Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jan 2004, 12:55   #41
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
are o gramada de scene care se repeta fara nici un sens...
- mutrele care le facea Golum le stiam din partea a doua, nu era cazul sa ma mai dispere cu 15 minute cu fazele astea
- plus hai sa fim seriosi, povestea a fost cam inexistenta... filmul putea foarte bine sa se termine dupa partea a doua... iar batalia de la citadela si vede clar ca a fost facuta de Mr Tolkien sa isi sporeasca tirajul sau ametitor :lol:
- e un film comercial 100%... cel putin mie mi se pare ca in ultima asta parte si-a pierdut aproape total aerul ala de basm care era in prima parte... acu e doar un ghiveci, in care toti vor sa se hacuiasca intre ei intr-un stil total aiurea...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 18:43   #42
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
eu cred ca inca isi pastreaza aerul de basm din prima parte dar cred ca regizorul a repetet unele faze din 1 si 2 pt cei care nu le vazuse-re...fiindca pentru cineva care nu vazuse fratia si turnurile isi putea da seama de poveste fara prea mare efort....

Un film excelent..dar cu mici defecte(ca orice alt film)
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 19:47   #43
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Quote:
e un film comercial 100%... cel putin mie mi se pare ca in ultima asta parte si-a pierdut aproape total aerul ala de basm care era in prima parte... acu e doar un ghiveci, in care toti vor sa se hacuiasca intre ei intr-un stil total aiurea...

Interesant.

Mie prima parte mi-a placut, nu foarte mult; a doua m-a plictisit ingrozitor(e drept ca am vazut-o pe calc) dar a treia mi s-a parut absolut superba.
Am lasat deoparte toate prejudecatile, toti nervii cauzati de fanii LOTR care numai despre asta vorbesc si m-am dus frumos la cinema si am stat captivat acolo 3 ore. In afara de unele faze inutile (piticul ala care-si numara victimele strica toata gravitatea scenei; am observat ca in mai toate filmele trebuie sa faca cineva niste glume stupide care sa te impiedice sa savurezi anumite scene; scena omorarii cavalerului Naz'Gul (parca)) filmul nu are nimic de prisos.
Am mai auzit persoane care credeau ca finalul a fost prelungit inutil, ca ascensiunea pe vulcan parea interminabila, la fel ca si bataliile etc; eu am intrat in atmosfera filmului si nu mi s-a parut nimic exagerat.
Un sfat pentru cei carora nu le-a placut filmul: revedeti-l in conditii bune, fara prejudecati, ganditi-va ca e un basm si trebuie sa acceptam conventiile lui.

Ca o observatie, cel mai reusit personaj din ROTK mi s-a parut tatal lui Faramir.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 21:00   #44
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by bogie:
Ca o observatie, cel mai reusit personaj din ROTK mi s-a parut tatal lui Faramir.

Da, trecuie sa observ asta si chiar vroiam sa mentionez dar nu aveam cum sa leg de altceva. Denethor (parca asa il chema) e foarte bine creionat si aduce ceva nou si imprevizibil in "povestea" filmului. Cred ca, alaturi de Viggo Mortensen, e singurul actor care nu m-a dezamagit deloc. (dar asta nu schimba prea mult parerea mea despre film) Pacat ca nu s-a insistat un pic prea mult, sa se povesteasca despre trecutul lui etc. etc. etc. Sunt curios cu cate scene o sa aiba in plus in "Extended Edition"...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 22:17   #45
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Mie nu mi s-a parut cine stie ce rolul tatalui lui Faramir.....chiar mi-a stricat buna dispozitie din timpul luptei...
Cred ca cel mai bun rol jucat in ROTK este cel al lui Sam..deoarece daca nu era el..nu era distrus inelul...
Cred ca ar merita un oscar Sean Austin pt acest rol...
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 13:23   #46
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by aditza2004:
Mie nu mi s-a parut cine stie ce rolul tatalui lui Faramir.....chiar mi-a stricat buna dispozitie din timpul luptei...
Cred ca cel mai bun rol jucat in ROTK este cel al lui Sam..deoarece daca nu era el..nu era distrus inelul...
Cred ca ar merita un oscar Sean Austin pt acest rol...

I hear you brother and i totally agree with you ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 14:04   #47
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by bogie:
Ca o observatie, cel mai reusit personaj din ROTK mi s-a parut tatal lui Faramir.

Da, trecuie sa observ asta si chiar vroiam sa mentionez dar nu aveam cum sa leg de altceva. Denethor (parca asa il chema) e foarte bine creionat si aduce ceva nou si imprevizibil in "povestea" filmului. Cred ca, alaturi de Viggo Mortensen, e singurul actor care nu m-a dezamagit deloc. (dar asta nu schimba prea mult parerea mea despre film) Pacat ca nu s-a insistat un pic prea mult, sa se povesteasca despre trecutul lui etc. etc. etc. Sunt curios cu cate scene o sa aiba in plus in "Extended Edition"...

Pai,de obicei...John Noble isi cam face treaba.Finalul s-a mai zis,e pentru toate cele 3 filme-daca sunt vinionate unul dup'altul,un final de 1 ora pt 10 ore de privit nu mi se pare mult.Citind cartile,stiam la ce sa ma astept,si chiar e scurtat finalul...de fapt finalul a fost schimbat de handicapatu' ala de Jackson,pentru ca ar fi fost mult mai profund,la fel cum neeliminarea unui personaj major din FOTR ar fi fost o idee buna...Eh.What's done is done.Scena Noble-Wenham-Boyd,cantatul si mancarea si plecatul la lupta mi se pare excelenta.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 14:27   #48
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by raptor:
Pai,de obicei...John Noble isi cam face treaba.Finalul s-a mai zis,e pentru toate cele 3 filme-daca sunt vinionate unul dup'altul,un final de 1 ora pt 10 ore de privit nu mi se pare mult.Citind cartile,stiam la ce sa ma astept,si chiar e scurtat finalul...de fapt finalul a fost schimbat de handicapatu' ala de Jackson,pentru ca ar fi fost mult mai profund,la fel cum neeliminarea unui personaj major din FOTR ar fi fost o idee buna...Eh.What's done is done.Scena Noble-Wenham-Boyd,cantatul si mancarea si plecatul la lupta mi se pare excelenta.

in carte finalul tzine juma' de carte deci nu este putzin ci foarte mult! Shi mai uitatzi un mic detaliu ... La Extended Edition mai sunt 2 ore de film care shtiu sigur ca mai are secventze din final...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 14:44   #49
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Da mah,da partea cu Saruman care profita de razboi si ocupa hobbitonul si il transforma in 'centru industrial' te asigur ca n-o sa mai apara.De unde stiu?De la neica Peter-'Jackass'-Jackson. :evil:
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 23:16   #50
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Eu nu inteleg de ce il criticati pe regizor..doar nu vroiati sa ia cuvant cu cuvant din carte...ar fii durat 10 ore un film..

Eu zic ca a reusit sa i-a esentialul din fiecare carte..nu poate fii criticat..
parerea mea
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2004, 11:11   #51
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Pai il criticam pentru ca oricum nu aude nimeni,si pentru ca a omis 2 chestii MAJORE din filme. Dar bineinteles,nu ma plang in rest.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2004, 14:11   #52
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by aditza2004:
Eu nu inteleg de ce il criticati pe regizor..doar nu vroiati sa ia cuvant cu cuvant din carte...ar fii durat 10 ore un film..

Eu zic ca a reusit sa i-a esentialul din fiecare carte..nu poate fii criticat..
parerea mea

Ia incercatzi sa va imaginatzi ce ar fi ieshit daca ar fi filmat fiecare detaliu din catzi... sa fi fost film lung de 10 ore ... 10 ore extinse cu imagini cu tot ... in total 30 de ore de LorD Of the Rings ...

Iz dat what heaven must be like ? :o :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2004, 18:02   #53
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Eu cred ca a reusit sa faca 3 filme excelente...cu toate ca ar fii trebuit sa renunte la fazele comice..chiar nu isi aveau rostul...
Era un film care ar fii trebuit sa fie mai serios...
Dar tot de nota 10 ramane
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2004, 18:08   #54
Devil
Junior
 
Devil
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Originally Posted by aditza2004:
Eu cred ca a reusit sa faca 3 filme excelente...cu toate ca ar fii trebuit sa renunte la fazele comice..chiar nu isi aveau rostul...
Era un film care ar fii trebuit sa fie mai serios...
Dar tot de nota 10 ramane

De ce ar fi trebuit sa fie mai serios cand el a iesit exact asa cum trebuie?Mi-au placut fazele cu Gimli la nebunie. Cel putin la faza cu olifantul am ras impreuna cu toata sala cu gura pana la urechi. Nu stiu daca fazele astea sunt sau nu in carte dar mie mi s-au parut foarte reusite si nu mi se pare ca va fi considerat film neserios doar pentru niste faze comice.
__________________
The Devil is always watching!
Devil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2004, 19:09   #55
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by aditza2004:
Eu cred ca a reusit sa faca 3 filme excelente...cu toate ca ar fii trebuit sa renunte la fazele comice..chiar nu isi aveau rostul...
Era un film care ar fii trebuit sa fie mai serios...
Dar tot de nota 10 ramane

Poftim ? Sa intzeleg ca nu tzi-au placut fazele comice din film ? Poate ca imi zici shi mie un motiv mai normal decat ala ca filmul ar trebui sa fie serios ... oki ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2004, 22:32   #56
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Pai..daca de ex ai fii acolo..si ai omori 40 de creaturi..ai mai sta sa ii numeri..???
Eu nu cred...
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2004, 15:22   #57
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
8) Ok ok asta-i chiar prea de tot:
http://img-nex.theonering.net/images...book/11812.jpg
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2004, 15:40   #58
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by aditza2004:
Eu cred ca a reusit sa faca 3 filme excelente...cu toate ca ar fii trebuit sa renunte la fazele comice..chiar nu isi aveau rostul...
Era un film care ar fii trebuit sa fie mai serios...
Dar tot de nota 10 ramane

aditza, crede-ma ca shi in carte erau fazele comice. Gimli is a master 4 that! Dar e bine, pentru ca asha intri in lectura(cel putzin eu), ca de nu erau fazele comice..adio moment respiro! :lol:

Go Gimli!!!
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2004, 15:44   #59
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by raptor:
8) Ok ok asta-i chiar prea de tot:
http://img-nex.theonering.net/images...book/11812.jpg

Deci daca Ginola-pinola ala seamana cu "the spirit of Aragorn"...ma impushc! Yuck! Ala nici "the shit of Aragorn" nu e! "Nom de Dieu, butain, bordel de saloperie dans...", ca acum zic ceva de dulce...in limbaju` mioritic...dulcele stil clasic!!!!!!!! :evil:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2004, 13:43   #60
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Da' Colina chiar seamana,ce mai incolo-ncoace...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells