Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Mar 2013, 20:33   #161
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Servitorii din Gosford Park ascultand pe furis muzica live din salon:






__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2013, 12:56   #162
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Cel mai emotionant moment cinematografic pe anul asta. Sa reamintesc si contextul:

“Marina Abramovic and Ulay started an intense love story in the 70s, performing art out of the van they lived in. When they felt the relationship had run its course, they decided to walk the Great Wall of China, each from one end, meeting for one last big hug in the middle and never seeing each other again. At her 2010 MoMa retrospective Marina performed ‘The Artist Is Present’ as part of the show, a minute of silence with each stranger who sat in front of her, Ulay arrived without her knowing it and this is what happened.”









Uof..
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2013, 20:00   #163
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Ca veni vorba...si mi-am adus aminte.
Perfect moment
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2013, 01:36   #164
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
N-am vazut de foarte mult timp filmul, dar azi mi-a venit momentul asta in minte. Nu stiu daca e momentul care-mi place cel mai mult din tot filmul, dar categoric e un moment preferat.

Pentru ca e asa activitate slaba pe cinemagia, ma gindeam, poate scrieti si voi care e momentul vostru preferat din Cool hand Luke.

Si ma mai gindeam ca mi-ar place sa se organizeze un turneu cu filme clasice, un film pe saptamina sau chiar la 2 saptamini daca e prea mult o saptamina. Eu as revedea cu placere filme cum e cel de mai jos.

http://www.youtube.com/watch?v=veCZvM6-okQ
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2013, 18:42   #165
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Pai chiar acum sa ne ispitesti cu asemenea '' spalatorese'' ???? Daca faza asta e luata , ma gandesc la aia cu Paul Newman mancand 50 de oua . Suntem in peroada Pastelui si sigur o sa apara la stiri vreun haplea care o sa incerce lucrul asta pe meleagurile noastre . Oua combinate cu cateva zeci de paharele = spitalizare = stiri tv
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2013, 11:27   #166
stalex
Junior
 
stalex
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 66
Originally Posted by anaemona:



Si ma mai gindeam ca mi-ar place sa se organizeze un turneu cu filme clasice, un film pe saptamina sau chiar la 2 saptamini daca e prea mult o saptamina. Eu as revedea cu placere filme cum e cel de mai jos.

http://www.youtube.com/watch?v=veCZvM6-okQ

Eu m-as baga. Preferabil in varianta cu doua saptamani. Si cred ca s-ar mai gasi musterii, ce zici?
stalex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2013, 17:58   #167
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Excelent stalex! Poate mai sint si altii si poate cineva cu mai multa experienta in organizare de turnee se ofera sa se ocupe Twinsen, Mercutio?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2013, 19:58   #168
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Cred ca te-ai descurca si tu cu organizatul Daca se face cu filme clasice o sa incerc sa particip si eu.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2013, 20:02   #169
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Pe mine chiar m-ar incanta un turneu organizat de o femeie in general, si de anaemona in special. Iar ideea cu filme clasice ma atrage asa ca , in cazul in care prinde contur, o sa incerc sa fiu activa
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2013, 20:49   #170
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
O sa intru si eu daca nu-s doar clasice americane Si mi-ar placea, si mie, sa fie organizat de anaemona.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2013, 17:36   #171
Ovidiu239
Junior
 
Ovidiu239
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 31
"Say hello to my little friend"
Al Pacino in Scarface
Ovidiu239 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2013, 13:44   #172
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
N-am gasit scena cu subtitrari in engleza, daca o gaseste cineva, sa-mi spuna si inlocuiesc link-ul.

The Time That Remains (Elia Suleiman)

(off-topic: cine-o fi desteptul care-a venit cu ideea link-urilor cu publicitate in comentariile userilor? Ma scot din sarite, nu vreau sa promovez nimic.)
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2013, 14:52   #173
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Namaste:
N-am gasit scena cu subtitrari in engleza, daca o gaseste cineva, sa-mi spuna si inlocuiesc link-ul.

The Time That Remains (Elia Suleiman)

Am vazut filmul asta la cinema Elvira Popescu asta toamna, la "Filmele de Cannes la Bucuresti" si dupa proiectie a venit regizorul in sala. A fost o descoperire placuta si paradoxala. De ce zic asta? Un palestinian care trateaza Palestina in cheie Tati-Kaurismaki-deadpan-tragi-comic, inteleg ca majoritatea filmelor lui sunt cam asa. Ei bine, pe cat de mut & economicos in gesturi e pe ecran, pe atat de volubil a fost la Q&A: intr-o engleza cu accent perfect, suvoaie de explicatii intelectual-academico-artistico-blabla, usor pretentioase, el e acuma profesor la o facultate de film de prin Elvetia.
Mi s-a parut izbitor contrastul. E ca si cum m-as uita la un film de Chaplin si dupa film ar veni Chaplin in sala si-ar incepe sa citeze din Schopenhauer ca sa-si explice filmul.

Last edited by varu : 23 Jun 2013 at 15:23.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2013, 15:26   #174
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Cand se afla in fata publicului, modalitatile de exprimare sunt mult reduse fata de cele din spatele camerei. E drept ca multi regizori aleg sa nu ofere niciun fel de lamurire cu privire la filmele lor, insa ii prefer pe cei care o fac. In plus, daca zici ca acum e profesor, cu atat mai mult se explica instinctul de a a talmaci, a indruma, a-i invata pe altii.
Ohhh, ce te invidiez! As fi vrut sa-l cunosc.

Ete poezie din film:

An honorable man has two aims: to die fighting or achieve victory. I want no life if we’re not respected in our land, if our words are not heard echoing in the world. I shall carry my soul in my palm tossing it into the cavern of death. Either a life to gladden the hearts of friends, or a death to torture the hearts of foes.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2013, 15:43   #175
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Namaste:
Cand se afla in fata publicului, modalitatile de exprimare sunt mult reduse fata de cele din spatele camerei. E drept ca multi regizori aleg sa nu ofere niciun fel de lamurire cu privire la filmele lor, insa ii prefer pe cei care o fac. In plus, daca zici ca acum e profesor, cu atat mai mult se explica instinctul de a a talmaci, a indruma, a-i invata pe altii.
Ohhh, ce te invidiez! As fi vrut sa-l cunosc.

Ete poezie din film:

An honorable man has two aims: to die fighting or achieve victory. I want no life if we’re not respected in our land, if our words are not heard echoing in the world. I shall carry my soul in my palm tossing it into the cavern of death. Either a life to gladden the hearts of friends, or a death to torture the hearts of foes.

Eh, n-a fost vorba decat de vreo 15 minute.
Exact, exact, formatia academica si-a pus amprenta, era foarte empatic cu cel care-l intreba, ca profesorul care-si iubeste meseria si pe studenti si incerca sa ofere cat mai mult din orice intrebare. Sa nu se inteleaga ca mi-a displacut faptul ca era vorbaret, dimpotriva, a fost placut cum a abordat intrebarile din sala. Remarcam doar contrastul dintre filme si omul care face filmele.

Alti regizori sunt leit filmele lor.
Daca te uiti la un interviu cu Kaurismaki, e foarte pontos si in viata reala, dar e un om hatru, raspunsurile le da in doi peri, poker-faced. Daca te uiti la interviul lui Carax de la premiera "Holy motors", omul ar plati bani din propriul buzunar sa nu fie acolo si sa nu treaca prin calvarul de a raspunde la vreo intrebare, de a explica ceva, are un sictir in el... La fel Lars von Trier.
Elia Suleiman nu cred ca e asa, cred ca ar sta ore intregi din placere la discutie despre orice.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2013, 15:58   #176
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Twist the knife, why don't you? Trebuia sa-l inregistrezi.
Am observat tendinta asta la unii regizori, de a refuza orice interactiune cu jurnalistii. Asta te intriga si mai tare. Ca-n viata, deh.

Last edited by Namaste : 23 Jun 2013 at 23:10.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2013, 23:11   #177
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Ha!
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2013, 15:15   #178
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mie mi se pare ca Sir Ben Kingsley e o sosie a lui Octavian Paler. Si vice-versa.






Asa ca secventa asta poate fi utilizata cu succes ca instrument "anti-citate Octavian Paler pe Facebook"
(you look like fuckin' Idi Amin, you know what I mean?)
http://www.youtube.com/watch?v=tjeBxR_yOq4
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2013, 08:25   #179
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Pialat's human behaviour study
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2013, 13:56   #180
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Sa fie si-aici micul soldat

Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells