Păreri Eu când vreau să fluier, fluier

Eu când vreau să fluier, fluier

thorium232 pe 18 Mai 2010 21:24
se putea sa nu bage o manea la sfarsit ? in plm de tara de tot kktu

per total jucat bine, dar cum se poarta la noi, dialoguri putine si cadre lungi de mai mare plictiseala.

MNarcis pe 04 Decembrie 2011 22:33
Ma asteptam la mai mult sincer, (mult mai mult) un film bunicel insa nu m-a impresionat cu absolut nimic, nu regret timpul pierdut insa nici nu ma bucur ca l-am vazut......il recomand doar in caz de plictiseala maxima!
dasian0ss pe 22 Septembrie 2011 02:39
fb
filmu acesta parerea mea ca este unu dinntre cele mai bune filme romanesti de dupa revolutie
roxx29 pe 11 Septembrie 2011 14:58
m-a dezamagit
nu-i nicio drama sufleteasca,nici un zbucium ,nicio actiune. doar o incercare de ceva maret, esuata insa. imi pare rau
nescafe_frappe pe 05 August 2011 03:58
Jucat FOARTE BINE....chiar te duce in peisaj. Finalul e cam urat... Dar dur, asa, exprima f bine imaginea dorita. Bun.
zOoTeam pe 13 Aprilie 2011 02:38
Ambitia romanului!
Filmul acesta este foarte reusit, in acest film arata cata ambitie are un roman. Vi-l recomand!!!
masha pe 06 Aprilie 2011 03:21
Cand veti renunta la "privirea de cal"?
Foarte bun filmul!Si,cu toate astea,ma asteptam ca oamenii sa nu il primeasca bine,sa nu vada dincolo de injuraturi,de violenta,de detinutii care se injura ca la usa cortului.Dar,sincer,acum,cam cum ati fi vrut sa isi vorbeasca?Chiar credeti ca viata e atat de roz in inchisoriile romanesti?In ce lume traiti?In ce tara traiti?Film comunist?Nu,este un film reprezentativ zilelor noastre,in care parintii pleaca in strainatate pentru o munca decenta sau nu,isi lasa copiii in tara cu cineva sau nu,iar de obicei,gasesc pe cineva si nu se mai intorc.Comunism?Nu,doar drama acestor copii,care nu au nicio vina ca traiesc in saracie si ca s-au nascut intr-o familie in care valorile familiei sunt uitate sau complet neglijate. Cineva spunea ca nu crede ca e un film educativ.Ba da,eu cred ca e un film educativ!Este educativ atat pentru copii,cat si pentru parintii acestora.Eu,daca as avea un… citeşte
dandi pe 24 Martie 2011 22:16
Un film romanesc foarte bun printre altele pe care le-a vazut, joaca foarte bine romanul nostru premiat.
victorina pe 11 Martie 2011 13:08
Filmul e foarte bine realizat, e un "pumn in stomac" care te trezeste la realitatatea in care traiesc majoritatea romanilor si care ne limiteaza posibilitatile si ne impinge de multe ori la gesturi disperate cu scopul de a salva ceva (asa cum personajul nostru incearca sa isi salveze fratele de la soarta pe care el insusi o are). Trist si adevarat, demn de luat aminte! L-am vazut de 3 ori si inca l-as mai vedea. Dincolo de limbajul obscen (care e la fel de real in viata de zi cu zi), mesajul e limpede si sea steapta o alta atitudine decat acea a unora ce au comentat mai sus, si anume sa facem ceva sa schimbam aceasta stare de fapt, sa luam atitudine, nu doar eroii istorici sau americani merita atentia unui film, ci cu atat mai mult viata unora ca a celor de langa noi. Ce ar trebui sa mai faca sa ne atraga atentia? Din pacate atitudinea strutului pe acre o aratam ii determina pe unii ca… citeşte
Elliss pe 29 Ianuarie 2011 23:01
Un film ingrozitor de prost, regie proasta imagine proasta, injuraturi ,Un film de tot............,Cum poti sa spui ca acest film e o capodopera,inseamna ca n-ai vazut ,,Mihai viteazul,Filantropica, atunci i-am condamnat pe toti la moarte,Nea Marin Miliardar,Stefan cel Mare''si multe alte capodopere ale cinematografiei romanesti,E o porcarie,imi pare rau ca m-am uitat la el.
Crynick pe 22 noiembrie 2011 22:06
copilasule,imi este mila de tine.Sper ca esti vreun nepot de-al impostorului de Nicolaescu ca te vad ca il tot pupi in cur.Altfel e rau de tine. Eu in locul tau m-as lasa de vizionat filme.Le dai motive cunoscatorilor de cinema sa spuna ca tara asta se duce dracului si in viitor,cu oameni ca tine,Romania nu va mai avea cinematografie
paul316 pe 08 Ianuarie 2011 17:03
Pierdere de timp
Pierdere de timp n-am ce sa zic altceva. Filmul n-are nici o logica!
mik_ta_monik pe 19 Decembrie 2010 15:47
Dupa zidurile gri stam noi romanii care incercam o data pe an sa facem un film cu limbaj importat din ...."bro0klYn"...20 de fraze ,toate cu injuraturi tipice maidanelor si puscariilor, "actori" luati de pe bancile liceului...pfff...
Nu inteleg de ce nu l-au facut scurt metraj...ar fi avut o minima...logica
3 stele si o margareta!!:))

mentosana010 pe 17 Decembrie 2010 23:46
Incredibil de prost!
Filmul asta e o adevarata porcarie.E foarte greu sa intelegi ce se intampla.Un sfert din film iti arata cum se uita unii la alti ca prostii fara sa zica niciunul nimic.N-are nicio logica panarama asta de film.O singura parte e frumoasa cat de cat...atunci cand se supara Silviu de ii injura pe aia si il bate pe ala cu scaunul...dar daca stiam ce urmeaza,il inchideam demult filmul.Probabil cel mai prost film din istoria cinematograficii romanesti.Nu inteleg ce v-a placut voua la porcaria asta.
allthe pe 25 August 2010 14:35
Fiti seriosi....
Cred ca glumiti cu review-urile astea pompoase. O poveste seaca, slaba, prost conturata....talent actoricesc submediocru....noroc de prestatia adevaratilor delincventi care a fost naturala si plauzibila, incat au salvat filmul de la un esec rasunator...
CoCo_XPS pe 23 Iunie 2010 13:22
o mare dezamagire... ma asteptam la altceva.... pacat...
nemotoujours pe 13 august 2010 01:50
NU FI TRIST,DU-TE LA'MAREA MAHMUREALA'SA TE SIMTI SI TU CINEFIL.SIGUR E PE MASURA TA!
nescafe_frappe pe 5 august 2011 04:01
lipsa de activitate se cheama:( pacat, na, strica ochisorii si sanatatea stand numai in fata calc. e vara, poate o plimbare i-ar prinde bine? o balaceala? chestii din astea care nu necesita lipitul de calculator? :))
Nemesis2009 pe 05 Iunie 2010 00:12
Slabut
Am fost dezamagita. Imi doream atat de mult sa vad acest film, incat am cumparat DVD-ul. Nici sa ajung la sala n-am avut rabdare. Un film slab, se vrea a fi psihologic, dar ii lipseste esenta. A inceput bine, a continuat la fel de bine, dar de la jumatate incolo s-a pierdut de tot. Pacat.
nemotoujours pe 13 august 2010 01:52
DRAGA,ESENTA ERA INTR-O STICLUTA,DAR N-AI GASIT-O TU! ALTII AU SI IMPARTASIT-O!
Nemesis2009 pe 5 septembrie 2010 11:05
DRAGA!!! nu toate lichidele sunt esente...stiu sa apreciez un film, iar pe acesta nu-l apreciez. E problema ta si bravo tie daca tu l-ai SAVURAT. SAVURARE placuta in continuare!
costyn162 pe 01 Iunie 2010 17:29
Nu sunt impresionat
"Eu cand vreau sa fluier, fluier"-poveste superba, titlu superba, dar atat. Daca te iei dupa titlu si dupa un rezumat, cred ca este filmul perefect, insa daca te uiti la el....nu.
Eu intotdeauna,si nu o sa imi schimb parerea, am avut impresia ca cinematografia romaneasca nu se ridica la un nivel suficient de mare. Avem actori foarte talentati, avem povesti si scenarii frumoase, dar atat.

nemotoujours pe 13 august 2010 01:54
DAR TE-AI GANDIT CUMVA DACA TU TE RIDICI LA NIVELUL CINEMATOGRAFIEI ROMANEST? E?
nescafe_frappe pe 5 august 2011 03:59
Fiecare are dreptul la pareri, Doamneeeeeeeee! Esti din categoria celor de pe youtube, care stau si injura pe paginile cu manele pe manelisti, dar daca nu le plac manelele, ce cauta acolo? Mai cresti putin, ce zici?
dragos1361 pe 31 Mai 2010 17:05
Praff filmul ma asteptam la mai mult de la el dar asta e ....
nemotoujours pe 13 august 2010 01:54
SI NOI DE LA TINE
Willy4k pe 31 Mai 2010 00:34
Momente bune, dar doar atat
Nu m a impresionat in mod deosebit acest film.
Imaginea Romaniei ar trebui sa fie conturata si din perspectiva lucrurilor bune (atatea cate mai sunt), nu numai din prisma drogurilor, delicventilor, familiilor destramate s.a.m.d.
Regizorii romani ar fi de preferat sa dea lovitura si cu o comedie buna...de tragedii si drame cred ca ne-am saturat cu totii.
Singurul lucru care m-a bucurat la acest film, au fost actorii. In sfarsit apar nume noi cu perspectiva.
Si aproape ca era sa uit.......m-a amuzat foarte tare coloana sonora a filmului......tipic romanesc, ce sa spun!:))

Pandora Cuvintelor pe 30 Mai 2010 22:47
Film Review: Eu cand vreau sa fluier, fluier
Am afirmat de atatea ori ca noi, ca si popor suntem extrem de ciudati si intorsi pe dos. Pe langa faptul ca ne dam buni la toate, experti in leacuri babesti si ghicit in zatul de cafea si posesori ai unei perceptii de viata trunchiata pe barbatie, demnitate si respect, atunci cand, prin diferite jocuri [...] citeşte
nemotoujours pe 13 august 2010 02:04
M-AI RACORIT!
kanibalo pe 28 Mai 2010 21:26
blablabla
nu pot sa inteleg filmele astea romanesti din ultimi 6-7 ani cu dat dracu,dupa opinia mea sunt extrem de proaste dar incredibil, apreciate si premiate de straini.!!!!!!Nici nu ma mir,Germania si Franta care tot acorda premii filmelor romanesti sunt de inteles intr-un fel pentru ca ei sunt si mai varza ca noi,nu mai scot nimic bun de ani de zile,mai ales nemtii.
nemotoujours pe 13 august 2010 02:09
VEZI CA E UN SERIAL NEMTESC PARCA COBRA 11 SI O SA VEZI CA MAI VARZA SUNT MULTI ALTII DECAT EI.INCLUSIV TU CA ALTCEVA DECAT AMBALAJUL NU POTI VEDEA.
kanibalo pe 13 august 2010 09:32
bine ca ai vazut tu dincolo de ambalaj,cred ca o mare stricaciune ca altceva n-are ce sa fie filmul asta
caliyn pe 24 Mai 2010 03:56
dupa ce am vazut filmul,am vazut si comentarile celorlalti si am citit ca uni chiar aseamana aceasta productie cu cateva filme de colectie mare greseala,,,, cum se spune ma duc la wc sa fac o manea si in acest caz producatorii acestui film lau realizat in timpul unei indelungi constipatii. nu mergeti la cinema nu il descarcati pt ca nu merita irosita nici o secunda pentru a il viziona
nemotoujours pe 13 august 2010 02:12
IAR TU DU-TE IN CUTIA DE UNDE AI VENIT SI INVATA INTAI SA SCRII SI APOI POATE GASESTI NISTE CURSURI LA CU PLATA DE CULTURA LA ID-ADICA FARA FRECVENTA. UNELE FILME MAI CER SI GANDIRE SI NU TE CONDAMNA NIMENI CA N-O AI,DAR NU INSEAMNA CA TR SA FACI SI PUBLICA CHESTIA ASTA.
catze999 pe 12 septembrie 2010 09:12
ID= invatamant la distanta FF= fara frecventa ;)
Krizalid pe 20 Mai 2010 17:31
wow
nu e bine sa-ti pierzi 1h.30 min din viata :D poti alege altceva !
nemotoujours pe 13 august 2010 02:19
SA DORMI DE EXEMPLU,SAU SA JOCI TABLE.ASA FACEAI SI TU UN BINE!INTRA IN LOCUL TAU UNUL INTERESAT SI CU CEVA IN DOXA
Krizalid pe 13 august 2010 13:38
bai "inteligentule" uite'te la film si taci , comenteaza pe baza filmului ! nu mai ai loc de toti cocalarii frate , eu am mai mult "praf" in doxa asta e ! dar tu te crezi mult prea "inteligent" sincer nu e asa, esti ingust la minte precum calea ferata !
MikkaelWolfganger pe 27 Ianuarie 2013 13:03
Captivant!
Filmele romanesti sunt recunoscute, ca fiind foarte plictisitoare."Eu cand..." sparge aceasta conceptie.Un film deosebit de intens, exceptioanal scris, jucat si regizat.Ce nu mi-a placut au fost insertiile de limbaj vulgar (desi unele memorabile) care mi s-au parut foarte fortate si uneori au rupt ritmul filmului.In rest cred ca cel mai bun film romanesc din ultimii 10 ani(la egalitate cu 4,3,2).
sarrpe pe 11 Februarie 2011 19:08
Mama ce film urat :)) si titlu e destul de urat, nu are legatura cu filmu`
lilliam pe 08 Octombrie 2010 12:24
un film jalnic,made in Romania...cum se comporta si vorbesc ,,actorii''...intradevar inspirat din viata cotidiana.o mare pierdere de timp,jalnic,jalnic....daca vrei sa vezi un film romanesc sa-ti si placa sunt cele mai vechi cu actori adevarati si care sa nu-ti faca scarba cand ii auzi vorbind
euandrei91 pe 19 Mai 2010 21:06
eu cand vreau sa fluier
ce penibil sa terminat :)) eu atunci asteptam sa inceapa actiunea =)) in rest a fost ok
nemotoujours pe 13 august 2010 02:21
LA FEL CA MAI SUS
chrisss pe 08 Septembrie 2011 09:07
Daca ai timp de pierdut si efectiv nu ai altceva mai bun uita-te la porcaria asta de film si ai sa incepi sa fluieri...!!
cristy2010 pe 25 Septembrie 2010 19:07
eu cand vreau sa fac pe film eu fac
Eu cand vreau sa ma cac pe film eu chiar ma cac=)) nota 3..sincer
ALG pe 17 Noiembrie 2023 14:03
Nu este un film total plictisitor, dar garantat e foarte foarte prost, prin insipiditatea scenariului, prin ieftinătatea productiei, inclusiv filmarea personajului dintr-1 unghi si intr-1 stil enervant! I-am dat 2* cu indulgență.
benhack pe 20 Decembrie 2020 00:24
N-am înțeles de ce a primit 10 de la critic. Totuși e critic ....chiar așa grozav îl vede? Îi recomand să l revadă a doua si a treia oară, poate își revine și o mai scurtează și cu laudele nemeritate și cu comparațiile chiar prea multe și deplasate. Posibil că nu e nici genul care să mă impresioneze...cu greu reușesc să văd genul ăsta până la capăt. I am dat 7 și nu mi propun să l revăd .
Horatiucrisan pe 22 Iulie 2019 01:06
Un film despre sistemul penitenciar românesc în care reeducarea se face prin manele în sala de mese, lipsa de interes din partea autorităților fata de interesele deținuților si viata lor personala, un film despre lipsa de comunicare atât din partea autorităților fata de deținuți cat si in sens invers, o lipsa de comunicare sau imposibilitate de a-și exprima sentimentele si dorintele a detinutului minor ca rezultat al lipsei de educație. Un film despre dramă tinerilor deveniți infractori ca urmare a lipsei părinților plecati in strainatate la munca sau metode mai putin ortodoxe de a câștiga bani. Desi multe scene sunt nerealiste cum ar fi scenă evadării, filmul prezintă totusi o părticică realistă din penitenciarelor românești pentru minori, realismul fiind accentuat prin faptul că la filmări au fost aduci deținuți ca actori amatori, realism rezultat din… citeşte
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 11:45
Prea multa galagie sa creat inainte sa apara acest film.Nu e cine stie ce.Actorii nu joaca rau dar povestea e slab realizata.
Mitza_MvP pe 06 Noiembrie 2016 01:28
Filmul a fost bun,finalul insa m-a dezamagit,aiurea total.
Daca filmul ar fi fost nashpa, finalul nu m-ar fi surprins,insa asa film bun sa aiba un final trist...
Pai dupa ce ca traim intr-o tara trista,etc,etc,nu puteau sa faca si ei un final mai de doamne ajuta,unul fericit,motivational, in care personajul principal sa scape????
Sa fi fost ceva de genu:uita frate ca se poate ....in schimb personajul principal=Romania...trista,dar visatoare,fara sanse de reabilitare,dar si fara dorinta de a iesi din noroiui in care se zbate

balta67verde pe 20 Octombrie 2016 21:37
Nu m-a impresionat deloc
Nu m-a impresionat si nu inteleg pe ce criterii a fost premiat filmul acesta. Pistereanu joaca bine si are talent, dar filmul e total aiurea si plictisitor. Nici urma de suspans, nici urma de ceva ce sa te faca sa nu te misti din fotoliu chiar daca simti ca-ti plezneste vezica. Faptul ca filmul e facut cu infractori reali nu mi se pare ceva laudabil. Probabil ca i-a angajat ca sunt fara pretentii financiare. Un film ieftin ... calitativ, si probabil si financiar.
bizonul pe 13 Martie 2016 07:05
Prima tv. , astazi 13.03.2016, filmul este programat la ora 00,30. Cine mama naibi sta la acea ora la un film ? Seara, la 20,30 idiotenia "Schimb de mame" . Alte comentarii sunt de prisos.
andystarx pe 07 Noiembrie 2015 18:31
In sfarsit am urmarit mult ravnitul film eu cand vreau sa fluier,fluier,dar sincer mi se pare o mare dezamagire,inca un film romanesc in care regizorul nu situ ce tot vrea sa arate ,dar a exagerat extrem de mult !Singurul lucrul remarcat este prestatia lui George ,aflat la debut in actorie ! IN rest o mare pierdere de timp,de la un film care a avut ceva premii !
Ciurila_Emanuel pe 24 August 2015 18:40
Asa si-asa
Este un film foarte controversat , cu pareri pro si contra . Dupa parerea mea, actiunea este prea dura, amenintarea fetei deasemena, limbajul extreme de vulgar, dar Silviu a avut dreptate in comportamentul lui fata de mama sa, excluzand injuraturile pe care I le-a adresat, pentru ca pur si simplu, l-a abandonat, si din cauza asta a ajung la mititica .
Actrita care este agresata, joaca foarte bine teama si nelinistea, ii dau 10 pentru interpretare !!!!
Nota filmului este 8.50 .

ZHR_MHL pe 11 Ianuarie 2015 15:13
...
mie mi-a placut filmul, abia astept sa-l revad...in opinia mea, trebuie sa fi ajuns poate o data in viata la limita, ca sa-l poti intelege; jocul actorilor e excelent si plin de culoare, f f buna pelicula...
cristina_tita pe 30 Octombrie 2014 11:07
Am avut cateva tentative sa vad acest film. In sfarsit,am reusit.Eu o mare cinefila dar deconectata de vreo 15 ani de realitatea romaneasca si de directia in care merge cinematografia romaneasca.Actorii foarte buni.Drama structurata si atmosfera de mare impact.Dar poate ca sunt corupta de filmuletele occidentale spalatoare de creier si nu mai pot sa gust din plin un film intens romanesc!Un film bun dar oare creativitatea romanesca e stimulata decat de angoase la tot pasul?Ca asta mi-a transmis majoritatea filmelor produse in ultimii ani.
Vegetarian pe 25 August 2014 00:24
Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr 2 in 24 aug 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..
nox13 pe 17 Septembrie 2011 02:00
nu cred ca este un film pentru cei care vad in toate comediile romantice ceva genial doar pentru ca sunt cu actorul x sau pentru ca actrita y e sexy.
personal, mi-ar fi placut ca finalul sa fie putin altfel.

mihaita34 pe 15 Septembrie 2011 17:07
un film ca mai toate filmele romanesti
un pic plictisitor dar merge

Davideanu pe 10 Septembrie 2011 23:39
Masterpiece
Drama . Merita vazut si revazut.(cel putin asta am facut eu)
Svastica pe 25 Aprilie 2011 19:44
Nu mi s-a parut foarte interesant, desi toata lumea spunea ca e foarte bun...Ma asteptam la mai mult...
NmpN pe 12 Ianuarie 2011 15:30
Ma asteptam sa fie altfel filmul . Cel putin finalul lasa de dorit . Ideea filmul e buna insa cred ca trebuia mai dezvoltata!
LavyBogdy pe 18 Noiembrie 2010 23:19
George,un puști talentat de care vom mai auzi și în alte filme.Nu conține o intrigă complexă,rezumându-se doar la faptul că indiferent care ar fi fost consecinta (foarte gravă în cazul asta) el realizeză ce și-a propus.Dar este destul de plictisitor,mă așteptam la mai multe.
Horrormaster pe 02 Noiembrie 2010 22:31
PRISON BREAK Made in Romania si actorul principal arata la fel ca in prison break
ovi_23 pe 27 Septembrie 2010 12:38
Red ca in engleza este mai distractiva versiunea, in romana e cam aiurit. Un 6,5 spre un 7.
Ammelie pe 27 Septembrie 2010 12:12
Eu cand vreau sa fluier, fluier
Un film ce nu iese din categoria tematica si valorica pe care o numesc 'Filme romanesti'. Acest gen ajunge sa fie considerat standard deja: o micro-drama a unei familii din clasa de mijloc, un stil de filmare care 'striga': realitate, o interpretare artistica a stirilor ProTv de la ora 5. Aceasta este societatea romaneasca, doar! Nu?
Poate ca da, dar orice subiect bun de exploatat va fi epuizat la un moment dat. Se pare ca acest moment nu a sosit inca. De fapt, atata timp cat vin premiile, cine isi doreste sa trecem mai departe?...
Filmul nu e rau; doar ca nu e cu nimic deosebit. Imi placeau inainte cadrele lungi si neconventionale, dar filmul asta m-a lecuit! I-am vazut ceafa lui Silviu cred ca vreo 20 de minute puse cap la cap. In afara de acest amanunt foarte deranajat pentru mine, modul de filmare isi indeplineste rolul: senzatia de realitate e foarte puternica, chiar… citeşte

Go 1 2 3 4 5