Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Nov 2008, 19:51   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
A-ca-SÃã

Stiu.E postul cu telenovele ,pe care ne-am obisnuit sa-l ignoram.Acum,sa recunosteam,ne-am mai uitat pe la prima telenovea romanesca"Lacrimi de iubire" parca,sa-i vedem pe mari actori,pe boozooka in rolul ei,pe vremurile alea..Eu m-am mai scapat si prin "Inima de tigan" de dragul lui Dinica,Moraru,Florina Cercel..
De curand,alti ochi albastrii ai unei lady s-au inchis: Dina Cocea...spunea ca nu se mai poate deplasa la teatru si se uita la telenovele romanesti(seriale mai bine zis).
Nu mi se pare rusinos,sunt actori,ar trebui sa joace cat mai des ,in orice,oricand..Amintiti-va aburelile comuniste cu teatru despre tovarasi ingineri,etc..Problema e..cine ii regizeaza si alaturi de ce nulitati joaca..
N-ar fi mai trist fara aceste seriale?
De ce nu-i mai vedem pe marii actori la TV?Care e cea mai buna forma de popularizare,teveul..nu mai exista specacole,showuri cu actori profesionisti,nimic.De ce dorm producatorii,regizorii?Dan Puric spunea acum niste ani de zile ca i-ar placea sa faca emisiuni,showuri TV..
De ce doar pe TVRCultural se mai scapa cate o piesa de teatru tv?
Si de ce doar postul asta..Acasa ii pomeneste pe mari actori care ne-au parasit prea repede anul trecut,si anul asta?
Florian Pittis
Ilarion Ciobanu
Ovidiu Iuliu Moldovan
Adrian Pintea
Stefan Iordache
Dina Cocea
Colea Rautu
Gil Dobrica
etc...
Ce parere aveti? Sunteti impotriva telenovelelor romanesti si a postului Acasa?Nu e mai trista si rusinoasa lipsa activitatii,lipsa unor salarii ,pensii normale pt actorii care mor si se consuma in fiecare clipa?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 19:55   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Televiziunea imperatrix mundi.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 13:40   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Re: A-ca-SÃã

Originally Posted by Pauline Kael:
Si de ce doar postul asta..Acasa ii pomeneste pe mari actori care ne-au parasit prea repede anul trecut,si anul asta?
Of, la ce reportaje penibile fac, le intineaza memoria bietilor actori.

Am vazut cateva scene din cea mai recenta telenovela - asta cu Doctor de mame, parca asa ii zice; pare un pic mai rasarit; in rest, cata risipa de energie si talent in telenovelele astea cu tigani.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 14:11   #4
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
...si risipa de bani.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2008, 14:57   #5
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Avand in vedere ca se uita o tara intreaga (sa nu mai zic de cei plecati prin tarile calde la munca) nu e risipa de bani.Dimpotriva
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2008, 20:22   #6
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Re: A-ca-SÃã

Originally Posted by Gloria:
Originally Posted by Pauline Kael:
Si de ce doar postul asta..Acasa ii pomeneste pe mari actori care ne-au parasit prea repede anul trecut,si anul asta?
Of, la ce reportaje penibile fac, le intineaza memoria bietilor actori.

Am vazut cateva scene din cea mai recenta telenovela - asta cu Doctor de mame, parca asa ii zice; pare un pic mai rasarit; in rest, cata risipa de energie si talent in telenovelele astea cu tigani.
Corect..

...da,astia de la Acasa le intin eaza memoria acelor Mari actori,iar celelalte posturi(TVRsi restul) nici nu s-au obosit sa-i pomeneasca prea mult,sa dea filme cu ei..Totusi.
Nu zic,Acasa e un post tampitel,frivol,dar...
Despre noile seriale nu stiu ce sa zic,n-am timp sa ma uit,din 100 de episoade prind asa,cate doua la distanta de saptamani intre ele,si nu pierd nimic: scenarii idioate:"Ingerasii","Doctori de mame","Regina"...
Fetele,Adela Popescu si fata care joaca blond gipsy-girl,siliconata, sunt atat de antipatice ,reci,false..Adela Popescu aia cere pumni,strica showl,care si asa e compromis de scenariul idiot."Doctori de mame" e cu fiu-su lui Zamfirescu,o copie palida a tatalui si cu Medeea Marinescu,pe care as fi preferat-o in teatru,lung-metraje..
O ador pe Florina Cercel si mi-e dor de ea in teatru tv.De toate marile actrite Pana si pe Condurache il mai vedem la teveu doar aici..Asta e.
A,si ma uit duminica la"In al noualea cer",e tristo-falso-amuzant cum da note Colceag si Mircea Gheorghiu la tot felul de ...puncte puncte.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2008, 02:17   #7
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Acasa face bani, face bani multi, respect. Ciocu' mic !
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2008, 12:17   #8
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Face bani multi,dar are si defecte,dear Nume.
Se uita cineva la emisiunea ia"In al noualea cer"?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells