Păreri John Carter

(2012)

John Carter

Anna23 pe 11 Martie 2012 01:30
De vazut dar cred ca se putea si mai bine. Catelul martian e tare haios.
ct89leo pe 09 Martie 2012 23:53
finalul surprinzator de placut.si neasteptat.a meritat sa dau 30 de lei.cel mai bun film de anu asta pana acum
copilu_batran69 pe 19 aprilie 2012 23:13
Ce-ai ma te-ai scrantit????Inseamna ca n-ai mai vazut filme pana acum....poate ai vrut sa zici cel mai prost film al anului pana acum...daca nu cumva il intrece battleship.....
euronike pe 14 aprilie 2013 17:07
A avut dreptate. Unul dintre cele mai frumoase filme ale anului trecut.
Crist11 pe 15 Iulie 2011 18:00
Se anunta ceva grav de placut... Sper sa iasa ceva frumos....
kidanutz pe 20 februarie 2012 16:07
mda asa e..frumos comentariu
chetta pe 15 martie 2012 23:32
chiar !! cum adica credeai ,ca este" vb de un presedinte american"???!!:))))))mi-a placut ff mult intrebara ta, in legatura cu comm lui ubu_rex_kk:
denyssa_love pe 09 Martie 2012 14:35
Mie una mi-a placut mult:D. Super frumos filmu cu efecte foarte bune si peisaje frumoase.
andydtoma pe 07 Martie 2012 01:24
O poveste drăguță, de văzut măcar o dată. Chiar dacă plin de șabloane, are un fir al logicii bine închegat, iar amestecul de stiluri este fermecător. Un mare plus pentru cățelul marțian ! :)
jonby83 pe 5 mai 2012 15:17
un catel din ala mi'as dori si eu:D:))
kalamity90 pe 12 Martie 2012 23:36
daca filmul asta nu castiga zmeura de aur pentru cel mai prost film facut vreodata o sa fiu socat: :|
Vdcnsrg pe 13 martie 2012 08:12
Chiar ca. Nu cred ca am vazut film mai tampit. Replicile absurde, jocul actoricesc si mai slab. Plin de clisee. Chiar nu inteleg cum de are nota asa de mare.
sorina25 pe 4 decembrie 2012 05:38
Un sf reusit/.
Tupe pe 13 Martie 2012 20:37
The most stupid shit ever!
Daca asta e film de nota 8 pentru voi, atunci inseamna ca habar n-aveti despre ce dracu e filmu' asta! Ma mut si eu pe Barsoom, poate acolo is mai destepti aia in ceea ce priveste critica de film... Ca voi... sunteti praf! Mersi!
copilu_batran69 pe 19 aprilie 2012 23:14
Bravo!!!!!!!!!!Un film de tot shit-ul:))))))
Bayard pe 11 Martie 2012 18:35
Este un film excelent, nici nu stii cand trec cele 2 ore, parca se termina prea repede (poate este un minus pentru film, ca finalul nu vine treptat). Oricum, te distrezi super, vizual arata incredibil, creaturile sunt originale, printesa arata extraordinar, eroul e carismatic.... Nu-i lipseste nimic filmului asta, trebuie vazut!! Daca aparea in 2011 ar fi fost poate filmul anului.... dar in 2012 are o concurenta uriasa, ramane de vazut cum vor fi si celelalte. (Eu l-am vazut la IMAX, si chiar si asa, 3D-ul este inexistent.... din cauza asta eu va recomand sa-l vedeti 2D, pt ca 3D-ul intotdeauna strica luminozitatea si este pacat sa fie o pelicula verde peste lumea minunata Barsoom.... sau macar duceti-va la IMAX, unde se vede mai bine chiar si 3D)
mitza81 pe 30 martie 2012 21:53
esti orb....
euronike pe 14 aprilie 2013 17:09
Subscriu. Ar fi excelent sa apara si o continuare.
stix pe 15 Martie 2012 09:51
dezamagitor..
Sunt destul de dezamagit de film,ma asteptam la cv ma bun,a fost destul de plictisitor..
Razvanp87 pe 14 Martie 2012 00:06
Probabil ca cei care spun ca filmul acesta e o capodopera au vazut cam 3 filme la viata lor si toate cu steven seagal ... singurul element care mi-a placut a fost catelul martian care a fost chiar haios, in rest ff dezamagitor desi ideea este una originala...imi pare rau chiar vroiam sa-mi placa acest film.
lazar90 pe 14 martie 2012 20:44
rezonăm...
Alex4Fun90 pe 14 Martie 2012 23:25
Un film de nota 7
Noroc cu Woola care a salvat o mare parte din comedie
z3ro pe 15 martie 2012 12:54
perfect de acord! parca aducea asa cu lenesul meu din casa :))
fdkenzo pe 06 Martie 2012 19:05
abia astept filmul..va fi o capodopera....rar vezi un astfel de film la 3d...trebuie savurat in 3D fara discutii..la ce efecte are..va avea succes filmul cu siguranta...
edye pe 30 martie 2012 10:56
nici macar nu are efecte 3 d :D
gabyyy21 pe 13 Martie 2012 18:51
Am intrat in sala de cinema cu asteptari mari de la film..insa nu am plecat impresionat cum m-as fi asteptat...
Plin de clisee, replici ce se vroiau amuzante erau cam pe langa..poate comicul de situatie sa ma fi facut sa zambesc putin.
Filmu a inceput bine..cu scene mai de durata si mai bine construite..insa cam din momentul in care JC a dat nas in nas cu printesa(om de stiinta de altfel) aveam impresia ca se grabeau sa termine filmul..desi in opinia mea unele subiecte din film necesitau o atentie mai mare a regizorului/scenaristului
3D-ul este si nu prea...Parerea mea: prea putine scene ce fac ca filmu sa necesite vizionare in 3D la cinema...
Jocul actorilor cam slabut..noroc cu Taylor ca e un tip carismatic si cu printesica parca scoasa din paginile unei reviste de modeling care au mai salvat aparentele.

Una peste alta nota mea 5,5-6

Marku pe 20 Martie 2012 11:24
O mare deceptie
Am văzut filmul și am rămas decepționat. Îmi plac SF-urile, îmi plăcea ideea filmului dar realizarea a lăsat mult de dorit. Este un film pe care sa il vezi singur într-o zi în care nu ai altceva de făcut. In nici un caz s nu faci o programare cu prietena sau prietenii pentru acest film. Veți pleca dezamăgiți. Se pare ca doar așteptările au fost mari, realizarea nu.
edye pe 30 martie 2012 10:57
Ai mare dreptate ! la aceasi concluzie am ajuns si eu :( dezamagitor
fphvac01 pe 10 octombrie 2012 07:10
pe bune, am adormit in sala la filmul asta. prea lung, prea prost, prea ca altele.
zi.senina pe 06 Martie 2012 12:37
Oare o fi ceva de capul lui? Trailerul e promitator, dar au mai fost filme in care momentele bune sunt doar cele din trailer.
aavramescu23 pe 13 martie 2012 16:54
Trailer-ul mult mai slab decat filmul. Filmul e exceptional, nici nu-ti dai seama cand trect 2 ore 20 min.
zi.senina pe 14 martie 2012 17:03
Inca nu l-am vazut. Cum am timp ma duc sa-l vad
viorellll pe 10 Martie 2012 20:21
merge..
e dragutz filmu doar ce lam vazut in cinema ...dar sa nu sarim calu sa il comparam cu AVATAR ...va rog e aiurea ...totusi merge vazut la cinema ...
CODRIN123 pe 13 martie 2012 17:45
nu stiu ce sa spun....Avatar a fost intr-adevar un film deosebit dar in ultima vreme este considerat ca ,,cel mai bun film" ...John Carter este un film bun,poate nu are atat de multa reclama ca avatar dar ramane un film foarte bun
arhidulce pe 15 Martie 2012 11:22
john carter
bunicel filmu l-am vazut de curand,are o poveste interesanta,nu regret k l-am vazut
Sayko pe 04 Noiembrie 2011 21:39
Sunt convins ca va oferi o experienta 3D pe cinste dar despre poveste.....tare imi este teama ca o ia pe urmele lui Green Lantern.Oricum nu poveste e obiectivul ci banii care ii vor castiga din plin din box office-uri.
Midnite pe 22 Martie 2012 13:22
Un film foarte bun! Vazut in IMAX Cotroceni.
E plin de haz si situatii comice. Detine de asemenea si o doza majora de actiune, completata de un twist de situatie destul de imprevizibil. E placut sa mai vezi ceva original, pe langa Star Wars/Star Trek cu care ne-am obisnuit.

Singurele reprosuri ar fi legate de efectele 3D. Sunt anumite scene care par mai mult normale decat imersive, asa cum ar trebui sa fie defapt.

chetta pe 11 Martie 2012 13:54
merita vazut
chiar merita , vazut ..are tot ce'i trebuie (comedie,efecte,..)un film dragut,bun care te binedispune...si asta conteaza ...
Leopold7 pe 09 Martie 2012 22:45
Un super film
Am vizionat filmul, chiar acum m-am intors de la IMAX si il am fresh in sange. Povestea SF/action/adventure/comedy/romance/drama este extraordinara reusind intr-un mod genial sa creeze ceea ce putine SF-uri reusesc si anume VERIDICITATEA. Este extraordinar si vi-l recomand cu caldura. Initial cand am vazut reclama prin toate colturile europei (nu stiu cum a fost pe alte continente) mi-am spus.. iar ni se baga un rahat pe gat. Plus ca afisul cu cele doua uratanii nu spune nimic decat Bleah. Insa filmul... nota 10+, faza cu orataniile tinand foarte putin, aspect secund. Deci, pe scurt, o ecranizare reusita dupa o poveste scrisa de un autor genial, adaptata de scenaristi foarte bine, cu inteligenta. Felicitari echipei care au facut filmul. Nu are efectele si coloristica Avatarului dar din punct de vedere al actiunii si storyline-ului este cu mult superior. Iar povestea de dragoste..… citeşte
Manusa pe 15 Martie 2012 22:40
Dupa ce am urmarit trailerul am ramas cu o impresie proasta despre film. Acum am vazut filmul si pot sa spun ca a fost unul foarte bun, chiar daca nu impresioneaza foarte mult, dar povestea este una foarte buna, dar si prestatia actorilor. Am remarcat ca sunt actori care au jucat in serialul Roma, trei actori foarte buni, Polly Walker, James Purefoy si Ciarán Hinds.
razsax pe 13 Martie 2012 13:59
Un SF clasic!
In ceata asta de filme, chiar era nevoie de o evadare. E foarte greu de scapat de cliseele holyoodiene binecunoscute, dar daca faci abstractie de ele si vezi partea plina a paharului... efectele speciale, povestea fara multe floricele si, de ce nu ,distributia bine echilibrata si pliata pe scenariu, te tin captiv in fotoliu, fara sa te plictisesti.
Apache95 pe 10 Martie 2012 20:05
Prea mult buget prea putina poveste.....
Filmul in sine nu e chiar rau ,dar la ce buget a avut puteau sa profite ..mult ,mult mai mult de poveste !

Apache95 pe 20 martie 2012 19:50
de fapt se vede si din nota imdb..... Au vrut sa creeze o noua franciza de succes Gen harry potter ,sau piratii din caraibe ! Din pacate nu le-a iesit...
zzzzzzz pe 30 septembrie 2012 04:55
woow Se pare ca ti-a placut filmul ,ceea ce nu e rau pentru ca filmul e frumos; avand in vedere ca ai revenit dupa 10 zile cu o completare la comentul precedent!
Mihai2508 pe 21 Aprilie 2012 01:58
Un mare mare plus filmului, datorita catelului martian, care este foarte amuzant.
Un film foarte bun, de aventuri, cu o poveste interesanta, dar clasica, in care apare un erou misterios ce salveaza lumea si printesa, cu care si ramane impreuna. Filmul are de toate, are actiune, aventura, peisaje, o poveste de dragoste, si zboara repede timpul pana il vizionezi, e adevarat ca are si vreo 2 momente plictisitoare, dar nu prea se simt. Cat despre efectele speciale, acestea sunt de calitate. Per ansamblu este un film care are si faze comice (destul de multe chiar), pe care chiar merita sa-l vizionezi, cu atat mai mult daca il vezi la cinema.
Adellayda pe 21 aprilie 2012 12:15
Suna bine...M-ai facut curioasa...:)
mariusdbrsc pe 16 Martie 2012 11:54
Toata lumea e un critic
E un film de aventuri oameni buni, trebuie luat ca atare o distractie, un mod placut de petrecere a timpului.
Nu toate filmele trebuie sa aiba un mesaj maret,subantelesuri ascunse etc.

Champion pe 25 martie 2012 01:43
partial de acord cu tine ... pt ca sint si uni care il fac capodopera si nu este.
dido pe 2 iunie 2012 18:15
mariusdbrsc ai un vot de la mine!Bine punctat!
AnnyA06 pe 24 Martie 2012 20:29
Bunicel
Nu atat de bun pe cat ma asteptam. Credeam ca o sa ma dea pe spate si o sa ma tintuiasca in scaun timp de mai bine de 2 ore, dar nu a fost chiar asa. Nu prea mi-a placut, dar nici nu reget ca l-am vazut. Totusi nu e un film de lepadat. Efecte reusite sau destul de reusite, peisaje frumoase. Idee filmului este interesanta, insa nu are acel ceva care te atrage. Cat despre comparatia cu Avatar, nu cred ca e cazul.
gyxu78 pe 24 Martie 2012 21:39
m-i s-a parut slabut , denumirile alea barsoom jasoom si mai nu stiu cum
otonis pe 13 Martie 2012 18:57
Ptr. mine n-a fost asa grozav precum ma asteptam sa fie. Oricum, "obligatoriu de vazut" macar o data.
Aleera_cherry pe 12 Martie 2012 21:47
Capodopera
Superb, faze la care nu te-ai fi asteptat si pe care ti le doresti cand te uiti la orice film :X
alex_il_fenomeno pe 22 Iulie 2012 19:15
o productie geniala , una dintre cele mai bune pe care am avut ocazia sa o urmaresc in ultima vreme ! avand la baza cartea lui Burroughs ( spre rusinea mea , am aflat asta mai tarziu , dar am de gand sa citesc si cartea ) , filmul este impresionant din toate punctele de vedere , spre deosebire de productia omolog , si anume "Printesa de pe Marte" , avand efecte speciale de prima mana , poveste cu tot felul de suisuri si coborasuri , rasturnari de situatie , distributie dintre cele mai reusite si multa , foarte multa adrenalina ! un film de urmarit zilnic , poate doar asa sa te plictisesti de el !
LucianOn pe 09 Aprilie 2012 00:13
WAAAAAAAAW
De 2 luni tot intru sa vad daca a aparatul varianta HD... Pana la urma am luat xvid.Deci WAW.... filmul e GENIAAL.....GE-NI-AL. Am vazut sute de filme si nu ma impresionez asa usor :P dar asta e mult prea tare.Deci daca filmul asta nu ia oscarul ma p*i pe premiile si academia lor.Nota pentru pentru poveste.... nu exista hartie sa cuprinda nota)
Lazerson pe 07 Aprilie 2012 03:06
O ecranizare zic eu , reusita , in unele puncte de vedere cam mai mergea lucrat , dar pentru o carte e destul de binisor transpusa pe marele ecran.
Penru cei care vor ceva care sa mai iasa din tiparul filmelor deja prea previzibile , si daca nu ati citit cartea , il recomand cu placere (si chiar daca ati fi citit cartea tot cu placere il recomand :P )

radu3455 pe 05 Aprilie 2012 16:41
un film exceptional parerea mea chiar a meritat sa merg la cinema sa-l vad,plus ca actorii au jucat foarte bine
WhYskY pe 28 Martie 2012 15:41
Like
Mie mi-a placut. A fost frumos, plin de actiune si a lasat loc si de o continuare.
Drama aceea de la final nu avea ce cauta acolo dar in fine... per tottal foarte bun filmul.

AxlRose pe 16 Martie 2012 03:30
R.I.P. GOOD MOOVIES
Nu se mai fac filme cu un fir narativ captivant, acum tot "succesul" filmelor consta in alegerea de actori care nu reusesc sa si depaseasca conditia de fotomodele. piperate din plin cu tone de efecte speciale unicul scop la final de zi fiind frofitul.Pacat. Mi e dor de un Pulp Fiction, Godfather, Goodfellas, Scend of a woman si altele. Trist.
AxlRose pe 16 martie 2012 03:30
scuzati greselile dar e un comentariu scris pe fuga :D
mariusdbrsc pe 16 martie 2012 12:01
Asocierea e gresita e un film de alta categorie
BadDreams pe 23 August 2012 15:24
Merge...
Pt doritorii de SF si aventura este bun..in schimb pentru restul ...exista posibilitatea sa adormi la film.
k-rissa pe 4 septembrie 2012 09:03
cam asa e :)
robertsandu pe 03 Iunie 2012 15:31
L-am văzut în Blu-Ray... și tot mediocru mi s-a părut
Ca film, John Carter este mai degrabă mediocru, iar ca imagini vizuale aș zice că se apropie de Avatar. La final însă, rămâi cumva nesatisfăcut de o poveste care mai mult s-a târât decât a curs lin. Aici intervine talentul și măiestria celor care s-au ocupat de film sau, în acest caz, lipsa lor. Căci, oricum ai da-o, nu poți spune că John Carter este un film foarte bun și să pari serios în același timp. Zău că nu poți.

Nu neg că este greu să faci dintr-o poveste destul de incurcată una clară, pe care publicul să o înțeleagă ușor. Încet, încet, detaliile vizuale care ar trebui să sprijine un plot solid, devin ele însele centrul atenției. Or asta a fost exact soarta lui John Carter. Este exemplul tipic de poveste care s-a pierdut în detalii vizuale pe cât de estetice, pe atât de insignificante.

Iar din cauza asta, unui… citeşte

intis pe 23 Mai 2012 13:25
Impresia mea dupa ce am vizionat pelicula este ca producatorii au facut un film de categoria B cu un buget de categoria A+... Pacat!
Cea mai buna parte din film: sfarsitul imprevizibil;
cel mai simpatic personaj: catelul martian (celelalte personaje fiind schematice si incapabile de a-ti transmite emotii);
cea mai penibila scena: scena in care John descopera prima data capacitatea sa de a sari.

Vorador pe 21 Mai 2012 00:12
John Carter of Mars
Povestea nu prea a fost pe placul meu,dar filmul este foarte bine realizat din punct de vedere vizual.Pacat ca a avut un buget urias si nu s-au gandit sa investeasca mai mult si spre un scenariu mai bun,ar fi trebuit sa mai aiba o continuare dar cei de la Disney au spus ca nu o vor mai face din cauza ca acesta nu a avut incasarile asteptate de ei,doua filme despre planeta Marte in doi ani(''Mars Needs Moms'') care le aduce numai dezamagire,stiu ca este inspirat dintr-o serie de romane(''Princess of Mars'') aparuta in timpul primului razboi mondial,dar nu stiu daca este loial romanelor fiindca nu le-am citit.Cel mai mult mi-a placut finalul,iar cel mai simpatic personaj este bineinteles cainele Woola.

P.S.:Cei de la Disney ar trebui sa inceapa un Prince of Persia: Warrior Within cu actorul principal din John Carter.

kratosja66 pe 19 Martie 2012 01:35
destul de interesant
Sa va spun sincer cand am vazut prima data trailerul,am crezut ca o sa fie un film dezamagitor,insa nu a fost asa...mi sa parut chiar bunicel,avand o poveste decenta,efecte destul de reusite,actori buni care au jucat destul de bine ...muzica din film totusi puteau sa mai lucreze putin la ea ca sa mai adauge la nivelul impactului emotional asupra celuia care il vizioneaza.Principalele probleme ale filmului ca si a celorlalte 20000 din urma lui ar fi prezenta atator clisee si a personajelor stereotipice,lucru care face ca ''John Carter'' (filmul nu personajul) sa devina monoton in anumite momente...o alta chestie ar fi acea ca inafara de 2-3 personaje,de celalalte nu stim aproape mai nimik,lucru care trage povestea filmului putin in jos,detaliile in astel de filme conteaza catusi de cat.
Filmul imprumuta anumite elemente din filmele acestui gen cu tragere la public,precum razboiul… citeşte

RiddickJohn pe 18 Martie 2012 12:24
avand in vedere anul in care a fost scrisa povestea (1912) si ca a fost sursa de inspiratie pentru multi dintre scriitorii de dupa WW2, plus ca multe idei au fost folosite in alte filme (superman) parerea mea e ca filmul merita vizionat la cinema si pastrat la colectie de pasionatii genului. comparatia cu avatar si alte sf-uri nu are rost avand in vedere ca echipa din spatele filmului a incercat sa respecte cat mai mult povestea initiala, schimbata totusi pentru a capta mai multa atentie de la public.
Nota 8 per total.

xerses pe 18 Martie 2012 09:24
Mie mi-a placut.Au fost destule lucruri ingenios realizate, iar povestea este interesanta.
achadele pe 15 Martie 2012 18:14
e frumos , dar are acelasi fir ca si Avatar :) ...parerile sunt impartite bineinteles .
nyuszi pe 12 Iunie 2012 00:55
Mi-a placut!

Am vazut trailerul foarte demult, dar nu a vrut nimeni sa mearga cu mine la film asa ca l-am saltat cand a iesit. Poate e mai bine asa, am inteles ca 3D-ul nu a fost spectacular. Oricum, per total mi-a placut.

Ce m-a impresionat au fost peisajele. Nu neaparat ca efecte speciale, ci ca si concept. Bineinteles ca Marte nu arata asa, acum stim treaba asta, dar pe vremea cand a fost scrisa povestea pe care se bazeaza filmul chiar se credea ca Marte poate sa sustina viata (printre multe altele, HG Wells si-a plasat extraterestrii din "War of the Worlds" pe Marte). Ideea e, ca daca Marte ar putea sustine viata asemanatoare cu cea a planetei noastre, probabil ar arata cam asa ca in film.

Extraterestrii mi-au placut de asemenea foarte mult. Super simpatici, cu patru maini si verzi de tot. Au reusit totusi sa nu dea in ridicol. Cainele, m-a cam… citeşte

duku22 pe 18 Mai 2012 15:46
hai sictir
Un film foarte inspirational din punctul meu de vedere, in niciun caz plictisitor cum zic niste retardati si sa mai zici si ca e unul din cele mai proaste ale anului... iesi in plm . du te si uita te la transformers. cand imi creasem o asa stare de bine dupa ce am vazut filmu, am intrat aici sa o stric pe toata privind comentarii de la niste mari critici vai de pula lor. singurul film care l ati putea face voi si ar primi oscarul ar fi sa va filmati cum va aruncati de pe un pod . ciao!
cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 15:48
Filmul este surprinzator identic cu cartea.Poveste de dragoste este foarte diferita, şi complotul principal are o bază diferită de conflict.Acţiune este minunat, iar povestea de dragoste este foarte credibila
ultraviola pe 10 Martie 2012 20:25
Am vazut azi filmul si il recomand cu drag.
Este amuzant, deconectant, cu o poveste care te prinde - filmul ideal de vazut sambata dupamasa.

z3ro pe 15 Martie 2012 12:46
un film bunicel
nu va mai plangeti atat, ba ca e asa ba ca e pe dincoa .. cand o sa regizati voi unul mai bun atunci aveti voie sa fiti acizi, pana atunci un like sau dislike era suficient, stau ce de ceva vreme si ma tot 'minuez' de ce citesc pe aici, sunt filme si filme, unele mai bune altele mai putin bune! Nu cred ca asta da dreptul cuiva sa desfiinteze un film, eu unul l-am vizionat la cinema (3D) este un film destul de reusit si pe alocuri amuzant, atat am avut de spus.
V-am salutat !

aavramescu23 pe 11 Martie 2012 23:31
E mortal
E cel mai bun film care l-am azut pana acum. Pacat ca la americani nu incasat decat 30,6 mil, dar cu tot cu resul lumii incasarile s-au ridicat la 101 mil. Eu speram sa se bata la incasari cu Avatar, dar slabe sanse. Am ras cu lacrimi la el. Povestea si efectele excelente. Merita vazut. Pana acum nu am vazut un film de 2 ori la cinema, dar daca as avea ocazia l-as revedea la cinema inainte sa apara pe BD3D, daca apare, ca la noi nu se stie niciodata. Scot toate tampeniile si filme bune pauza totala.
mitza81 pe 30 martie 2012 21:51
tu am impresia ca nu sti ce ii un film bun,sau asta e primul pe care il vizionez.....lasa filmele ca nu sunt de tine....cred ca nu le pricepi deloc
naski2000 pe 12 aprilie 2012 17:00
tataie..........ori ai 5 ani si-ti plac desenele animate ori nu ai fost de mult la un film bun.....