Păreri Eu când vreau să fluier, fluier

Eu când vreau să fluier, fluier

tatielle pe 01 Aprilie 2010 13:12
Este clar ca-i un film facut de romani pentru romani. Nu o sa comentez jocul actorilor, scenariul etc Ce mi-a placut cel mai mult a fost atmosfera din sala. S-a ras mult la unele replici, expresii ale fetelor, chiar si in momentele mai tensionate. Noi am stat pe scari pentru ca sala era plina si m-am simtit ca-n filmul Cinema Paradiso (unde spectatorii se comportau ca acasa, barbatii fluierau in voie iar mamicile alaptau cu ochii atintiti spre ecran). Asadar, avem apetit pentru filmele noastre, important este ca regizorii sa-si faca si ei treaba bine.
pufuletul_ambitios pe 23 Martie 2010 13:41
!!
Este foarte usor sa te pui in spatele unui paravan de prejudecati, dar eu sunt hotarat sa ma duc la film! Imi place subiectul si cum suna. Thriller romanesc. Demult n-am mai auzit de genul asta in zona cinematografica romaneasca, asadar eu ma duc la el, fie ca e cu detinuti, rromi, printese sau broscute dansatoare de can can. Imi place cum suna si asta ma determina sa vreau sa-l vad!
TAMARAINSA pe 26 martie 2010 01:17
THRILLER? Vai, dar este psihologic... Daca stii ce este cu adevarat ...un film bun.
TAMARAINSA pe 26 martie 2010 01:21
merge 'chiar daca e cu detinuti ...'? Doamne, unde am ajuns? Discriminarea este ca ...o fantoma care ne apare cand cu gandul nu gandeai? O lacrima pentru cei care se simt ...raniti de naivitatea ...sa... Poate e de buna credinta...
nightmare28 pe 20 Martie 2010 17:56
mdea...Eu când vreau să fluier, fluier
Din trailer arata bine...dabia astept sa apara sa vad cum e:X:X
euhere pe 28 Februarie 2010 03:08
pare destul de interesant
pare destul de interesant, abia astept sa il vad..:D
tavy4489 pe 14 Aprilie 2010 18:41
fluier
Mie sincer nu mi-a placut filmul. Ma asteptam la mai mult dupa ce a fost asa laudat. Actorul principal a jucat destuld e bine dar filmul per total a fost slabut. Nu cred ca se merita dusul la cinema ca sa-l vezi (cum am facut eu), mai bine il descarci de pe torenti. Oricum vizionare placuta :)
TiBi Blog pe 21 Februarie 2010 13:07
TiBi Blog » Blog Archive » Eu cand vreau sa fluier, fluier!
[...] plan pe George Pistereanu, absolvent al Liceului de Arta “Dinu Lipatti” din Bucuresti. Conform cinemagia filmul va avea premiera in Romania pe 26 martie [...] citeşte
BadPisi.ro pe 22 Februarie 2010 00:36
Eu când vreau să fluier, fluier
Că tot n-am mai scris de mult, am zis să scriu un articol despre noi, despre filmul românesc.
Citeam ieri pe Cinemagia.Ro despre filmul din titlu – “Eu când vreau sã fluier, fluier”, în care Ştefan Dobroiu ne informeazã despre premiile obţinute la Berlin. Filmul a obţinut marele premiu al juriului la festivalul de la Berlin. [...] citeşte

Razvan Penescu pe 21 Februarie 2010 01:53
Florin Serban Scenarist
Florin Şerban, regizorul filmului "Eu cînd vreau să fluier, fluier", premiat la Berlin, a debutat ca scenarist la LiterNet acum 4 ani cu scenariul "America", scenariu finalist în competiţia HBO, 2006. Cartea poate fi descărcată gratuit de pe LiterNet. - http://editura.liternet.ro/carte/219/Florin-Serban/America.html
gonewiththemind pe 20 Aprilie 2013 16:35
Nu-i nimic de fluierat la filmul asta
Asa-i ca n-ati inteles nici macar titlul filmului?
Tyson_Kyd pe 11 Aprilie 2013 10:03
Din pacate nu-i pot da mai mult de 5 . Ma doare faptul ca-i dau unui film romanesc o nota de cacat, pe care nu o dau nici macar filmelor mai proaste din afara ! L-am vizionat si nu mi-a facut niciun fel de placere, insa realist este . Spune o realitate atat de sumbra, care nu doar o data m-a pus pe ganduri . Actorii sunt bunicei in pofida ca nimeni n-a auzit de ei si nu i-a m-ai vazut vreodata . Inca nu sunt un critic expert de filme si nici nu vreau sa ma cred ( cum o fac unii din cate am vazut ) doar am spus concis parerea mea despre aceasta pelicula . Regia cam slaba, nici macar povestea nu este bine conturata si ma intreb impotriva caror filme romanesti a concurat de-a castigat atatea premii ?! Asta este din pacate, noi romanii promovam prostia in ziua de azi la Tv . Acesta este un mare semnal de alarma pt noi, fiindca cinematografia romaneasca se duce de rapa, sunt multe cauze,… citeşte
octavinspector pe 19 Iunie 2011 23:07
Cu papere de rau....insignifiant
Prima data cand am auzit de film si de titlu ma gandeam ca cineva a facut un film "trasnet" ...
dar nici macar nu se apropie, nici macar nu atinge un anumit standard pe care il stabilesc la un asemenea gen de film. Adevarul e ca cineva care are o cultura cinematografica bogata nu poate sa accepte un film plin cu injuraturi de ghetou, dialoguri cu insemnatate foarte redusa. Sunt ferm convins ca 80 % din intelectualii care il vizioneaza sunt dezgustati pur si simplu, nimeni nu are nevoie de un asemenea film, de un film care sa iti ofere o senzatie de ambiguitate si respingere dupa vizionare.
Inceput slab si continuare oarecare....final ... care se incheie cu o cafea la 300 de metri de zdup.

Anna-Maria pe 12 Mai 2011 09:19
Romanesc!
Este de apreciat ca a aparut un film romanesc care a fost premiat la Berlin sau la Cannes. De ce sa fim ipocriti si sa spunem ca nu ne-a placut filmul pentru ca a fost plin de injuraturi si ca abia pe la jumatate se mai misca ceva?! Nu! Filmul este plin de injuraturi pentru viata noastra e plina de injuraturi! Si sa nu spuna nici macar unul de pe aici ca nu injura. Modernismul, curentul cultural pe care il traversam, a aruncat literatura si toate celelalte arte (printre care si cinematografia) in strada. Adica totul este realist, nimic schimbat pentru a fi mai frumos, nimic decupat, se prezinta totul ca si cum noi am merge pe strada si am vedea toate astea. Nu poti sa pretinzi ca intr-un penitenciar nu se injura. Aia de acolo nu sunt sfinti, doar sunt inchisi! E normal sa aiba manifestarile lui Silviu si ale Blondului! Nu ar fi acolo daca ar fi niste docti, absolventi de facultate!
citeşte

Pakoste pe 14 Decembrie 2010 20:48
Puscaria te mananca ...HUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!
talexi pe 17 Noiembrie 2010 10:10
O porcarie
Un film cu manele, injuraturi, tigani, etc.. O bataie de joc. Cel mai supraevaluat film romanesc din ultimii ani.
lucian02 pe 14 Octombrie 2010 14:38
Slab
Ca si restul filmelor romanesti din ziua de azi.. n-are sfarsit :)
moviesfan pe 07 Octombrie 2010 00:54
O mare porcarie. In ce secol, ma scuzati, mileniu o sa avem si noi filme ca Avatar, Transformers....
rusan pe 17 Septembrie 2010 19:02
Valoarea filmelor romanesti
De fiecare data cand ma uit la un film romanesc din ultimii 20 de ani mi se face greata!Acest film nu este o exceptie!
aliku23 pe 27 Iulie 2010 02:02
Te tine cu sufletul la gura ? Unde ?
Eu am vazut un film care prezinta realitatea penitenciarelor de minima securitate din RO . Cazul multora dintre pusti cu unul dintre parinti plecat in straintate (de cele mai multe ori in Italia) si cu celalalt inapt (de cele mai multe ori alcoolic) este si el prezentat in film dar nu socheaza cu nimic . Ca si in cazul 4 luni 3 saptamani si 2 zile , munca regizorului si a scenaristilor (in cazul de fata , F Serban este si scenarist si regizor) este de apreciat . S-a pus mare accent pe detalii ceea ce cred ca apreciaza multi cinefili chiar daca marea majoritate nu pun mare pret pe greselile filmelor . In fine , per total filmul este bunicel , dar nu isi merita laudele criticilor .
P.s.:Sunt fericit si mandru pentru ca acest film a obtinut Ursul de aur -Premiul juriului la Berlin . BRAVO ROMANIA !

LunchBox pe 28 Iunie 2010 18:07
OVERRATED.
Ce este atât de uimitor la filmul ăsta? E plictisitor, prost şi mizerabil. Nu ne învaţă nimic nou; doar faptul că trăim într-o ţară de tot rahatul, dar bineînţeles, deja ştiam asta.

nemotoujours pe 13 august 2010 01:41
DACA ASA TE SIMTI,E TREABA TA!NU UITA DE UNDE TE TRAGI! SI DACA TE SIMTI ASTFEL E SI NORMAL SA NU ITI PLACA.TE INTELEG OMULE DIN CLOSET!
fleurdelautomne pe 25 Iunie 2010 19:36
s-a licitat mult asupra valorii acestui film, iar cei care au pariat cu siguranta nu au avut de pierdut. se vede ca este realizarea unui profesionist, poate doar unele cadre sunt un pic prea lungi, dar chapeau bas pentru initiativa de a colabora cu penitenciarul si de a da o sansa celor marginalizati social.
nemotoujours pe 13 august 2010 01:48
CADRELE LUNGI SUNT PENTRU ATMOSFERA,PENTRU A TE PREGATI. ESTE O METODA FOLOSITA IN FILMELE DE ARTA,RISCANTA IN ZIUA DE AZI DATORITA SPECTATORULUI INTOXICAT DE ACTIUNE,ORBIT DE DECORURI MIROBOLANTE SI CARE SE BUCURA CAND VIN RECLAMELE LA TV.OAMENII NU MAI AU RABDARE SA GUSTE ARTA.PANA SI PRIN FATA MONA=LISEI SE TRECE IN CATEVA SECUNDE.SI ACESTA DIN PCT DE VEDERE AL TIMING-ULUI ESTE UN FILM DE ARTA.DAR NU DOAR DIN ACEST MOTIV.
SonicSatuMare pe 04 Iunie 2010 03:11
Mai mult dialog
pacat.... mai mult dialog daca era si un final mai ok dar asta nu neaparat. 6 din 10
nemotoujours pe 13 august 2010 01:53
PAI DACA ERA MAI MULT DIALOG SE NUMEA SEINFELD SI ERA SERIAL.
iuly12iuly pe 31 Mai 2010 15:01
imi place filmul pt k reprezinta realitatea si este reala idea dar ma deranjeaza faptul k resul tarilor vad prostia romaneasca si ce lucruri urate se intampla la noi in tara...fara suparare...6
nemotoujours pe 13 august 2010 01:56
TU NU VEZI IN FILMELE LOR? CATE FILME AMERICANE MIZERABILE CU PUSCARIASI AI VAZUT?SUTE,NU? SI CE SA FACI,FRATE,NU PESTE TOT INFRACTORII SUNT ASA DULCEI SI SIMPATICI CA IN BD-URI.
victor_neo75 pe 25 Mai 2010 13:52
Eu cand vreau sa fluier... si se plictiseste rau spectatorul !!!
Acuma imi dau seama de criticile favorabile si de "huiduielile" la adresa acestei drame de inchisoare cu injuraturi "realiste", dar cu un ritm plictisitor de melc, cu scene lungi in care nu se intampla mai nimic (vedeti scena din final) frustrante rau.

Actorul principal (George Pistereanu) balmajeste mai toate replicile ingrozitor (ce bine ca filmul are subtitrare in engleza, desi nu strica romana pt. romana mai ales la invective), singurul care joaca reusit fiind directorul inchisorii, jucat credibil de Mihai Constantin.

Festivalul de la Berlin nu are importanta celui de la Cannes si se observa asta. "Eu cand vreau sa fluier, fluier" seamana ca stil "plictisitor" de filmare cu "Politist, adjectiv" (2009).
Am vazut recent spaniolul "Celda 211" (Cell 211) (2009) despre o drama de inchisoare cu mult mai multa intensitate si credibilitate, considerat cel mai… citeşte

dbr.adrian pe 24 Mai 2010 17:28
Sa fim seriosi, cred ca si eu gaseam subiecte mai interesante. Jale
csmpf pe 20 Mai 2010 23:29
La finalul filmului m-am trezit spunand " Asta a fost tot ?!?!? ". Am vrut sa-mi placa filmul asta, chiar am vrut, pentru ca fost foarte laudat atat la noi cat si pe plan international insa nu, nu mi-a placut .
In plus George Pistereanu ( Silviu ) parca vorbea cu prune in gura , cand se enerva se balbaia rau, jumatate din film am citit subtitrarea in engleza ca nu intelegeam ce spune el in romana..... penultima scena a filmului cu ei doi la cafea.....nu se mai termina ....5 minute s-au uitat unu la altu.

irogozan pe 19 Mai 2010 17:10
slab
Mult sub celelalte filme romanesti premiate in ultimii ani. Un film amatoresc incepand de la regie pana la jocul actorilor. Lipsit de profunzime, de emotie si de veridicitate. Nu intotdeauna mizeria si grosolania dau autenticitate.
andreig pe 11 Mai 2010 13:43
Nu cred
Fata de 4 3 2, filmul asta nu se poate numi film... Nu are un inceput, nu are un sfarsit, e prea teatru si mai deloc film...
Am fost la cinema sa-l vizionez, si-mi pare sincer rau ca am platit 25 RON pe bilet. In weekend ma duc la Poker....

iulial pe 05 Mai 2010 18:51
Filmele romanesti contemporane infatiseaza o realitate pe care noi romanii o cunoastem deja.Pe mine personal, filmele romanesti nu ma atrag deloc.Este vorba de cotidian, de realitatea pe care o vezi la stiri in fiecare zi, despre aceeasi conditie umana precara, despre aceiasi pacienti care mor in spitale, din nepasarea medicilor, sau lipsa banilor.Este o realitate care nu-l mai poate impresiona pe un roman, ci doar pe un strain care nu cunoaste tara asta si legile ei nescrise.Este pur si simplu parerea mea.
NiGhTWoLF pe 30 Aprilie 2010 13:39
Sper sa fie ceva de capul lui ;) . O sa mai comentez dupa ce il vad.
psihologu pe 15 Aprilie 2010 17:17
Pacat, pacat, pacat.....
Scuzati-mi repetitia dar ce s-a intamplat cu debutantul actor Papan Chilibar care a dat cu piciorul unor oportunitati care le ai o singura data in viata, mai ales pentru noi cei care muncim o viata si ne-o dedicam profesiei, el a dat cu piciorul la tot.........
buzepericuloase pe 11 Aprilie 2010 23:09
Daca afara se vrea prin filme sa mai schimbe lumea la noi in filme e vorba doar crime violuri droguri etc
LucianE pe 27 Martie 2010 12:52
Nu prea...
Imi pare rau ca Romania produce doar filme triste. Dar probabil ca fiecare arata ceea ce are. Nu ne-ar strica mai mult optimism si speranta, dar nici acestea nu vin pur si simplu in timp ce noi ramanem romani. O remarca legata si de afis, greseala celebra in design-ul grafic: la titlu, spatiul dintre cuvinte e mai mare decat spatiul dintre randuri, ceea ce duce la confuzie: se grupeaza EU cu SA si CAND cu FLUIER etc.
elena27 pe 25 Martie 2010 17:57
eu cand vreau sa fluier,fluier
dc nu e si in TIMISOARAA??!!!!!!!e aiureah..adik na dak tot se spune k e asa de bun..si noi vrem sa il vedem in 26:(
TAMARAINSA pe 26 martie 2010 01:25
ce intoxicatie? O singura opozitie (semiotica): ceausist vs neceausist? Gura ...celui ...manipulat , adevar graieste? Mai ...e o punte ...de suspine....
jammess pe 31 martie 2010 14:36
da, ce titlu "de cartier". pun pariu ca la un moment apare o scena in care unu se pisa, ca in majoritatea filmelor romanesti. Ce le mai place romanilor sa arate fata cea mai neagra a acestui popor, de parca nu exista nici o speranta, de parca trebuie sa constientizam si mai mult mizeria in care traim. refuz sa ma unt la un film deprimant
Chelbos pe 15 Aprilie 2011 08:49
Cel mai bun film romanesc
filmul este exeptional. arata realitate exact asa cum este ea fara prea mari exagerari. este singurul film romanesc la care am reusit sa ma uit pana la final. morala filmului este adresata tuturor parintilor care isi cresc prost (sau deloc) copiii. din acest motiv suntem unde suntem. 80% dintre romani au fost prost crescuti din cauza saraciei sau datorita subculturii si lipsei de educatie a familiei. multi dintre noi in loc sa tinem capul sus sa avem mandrie si onoare ne pretam la aceleasi lucruri pe care le faceau si parintii nostrii si suntem invinsi de acest sistem. 80%din romani se plang de traiul din romania dar sa nu uitam ca si ei fac parte la viata asta murdara. daca nu va place acest film sau traiul din romania ganditi-va ce ati facut voi pentru a schimba cevain aceasta tara?
Ovidiu239 pe 21 aprilie 2013 10:20
Chelbos, ai dreptate cu ce ai scris in comentariu, dar cred ca ai exagerat cu nota;)
aayana pe 20 Iunie 2010 11:45
Din ce in ce mai bine pentru filmele romanesti. Regizorul atinge mai multe puncte sensibile: soarta copiilor parasiti de parinti pentru munca in Italia, singuratatea, consecintele unei vieti fara sprijin, teama, revolta. La nervi sau nu, atitudinea de genul eu cand vreau sa fluier, fluier este consecinta unei presiuni interioare ce nu mai tine cont de nimeni si nimic si izbucneszte ca lava unui vulcan.
nemotoujours pe 13 august 2010 01:50
IN SFARSIT UN COMENTARIU PERTINENT!
Zendo pe 19 Mai 2010 15:00
destul de slab
Mi s-a parut destul de slab filmul. Replici lipsite de orice profunzime, parca vorbesc 2 analfabeti de pe strada. Povestea slaba si nu e pus accent pe absolut nimic. Faza cu cafeaua ... ma asteptam sa exista un mic dialog macar, sa aiba un sens toata " iesirea " la cafea. Regizor nota 1 din 10 ( execrabil regizat ) . actori 2 din 10 ( pentru efort , dar nu am vazut nimic actoricesc in ei. ). Scenariul trebuia refacut , este absolut jenant. Nu stiu cum poti sa te duci la un festival de film cu asa ceva. Coloana sonora jenanta. Nu vreau sa folosesc termenii pe care ii am in minte ca sa descriu acest " film " deoarece as jigni foarte multa lume. PACAT. Nici un pic de suspans, nimic, nu am simtit nimic vazand acest film. Iar parerile care le-am citit mai sus .... ma lasa rece. Va urez succes si sper sa faceti ceva mai bun pe viitor.
ElenaAlina pe 29 Aprilie 2010 14:03
,,Vreau să fluier,,
Tocmai am văzut filmul aseară la Cinematograful Victoria din Iași și mi s-a părut foarte interesant! Nu știu dacă aș putea comenta foarte mult acest film, cert este că imi plac și prețuiesc filmele românești. În opinia mea, nu cred că a luat degeaba ,,Trofeul Alfred Bauer,, și ,,Ursul de Argint,, la Festivalul de la Berlin 2010!
Povestea prezentată este una specifică. În ultimii ani, foarte mulți părinți pleacă din țară pentru a munci și a le face copiilor un trai decent. Însă, puțini realizează că educația nu poate fi înlocuită cu bani. Asfel, acești copii cresc fără părinți, fără a deosebi, de cele mai multe ori, răul de bine. Normal că nu trebuie generalizate toate cazurile, pentru că, la urma urmei, și eu sunt printre cei ce au părinții plecați de 7 ani din țară, însă mi-am continuat studiile și am știut să mă feresc… citeşte

bubumiksiscumpik pe 11 Aprilie 2010 18:07
deci, cred ca este un film foarte tare, mai ales pentru un film romanesc
digitalmedia-sound pe 10 Aprilie 2010 21:03
Foarte realist si original
Un film dur, realist.Mie personal mi-a placut.Intradevar nu este recomandat persoanelor mediocre.
korasorina pe 10 Aprilie 2010 19:13
Am vazut aseara filmul. Mi-a placut foarte mult. este un film despre o lume mai urata decat cea in care traim majoritatea dar un film calm. Din sala de cinema am plecat marcata de talnetul actorilor dar si al regizului. Aproape nimic din film nu pare fortat, actiunile personajelor sunt naturale.
Cel mai mult mi-a placut felul in care s-a desfasurat actiune. Fiecare cadru nou avea o pauza la inceput, te familiarizai cu mediul in care se afla personajele, ce fac ele si apoi incepea conversatia (atunci cand era nevoie ca aceasta sa insoteasca comunicarea).
Acum imi mai doresc sa vad piesa de teatru.
Felicitari!

Cretzulynne pe 20 Martie 2010 19:41
A 26-a propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea României.
Nu a fost nominalizat.

Din sinopsis nu am inteles motivul real pe care se bazeaza povestea...adica din fraza
"El află că mama lui s-a întors acasă după mult timp din Italia şi vrea să îl ia pe fratele lui mai mic. Silviu are cinci zile să găsească o soluţie." Perfect, are de gasit o solutie, dar LA CE? Poate m-oi lamuri dupa ce oi vedea filmul :D
Dar, iata! sunt o multime de cinefili romani curiosi sa vada filmul romanesc
asa- numit "Eu cand vreau sa fluier, fluier", ceea ce se poate traduce cam asa: "Eu cand vreau ceva, obtin, indiferent de mijloace";))

TAMARAINSA pe 26 martie 2010 01:23
De cand arta da solutii? Aici am prins un fir al urzelii de jurnalisti-guri nesatule? Nu da draga solutii ...ca nu suntem la.... reclamele unor zane de ...rame aurite...
Cretzulynne pe 27 martie 2010 12:15
merci de critica:D si cred ca toti putem fi mici jurnalisti:D boom!...vezi k au aparut zanisoarele! ;)) sfat:citeste de 10 ori ce spune altul, pt k eu n-am dat solutii , in nicun caz!
ryco0984 pe 27 Februarie 2010 14:29
In trailer se pune din 26 feb in cinematografe. Si pe site scrie din 26 martie, cand are loc premiera?
madge pe 28 februarie 2010 13:42
trebuia sa aiba loc pe 26 feb... si au amanat, deci pe 26 martie va avea loc premiera.
Diana_tgv pe 13 Iunie 2010 22:52
Eu cand vreau sa fluier, fluier!
Abia l-am terminat de vazut si da, mi-a placut. Este un pas inainte pentru cinematografia romaneasca care nu realizeaza filme comerciale, filme slabe, filme care nu transmit. Si slava Domnului, filmul asta transmite. Transmite atat de multa realitate, realitatea in care noi traim. Nu este o poveste despre zane si Feti -Frumosi, este un film al alegerilor pe care le facem, poate din impulsivitatea care ne defineste. Lui Silviu, personajul principal i se potriveste zicala: 'Totul sau nimic'. Nu ii pasa ca nu va mai iesi afara din inchisoare desi mai avea 5 zile de ispasit pana la eliberare, nu ii pasa ca va trebui sa isi iroseasca tineretea in acel penitenciar...toate acestea nu mai au importanta atunci cand este vorba de fratele sau. Marius, fratele sau mai mic reprezinta tot ce el nu a fost si nu va putea fi vreodata, vrea sa faca din el un om bun, ii prevede un viitor stralucit. Cand… citeşte
NaTyLuTz pe 07 Aprilie 2010 18:31
Mai mult funny
In sala sa ras tot timpul .. la fiecare scuipat sau cate un cuvant mai vulgar. Cred ca toti din sala au iesit cu o impresie buna despre film
cataradu pe 25 Martie 2010 12:04
fara trecutul ceausist
In sfarsit un film care nu este despre comunism, am avut cam mult de asteptat, dar se pare ca face valva filmul asta deja.
bebelusul pe 1 aprilie 2010 11:06
nu este despre comunism, este despre o alta pagina de NIMIC!
cataradu pe 19 august 2010 14:48
impresionant!!!!!!!
ilustra.films pe 24 Martie 2010 13:10
Primul si al doilea film
Daca luam in considerare importanta lui 432 din punct de vedere al actualizarii ideii, putem spune despre acest film ca a intrecut 432 poate ca nu din punct de vedere cinematografic dar cu siguranta se poate clasa pe primul loc intr-un top (personal) al filmelor culte de dupa 89 pana in prezent. ECVSFF este artistic, vizual si intelept. Mergeti cu incredere!
TAMARAINSA pe 26 martie 2010 01:14
Cine sustine ideea ca patrutrei doi a fost vreodata pe primul loc? Un premiu aranjat? O ...gasca ..pe care o recunosc a fi luat ...numai de la mine cate?
NecroStar pe 22 Martie 2010 22:18
Eu cand vreu sa fluier,de n-oi fluieraa!
Film romanesc.Nu, nu gata fiindca nu este de kko. Un baiat intra la racoare fiindca face lucruri ilegale. Nu nu e filmu e l-ai vazut asta noapte. Cu 2 saptamani sa iasa din Jilava, evadeaza. Nu, omu’ nu e prost! Si-a intalnit dragostea absoluta. Pentru ea face aceasta chestie iesita din grafic.
Aceasta descriere a fost [...] citeşte

kenzo_yo pe 30 Martie 2010 13:41
o mica intrebare impertinenta
Extraordinar filmul.Un impact mai mare l-am constatat in curtea institutului francez unde erau peste 100 de peroane care asteptau la coada,in ploaie ,bilete.Deci ne-am intors catre marea dragoste ,arta.imi pare nespus de bine sa vad salile de concerte si teatrele pline.Am o intrebare pentru cunoscatori si anume cum se numeste melodia care canta in sala de mese si de cine e interpretata?
sweetchuggagun pe 5 aprilie 2010 01:01
Azur - La o masa mai retrasa si melodia de cand lucrau ei la paie Sorin copilu de aur - Lanturile praf cenusa
Iulyan08 pe 04 Aprilie 2010 13:39
super film....cand l-am vazut m-au apucat emotiile:D....unii din sala au inceput sa planga
aleyrosu1 pe 16 Iunie 2011 15:36
interesant filmul, nu mai vazusem de mult timp un film romanesc si mi-a facut o impresie buna..cam mult teatru, dar merge
Go 1 2 3 4 5