Păreri 13 Reasons Why

(2017)

Cele treisprezece motive

xerses pe 04 Iunie 2017 12:09
Un serial pe care ar trebui sa-l urmareasca orice consilier scolar, in primul rand, si abia apoi cei care produc suferinta prin fapte sau chiar prin nonimplicare in aceasta actiune colectiva de distrugere a omului.Dureros!
marius7x pe 04 Aprilie 2017 16:55
Excelent, o mare surpriza
Nu ii dadeam sanse (nu mai sunt la vremea adolescentei si credeam ca o sa incerc maxim 2-3 episoade ca sa vad daca e la fel de bun ca The OA), dar am fost fascinat de primul episod si pur si simplu am devorat ultimele 10 episoade. Foarte bine scris, plin de suspans, cu foarte multe personaje secundare dar reusind totusi sa te faca sa-ti pese de fiecare in parte.
JuanRuben pe 03 Aprilie 2017 11:03
Misterios
Din nou netflix loveste ! Primul episod te introduce perfect in povestea misterioasa si te face nerabdator sa afli ce se va intampla. Recomand , mai ales ca este un serial numai cu tineri.
AdriAdrianna98 pe 22 Aprilie 2017 01:33
Sezonul 2?
Serialul asta e pur si simplu o minunatie, are un mesaj extrem de puternic si cine stie, poate reuseste sa contribuie la scadea bullyungului. Ideea e geniala, ordinea intamplarilor e geniala si creeaza un suspans incredibil. Pana am ajuns la caseta lui Clay pur si simplu n-am putut sta linistita :)) Am continuta sa ma intreb: ce ar fi putut face baiatul asta timid?
Mi-a placut de asemenea subtilitatea unor detalii. Aici ma refer in special la diferentele de culoare dintre episoadele cu Hanna si fara. Privim povestea din perspectiva lui Clay. Mi se pare adorabil, sa spun asa, cum in vremea cand Hanna traia culorile sunt puternice si vesele (Aratand fericirea lui Clay acordata la existenta Hannei) iar atunci cand Hanna nu mai e, totul e albastru-cenusiu, aratand suferinta care s-a lasat peste intreg liceul.
Cum am mai spus, mesajul e extrem de puternic si profund si chiar ma… citeşte

alinuta_straub pe 17 iunie 2017 13:27
sez 2 va aparea in 2018.
lizzle_m pe 03 Aprilie 2018 19:48
Chiar frumos!
Nu ma asteptam sa imi placa genul acesta de seriale, dar acesta chiar are ceva diferit, pot spune ca mi-a atras atentia pe toata durata primului sezon, foarte frumoasa si tragica in acelasi timp povestea, chiar este o lectie de viata, se vede ca s-a numarat si Selena Gomez printre producatori. Personajele foarte bine invidualizate, fiecare a avut ceva aprte. Merita!
someone_who_dares pe 09 Aprilie 2017 05:01
Mi-a placut acest serial foarte mult, m-a prins inca de la primul episod si nu am putut sa ma opresc pana nu l-am terminat :)). Foarte bine construita povestea, foarte grafic si dramatic. Pune foarte bine accentul pe o problema care, in zilele noastre, castiga tot mai mult teren, depresia in randul tinerilor si chiar dorinta de suicid. Poate avea un puternic impact, mai ales ultimul episod. Dau doar nota 7 pentru ca m-a enervat chiar Hannah in multe dintre acuzatiile si deciziile ei si pentru ca exista anumite lipsuri in poveste, dar nu o sa le detaliez aici. Ma gandesc ca nu toata lumea este categoric de acord ca acele 13 motive au fost suficiente pentru decizia ei finala si modul in care a decis sa ii "bantuie" pe ceilalti, dar cred ca tocmai asta a fost scopul acestui serial, sa ne faca sa ne dam seama ca unele intamplari nesemnificative pentru noi pot reprezenta adevarate drame… citeşte
alexandru_fejer pe 30 Septembrie 2021 21:45
Are scenariul interesant, am urmărit o mare parte din sezonul 1 și cam reflectă realitatea. Însă adevărul dur este că numai un om laș recurge la asemenea gesturi. Viața este grea, mereu fiind înconjurați de oameni răi iar motivul depresiei din viata noastră se datorează oamenilor răi care ne înconjoară. Însă indiferent ce se întâmplă trebuie să învățăm ca să nu ne mai exteriorizăm atât "ce zice x, ce zice y" , iar cu cât te doare în fund mai mult, cu atât vei fi mai fericit. În general hărțuirea prinde și mai mult contur in momentul în care arăți că te simți deranjat/atins de tot ce se discută în jur. Iar cu cât arăți asta mai mult ( ca te deranjează), cu atât vor începe să râdă și mai mult.
Dacă te lași călcat în picioare stima de sine va fi scăzută, îți pierzi încrederea în tine și în oameni, ajungi să te… citeşte

user-5eda0f529a449 pe 05 Iunie 2020 15:14
Serialul asta reprezinta tot ce ti se poate intampla in liceu,de la a fi abuzat,droguri,iarba,singur...e tare frumos,clay(dylan) merita un premiu pt cum joaca in sez 4.
AmphitriteMermaid pe 08 Mai 2020 12:17
Un serial foarte fain, o idee geniala. Sezonul doi nu m-a incantat extrem de tare, insa primul si al treilea au fost extrem de reusite. Recomand.
Caktus pe 29 Martie 2020 17:11
Nota 9 pentru sezonul 1, 6 pentru restul.
Sincer primul sezon e singurul care trebuia sa existe.

robert_spatarelu pe 24 Ianuarie 2019 19:46
Foarte bun, nu e o capodoperă dar îți dă mult de gândit despre modul în care ne comportăm cu ceilalți și cum îi afectează asta. Unul dintre serialele care chiar merită văzute și dintre puținele de la care chiar ai ce învăța! Singurul lucru care nu mi a plăcut, ba chiar m-a deranjat a fost limbajul vulgar, mai ales în sezonul 2. Să înțeleg că Netflix nu are restricții???????
rebeca_negru pe 25 August 2018 01:12
practic,nu m-am putut despărții de serial când am vizionat primul episod, e emoțional și trist, în plus că majoritatea tinerilor trec prin situații de genul. și eu am întâmpinat chestii la școală. plus că e o lecție de viață acest serial. îl apreciez și ador:)) ????
georgiana_zapciroiu pe 31 Iulie 2017 14:51
Mi-a placut foarte mult.
Pillowman pe 01 Mai 2017 17:40
Trebuie sa mergem mai departe...
Desi nu sunt adolescent l-am vazut si mi-a lasat un gust rau, ma simt aiurea.
Nici eu nu sunt mutumit cu alegerile pe care le-am facut in viata asta dar tind sa cred ca trebuie sa mergem mai departe, asta e.....

georgiana_dediu pe 18 Aprilie 2017 17:18
Serialul este uimitor!
Scenariul este scris foarte bine, actorii au transmis fiecare emoție la fel și povestea. Sfârșitul într-adevăr te face sa plângi și odată ce ai început serialul nu vrei sa te oprești decât atunci când l-ai terminat. Dacă as fi putut sa dau o nota acestui serial ar fi fost 10!????????❤️????????

AdriAdrianna98 pe 22 aprilie 2017 01:35
Si de ce nu poti ca nu inteleg?
1900toamna pe 20 noiembrie 2019 13:45
:)))))