Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Feb 2005, 10:21   #1
corleone
Novice
 
corleone
 
Join Date: Jan 2005
Location: iasi
Posts: 4
Send a message via Yahoo to corleone
The Merchant of Venice

pacino merita sa fie nominalizat la oscar---it was magnificient!
in rest un film foarte bun!
__________________
corleone
corleone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2005, 15:44   #2
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Nu as lauda filmul de o asemenea maniera. In fond, cu exceptia numita Al Pacino, jocul celorlalti actori schiopateaza bine de tot. Exista culoare, costume, decoruri.. tot ce vreti. Insa felul in care "Negutatorul din Venetia" este gandit si, prin urmare, montat lasa de dorit. Sunt secvente parca decupate dintr-un vodevil, treceri bruste de la un plan la altul, lasand privitorului senzatia de "impins cu furca".
Pacat de risipa de talent a lui Pacino. S-a intamplat ca acompaniamentul sa nu-l asculte pe vocalist .
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 07:32   #3
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
da, pacino e atat de tare incat ma fortam sa trec peste interminabilele scene cu joseph fiennes vrajind-o pe gagica aia, ca sa se intoarca actiunea mai repede la shylock.
ca si realizare, radford zic eu ca s-a descurcat ok, filmul parandu-mi acceptabil, singurele puncte slabe fiind cele ale piesei in sine(which i never did like), mai exact labareala de prin ultimul sfert. vedeti-l pt. pacino though.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2005, 14:00   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie filmul nu mi s-a parut deloc bun...rolul lui Al Pacino nu m-a impresionat si eu nu-l vad nominalizat la Oscar....
nu mi-a placut nici directia pe care a luat-o radford cu viata mizerabila a evereilor din perioada respeciva, iar Shylock nu este deloc prezentat ca personaj negativ, ceea ce face ca pedeapsa sa din final sa fie nu numai abuziva dar total stupida si nejustificata...sincer, nu cred ca pe directia asta a vrut sa mearga Shakespeare...

relatiile dintre personaje sunt extrem de slab construite...dragostea inflacarata dintre tineri, e pur si simplu poveste si reiese din replici...nu din priviri, gesturi, etc. si de ce ma rog i se acorda atata importanta fetei lui Shylock daca in final raman tot in pom cu ea?

Jeremy Irons desi e favoritul meu in general, aici face un rol foarte slab si banal...cred ca rolul lui Simon din Die Hard 3 l-a solicitat mai mult!
schimbarile de planuri, trecerile de timp si monologurile sunt extrem de teatrale, fara a aduce nimic special...pur si simplu filmul e teatru filmat, care e ultimul lucru pe care mi-l doresc sa-l vad in sala de cinematograf...

singurul lucru care mi-a placut au fost decorurile si in general modul in care a fost redata atmosfera acelor vremuri...nici la capitolul costume n-am stat prea bine, intrucat Portia a aparut in vreo 2 momente de timp si spatiu diferite, imbracata in aceeasi rochie...desi banii nu ar fi trebuit sa fie o problema pentru ea..
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2005, 03:41   #5
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
@ricutza

n-ai cum sa il vezi la oscar, pt ca a trecut deja oscarul la care a fost nominalizat...

filmul a fost lansat la sf lui decembrie 2004, si a intrat in competitia - trecuta deja - a oscarului de ast an.

e un film pt cine gusta art movies. si evident shakespeare.
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2005, 19:59   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
imi pare rau pt neatentie...nu stiam ca filmul nu e de anul asta...oricum dupa cum am vazut, Pacino nu a avut un rol demn de o nominalizare, asa ca practic afirmatia mea a fost argumentata...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2005, 20:17   #7
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
ricutza, imi pare rau, dar tre sa iti zic ca si la hollywood exista misculatii f mari, si ca nu totul decurge smoothly...vreau sa spun ca pacino a jucat fff bine, dar circumstantele nu i-au fost favorabile

in rest, pace.

__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2005, 15:04   #8
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
nu am vazut filmul..dar de 2 ori am avut intentia sa ma uit la el..dar mereu m-a oprit ceva....merita sa ma uit sau ma plictisesc?...eu sunt mai mult de actiune...
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2005, 17:35   #9
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by aditza2004:
eu sunt mai mult de actiune...

Vom fi cu ochii-n patru
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 22:12   #10
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
vei fi cu ochii in patru la c? am zis ca eu sunt de actiune adica imi plac filmele de actiune...sa nu adorm...nu dramele care se invart in acelasi peisaj 2 ore....nu cred ca ai de ce sa fii cu ochii in patru :lol:
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 19:09   #11
joliet jake
Novice
 
joliet jake
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 20
mie mi s-a parut dezechilibrat. peste drama e carpita o poveste usor comica usor romantica despre o d-soara care le drege pe toate. cel putin finalul mi s-a parut complet anapoda. in fine ... viziune americana ... nu merita banii de bilet.
__________________
just done it
joliet jake is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 19:51   #12
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Originally Posted by joliet jake:
mie mi s-a parut dezechilibrat. peste drama e carpita o poveste usor comica usor romantica despre o d-soara care le drege pe toate. cel putin finalul mi s-a parut complet anapoda. in fine ... viziune americana ... nu merita banii de bilet.


dar merita sa imi pierd 2 ore in fatza calculatorului sa il vad? :lol:
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 20:56   #13
joliet jake
Novice
 
joliet jake
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 20
nu
__________________
just done it
joliet jake is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 21:14   #14
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Ba da, macar pentru faptul ca joaca Al Pacino.(Dupa parerea unora joaca magistral).Mai merita vazut pentru ca are un substrat spre deosebire de cele mai multe filme care ruleaza azi in cinematografe...Merita in primul rand pentru a-ti forma o opinie proprie.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 21:36   #15
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Originally Posted by st3fan:
Ba da, macar pentru faptul ca joaca Al Pacino.(Dupa parerea unora joaca magistral).Mai merita vazut pentru ca are un substrat spre deosebire de cele mai multe filme care ruleaza azi in cinematografe...Merita in primul rand pentru a-ti forma o opinie proprie.

dap...cam ai dreptate...scriu cel mai mult si n-am vazut filmul :lol: ...dar nu trebuia sa fi asha rau sa ma faci de kkt ca nu am parere proprie :oops:
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2005, 21:42   #16
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Nu asta am vrut.Idee era ca fiecare vine cu propria parere, si nu e bine sa iti creezi o astfel o opinie, fara sa il fi vazut.Adica influentele din exterior sunt multe, dar in final important este ceea ce crezi tu.La asta m-am referit.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2005, 01:11   #17
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
te uiti dc gusti shakespeare si dc iti place pacino. sau irons. dc iti place vin disel, renunta :lol:


ce rost are sa intrebi in stanga si dreapta? stii tu ce gusturi au altii?
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2005, 21:25   #18
Tudor.b
Novice
 
Tudor.b
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 7
Mi s-a parut penibil, prin simplul fapt ca actorii vorbeau in versuri. Iar faptul ca Al Pacino joaca bine nu aduce un plus de valoare filmului. El mereu joaca bine.
__________________
www.it-base.ro
Tudor.b is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2005, 22:43   #19
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
penibil pt ca e in versuri? matele ai auzit de shakespeare?
dar romeo si julieta ai vazut? nu era tot in versuri...amarate versuri, nu? ca doar vin de la un masteru...

f***. am trait sa-o vad si p'asta.
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2005, 23:51   #20
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai, Tudor b (probabil bagabontu), cum naiba te incumeti sa-l descalifici si pe Shakespeare? din solidaritate de breasla cu marele Will (ca un arc peste timp si mode), te invit sa formulezi aici, mai jos, vorbe credibile de iertaciune pentru prostie si nesimtire... hai, sa te-auda tot forumul!...

filmul, am mai spus-o, e excelent. rolul lui Al Pacino - aproape magistral.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells