Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Mar 2012, 19:56   #21
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
bine, liviu, dar cât poți să postezi aiurea? cât capital poți să strângi postând așa? să fim serioși. topicul ăsta are o pagină. crezi că dvd-urile alea puse în joc sunt amenințate de oameni care vorba ta, au cont elvețian în mesaje de spam? nu știu cum era înainte, dar pentru unii, a enumera e un pas necesar, de început, până sondează terenul, văd ce și cum, ce ton e abordat, o fază preliminară de dezmorțire și absorbție în ambient. când ai ceva de spus, spui. când nu, nu. nu cred că forumul ăsta trebuie să devină arealul exclusiv al discursului hiperspecializat despre film. când ești obligat să spui, de obicei ratezi șansa de a spune atunci când simți că e imperios să spui. obligația de a spune degenerează în gargară sterilă. asta urmărești?
lasă-i pe alții să decidă când e momentul să spună.
Malombra is offline   sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 20:09   #22
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nici n-ai idee. Inainte erau persoane care ajungeau pe la 100+ mesaje doar intr-o zi. In cele din urma erau cam banati oricum. Altii scriu tot multe mesaje, dar nu toate deodata. Si n-au niciodata nimic de spus. Faza trista e ca nici macar nu ti se dau DVD-uri pentru punctele astea, ci doar pentru cele primite drept contributie la wiki.

Si stai linistita ca nu o sa le inchid pe toate de tipul asta, ci doar pe alea care par chiar inutile. Uite, http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=93894 asta pare mai bun pe aceeasi tema, desi ar fi trebui sa le unesc la un moment dat. Celalte doua inchise chiar nu cred ca prezentau cine stie ce interes, poate doar exact pentru persoane de tipul celor de mai sus.

LE:

De ex urmatoarele raman:

http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96868
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=81650
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=82322

Si astea-s luate de pe prima pagina a sectiunii. Cred ca mai degraba astea pot reprezenta vreun interes pentru persoane cat de cat interesate de film.

Last edited by Liviu- : 12 Mar 2012 at 20:13.
Liviu- is offline   sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 20:35   #23
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
liviu, dar și comediile cu negri tot de pe prima pagină le-ai cules, deci persoanele cât de cât interesate de film se uită și la d'alea.
liviu, problema nu e că prima pagină e sufocată de topicuri care nu merită, problema e că topicuri care merită sunt ignorate. închizând un topic de relativ interes, nu canalizezi interesul spre alte zone cinematice, ci doar inhibi niște posibilități de exprimare, bune, rele. probabil crezi că dacă defrișezi terenul, toată lumea se va îndrepta puhoi spre ceea ce rămâne disponibil. chiar crezi asta? man, ăsta nu e un proiect urbanistic . în fine, tu faci cum vrei. dar cred că decizia de a pune căluș celor care spamează e un expedient. cenzura e un ierbicid prea ineficient acolo unde tu vezi atâta buruiană.

*expedient în sensul că e mult mai ușor să închizi gura unora decât să îi faci pe cei activi să redescopere/revigoreze topicuri care ar face prima pagină a acestei secțiuni să arate mai fotogenic.

Last edited by Malombra : 12 Mar 2012 at 20:38.
Malombra is offline   sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 20:48   #24
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu nu mai stau la șuetă. ta-ta!
szia.
Malombra is offline   sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 21:07   #25
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Malombra:
închizând un topic de relativ interes, nu canalizezi interesul spre alte zone cinematice, ci doar inhibi niște posibilități de exprimare, bune, rele. probabil crezi că dacă defrișezi terenul, toată lumea se va îndrepta puhoi spre ceea ce rămâne disponibil. chiar crezi asta?

De fapt chiar cred asta. Multa lume s-a plans si a fost tinuta la distanta de forum pentru ca erau prea multe persoane care vroiau doar sa creasca numarul de mesaje si era un haos total, mai ales in sectiunile "Film in general" si "Acum pe ecrane" pentru ca-s cele mai accesibile (ar mai fi Cafeneaua, dar de sectiunea respectiva nu-mi prea pasa). Persoanele de genul ala afecteaza negativ apropierea unor persoane cu care ai putea purta un dialog. Dupa cum ti-am zis, asta era o problema destul de mare a forumului inainte. Eu vreau sa descurajez si mai mult modul asta de participare ca cei care au ceva interesant de zis sa aiba un teren mai bun pentru a se desfasura. Si-mi ma bucur ca de cateva luni in mare au ramas doar persoane care-mi plac (nu la modul ca emit pareri cu care sunt de acord, ci la modul ca emit pareri). Si daca o sa te uiti atenta vei vedea ca persoanele respective nu scriu mai deloc in topicuri precum cele pe care le-am inchis.

Originally Posted by Malombra:
să îi faci pe cei activi să redescopere/revigoreze topicuri care ar face prima pagină a acestei secțiuni să arate mai fotogenic.

Pentru asta solutia nu mai e atat de usoara si mi-e teama ca nu eu o pot rezolva, mai mult decat sa creez un anumit teren ca persoanele respective sa poata discuta in liniste n-am ce face. Si tocmai despre asta e vorba aici. Am incercat crearea turneului, a avut oarecum priza la inceput, dar apoi s-a cam stins. Incerc iar acum... sa vedem cum merge. Mai mult de atat nu prea pot face si daca as putea nu cred ca as avea timp.

Si tot legat de ultima parte pe care am citat-o. Faptul ca apar persoane care posteaza constant in topicuri de alea fara miza face ca ele sa apara pe prima pagina a sectiunii si ascunde astfel la o prima privire cele cu un subiect mai interesant. O persoana care intra pentru prima data o sa vada exact niste prostii si o sa plece.

Stiu ca pare oarecum incorect fata de cei care nu se pricep prea mult la filme, dar trebuie sa te hotarasti ce vrei, pentru ca ambele tipuri de oameni nu pot exista fara multe luari peste picior, injuraturi si haos. Vreau ca pe forumul asta sa se discute despre film, chiar daca eu nu o pot face atat pe cat as vrea, dar macar ceea ce citesc sa fie interesant.
Liviu- is offline   sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 01:15   #26
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Liviu-:
Faza trista e ca nici macar nu ti se dau DVD-uri pentru punctele astea, ci doar pentru cele primite drept contributie la wiki.

sa zicem ca s-ar contoriza si pctele astea...cine pana mea ar sta sa faca 2k de postări pentru un amarat de dvd? hai ca daca ar fi un criterion as mai intelege, dar totusi raportul recompensa/efort e deplorabil.
----------
nice! +1 . un pas mic dar sigur pentru dvdul cu timberlake.

Last edited by charles : 13 Mar 2012 at 01:22.
charles is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 19:37   #27
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mai bag și eu unu, poate poate câștig o selecție justin bieber.
Malombra is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 20:07   #28
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Tocmai ti-am zis ca degeaba faci asta Si nu subestimati imbecilitatea. Nici nu-i nevoie de un premiu fizic pentru un astfel de comportament. Impulsul e sustinut de maxima satisfactie de a-ti vedea numele intr-un top, asa cum exista pentru cei cu punctajele cele mai mari de pe site. Ia uitati-va putin la articole, aleator, si observati ca existe persoane prezente fizic (atat cat se poate pe net, deci in scris) cam pe la fiecare articol, dar absente intelectual. Practic comenteaza pe oriunde prind fara sa zica nimic. O faceau si pe forum, dar au fost avertizati ori au capitulat pentru ca munca lor era zadarnicita de persoane rau intentionate.
Liviu- is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells