Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 May 2007, 18:57   #21
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
ewww

dialog slab, lipseste aproape cu desaravsire peisajul idilic de caraibe, prea lung, nu e funny mai deloc...ce are? efecte speciale...

nu l-am recunoscut pe marcel iures, a trebuit sa ma uit acum pe imdb sa vad ce rol a avut...

prima parte a fost cea mai cea...restul...mod de a face bani la bo. atat.
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2007, 20:49   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Just.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 16:58   #23
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Originally Posted by Pitbull:
Nu mai e un secret pentru nimeni cã steagul negru cu oase încruciºate este o invenþie a autorilor de romane picareºti din secolul al XIX-lea. Majoritatea piraþilor navigau sub pavilion propriu sau naþional (mai ales în cazul corsarilor), ºi doar rareori unii dintre ei arborau, înainte de atac, o cârpã neagrã. Dar celebrul icon al morþii care a ajuns apoi sã se rãspândeascã în limbajul standard al imaginilor din întreaga lume ºi din toate domeniile nu e decât cel mai cunoscut mit din fabuloasa încregãturã de legende þesute în jurul acestui brand tâlhãresc mult mai puþin romantic în realitate decât în ficþiune. Majoritatea invenþiilor aparþin scriitorilor, dar nu sunt puþine nici tradiþiile, superstiþiile, poveºtile ºi anecdotele provenite chiar din lumea corãbierilor. La fel ca în cazul westernurilor, al cavalerilor medievali sau al multor alte evenimente istorice, imaginea fabricatã a devenit mai puternicã decât realitatea, iar un film despre adevãraþii piraþi n-ar tenta, cel mai probabil, decât spectatorii avizaþi.
:lol: :lol: :lol:
Alooo!!! discovery eu il am pe programul 24. Aicea vb de film
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 17:56   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cä bine zici, puiule! Du-te înapoi la Discovery si Cartoon Network, aici e vorba de film - si de cronica de film. Dupä ce mai cresti, s-ar putea sä întelegi unele dintre modalitätile de a face o introducere.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 22:29   #25
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
serios ? Iarta-ma dar din cate stiu o cronica trebuie sa fie un material usor de parcurs, ceva relaxant care sa ma trimita la cinema. Dumneata te plasezi la antipod. Daca m-as lua dupa randurile dumitale, serios m-as lasa de aceasta pasiune pentru filme. Noroc ca-s cu toate tiglele pe casa si aleg sa scroll down cand vad ca iar umplii pagini. :?

In alta ordine de idei. Eu la film era sa adorm. Eu n-am inteles de fapt ce au vrut sa faca cu aceasta a-3-a parte. Poate sa ma plictiseasca de moarte. Nimic impresionant. Nimic special. Poate Jack care a carat intreg filmul in spinare dar neconsistent. Restul... doar resturi. :sick:
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 02:28   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by sade:
serios ? Iarta-ma dar din cate stiu o cronica trebuie sa fie un material usor de parcurs, ceva relaxant care sa ma trimita la cinema.
Poate fi si asa. Nu e singura formä valabilä.
Originally Posted by sade:
Dumneata te plasezi la antipod. Daca m-as lua dupa randurile dumitale, serios m-as lasa de aceasta pasiune pentru filme.
Dumneamea mä plasez în stilul care mi se potriveste cel mai bine si în care cred. Nu te lua dupä rândurile dumnimele, ia-te dupä ale cronicarilor mai potriviti cu modul täu de perceptie. Nu sunt nici mai buni, nici mai räi decât mine - sunt doar diferiti.
Originally Posted by sade:
(...) aleg sa scroll down cand vad ca iar umplii pagini. :?
Ups. :oops: Si chiar te miri cä nu mä convingi?
Originally Posted by sade:
In alta ordine de idei. Eu la film era sa adorm. Eu n-am inteles de fapt ce au vrut sa faca cu aceasta a-3-a parte. Poate sa ma plictiseasca de moarte. Nimic impresionant. Nimic special. Poate Jack care a carat intreg filmul in spinare dar neconsistent. Restul... doar resturi. :sick:
Exagerezi putin cu atitudinea negativä, dar în linii mari ai dreptate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 22:10   #27
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Pirates of the Caribbean: At World's End 6/10

Sunt un fan al seriei. Primul film mi-a placut foarte mult. A avut actiune, a avut story exact cat trebuia din fiecare. Al doilea mi s-a parut mai slab pentru ca au inceput sa dezvolte prea multe firme narative, lucru neindicat pentru un film de genul asta care trebuie sa fie propulsat prin actiune si ocazional umor.
In aceasta a treia parte au continuat acest trend. La un moment dat nu mai stiam cine e cu cine, ce vrea ala si ce vrea celalalt etc. Actiunea insa a fost din belsug, chiar daca pe final au cam exagerat putin cu efectele. Am zis si la 300 asta, mai mult nu inseamna obligatoriu mai bine.
Un plus pentru Johnny Depp si Geoffrey Rush un minus pentru Keira si doi de minus pentru Legolas care ma scoate din sarite.
Daca o sa fie 4, si sunt sigur ca o sa fie ma voi duce sa-l vad dar sper totusi o intoarcere la origini. Astept un nou Curse of the Black Pearl
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 16:14   #28
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
Am fost foarte dezamagita de partea a treia. Scenariul e "obosit", la fel ca si umorul, iar la partea in care Calypso e readusa la statutul ei de zeita nu e deloc valorificata, ca sa spun asa. Ma asteptam la o dezlantuire, la o razbunare infricosatoare, dar cand colo ea se transforma in crustacee si ce urmeaza e doar o furtuna.
Intr-adevar sta bine la efecte speciale, dar prea muuuult fantastic. 7/10
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 16:10   #29
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Mie mi s-a parut distractiv Too much cgi la scena cu maelstrom-ul, si cam fitzoasa "lumea de dincolo", si cam golasha
Dar a fost marfa, nu vad de ce l-au criticat toti.
Devenim o planeta de carcotashi
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 21:04   #30
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Pai vad ca si tu l-ai criticap
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 13:36   #31
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
dohhh ok, nu stiu de ce l-au DESFIINTSAT toti
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 14:16   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Care toti, cä eu nici nu l-am criticap, nici nu l-am DESFIINTSAT, l-am analizat doar, si cu bune, si cu rele.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 16:41   #33
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
8/10. Distractiv, amuzant, Jack Sparrow rullz, efecte monumentale, povestioara reusita, sfarsit de trilogie foarte reusit. Pentru mine a fost o trilogie de nota 8. Toate pastreaza o linie de plutire cand vine vorba de calitate. Si e bine ca s-a pastrat acelasi regizor...foarte bun Gore Verbinski. Jack Sparror (Johnny Depp) este personajul care a oferit sarea si piperul intregului film, aproapte fiecare faza a lui fiind una de amuzament absolut. Mi-ar placea sa mai fie o data nominalizat, dar nu stiu daca o sa aiba norocu asta, dar a jucat foarte bine. Efectele speciale au fost...mai bune...dar ce mi-a placut in mod special e atmosfera generala a filmului, foarte...Disney. Un film misto care merita vazut la cinema.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 22:27   #34
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
[edited out by author]
(Mesajul nu mai are sens, era un räspuns dat altuia de deasupra, sters de administrator.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2007, 09:50   #35
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by sade:
(...) aleg sa scroll down cand vad ca iar umplii pagini. :?
Ups. :oops: Si chiar te miri cä nu mä convingi?
un i in + sau - nu cred eu ca te afecteaza pe tine in intregul si "vastul" proces de convingere. hai sa spunem ca uneori se mai intampla si la case mari. maine poimaine ma vei eticheta cu vorbe care mai de care pentru "nici o" sau "nici una". si nu e cazul.

La a2a vizionare filmul se mai ridica putin la fileu dar tot insuficient. Durata iar insuportabila, o maligna atemporala.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2007, 09:56   #36
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Originally Posted by RinTinTin:
Devenim o planeta de carcotashi
N-as zice. (Vezi Curse of the Black Pearl dar in special: Dead Man's Chest).
Tragi linie. Rezultatul se obtine ca la o ecuatie de gimnaziu.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 02:26   #37
ZENO
Novice
 
ZENO
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 17
Mi s-a parut cel mai slab din intreaga serie, desi are cele mai bune efecte speciale. De remarcat scenariul incilcit cu muuuult prea multe rasturnari de situatie (multe si marunte). Neclara povestea si fisiita de la un cap la altu, fara crescendo, fara constrtuctie, nimic... Pe-astia din filmul asta i-am platit efectiv degeaba.
ZENO is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 21:04   #38
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Voi credeti ca a fost mai bun primul film , deoarece nu a avut atatea rasturnari de situaie si a fost mai usor de urmarit ...mda ... interesant :huh: .. nu spun ca au fost asa de senzationale aceste rasturnari de situatie (au fost ce-i drept putin cam haotice)... dar au fost ...Eu cred ca toate cele 3 filme sunt cam la acelasi nivel si cred ca la majoritatea le-a placut mai mult prima parte , deoarece a fost ceva nou. Din cate vad la cei mai de seama (unii) de pe aici de pe forum(fara suparare pt ceilalti) le-a placut Dead Man's Chest si inclin sa cred ca trebuie sa il revad.... Ca o concluzie , recunosc cam mica , dar care mi se pare cea mai obiectiva : Jack Sparrow unul dintre cele mai interesante si comice personaje cinematografice din istorie , iar Johnny Depp a reusit una din cele mai bune interpretari din istorie ... Pirates of the Caribbean Trilogy 8.5/10
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2007, 13:46   #39
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
se pare ca in china se va difuza o varianta prescurtat-cenzurata a Piratilor. Sa mai zica cineva ca hulitul comunism n-are si parti bune... :lol:
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2007, 22:04   #40
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Originally Posted by crin3l:
Voi credeti ca a fost mai bun primul film , deoarece nu a avut atatea rasturnari de situaie si a fost mai usor de urmarit ...mda ... interesant :huh: .. nu spun ca au fost asa de senzationale aceste rasturnari de situatie (au fost ce-i drept putin cam haotice)... dar au fost ...Eu cred ca toate cele 3 filme sunt cam la acelasi nivel si cred ca la majoritatea le-a placut mai mult prima parte , deoarece a fost ceva nou. Din cate vad la cei mai de seama (unii) de pe aici de pe forum(fara suparare pt ceilalti) le-a placut Dead Man's Chest si inclin sa cred ca trebuie sa il revad.... Ca o concluzie , recunosc cam mica , dar care mi se pare cea mai obiectiva : Jack Sparrow unul dintre cele mai interesante si comice personaje cinematografice din istorie , iar Johnny Depp a reusit una din cele mai bune interpretari din istorie ... Pirates of the Caribbean Trilogy 8.5/10
Nu neaparat ca nu a avut rasturnari de situatie ci mai degraba pentru ca a fost o poveste cursiva si cu sens. Lucru pe care nu-l pot spune despre ultima parte care a fost o colectie frumoasa de efecte speciale si cam atat.
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells