Păreri 8 Mile

(2002)

8 Mile

kanibalo pe 13 Iunie 2010 14:55
Eminem un rapper colosal,daca a luat si oscar intr-un film,nu mai ai ce sa-i ceri,e genial
allygnc pe 7 mai 2011 22:26
Un mare om ( sincer nu imi amintesc cine a zis-o) a spus odata : Lumea in care traim sa intros cu susul in jos, un "negru" e cel mai bun jucator de golf din lume (Nr. Tiger Woods) stiind ca este un sport "al albilor", si un "alb" (Nr. Eminem-Marshall Bruce Mathers III ) a ajuns sa fie cel mai bun rapper printre "negrii"................... oricum respect Eminem este artistul meu favorit . Cat despre film va zic doar ca si in ziua de azi am ca somerie ultimul "battle" B-rabbit vs Papa Doc...iar battle-urile le stiu pe derost :)) 10+
EugenLaurentiu pe 26 Octombrie 2010 22:32

5. That white guy from Detroit

Sida pe 10 decembrie 2010 18:26
e eminem\:D/
Egrig pe 29 martie 2024 20:19
Latratul ala de-i zice RAP nu stiu ce este da' muzica nu-i. Ca sa pot spune ca am ascultat muzica la un concert, trebuie sa raman macar cu un refren in cap. La un concert RAP ma intreb cu speranta: oare nu urca cineva pe scena sa-i bage aluia care urla la mine o caramida-ntre dinti? Da Doamne...
adrian_beldean pe 14 Iulie 2010 00:06
Fanii lui Eminem stiu ca el e un om care are si a avut mereu probleme(materiale,familiale,emotionale)pentru ca a cantat adesea despre astfel de lucruri din viata lui.Filmul mi se pare perfect daca vrei sa ecranizezi viata unui om care are probleme,care nu se multumeste cu ceea ce e si care vrea in permanenta sa fie altceva,ceva mai bun,iar Eminem e exact acel om.Mie unul imi pare un om nefericit(versurile lui redau acest lucru si chiar si faptul ca a avut probleme cu drogurile dar si cu mama sa ne arata acest lucru),iar in acest film exact asta am vazut:un om NEFERICIT care incearca sa-si depaseasca conditia dar si un om care trebiue sa accepte ceea ce este(un alb).Unii spun ca e plictisitor,nu mi se pare.Filmul nu e un film de actiune si nici autobiografia vreunui criminal sau mai stiu eu ce,deci nu prea sunt motive de a introduce ceva actiune in film.Desi unora nu le convine,ghetto-ul… citeşte
Vladut1994 pe 23 Iunie 2010 23:40
King
Eminem este fabulos...Un geniu neinteles asta e problema lui...Isi joaca superb rolul iar rimele sunt magice ...Un 10 din inima pt 8 mile...
cezarika21 pe 12 Iunie 2013 17:23
Artistul care-și găsește vocea
Născută în mahalalele sordide ale metropolelor americane, muzica rap exprimă poetic nemulțumirile tinerilor constrânși să ducă o viață grea de semisclavie, la periferia societății. O furie dirijată constructiv către muzică, așa cum era și muzica sclavilor negri de la începutul secolului al XIX-lea. Există de fapt numeroase asemănări între sclavii negri legați de moșii înaintea Războiului Civil American și tinerii din ghetourile mizere ale orașelor contemporane. Lupta cea mai grea se dă pentru ieșirea din cartier, dincolo de marginile căruia fiecare visează că-l așteaptă o casă mai încăpătoare și mai curată, o slujbă decentă și mai bine plătită și un trai mai liniștit.

„8 Mile” este inspirat într-o mare măsură din viața rapperului Eminem, prezentând viața grea a tânărului alb Jimmy "B-Rabbit" Smith Jr. (interpretat… citeşte

robbiex2 pe 10 Mai 2010 22:12
8 Mile ramane unul din filmele mele preferate pe care il revad cu mare drag.foarte simpla si foarte reusita drama.
Manusa pe 14 Aprilie 2012 18:56
Un film in care Eminem joaca excelent, se descurca de minune in rolul lui Jimmy.
andu7zu pe 21 Noiembrie 2010 17:13
cel mai film tare de genul drama-muzical facut vreodata....practic mam uitat la el de vreo 10 ori si tot nu m-a plistisec....iubesc filmu asta prea tare....
veveak pe 24 Septembrie 2010 19:58
genial
este o semi-autobiographical, genial film, merita vazut neaparat :P
trups pe 01 August 2010 14:44
Unul din cele mai bune filme, si cu siguranta cel mai bun film cu rapperi.
respect pentru omul asta care a luato de jos, nota 10

kingdogg69 pe 8 septembrie 2010 02:59
Se scrie rapperi!
trups pe 8 septembrie 2010 10:44
vai de capu meu, nu puteai sa te..... daca era scris gresit, da relege cainilorr in 69 ms, daca nu iti place sari peste comentariu, si luat-o trebuia cu liniuta, omu trebuia sa fie articulat ,, omul,, la inceput cu litera mare. mai e scris si sigutanta in loc de siguranta... :)) probabil am scris cand se invartea camera cu mine. mai ai ceva de comentat
KliMp (Actual MC) pe 21 Noiembrie 2007 08:33
filmu` asta .. e pur si simplu .. GENIAL .. a schimbat multe mentalitat, poate chiar vieti, e .. nu stiu .. pur si simplu foarte tare !
FreakDoll pe 16 August 2009 23:53
Numai pentru rimele lor si merita sa te uiti!! Pentru cei care imbratiseaza acest gen de muzica, ori care au o afinitate pentru Eminem, Murphy sau mai stiu eu cine/ce, filmul nu-i rau deloc.
Saeng pe 07 Iunie 2009 18:27
"Redman" asa ma, si? Daca se uita si fetele si spun ca e "un dulce" care e problema ta? Si apropo, sunt fete care te-ar bate la orice tine de muzica, rap si etc de te-ai duce si ai plange in pumni la "Homies" ai tai. Si apropo. E un fel de moda sa folosesti cuvinte de ghettou? tu ca roman? care nu ai nici o legatura cu afro americanii? Ghetto in constanta? =)) Stiam ca in constanta Ghetto se spune la blocurile de tigani. Iarta-ma daca gresesc. Asa ca, "respect homies" invata sa vorbesti romaneste si termina sa copii pe alti "looseri" cu toate "toalele tale aftermath" pentru ca si fetele pot fi mult mai dure si mai bune decat pampalaii ca tine.
Willy4k pe 30 Mai 2010 21:53
Ma asteptam la mai mult de la acest film. Devine plictisitor la un moment dat si sincera sa fiu, daca nu mi-ar fi placut Eminem atat de tare, nu as fi avut rabdare sa-l vizionez pana la capat.
De apreciat este insa povestea si faptul ca un om sarac si fara prea mai perspective a ajuns cel mai bine cotat rapper al lumii.
Eminem merita tot respectul pentru munca si ambitia sa.

LittleHorn pe 07 Septembrie 2010 15:59
un film de nota 10
8 mile este cel mai bun film pe care l-am vazut eu vreodata,niciodata nu ma plictisesc de el,chiar daca l-am vazut de vreo 10 ori.
puffulette pe 14 Ianuarie 2012 14:37
Unul dintre cele mai frumoase filme biografice, mi-a placut, soundtrackul este super... Filmul este bun, si Eminem, spre surprinderea mea a jucat bine
Dan Dorneanu pe 10 Aprilie 2003 00:48
Calificativul de 1 (una) stea l-am acordat pentru simplul motiv ca nu exista si 0 stele.Filmul poate fi considerat interesant din punct de vedere biografic si doar de catre fanii cantaretului.Nu comentez genul de muzica sau talentul interpretului.Filmul este clasica tema a celui bun si neinteles care infrunta raii, intalnita de obicei in westernuri.Doar ca aici conflictul e transferat in strada,un univers care nu ma poate face decat sa caut altceva.De bande de cartier am parte in fiecare zi ca sa mai vreau sa vad asa ceva si pe ecran.Revenind la comparatia cu westernul, locul pistolului a fost luat de catre niste poezioare care in cel mai bun caz pot fi clasificate ca puerile si ieftine.Muzica am auzit in film, pe alocuri buna, dar m-am intrebat de ce nu si CANTA cineva.Ca a recita ceva pe o scena, chiar facand balet cu mainile, nu inseamna a canta.Ramane a recita.
S-auzim numai… citeşte

kingdogg69 pe 8 septembrie 2010 02:58
You have no clue what rap music is!
cojynakata pe 5 decembrie 2010 02:30
de ce comentezi ce nu intelegi??
Redman pe 06 Decembrie 2004 20:33
Yo!Respect din Ghetto-ul din Constanta.Va salut cu Uzzi-ul meu de incredere si cu toate toalele mele Shady Aftermath.50CEnt si cu G-unit va transmit sa va impuscati derbedeilor!Nu vedeti ca va faceti de ras cu ghetto-ul vostru si cu armele voastre scoase la iveala.Imi vine rau cand vad mesajele astea de 2 lei.Fetelor voi n-aveti nici treaba cu rapu-ul dar vati uitat la film ca va place de el"e un dulce".CAnd va vad ca cica stiti cum e sa fie sarac si ca incearca sa-si faca o formatie parca nu sunteti de pe lumea asta.Aproape toata lumea din Romania e saraca si de unde stii tu cum e sa-ti faci o formatie?De crezi in film?
Oricum filmul e o balarie de 2 bani si mesajele voastre sunt de 1 leu jumate!Respect Homies!!Loosers

lucian02 pe 7 iunie 2010 14:34
Baaai revino-ti ma :))))
Tyson_Kyd pe 9 septembrie 2013 21:56
OneManShow, nu vreau sa ne certam, dar se pare ca tu aberezi : 1. corect este ca Redman este nebun, dar nu dus cu pluta, 2. Eminem a spus cand a prins-o pe ma-sa cu cel mai bun prieten, 3. chiar 50 Cent a declarat ca a fost impuscat de 9 ori si multi o stiu, iar in ultimul rand 2pac si Biggie au scos muzica RAP pe piata, MC Hammer cu Sugar si NWA sunt alta mancare de peste .
RazvanAk pe 02 Ianuarie 2017 21:49
Chiar daca nu-mi place muzica rap filmul este unul foarte bun
mano01 pe 07 Februarie 2014 15:57
Dupa PAREREA MEA unul dintre cele mai bune filme cu rapperi
Tyson_Kyd pe 03 August 2012 20:22
O pelicula incredibila . 8 Mile este un film extraordinar in care avem doi rapperi colosali : Eminem si Xzibit . Aceasta pelicula este magistrala, iar lucrul cel mai important este ca Marshall a primit un premiu Oscar pentru rolul interpretat . Este singurul rapper din lume cu un premiu Oscar . Filmul in sine este impresionant, spune drama unui rapper din 95, ce traind in saracie, incearca sa se ridice din noroi si sa-si faca alta viata prin muzica ce-l inspira si prin talentul ce-l poseda . De altfel filmul arata si realitatea vietii pe care o duc cei mai multi dintre noi . Partea cea mai buna din film, care m-a uimit, estea cea de la sfarsit, cand Eminem poate insfarsit sa scape de teama si se baga la un battle unde ii face praf pe unii din cei mai buni . Acest film iti schimba relativ viata !
catasmile17 pe 19 Aprilie 2011 15:34
un film bun !!!!!!!!
merita vazut !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KarGo pe 01 Octombrie 2012 22:41
Un film ce mi-a placut mult! L-am vazut de 2 ori si park l-as mai vedea odata cu placere! Il recomand tuturor! Dupa acest film Eminem a crescut mult in ochii mei !
alex_il_fenomeno pe 15 Iunie 2011 15:51
un film extraordinar , de care nu te saturi indiferent de cate ori l-ai vedea ! Eminem joaca fabulos alaturi de Kim Basinger in aceasta productie plina de dramatism , dar care iti insufla multa speranta ! nu trebuie sa il ratati !
Svastica pe 17 Ianuarie 2011 17:25
Foarte misto filmul..Viata lui Eminem e foarte interesanta...
sc_iulian pe 21 Iulie 2010 23:07
Wow
Wow... cand am vazut prima dara coperta credeam ca este un film "bunicel" care merita vazut, dar se pare ca este mai mult de atat nu stiu ce credeti voi dar este una dintre cele mai bune Drame foarte realist si sa nu mai spuc ca si REALIST, cea ce le lipseste multor filme. Actorii mau impresionat si mai mult EMINEM chiar nu credeam ca este un actor asa bun dar separe ca a demonstrato foarte bine lafel si Brittany Murphy (Dumnezeu sa o ierte). pe scurt este un film foarte bun si unul din putinele pe care le recomand cu drag tuturor.Vizionare placuta!!!
alexcretu75 pe 18 Iulie 2010 11:14
8 Mile
Foarte bun filmul.Mi-a placut tot la film.O super drama in film.Merita vazut.Unul dintre cele mai bune filme din 2002.
Andrey9211 pe 30 Iunie 2010 00:01
Mi-a plăcut foarte mult filmul care arată foarte bine viața lui Eminem înainte să ajungă vedetă ,greutățile și sărăcia prin care a trecut.Actorii joacă foarte bine iar coloana sonoră este foarte bună.
Praetorian pe 24 Ianuarie 2010 01:49
Foarte Bun
Desi nu pot sa ma laud ca sunt un mare fan Eminem acest film despre viata lui inainte de a deveni celebru m-i s-a parut foarte bun . Cea mai buna parte a filmului a fost Rap-Battle-ul de la final cand Eminem a reusit sa castige finala . Pacat ca nu am reusit sa vad filmul acum 8 ani cand a aparut .
Mircius pe 22 Septembrie 2002 00:00
Wow wow wow. Toata lumea vad, ca a acordat un numar maxim de stelute, pentru un film care...... sincer nu m-a impresionat deloc. Atata reclama, pentru un film, care este sub asteptari. Pentru mine a fost o supriza acest film. Adevarul este ca ma si asteptam la un super film. Nu sunt fan Eminem, poate dupa acest film, il privesc cu alti ochi. Este povestea unui tip, pe nume Jimmy Smith, si Junior pe deasupra. Acest tip, Jimmy, incearca sa devina un cantaret faimos la el in "zona", sa zic asa, mai bine zis in districtul 313. Parca. E, si cam tot filmu asta, este cum el se zbate sa compuna ceva pentru un demo. Reuseste pana la final, de fapt, chiar la final, sa intre intr-o competitie de Hip-Hop-eri, sau rap-eri. Whatever. Si s-o castige. Dar asta-i tot. Nimic mai mult. Ma asteptam intr-un fel la "povestea" melodiei Lose yourself, care mie personal, imi place si mai mult, dupa acest film.… citeşte
body3DevinA pe 21 August 2013 15:08
May I have your attention please?
Un film extraordinar, care merita vizionat cel putin o data. Eminem este rapperul meu preferat de peste ocean. Un film care iti da o motivatie pentru a lupta pentru un anumit scop in viata dupa cum a facut Jimmy si a reusit. Vizionare placuta!
Cimpoeru Ovidiu pe 05 Aprilie 2003 00:18
Am vazut 8 Mile de cel putin zece ori pana acum pe calculator si tot mai vreu sa-l mai vad tot de atatea ori sau chiar mai mult si as vrea sa va spun ca filmul este.... nu am cuvinte sa-l descriu. EMINEM RULZZZZZZZ!!!!!!!!!!!
Dragos.87 pe 10 Noiembrie 2023 22:29
Niciodată n-o să conteze culoarea pielii, rasa din care provii sau orice altceva care te definește, atâta timp cât esti bun in ceea ce faci și demonstrezi asta..Foarte bun filmul, prima oară l-am văzut pe casetă video, cu totul alte vremuri..Foarte reușit, îl recomand cu tărie, merită din plin!
tony_mondyalu pe 03 Iunie 2022 16:33
si Eminem, ca si multi altii, au inceput de la subsol, poate chiar de mai jos, nu au avut o viata usoara, insa chiar si asa au reusit sa devina ceea ce multi dintre noi nici macar nu isi pot imagina..
mie personal filmul mi sa parut prea scurt, ar fi fost mai ok un fel de documental cu 8-10 episoade, si cu siguranta inca mai avea multe de spus, felicitari Eminem, bun filmul, insa esti si vei fi cel mai bun rapper alb

yanysboy pe 19 Mai 2021 13:14
Filmul ăsta și cu Straight Outta Compton cele mai bune din acest segment, nota 8, nu ai cum să îl ratezi.
user-5e7b2f4dad84f pe 02 Aprilie 2020 02:42
Cel mai bun film cu rapperi, nota 8 .
omucuvaloare pe 09 Octombrie 2016 18:30
narcisson pe 20 Septembrie 2016 19:56
Un film in care bineinteles se remarca protagonistul, Eminem, desi acesta era singurul care nu era actor. De apreciat atitudinea lui fata de acest film, daruirea, patosul. Si nu in ultimul rand, muzica originala, fapt pentru care a luat Oscarul si s-a remarcat la nivel mondial. Un film despre puterea de a nu renunta, despre a-ti gasi resursele sa mergi pana la capat, despre oamenii saraci, despre inegalitatile si prejudcatile societii fata de anumiti oameni. Un film cu mult sex, inselare si rasturnari de situatii amoroase.
Dupa parerea mea, ceilalti actori in afara de Eminem nu reusesc niciunul sa se remarce, desi distributia a fost una excelenta. Pe de alta parte si povestea a fost destul de fada, fara actiune prea multa. Este clar ca filmul are foarte multe puncte pozitive, insa pe langa asta, este destul de cliseic si nu se remarca nimeni in afara de protagonist. Prin urmare,… citeşte

Infinity pe 22 Decembrie 2015 02:17
8 Mile (2002)
Filmul nu mai are nevoie de niciun comentariu, iar cei care sunt cu adevarat fani Eminem, vor aprecia filmul pentru ceea ce este si pentru ceea ce ofera.
lili22 pe 25 Septembrie 2015 14:37
interesant
chiar daca nu sunt fan al artistului , pelicula este reusita, actorii joaca bine.
Vegetarian pe 11 Martie 2015 09:38
cand vad pe cineva care seamana cu Kim Basinger , is imi scapa numele ei , imi amintesc de filmu asta si aflu cum se numeste ..
Pana la urma filmu asta a facuto celebra si pe Kim Basinger desi rolul nu este prea demn pt frumusetea ei

XShadowX pe 09 Martie 2015 22:10
Fantastic de bun acest film ...
Eminem este de departe cel mai bun rapper freestyle din lume la vremea respectiva si un om mare cu o poveste de viata impresionanta si cu o muzica buna , versuri din viata sa si niste mesaje originale ;) , bv Marshall si felicitari pentru OSCAR-ul castigat pentru cel mai bun cantec in acest film...! mult succes in continuare
tedy_jackson_dennis pe 08 Martie 2015 17:10
Un rapper tânăr ce se lupta cu fiecare aspect al vieţii sale, vrea să facă tot ce poate cu ceea ce ar putea fi oportunitatea lui finală însă problemele din jur îl fac să se îndoiască maxim :) Eminem E cel mai tare rapper
Seey2k pe 08 Septembrie 2014 04:29
Un film bestial , un Eminem care-si joaca foarte bine rolul , coloana sonora este superba (!!!) , are si multe momente care te fac sa zambesti , dar pe departe cele mai savuroase momente pentru mine sunt battle-urile care sunt fabuloase . L-am vazut prima data cand a aparut in 2002 , cand eram mult mai mic , mi-a placut , nestiind nimic despre hip-hop si battle mc / off da domme . Intre timp l-am revazut si e o diferenta imensa intre a-l vedea ca simplu privitor si intelegandu-l cunoscand si lumea in care se invarte .
AdriAdrianna98 pe 19 Iulie 2014 22:35
Mi s-a parut chiar foarte bun ! Desi nu e chiar genul meu de film, si-n general evit filmele de acest tip asta chiar a reusit sa ma mentina concentrata si sa vreau sa-l revad. Eminem si-a jucat foarte bine rolul avand in vedere ca nu asta e cariera aleasa. Merita vazut .
Andrei843 pe 26 Aprilie 2014 14:48
Un film foarte bun, cu o coloana sonora dementiala. Doar e Eminem, ce sa mai lungim vorba. Nota 8 din partea mea.
Dar_kvampire pe 17 Aprilie 2014 11:48
RAP
Frate este pur si simplu genial Eminem este nr.1 in muzica Hip-Hop nici nu se pune problema este genial.10
cosmin222 pe 18 Decembrie 2013 17:07
Dupa mine, filmul da cu capu' in gura mai multor filme cu gangsta' , si reguleaza cadavrele fiecarui film muzical cu rap/hip-hop. Ma asteptam la ceva mai mult, filmul a fost cam scurt, credeam ca e un fel de biografie la inceput dar a fost bun cat a fost.

+ Sunt ţâţe in film.

Alexx pe 09 Noiembrie 2013 16:56
Si totusi nu prea bun
Un film decent, care descrie o scurta intamplare dintr-un ghetou american. Se spune ca ar avea ceva e;emente din biografia artistului Eminem. Nu pot spune ca sunt un fan al artistului, sunt cateva melodii ale artistului care imi plac foarte mult, unele dintre ele incluse in film daaaar ... filmul e plat, nu are nimic, si ma refer in special la personaje care parca sunt puse acolo ca sa fie si sa incerce sa dea o poveste. Filmul nu e prost dar nu impresioneaza.
rares67 pe 21 Iunie 2012 16:09
din partea mea un 10 este unul din filmele mele preferate cu rapper-ul EMIN3M