele noastre!nu are termen de comparatie cu "the prestige"!pierdere de timp, consum de energie!
crystyan18 pe 25 august 2013 19:39
Mai trebuie sa si intelegi filmul :) Intoarce-te la Tom & Jerry
Pantaleon pe 8 septembrie 2013 17:00
crystyan18, numai daca ai vazut pana acum 5-6 filme in viata ta, ti-as da dreptul sa faci astfel de comentarii, dar cum sunt sigur ca ai vazut mult mai multe nu pot decat sa spun ca esti mai mult decat paralel cu ceea ce inseamna un film cu adevarat bun.Sa inteleg ca esti doar un gaozar fan Harry Potter care a stat cu ochii beliti doua ore ( interminabile pentru unii) la aceasta bazaconie crasa, jubiland de placere ca i-a dat Dumnezeu zile sa isi desfete privirile cu asa ceva ???
matew10 pe 23 Noiembrie 2022 16:51
O acțiune ne-predictibila. Ideea unei echipe de tip Robin Hood bine imaginata de regizor. Răsturnări de situație. Un joc de-a șoarecele și pisica bine închegat. Merita revăzut.
lili22 pe 21 Iulie 2021 16:01
Are calitati filmul: distributia, imaginea, efecte speciale.Merita o vizionare.
Devorattor pe 22 Aprilie 2020 23:47
Un film care te face sa uiti ca ti s-a facut foame de lup sau ca pici de somn!
Nu e perfect, probabil ca se putea face un pic mai bine, dar ideea filmului asta e GENIALA!
forever_young_ pe 11 Aprilie 2020 23:40
MAGIC !
putina magie nu face rau nimanui daca e facuta cu bune intentii ( magie alba ) ! film alert cu suspans care merge sa-l si revezi !
carmen_angelus_romila pe 17 Decembrie 2019 09:15
Beneficiind de aportul unor versati si redutabili actori ai filmelor de suspans si actiune, cu o poveste intalnita si in alte ipostaze, dar plina de antren si vivacitate, aceasta realizare merita tot interesul.
Raluca87 pe 28 Septembrie 2018 18:57
Unul dintre filmele mele preferate. Am mai vazut si alte filme cu magie, dar acesta si Prestigiul sunt cele mai bune. Nu te plictisesti niciun moment. Actiunea este alerta si finalul neasteptat. Actorii mi-au placut si povestea. Pacat de partea a doua care nu m-a impresionat cu nimic.
Xander11 pe 13 Septembrie 2016 17:12
un film cu final neasteptat
Un film cu final neasteptat...marea magie consta in faptul sa iei oamenii cei mai buni care lucreaza singuri si sa-i faci sa lucreze impreuna.
Bogdan.Alexandru pe 03 Iulie 2016 14:29
Un film original. Pot sa zic ca a doua parte mi s-a parut mai buna, chiar daca nu se pune accent asa mare pe magie. Oricum, ideea in sine este foarte interesanta. As vrea sa vad si o a treia parte.
AdriAdrianna98 pe 25 Iunie 2016 01:09
Un film interesant care te ameteste si la final te face sa reiei in minte tot parcursul lui. Recomand dar trebuie privit cu atentie. Mai buna a 2-a parte mi s-a parut.
Stefania1998 pe 09 Mai 2016 05:25
Un film de-a dreptul genial . Vi-l recomand ♥️
H4cK3RuL pe 22 Ianuarie 2016 22:42
Un film foarte interesant, captivant chiar, sper ca a doua parte sa fie si mai reusita.
kakapiciu pe 09 Decembrie 2015 00:46
Dupa sfarsitul filmului, parca vroiam sa mai iau un bilet sa il mai vad odata. Unul dintre cele mai bune filme cu magie/iluzionisti.
mari56x pe 23 Februarie 2015 19:38
De nota 20. Am intrat la film fara sa stiu cine joaca sau despre ce e vorba. Memorabil.
XShadowX pe 30 Ianuarie 2015 17:31
BUN
Un film exceptional mai ales pentru celor care le place smecheriile cu carti , un film cu niste efecte special discrete si cu o distributie de minune , cu actori tineri dar asta nu inseamna ca nu este pentru adulti ci in contra este un film pentru toate varstele....
Alexys01 pe 14 Iulie 2014 23:52
M-a surprins acest film. M-a tinut "on the edge" pe toata durata lui. Minunati actorii.
irina_iza pe 01 Iulie 2014 22:17
Un film extraordinar!! Mi-a placut foarte mult. Merita vazut :)
alin_costea pe 11 Octombrie 2013 14:34
Un final fortat, in rest un film bun dar totusi departe de capodoperele The Prestige si The Illusionist
maximelialina pe 02 Septembrie 2013 18:36
bun
prea lung..poate la un moment dat plictisitor, ceea ce m-a facut sa nu ma fascineze asa de tare finalul,dar asta poate pentru ca ma asteptam la ceva de genul. Oricum are si momente bune.
Varyag pe 01 Septembrie 2013 21:49
A început foarte promițător și s-a derulat bine... până ce finalul a distrus tot. Twist-urile în filme sunt întotdeauna un plus, dar nu în cantități industriale ca aici. Iar personajul lui Morgan Freeman a fost mai mult decât forțat, cu toate informațiile alea stupide aflate doar meditând într-un colț. Unele momente erau destul de clișeice, iar premisa e un fel de combinație între „The Prestige” și „The Usual Suspects”, dar cu mult mai multe twist-uri enervante.
claudiu-daniel-lugoj pe 16 Martie 2017 19:49
Un film nesperat de bun.Un film pe o pema nu prea intalnita in filme de aceea la facut asa de interesant.Un film de urmarit neaparat.
danut_iulian pe 24 Noiembrie 2016 17:06
Un film interesant care merita sa ii se acorde o sansa.
body3DevinA pe 23 August 2013 09:44
Magic is like music
Un film foarte bun care ma tinut in transa aproximativ 2 ore. Filmul are 3 acte de magie foarte impresionante, primele doua mi s-au parut foarte bune, al treilea a fost mai slabut. Finalul ma surprins, nu ma asteptam la acest final. Am citit un articol in care ar vrea sa faca o continuare, cred ca ar fi o idee buna. Vizionare placuta!