Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Apr 2012, 20:01   #161
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
eu cred ca aici ceea ce trebuie pus pe primul loc e diversitatea, "altceva-ul". nimeni nu cred ca s-a asteptat de la bun inceput sa descopere zece filme agreabile.
Nu stiu, eu mi-as fi inchipui ca totusi ne dorim sa alegem ceva care sa-i intereseze pe colegii de turneu. Nu neaparat un film "agreabil", dar nici unul care sa fie o tortura. Din respect fata de participantii la turneu care au propus filmele, am facut tot posibilul ca sa le urmaresc pana la capat. Am rezistat chiar si la Dancing Hawk! Insa toate au o limita. Dau sanse oricarui film de turneu, mult mai mult decat la orice film ales de mine, dar n-o sa-mi distrug nervii de dragul de a vedea orice aiureala doar pentru ca e "altceva".
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2012, 23:01   #162
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Scuze ca ma bag dar nu pot sa ma abtin.

Originally Posted by Twinsen:
Din respect fata de participantii la turneu care au propus filmele, am facut tot posibilul ca sa le urmaresc pana la capat. Am rezistat chiar si la Dancing Hawk!

Pai si?Postand chestia asta le oferi si mai mult "respect"? Le critici gusturile,pepushe.
As for Dancing Hawk,daca tot aveai atata "respect" pentru participanti,nu trebuia sa te iei in gura cu unul dintre ei.

Originally Posted by Twinsen:
Insa toate au o limita.

Sa-ti sara tandara de la niste filme e cam penibil.Ai doua alegeri (normale); ori il inchizi direct cand nu mai suporti,ori te uiti pana la sfarsit si iti spui in cap "Wow,asta a fost o prostie."

Originally Posted by Twinsen:
Dau sanse oricarui film de turneu, mult mai mult decat la orice film ales de mine, dar n-o sa-mi distrug nervii de dragul de a vedea orice aiureala doar pentru ca e "altceva"

Ai grija de nervii aia sa nu cumva sa se distruga,iar pe ceilalti tine-i in lesa,ca au scapat in forum
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 00:02   #163
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Mai bine nu te bagai, sincer. Nu inteleg ce rost mai are turneul asta daca ar trebui sa ne spunem in cap ce naspa a fost filmul si nu aici, pe forum. Singura vina a lui Twinsen e ca e foarte direct/sincer. Eu nu am sesizat nervi in posturile lui, poate un strop de iritare care mie mi se pare perfect justificat. Da, nici eu nu credeam ca o sa alegem filme care sunt cat mai "altfel" in loc sa alegem filme care ne plac noua foarte mult. As fi preferat 10 filme cat se poate de "normale" dar care sa imi lase o impresie buna dupa ce le vad in locul a 10 ciudatenii chinuitoare. Ma rog, poate e un punct de vedere superficial dar asa as fi preferat eu sa stea lucrurile.
Am vazut jumatate din film, maine vad restul si o sa revin cu un post mai on-topic.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 00:47   #164
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by White1:
...Da, nici eu nu credeam ca o sa alegem filme care sunt cat mai "altfel" in loc sa alegem filme care ne plac noua foarte mult. As fi preferat 10 filme cat se poate de "normale" dar care sa imi lase o impresie buna dupa ce le vad in locul a 10 ciudatenii chinuitoare. Ma rog, poate e un punct de vedere superficial dar asa as fi preferat eu sa stea lucrurile.
....
eu vorbeam de felul in care am ales eu, nu stiu cum au ales ceilalti. totusi, nu mi se pare ca filmele din lista sunt 10 ciudatenii chinuitoare. din cele care au rulat pana acum cel putin doua pot fi puse la clasice, iar din cele care urmeaza cel putin alte doua. eu unul le-am urmarit pe toate cu interes. anyway as vrea ca la sf. turneului sa avem o discutie despre cum vi s-au parut filmele si sa vedem cum putem imbunatati metoda de selectie pentru un viitor turneu.
vom incerca, desi nu cred ca vom ajunge la vreo formula care sa-i multumeasca pe toti.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 00:51   #165
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
am mutat cateva posturi care cred ca isi au locul aici.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 03:13   #166
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
eu, la fel ca Mercutio, am propus spre discutie doar un film. pentru ca ăsta cred ca-i pointul "turneului". nu scorul, nu sa asteptam cu morcovul in cur sa castige, vai draga doamne, filmul nostru preferat. ci pur si simplu sa vorbim despre filme. sa le desființam, sa le aparam intr-o maniera nu lipsita de zel sau doar sa le dam spre uitare. insa cu din ăștia care refuza din start orice, care răsuflă numai ignoranta si spirit gregar, forever încarcerați intr-o "normalitate" mic burgheza, nu-i chip de asa ceva.

Last edited by Mercutio : 30 Apr 2012 at 04:15.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 08:51   #167
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by marcusARCUS:
Pai si?Postand chestia asta le oferi si mai mult "respect"? Le critici gusturile,pepushe.
As for Dancing Hawk,daca tot aveai atata "respect" pentru participanti,nu trebuia sa te iei in gura cu unul dintre ei.
Cred ca faci o confuzie intre respectul fata de persoane si cel fata de filme. Eu rar critic persoane si nciodata nu ma adresez cu apelative gen "papushe".

Originally Posted by marcusARCUS:
Ai doua alegeri (normale); ori il inchizi direct cand nu mai suporti,ori te uiti pana la sfarsit si iti spui in cap "Wow,asta a fost o prostie."
Buna idee, in felul asta putem inchide si forumul. La ce bun sa comunici cu ceilati daca poti sa-ti spui in cap parerile?

Originally Posted by charles:
insa cu din astia care refuza din start orice, care rasufla numai ignoranta si spirit gregar, forever încarcerati intr-o "normalitate" mic burgheza, nu-i chip de asa ceva.
Se pare ca atacul la persoana e sportul preferat, dar in fine nu ma deranjeaza. Cand o sa vezi filmul prospus de mine cred ca o sa ai mari probleme sa-l incadrezi in normalitate mic burgheza. Dar probabil ca oricum n-o sa-l vezi sau n-o sa-l comentezi, pe motivul ca esti prea bun sa te amesteci cu unul sau altul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 09:22   #168
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Twinsen:
si nciodata nu ma adresez cu apelative gen "papushe".

Nici eu stai linistita ca e pus acolo in gluma.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 09:54   #169
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by marcusARCUS:
Nici eu stai linistita ca e pus acolo in gluma.
Linistita mi-ar fi greu sa stau, avand in vedere ca nu sunt fata dupa cum stii. Ai un simt subtil al umorului, ce poate fi mai amuzant decat sa-i zici "papushe" unui forumist?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 11:32   #170
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Twinsen:
Dar probabil ca oricum...
nu-ti da de pomana cu parerea. scuza-ma ca nu-mi pot organiza viata in functie de turneul ăsta. n-am stiut ca trebuie sa ma justific in fata ta. sunt oameni aici sau la turneul organizat de Liviu, pe care-i apreciez mult. unora le-am si spus-o in privat.
eu nu te-am atacat pe tine, i couldn't care less de faptul ca tu esti Twinsen. am criticat o atitudine. si mai lasa-ma cu faza asta cu respectul. ai impresia ca il cerseste cineva de la tine? sau ca se simte lezat de faptul ca nu-i vezi filmul sau ca-l notezi cu bila neagra? nu te mai lua atat de in serios.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 12:40   #171
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Charles, eu observ doar ca oriunde postez un mesaj, sari si tu cu o critica. Se pare ca tu ma iei in serios mai mult decat ma iau eu...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 12:51   #172
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Vorbeam la modul teoretic, Mercutio. Filmele de pana acum au fost aproape toate ok. In afara de Hundstage pe care inca nu l-am vazut si The Dancing Hawk care a fost totusi suportabil.
Charles, ce mama naibii spui tu acolo? O sa trec peste aerul sufocant de arogant degajat de postul tau dar restul prostiilor zau daca imi dau seama de unde le-ai scos. Cine a spus ca fiecare a ales filmul lui preferat? Cine ti-a dat impresia ca sta cu morcovul in fund sa vada ce film castiga? Cine a refuzat din start orice?
Si nu degeaba am pus normal in ghilimele, ca totusi nu ma asteptam sa vad meciuri de genul Transformers vs Clash Of The Titans aici. Toate sunt filme inedite. Daca ar fi si inedite si faine nu ar fi perfect? (fain macar in viziunea celui care l-a ales).
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 13:56   #173
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
tu esti chior sau citesti in braille de pe monitor? da, ca sa vezi, sunt un "snob"! si daca tot nu-ti ajunge aerul poti oricand sa plimbi ursul in alta parte.

@T, renunta la atitudinile alea de vai, ce chin a fost filmul asta/vai, mai bine-mi dau cu ciocanul peste degete/vai, ce film propus la misto/vai, am transpirat vizionand filmele astea doar sa va arat cat de mult va respect, si-ti garantez eu ca din partea mea nu mai auzi nici pâs.

ca sa nu mai zic ca deja din cauza ta Malombra a lasat balta turneul. (dar na, am zis!)

Last edited by charles : 30 Apr 2012 at 14:37.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 14:27   #174
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Tipic. Nu, nu esti snob, doar nesimtit. Sa trecem mai departe.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 14:54   #175
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Mesaj de la cineva care rasufla numai ignoranta si spirit gregar, incarcerat pe vecie intr-o normalitate mic-burgheza de la care nu ai ce sa ceri catre altcineva care resipra prin toti porii doar cultura si inteligenta de cea mai inalta clasa

Am observat si aici aparitia unui personaj ce face parte dintr-o tipologie din ce in ce mai prezenta prin cate locatii forumistice: eu is cel cult, eu is cel destept, as incerca sa explic restului populatiei de ce sunt eu mai destept si mai cu motz, dar nu ma lasa gradul inalt de inteligenta, insa nu ati fi capabili sa intelegeti, prostilor care sunteti prosti si timpul meu e prea pretios sa va explic (insa il pot pierde aruncand cu noroi in stanga si in dreapta).
Inteligenta si cultura isi fac incontestabil dovada tocmai prin toleranta, rabdare si dorinta de a explica si celorlati ce eu pricep sau vad (dincolo de normalitatea mic-burheza, din care voi n-o sa iesiti niciodata).
Iar faptul ca mereu se scoate in evidenta cu orice prilej ca eu is altfel, eu is mai destept, eu pricep (oare?) iar voi puteti sa-mi pupati fundul meu cel destept si inteligent (care sigur, are alta destinatie si forma si odor decat un fund normal), ca n-o sa ajungeti niciodata ca mine, nu vine decat sa scoata in evidenta ca totul e doar o falsa declaratie, o autosugestionare.
Propun pt urmatorul turneu ca prima regula: sa nu participe decat cei ce fac parte din aristocratie ( apropo, de ce oare macar ei intre ei nu s-au invrednicit sa discute, sa se bata, sa desfiinteze, sa atace, sa apere filmele?) pt ca restul participantilor is de rahat, habar n-au ce inseamna sa vezi un film ( am vazut ca se tot vehiculeaza expresia "filme altfel". Exista vreo definitie consacrata pt asta? Daca da, mi-o explicati si mie? Sau poate "film altfel" inseamna lucruri diferite pt fiecare dintre noi?)
Is satula de aparitii la rampa doar cand le convine (sau nu la convine ca le este, vezi-Doamne, atacata bruma de cultura) "mvaiii, cum sa te plangi ca te chinui ca vezi asa ceva? habar n-ai ce diamante zac acolo" helloooo, aratati-ni-le si nouaaaa, si lasati morga de cioara filosofica).
Dar multumesc pt rasul ce mi l-a starnit ultima replica "din cauza ta a parasit X-uleasca turneul.
1, 2, 3..si )))

Last edited by Igor12 : 30 Apr 2012 at 15:18.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 15:36   #176
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
oooh White, ti-ai trimis cățeii sa ma latre si sa-mi răstălmăceasca vorbele? Cum spunea cioara aia filosofica de Iorga, orice-ti iarta un om, numai sa incerci sa fii mai sus ca el nu! Ti se pune pumnul in gura si bocancul pe gat pe motiv ca vrei sa pari "destept" si cu un "du-te dracului cu curul tau plin de ifose" s-a rezolvat tot. noapte buna!
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 15:41   #177
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ah, m-ai prins. Si mai scrisesem doua texte vituperante la adresa ta, ba chiar dadusem si de cativa useri care sa le pos..latre in numele lor. Toate astea pentru ca inteligenta ta ma complexeaza. Oh, the suffering i must endure.
Somn usor.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 15:50   #178
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Draga domnule Charles,

Daca White are de zis ceva, o zice si singur. Eu imi latru propriile mele pareri. Si da, domnul Iorga era un om destept si a zis multe lucruri pline de miez si inteligenta, dar sigur nu la cei din categoria ta se referea. Dar daca matale te crezi atat de asuprit in inteligenta si cultura ta, nu e vina mea. Eu chiar am vrut sa si explici acuzele aduse, sa incerci sa clarifici daca vorbele ti-au fost rastalmacite. Nu doar sa-ti iei jucariile si sa pleci la scara ta pe motiv ca lumea nu-ti suporta inteligenta si iti pune pumnul in gura. Da dovada de cultura atat de des invocata . Cu "eu va las. Goodbye cruel world!!" nu faci decat sa-ti strici somnul, si zau asa...."se merita?"

Last edited by Igor12 : 30 Apr 2012 at 16:14.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 16:18   #179
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Igor12:
dar sigur nu la cei din categoria ta se referea.

nu, noi ar trebui doar sa aplaudam cele spuse de cei din categoria ta.

am spus foarte clar ce atitudini m-au deranjat in privinta lui T., ba chiar am afirmat ca pe unii îi prețuiesc si le citesc postările cu drag. nu are sens sa ma repet.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 16:53   #180
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Eu ca sa inteleg ce se petrece aici trebuie sa recapitulez.

1. Twinsen zice ca din respect pentru alti useri se uita pina la capat la filmele propuse de ei, desi cel putin la unul nu s-a uitat. Pe de alta parte, daca-i respecta in continuare pe useri trebuie sa le critice strict filmul propus si nu sa comenteze de genul "Cred ca unele filme au fost propuse la misto".

2.charles zice ca un user a plecat din turneu din cauza altui user. Eu cred ca asta spune in primul rind ceva despre userul care s-a suparat copilareste. Eu zic ca cel putin alti 8 useri inscrisi in turneu, ca sa nu-i mentionez si pe cei neinscrisi ar fi trebuit sa incline balanta spre a-l ignora pe userul care te-a suparat si a ramine sa discuti cu ceilalti. Cred ca charles a uitat sa intoarca moneda pe partea cealalta cind a afirmat ca Malombra a plecat din turneu din cauza lui Twinsen.

3. Cred ca singurul film propus la misto e Pisica alba, pisica neagra si chiar propun sa-l vedem in afara turneului, adica sa ramina ultimul de vazut, fara sa-i dam nici un fel de puncte.

In afara certurilor

4. Mie cel mai mult imi place de MinRep. Imi placea si de Windom, dar vad ca s-a suparat din nou si nu prea-mi plac oamenii care se supara usor. Totusi, daca revine, cred ca o sa-mi placa din nou de el
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells