Păreri Eu când vreau să fluier, fluier

Eu când vreau să fluier, fluier

khitz pe 26 Iunie 2010 17:43
am vazut trailer-ul si nu mi s-a [parut cine stie ce film, dar citind comentarii pe marginea actiunii filmului mi s epare interesant, cotidian si tipic romanesc.
elvis.boghiu pe 31 Mai 2010 13:52
Da la Iaşi?
În Iaşi când o să ruleze filmul? Chipurile, am găsit filmul pe torrent dar parcă aş dori să-l văd la cinema...
enjoy.life pe 21 Mai 2010 20:01
If I Want to Whistle, I Whistle
Oare cand o sa faca romanii si filme bune? Toate filmele romanesti se fac dupa aceeasi reteta: cadre lungi si cat mai plictisitoare..
nemotoujours pe 13 august 2010 02:14
AU FACUT SI PROSTII PT CEI CA TINE.
EYLINE pe 20 Mai 2010 21:13
FLUIERA, DAR SA STII CA NU FLUIERI BINE!!!
Cred ca laudele pentru acest film nu-si au rostul...povestea este banala si foarte scurta, iar actiunea nu are sens. Morala nici atat, iar finalul -pauza-. Am ramas de tot in ceata - ea ramane in cafenea cu doua cafele la masa iar el va mai face mult si bine puscarie. Nici ca-i happy nici ca-i trist, se vor mai intalni in viitor?...la acest film este necesara o a doua parte, una in care isi va lua revansa, in care mam isi va indrepta greselile iar fratele mai mic va beneficia de protectia lui Silviu, sau de ce nu, un alt curs, dar cu morala...
Octaz pe 20 Mai 2010 20:56
mda... titlul a fost foarte inspirat , se potriveste perfect cu subiectul . Nu prea ma atrag filmele romanesti , acesta a fost una din singurele exceptii . Despre film ... tipic romanesc , evidentiaza numai raul in dauna binelui
nemotoujours pe 13 august 2010 02:17
SI RAUL UNDE ERA? ADEVARUL ESTE CA FILMELE OCCIDENTALE CU DROGATI,HOTI,ESCROCI,CRIMINALI,ETC,ADICA 80%DIN PRODUCTII,ARATA NUMAI BINELE. INTERESANTA GANDIRE DR.MENGELE! VEZI CUM TE-AM DEPISTAT? SI DE CAND TE CAUTA EVREII...
robertkonig pe 20 Mai 2010 17:30
sfarsit
inceput fabulos sfarsit jalnic. oricum suntem pe drumul cel bun
nemotoujours pe 13 august 2010 02:20
PAREREA MEA ESTE CA SFARSITUL ESTE GENIAL.TE DEMORALIZEAZA TOTAL.
Smyle pe 04 Mai 2010 21:13
Dezamagit
Ma asteptam la cu totul altceva luand in considerare toate laudele aduse si acel premiu luat la Berlin, personajele si-au facut treaba destul de bine , mi-a placut cum au jucat mai ales George interpretand-ul pe Silviu , omul rabdator dar pana la un punct ... chiar mi-a placut , dar repet ma asteptam la cu totul altceva.
Rippa pe 08 Martie 2014 15:18
BRAVO ROMANIA! FELICITARI FLORINE!BRAVO ROMANIA! FELICITARI FLORINE!BRAVO ROMANIA! FELICITARI FLORINE!
cosmin89 pe 29 Decembrie 2013 15:55
cel mai jalnic film romanesc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marius91188 pe 25 Iunie 2013 19:59
Da. Analiza. In mod evident scenariul este atat de lipsit de logica si prea putin complex incat a fost nevoie sa se filmeze multe scene fara a avea un orizont.
Calitatea este ingredientul care lipseste din aceasta productie. Nu stiu eu cum arata puscariile din Romania.dar, sper ca nu ca in acest film.
Despre actori... nu am sa fiu dur cu ei pentru ca scenariul nu le permitea sa interpreteze altceva decat niste personaje parasutate intr-o mare de nonsens.
Modul cum este filmat, da de inteles ca este greu in Romania sa faci.... ceva. Camera se bataie de multe ori, cadre prea lungi atunci cand nu este cazul.
Am vazut atat de multe filme incat parerea mea este absolut clara in ceea ce priveste o productie de acest gen.
Nu o sa zic rusine, pentru ca orice incercare in a noastra tara este de apreciat.

Ovidiu239 pe 21 Aprilie 2013 00:16
Foarte bun...pana spre final
Printre putinele filme romanesti pe care le-am vazut, insa nu pot spune ca m-a dezamagit, in afara de final. Un film romanesc bun spre foarte bun, care putea fi si mai bun daca ultima jumatate de ora era mai bine gandita. Pana la urma filmul este extrem de realist, cu un limbaj incredibil de vulgar, dar realist.
Una peste alta filmul merita vazut, dar finalul e aiurea...

deadlord pe 06 Aprilie 2013 13:35
Un film bun. Nu m-a impresionat extrem de mult, daar este un film bun ce trebuie vazut.
Scenariul este ok, regia este foarte buna, iaar distrubutia este plina de actori talentati.

cezy98 pe 18 Ianuarie 2013 17:12
E un film fain tipic romnesc cu poveste tulburatoare care arata exact viata din puscariile din Romania de aceea nu place la toti! Mi s-a parut o idee originala si cred ar trebui sa ne uitam si la filmele pe care le fac romanii si nu numai la cele americane!
Nikky9 pe 19 Decembrie 2012 23:38
dezamagire totala
sincer la cata reclama au facut filmului , premii ,recenzii extraordinare etc.....dezamagire totala. toti cei care spun ca este un film bun( romani de'ai nostri) o spun doar pentru ca in filmele noastre romanesti cu florin piersic si sergiu nicolaescu nu era atata transparenta - nu injurau si era un subiect mai cuminte-oarecum.te frapeaza lejeritatea si faptul ca baga 2 3 injuraturi.atat. ma asteptam la altceva.
DragonMaster pe 18 Noiembrie 2012 22:47
Se putea mai bine
Au trecut 2 ani de la aparitia acestui film si in sfarsit m-am hotarat sa il vizionez si eu dupa ce am citit doar lucruri bune spuse de criticii romani.Este mult mai slab filmul decat la ce ma asteptam si pot afirma ca acest film nu vine cu ceva nou care sa te surprinda sau sa arate altceva decat prostia romanului.Nota pe care o merita acest film este 6 cu indulgenta si nicidecum 8 sau 10.
monu pe 18 Noiembrie 2012 11:11
Super super slab este unul dintre cele mai slabe filme pe care le-am vazut ,pe bune
Sorin87 pe 20 Octombrie 2012 23:57
Avem si noi romanii actori buni si regizori dupa cum se vede in filmul Eu când vreau să fluier, fluier, merita vazut nota 10
SarpeleCocosat pe 16 Octombrie 2012 09:11
Foarte realist, actorii s-au intrecut pe ei insisi dar scenariul putea fi mai dezvoltat. Un film bun dar nu pentru masele largi. Sper ca regizorul sa o tina tot asa, sa n-o dea prea mult in comercial.
lili22 pe 10 Octombrie 2012 20:35
foarte slab
Imi spune si mie unul dintre voi daca ati dori sa-l mai vedeti odata?Sincer, cred ca nu.Culmea, am cumparat si DVD.Acum nu am ce face cu el.Daca vrea cineva sa il cumpere sa imi spuna.
anonymous.6229028630c4f pe 05 Octombrie 2012 16:02
Tyybi1 pe 05 Septembrie 2012 11:04
Foarte bun filmul pentru unul romanesc. Merita vazut cu atenti.
MaFi0tY pe 18 Mai 2012 23:28
Interesant filmul este bun este si suspans . merita sa il vezi ..
Mihai2508 pe 14 Mai 2012 00:23
Felicitari pentru premiile castigate, insa se putea mai bine, dar e totusi un inceput. Romanii fac filme bune de mai mult timp, insa nu au cum sa se compare cu cele de la Hollywood, cu bugete imense si care sunt destinate publicului larg. Ceea ce imi pare rau, este ca atunci cand facem un film, subiectul este intotdeauna unul trist, legat de inchisori, mafie, si alte lucruri asemanatoare, ar trebui sa mai promovam si noi istoria noastra, sau sa facem un film de aventuri, cu un subiect pozitiv, nu numai filme legate de comunism sau cu alte subiecte tragice si demoralizatoare.
pisicuta1 pe 06 Aprilie 2012 22:32
da
film tipic romanesc dupa revolutie!
..................................................

claudelina pe 04 Aprilie 2012 12:16
Interesant filmul,actorii foarte talentati,dar mai bun mi s-a parut Loverboy.
Madyss pe 30 Martie 2012 00:17
A fost mai bun decat ma asteptam! Mi-a placut... Nota 9!
margott pe 29 Februarie 2012 14:25
Nu ma asteptam sa-mi placa atat de mult, e mult mai bun decat Loverboy, avand in vedere ca ambele filme au aceiasi protagonisti. Si intr-adevar chimia dintre Pistereanu si Ada Condeescu functioneaza foarte bine pe ecran.
fly_but3rfly pe 21 Februarie 2012 14:33
o porcarie de film
nu stiu despre voi sau capodoperele de filme care le-ati vizionat pina acum dar asta mi sa parut cea mai mare porcarie de film scoasa pe piata
DeanXS pe 22 Ianuarie 2012 21:47
Eu când vreau să fluier scriu...
Un film românesc care a dovedit ce pot românaşi noştri în lumea cinematografică, să sperăm că vom vedea mai des astfel de filme, şi nu încercări nereuşite de comedii.
andreea7214 pe 31 Decembrie 2011 15:20
Nu a fost cine stie cine , sincer , putin cam plictisitor , dupa parerea mea , s-a si injurat cam mult , dar asta l-a facut sa para mai real , in general nu prea imi plac mie filmele romanesti , crescand vazand doar filme americane , cred ca am inceput sa cred ca doar alea sunt bune....
Intrerupt pe 25 Octombrie 2011 23:21
Pistereanu a fost singurul element din filmul asta care mi-a placut,daca nu juca el nu as fi putut sa ma uit la filmul asta pana la capat! Ceilalti actori mi s-au parut mediocri,subiectul filmului destul de prost , iar regia a fost probabil cea mai proasta din cate am vazut vreodata. Dar vreau sa-l felicit pe George Pistereanu si sper ca in urmatoarele filme sa aiba parte de colegi de platou de nivelul lui!!
Thoughts about nothing… pe 16 Octombrie 2011 23:47
Eu cand vreau sa fluier… tac
Am vazut prea-laudatul film – Eu cand vreau sa fluier, fluier. L-am vazut si ma intreb de ce, de unde am avut atata rabdare? Poate pentru ca am tot auzit laude. Cei care au stiut sa il aprecieze vor ridica probabil spranceana si vor veni (sper) cu argumente in favoarea lui. De ce e filmul [...] citeşte
cristian_2828 pe 08 Octombrie 2011 00:33
un film romanesc mai mult decat reusit,felicitari regizorului si actorilor
AnAndreea pe 18 Septembrie 2011 20:48
Ne intrebam de ce Romania e privita asa cum e privita. Chiar aici e raspunsul: priviti comentariile referitoare la acest film. Ne subapreciem, ne consideram buni de nimic si lipsiti de esenta. In opinia mea, "Eu cand vreau sa fluier, fluier" e un film bun pentru ca in primul rand are un mesaj puternic si anume sacrificiul. Personajul nostru, Silviu, sacrifica tot pentru ce are el mai scump pe lume, pentru fratele sau si pentru Ana, caci stie ca daca nu o va face acum, nu va mai avea ocazia sa o faca niciodata. Avem actori buni, avem potential, avem imaginatie. Ce ne mai lipseste? Increderea de sine, pentru ca dovada clara ca suntem buni sunt premiile. Si de cine sunt date ele? De cei "din afara" , pe care ii apreciem atat de mult.. chiar si cand nu merita.
reivan pe 15 Septembrie 2011 21:51
Hai ca deja exagerati.
Filmul e bun , si daca e plin de ura si "scuipat cu voma" sa va citez pe unii dintre voi e din cauza ca realitatea in romania si mai ales in penitenciarele din romania.
nu ai cum sa intelegi filmul asta daca esti un baiat de bani gata care daca se ia un "militian" de tine plangi si apelezi la relatii

Morphy pe 24 Martie 2011 09:55
film romanesc mediocru
Singurul element bun din tot filmul il reprezinta jocul actorilor. In rest, "Eu cand vreau sa fluier, fluier" este un film romanesc usurel. Povestea pare adevarata, dar uneori este neverosimila. (directorul penitenciarului il lasa sa plece cu masina lui... sigur ca da, asta se intampla in fiecare zi in penitenciarele de la noi :)) ). Nu am putut sa nu observ injuraturile din film (ceva tipic pentru multe filme dupa 89, de parca poporul asta, odata cu revolutia, a inceput sa injure de mama focului...), cadrele sunt uneori prea stranse (nu au gasit camere video mai wide?), iar miscarile camerei sunt obositoare.
Sidoniaaa pe 21 Octombrie 2010 21:11
O poveste noua, originala cum rar vezi la un film.Mi se pare foarte interesant si cu un substrat remarcabil!Pe mine una m`a impresionat acest film!
Nu se remarca prin decoruri, recuzita dar l`as recomanda oricui ii plac filmele care au si o poveste(nu doar "papusi" pe jumatate dezbracate),
Pentru mine este o capodopera iar George este un actor cu mare potential!

maddie pe 25 Septembrie 2010 13:43
De vazut.
Nu o sa ma apuc sa fac un review de-o pagina. Spun doar ca mi-a placut. Lumea carcerara e un subiect cat se poate de interesant..si Florin Serban a stiut sa il exploateze.
cetateanu pe 08 Septembrie 2010 11:00
Un film interesant care putea devenii cel mai bun daca avea si un final pe masura.Impresia mea este ca in afara de cateva filme restul filmelor romanesti nu au sfarsit poate gresesc.Noua generaţie de regizori români s-a luptat cu propriile tentaţii şi mulţi dintre ei au reuşit să se debaraseze de amprenta comunismului atunci când decid tematica unei producţii. Chiar dacă unii dintre ei se învârt în jurul aceluiaşi subiect, au imprimat o altă abordare (accent pe tenta socială şi pe viaţa cotidiană) care reuşeşte să atragă atât atenţia publicului cât şi a criticilor. Alţii dimpotrivă s-au orientat spre alte subiecte care s-au dovedit a fi la fel de apreciate. Din păcate indiferent de abordarea regizorală, filmul românesc, scăpat de cenzura comunistă se sconfruntă cu un alt fel de cenzură, de data acesta capitalistă, cauzată de lipsa fondurilor… citeşte
turonian pe 28 August 2010 19:20
Foarte bun filmul. Intr-o lume plina de americanisme filmele bune sunt tot mai rare.
Zona4 pe 11 Iunie 2010 06:34
Parerea mea
Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier , o piesa inspirata din film http://www.youtube.com/watch?v=CHI58PA8Qe8
andyy pe 05 Iunie 2010 01:24
Un fim bun, dur pe alocuri, care atinge si un subiect sensibil, despre viata destul de complicata in lumea celor de dincolo de gratii.O realizare si o interpretare foarte aproape de realitatea de acolo.Un pas bun, inainte pentru filmul romanesc, zic eu.
shooter pe 27 Mai 2010 13:21
este cu totul altceva fata de ce ne-a obisnuit cinematograful romanesc din 89 incoace.indiscutabil cel mai bun fil al acestei perioade.o drama emotionanta pe care va las s-o descoperiti singuri.nu ezitati sa vedeti acest film
Bogdan Anghelina pe 19 Mai 2010 17:05
Eu când vreau să fluier, fluier. Văzut !
  Na că l-am văzut și pe ăsta. Filmul, “Eu când vreau să fluier, fluier“. Să dau cu părerea acum, nu ?
  Filmul este în limba română, subtitrat în engleză (așa l-am văzut eu) deși cei de la subtitrări evită să introducă și înjurăturile de fundal în titrare acestea fiind în unele momente chiar elementul [...] citeşte

alex_il_fenomeno pe 04 Aprilie 2011 19:20
a fost un film bunicel ; nu mi s-a parut o mare "capodopera" , cum au numit-o multi , a fost in schimb un film placut , care te tine incordat ! Vad ca a fost apreciat peste tot , atat la noi , fiind marele castigator de la GoPo , cat si in strainatate ! Fata de ce s-a facut in ultima vreme , acesta chiar este reusit !
luciivan pe 13 Februarie 2011 22:25
foarte foarte tare filmul. actorii geniali, autentici. povestea e cam ciudata, dar consider ca si asta e un avantaj. Nu stiu cate filme romanesti ati vazut fiecare dar is prea tari, cu adevarat dramele romanilor au succes in afara , au o nuanta diferita :-D si pot afirma ca sunt inspirate foarte bine din realitatea sociala romaneasca va recomand cu placere orice film romanesc pentru cei care stiu ce inseamna cu adevarat un film bun. La final, eu ucideam personajul principal.....
kapecoo pe 27 Noiembrie 2010 03:05
sunt filme care imi plac si filme care nu imi plac... asta chiar mi-a placut. daca e sa analizam personajul, eu zic ca nu-i vorba de ura, e vorba de iubire si nevoia unui gram de normalitate.
bulinuttza pe 25 Octombrie 2010 23:50
am vazut si comentarii negative si pozitive. pana la urma, fiecare cu opinia lui. cel putin mie mi s-a parut un film foarte bun. e adevarat ca e inca un film romaesc care caracterizeaza tara asta a noastra plina de mizerie, saracie, romani plecati in italia care isi lasa copii in urma ce devin delicventi. cu toate astea, mi s-a parut un film foarte bine realizat, cadrele foarte bine alese, regizorului ii dau nota 10. si george pistereanu, care e un actor debutant, a facut un rol fantastic. nici n-ai zice ca e student la actorie, dupa prestatia lui ai zice mai degraba ca a trait experiente in inchisoare. a redat foarte bine trairile, emotiile, frica si tulburarile personajului.
Zuza pe 28 Septembrie 2010 21:53
Sa-i spui chelneritei sa-mi mai aduca o cafea
Final fabulos de roman rusesc. Filmul asta vorbeste despre iubire in numele celui ce nu mai are nimic de pierdut. Bravo!
linde-mona pe 27 Septembrie 2010 23:25
Super
Mi-a placut foarte mult filmul. Mai ales ca am citit "cartea" dupa care a fost inspirat filmul, iar acum m-am uitat si la film si e bun. Nu e o capodopera de la Hollywood, dar e bun
Go 1 2 3 4 5