Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 May 2009, 23:34   #161
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da' bine c-ati terminat cu sarabanda asta de snobism!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 23:53   #162
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by buticut:
Cat despre Cannes, parca mi-ar fi placut si mai mult scandal,cam previzibil .
da, si eu ma asteptam la ceva scandalos. Nu ca as fi vrut neaparat sa fie scandalos, dar credeam ca Huppert e contracurentului. Altfel e un palmares care pare corect.
Iar premiul pt Haneke nu cred ca este vreo datorie morala sau ceva de genul asta, cum scrie pe prima pagina a acestui site. Chiar cred ca Huppert (in cazul in care ea a avut rolul decisiv si nu a fost rodul unui vot democratic) are o afinitate cu universul lui H. nu e vorba de platirea datoriilor. Mi se pare prea simplu si ieftin sa vedem tot timpul niste interese de genul asta in spatele unor premii. Adica nu conteaza ce-a crezut despre film, bine ca acum cei doi sunt chit
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 04:25   #163
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by keepwalking:
da' bine c-ati terminat cu sarabanda asta de snobism!

sunt de aceeaşi părere. şi oricum întotdeauna mi s-a părut cel puţin tembel să caracterizezi un film numai după ce zice X sau Y, care nici el nu s-a uitat până la final (LOL), să-ţi dai deci cu părerea fără să-l fi văzut, şi ceea ce e mai tragic să suţii că nici nu vrei să-l vezi!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 10:10   #164
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ma bucur pt Charlotte(a spus ca nu mai vrea anticrist2 ,dar ca spera si la alta colaborare cu Lv T) si Haneke,pan' la urma Huppert e o femeie inteligenta.I-am vazut pe Tv5 Monde,direct de la Palais des Festivals.Cat despre marele premiu al lui Audiard,hm,chiar vreau sa vad filmul,desi pare cam prea corect politic...
Sunt curioasa ce vor prezenta la anul la Cannes,vreo autopsie,vreun act necrofil,ca anul asta au avut drogati,avort,spanzurare,mutilare de organe sexuale(Haneke si Lv T au un fetish cu asta).

Last edited by Pauline Kael : 25 May 2009 at 10:13.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 10:22   #165
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by keepwalking:
da' bine c-ati terminat cu sarabanda asta de snobism!

sunt de aceeaşi părere. şi oricum întotdeauna mi s-a părut cel puţin tembel să caracterizezi un film numai după ce zice X sau Y, care nici el nu s-a uitat până la final (LOL), să-ţi dai deci cu părerea fără să-l fi văzut, şi ceea ce e mai tragic să suţii că nici nu vrei să-l vezi!

si eu sunt de aceeasi parere : voi doi sunteti jenanti
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 10:24   #166
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Chambord,pupici.
Keepwalking de ce e jenant? Si mie mi s-a parut ca unii exagereaza cu snobismul la Cannes,dar nu toti.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 10:32   #167
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
domnu' Jambon,

cat oi fi eu de jenant, permite-mi sa-mi manifest usoara senzatie de greata vizavi de aceste discutii pedante si unsuroase in jurul unui festival de film.
va vad pe toti tinand cu doua degete silfidice cate o ceasca de ceai, chicotind gingas la auzul ultimelor "noutati" de la Cannes...vai, tu, ai auzit ca cutare e asa si pe dincolo...tu, draga, parca n-as miza pe x-ulescu, oh, oh....ce oroare filmul lui lars....

mai lasati-ma cu aerele astea de five o clock.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 10:39   #168
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Pauline Kael:
Chambord,pupici.
Keepwalking de ce e jenant? Si mie mi s-a parut ca unii exagereaza cu snobismul la Cannes,dar nu toti.

Aaa, da, Keepwalking nu e jenant, mi-am dat seama abia dupa ce i-am citit postul de mai sus.
Keepwalking este pur si simplu el insusi.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 10:52   #169
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by Pauline Kael:
Chambord,pupici.
Keepwalking de ce e jenant? Si mie mi s-a parut ca unii exagereaza cu snobismul la Cannes,dar nu toti.

Aaa, da, Keepwalking nu e jenant, mi-am dat seama abia dupa ce i-am citit postul de mai sus.
Keepwalking este pur si simplu el insusi.

da, mai, si chiar ma bucura treaba asta.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 10:58   #170
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Calmati`va dragii mei.De`abia incepu saptamana.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 11:08   #171
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by Pauline Kael:
Chambord,pupici.
Keepwalking de ce e jenant? Si mie mi s-a parut ca unii exagereaza cu snobismul la Cannes,dar nu toti.

Aaa, da, Keepwalking nu e jenant, mi-am dat seama abia dupa ce i-am citit postul de mai sus.
Keepwalking este pur si simplu el insusi.

da, mai, si chiar ma bucura treaba asta.

e de la prea mult Johnnie Walker, trust me.
nevermind, you just keep walking mr. Keepwalking !
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 11:10   #172
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by redmen:
Calmati`va dragii mei.De`abia incepu saptamana.

chiar aşa!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 11:12   #173
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Dar baietii astia draguti n-au facut nik.Si daca s-ar intalni la un pahar de uischi s-ar pupa si s-ar felicita reciproc pt inteligenta,inspiratie,umor.
Chambord,iti place Charlotte? Nu e frumoasa,dar e sexy si talentata.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 11:20   #174
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@Pauline: nu am ceva special pt ea dar mi-a placut foarte mult in I'm not there (2007) unde joaca rolul sotiei lui Bob Dylan (ipostaza Heath Ledger) - pt cine n-a vazut filmul il recomand, cu caldura. E superb. Acolo am vazut ce ai semnalizat tu prin "nu e frumoasa dar e sexy". E 'ceva' in modul cum priveste si vorbeste.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 11:23   #175
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
cateva replici de pe topcul asta, mustind a bagare in seama:

"Huppert + Asia Argento + Ceylan + James Gray + Robin Wright Penn = kool" (uau!)

"Thanks for the feedback!Uhh ce invidie . Sper sa vezi si The Imaginarium of Dr Parnassus si Inglourious Basterds si Tetro si altele care mai merita a fi vazute.
"Coraline", "Up" si "9" FTW"

"Ziceti voi ce vreti, da' eu de abia astept sa il vad pe Depp acolo.

Sorry...short moment of fangirly-outburst." (eh!)

"illo, ai vazut ce iti pregateste Gondry?" (uau, ce, fato?)

"nu stiu daca de data asta Lee e mai consistent dar precedentul mi s-a parut decorativ si previzibil" (aham)

"Jay Weissberg e 'agentul' nostru infiltrat in Variety (ups, l-am deconspirat ), abia astept sa vad ce zice si prietenul poporului A.O. Scott de la NYT. A propos:

@ALS: ai zarit pe cineva de la New York Times ? Cine e venit: A.O. sau Manohla ? (ete nah!)

"au mai fost si dublati pe deasupra!!! pai ce atata scandal. Of, of, ce griji isi faceau francezii pt draga de Charlotte, dar mai ales pt sotul ei nevinovat . pai poate sa stea linistit Yvan. (Taci, tu!)

"Cat despre Antichrist si Enter the Void, from my experience,I learned to never judge a movie before seeing it,indiferent de reputatia regizorului sau de bashing, nici macar dupa trailere,fiindca productul final de multe ori difera. (yeah!)
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 12:05   #176
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
bravo Keep, ai muncit ceva sa faci Greatest Hits-u' asta. Bine, ai uitat destule kestii importante dar overall, e bine

"Bagare in seama" LOL Pai nu TOCMAI despre asta e vorba pe un forum ?!? Suntem seriosi la serviciu, pe forum "we're all a bunch of Jokers on the loose (well, most of the time)" (OK, la asta chiar vreau copyright ). So, indiciul pt the big forum picture este relax.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 12:08   #177
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da, da' asta e cea mai tare, tot marca chambord:

"daca nu poti intelege asta si chiar nu simti nici un fior cand se apropie cannes sau venetzia sau berlinu atunci degeaba mai scrii draku scenariile alea. ca sa fii un bun autor de film trebuie sa fii mai intai un cinefil vibrant. avea dreptate gorzo sa va injure. huo"

bravo, dom'le! fix asa e!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 14:35   #178
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
O cronica la The Imaginarium of Dr. Parnassus, aici.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 18:21   #179
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Gloria:
O cronica la The Imaginarium of Dr. Parnassus, aici.
Excelenta cronica ,comme toujours,miss Gloria.Credeti ca va intrece succesul lui TDK(dat fiind ca era Heath in film?)Inteleg ca Parnassus v-a placut...
Lars von Trier vi s-a parut chiar dezaxat?(tremurul,fobiile...) Era jovial-bizar?Ce v-a impresionat ? Dar Charlotte Gainsbourg se..."pisiceste" in stilul frivol-persuasiv al frantuzoaicelor,sau e ea asa, diafana,inteligenta? Era marcata de ultimul film?Va bucurati pt premiul ei?Ati venit acasa?Huppert e dura si rece?
Ce v-a placut cel mai mult?(scuze)
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 19:59   #180
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Pauline Kael:
Credeti ca va intrece succesul lui TDK(dat fiind ca era Heath in film?)Inteleg ca Parnassus v-a placut...

E imposibil sa intreaca succesul lui TDK, Cavalerul a fost gandit din start ca un big budget movie, Batman Begins avusese worldwide incasari de peste 350 de milioane $, deci era de asteptat ca si acesta sa faca bani multi. Cu sau fara Heath,tot ar fi facut in jur de 600 de milioane. Desigur,moartea sa prematura a "contribuit" si ea,precum si buzz-ul primit pentru interpretare si filmul n-ar fi fost la fel fara el. In plus, compania de productie a exploatat acest lucru si s-au folosit de Heath la greu in campania de marketing,spre deosebire de Gilliam, care din cate am inteles a refuzat ca filmul lui sa fie inclus in competitia de la Cannes,tocmai pentru ca nu vroia sa para ca vrea sa profite de numele lui Heath ca sa isi faca reclama. Chiar si creditele filmului sunt un omagiu pt Ledger,pentru ca nu scrie Johnny Depp,Jude Law, Colin Farrell and Heath Ledger, ci A film by Heath Ledger and friends. Oricum mai toate filmele lui Gilliam sunt cult movies, nu blockbusters.

Si mie mi-a placut cronica la The Imaginarium...nu ma gandeam ca o sa se "integreze" asa de bine transformarile lui Tony in film. A primit mixed reviews, toata lumea lauda intentia, dar unii spuneau ca din bunele intentii nu au reusit sa faca un film bun si ca povestea nu este pe deplin satisfacatoare. Hehe ar fi o noutate ca Terry sa nu aiba parte de asemenea reviews,la cate ghinioane are.

Oricum prima secventa cu Heath e socanta,cu fata intreband "Is he dead?". Cred ca o sa imi smulga o lacrima, I was like OMG! :O cand am vazut pozele on the set...la fel s-a intamplat si cu unul dintre ultimele sale interviuri in care zice ca dupa The Tree of Life, "I will drop to the ground dead for a year". Cum s-a prelungit anul lui...

Ajuns-ai acasa Gloria ?Hehe cred ca o sa iti ia o saptamana sa te refaci. Multumim de reportaje,de poze...me likes to keep in touch with everything .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 25 May 2009 at 20:04.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells