Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jul 2005, 20:50   #2641
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Agent Cody Banks 8/10 Sincer mi-a placut.Avea actiune si comedie.Efectele vizuale sunt bune si actorii bine alesimai ales Hillary Duff.
Sylvia 7/10 Drama puternica,se despart,se impaca si unul are copil cu alta.Atipisem putin la film.
Specii 2/10 :sick: :sick: :sick: Natasha Henstridge mai merge.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2005, 23:29   #2642
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Anchorman - 7/10 un Will Ferall iesit din tipare...o comedie super tare...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 09:14   #2643
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
War Of The Worlds - 6.5/10
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 11:58   #2644
bhuttu
Novice
 
bhuttu
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 19
Send a message via Yahoo to bhuttu
Million Dollar Baby - 7/10. Dupa Unforgiven si la concurenta cu Scorsese, in nici un caz nu i-as fi dat Oscar astuia pentru cel mai bun film in 2004. Dupa aia, daca asta e cel mai bun din 2004, inseamna c-am avut un an tare slab in privinta filmelor.
Dar daca trec peste rautacisme, e un film destul de agreabil, gen entretaining. Nu te pune pe ganduri si nici nu-ti baga in ochi nici o idee profunda, dar are cateva secvente care-ti apeleaza un pic latura emotionala (finalul, intalnirea gagicii cu ma-sa).
Un film cu anti-eroi, asa cum ii place lu' Eastwood sa faca. Mesajele filmului sunt destul de clare: "Tough ain't enough" ca slogan al salii de gimnastica si posterul cu "Winners are simply willing to do what losers won't" cam rezuma ideea filmului, si cred ca si ideile regizorale ale lui Eastwood. Filme cu ratati s-au mai facut, dar ratatii lui Eastwood muncesc si se straduiesc cu consecventa invingatorului.
Performatele actoricesti mi-au placut, in special Morgan Freeman, care poa' sa fie la fel de usor arab in Anglia, puscarias sau boxeor ratat. Hillary Swank si ea e bine, dar nu prea a vazut-i in altceva. Mi se pare ca i se si potriveste rolul. Cu nea' Eastwood am ceva rezerve, da' poate sunt eu carcotas. Oricum, nu-si face personajul foarte credibil.
Intriga e subtirica, dar filmul se bazeaza, cred, in primul rand pe vizual, dupa aia pe performantele actoricesti.
De ultimele am vorbit. Imaginea merge, dar fara sa straluceasca. Interesant zoom-ul pe cicatrice de la inceput, am mai remarcat niste steadicam frumos prin lupta pentru titlu dinspre sfarsit, cu un pic de indulgenta chiar si top-shoturile cu fiecare knock-out sunt dragute.
De nici o culoare nu-mi place cum intra vocea din off. Desi Morgan Freeman le zice bine, textele sunt de doi lei, si in plus, te face sa crezi ca filmul nu s-ar descurca fara ele. Ceea ce e rau.
Draguta intriga secundara cu antrenorul si popa. Imi place in mod deosebit replica aia cu "There's no such thing as a demi-God, you fucking pagan."
Si preferata mea e: "You're the meanest person I've ever met. I want to know who loves you."(Maggie catre Dunn, in spital).
__________________
"Moviemaking is like sausages; if you want to enjoy them, don't watch them being made"
bhuttu is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 12:13   #2645
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
The Pianist 9,8/10 Un film exceptional.Despre evreii care erau torturati de nemti.Un film cu 3 oscare.Super tare.Polanski the best.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 12:54   #2646
bhuttu
Novice
 
bhuttu
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 19
Send a message via Yahoo to bhuttu
Si Pianistul, si Lista lui Schindler mi s-au parut jalnice. Le place evreilor sa se vaite, ceva de speriat. Cred ca si antisemitismul tot ei l-au inventat.
__________________
"Moviemaking is like sausages; if you want to enjoy them, don't watch them being made"
bhuttu is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 13:14   #2647
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
hai sa nu exageram ... Pianistul a fost un film bun ... Iar cat despre evrei si antisemitism nu cred ca asta e forumul potrivit sa discutam despre asta ... realitatea e ca au suferit atunci ... restul sunt polemici care is au locul pe forumuri de specialitate ... hai sa nu facem afirmatii grave
Felix is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 14:43   #2648
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
the calcium kid 6/10 in sfasit l-am vazut pe orlando bloom intr-o ipostaza in care nu salveaza lumea...doar un orash..

bandits 5/10 vazut un bruce willis cu mult...par .acu serios filmul nu a fost cine stie ce..daca nu ma insel asta a fost al doilea film facut de willis impreuna cu billy bob thorton (primul fiind armageddon)...iar cate blanchet nu e cine stie ce..a bit old...

Oldboy 8/10 pt scenariu si 0/10 pt subtitrare m-am enervat pt ca la cdul 2 subtitrarea ba era inainte ba era inapoi, in ciuda eforturilor mele disperate de a o stabiliza.....faze memorabile din film: cand mananca sepia (sau ce o fi fost) aia vie :sick: dupa ce a bagat-o in gura au inceput sa i se miste tentaculele!! :sick: ; faza cand isi taie limba...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 15:13   #2649
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
bagat un saturday morning/lunch silly movies combo prin multiplex. in rolurile principale :

robots : hai un 6.9/10. prostutz pe ansamblu da' au fost ceva faze la care am ras. pers. lu williams, dupa cum s-a mai zis, e cel mai ok. cam atat. ah si placut faza cand ala marele, am uitat numele, incepe sa fredoneze "daisy". bine. hai urcam la 7.

guess who : 5.5/10 daca la ala de sus am mai trecut cu vederea unele chestii ca doar, ce dracu, era animatie, la asta nimic nu iertam. debil, lung (desi 100 min) si anost. juma' meet the parents, juma' father of the bride (oricare versiune o preferati) puse cap la cap nasol. da' am avut tuborg royal in dreapta. macar atat.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 16:11   #2650
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by bhuttu:
Si Pianistul, si Lista lui Schindler mi s-au parut jalnice. Le place evreilor sa se vaite, ceva de speriat. Cred ca si antisemitismul tot ei l-au inventat.
La fel de jalnic te gasesc si eu. Lista e mai bun ca Pianistul. L-am revazut si eu aseara pe TVR 1 si trebuie sa recunosc ca m-a cam plictisit. Nu rezista.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 17:38   #2651
bhuttu
Novice
 
bhuttu
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 19
Send a message via Yahoo to bhuttu
Originally Posted by nume:
La fel de jalnic te gasesc si eu.
Am observat, da' nu-mi dau seama de ce.

Originally Posted by nume:
Lista e mai bun ca Pianistul. L-am revazut si eu aseara pe TVR 1 si trebuie sa recunosc ca m-a cam plictisit.

Si eu cred ca Lista lui Schindler e mai bun ca Pianistul, dar asta nu inseamna ca e un film bun. Si vezi c-ai gresit topicul. Din cum o dai aici, suna c-ai revazut Lista Lui Schindler, treaba de care ma indoiesc.
__________________
"Moviemaking is like sausages; if you want to enjoy them, don't watch them being made"
bhuttu is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 18:26   #2652
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Puteam f. bine sa revad si Lista, nu trebuie sa fie difuzat la tv pt. asta. Se intelegea ca e vorba de Pianist, pt. ca acest film a fost aseara in programul tvr 1.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 18:55   #2653
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Mda, gata cu pianistul.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 22:27   #2654
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Hotel Rwanda 9/10
ca tot veni vorba de Lista lui Schindler.un film f bun.
it's a "must see"
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 22:39   #2655
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
The last samurai 7/10 Un film actiune si dramatic pe deasupra.Tom Cruise :sick: joaca nepotrivit,dar bine la cucerit.
Cruise il omoara pe regele samurailor si toti se apleaca in fata lui. :huh: .Nu merita oscarul si bine au facut.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2005, 23:17   #2656
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Dogville - 9/10 unu dintre cele mai interesante filme pe care le-am vazut...si asta in sensul cel bun...totul a fost o mare piesa de teatru...nu la fel de dramatica ca la teatru propriu zis...la unele capitole m-am plictisit, la altele nu...M-a cam enervat personajul lui nicole...era cam tacuta...si nu prea vroia sa isi ia apararea...genu taci si inghite...mda...
la sfarsit mi-a placut ultima scena cand a fost filmata cusca "cainelui"...numai cainele a ramas in orasul (town) ala...orasul cainelui (Dogville)...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 01:33   #2657
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by BeNnY:
Mda, gata cu pianistul.
Continua sa ramana un film peste medie. Asta e clar.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 11:13   #2658
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Desperado 2 3/10 un film la fel de prost ca si primul...numai cand l-am vazut la cast pe enrique iglesias mi s-a facut rau..

Hotel rwanda 8/10 este vorba despre un om care a gazduit in hotelul lui o mie de refugiati in urma iscarii unei revolutii in rwanda...nr total de victime a fost de 1 million de oameni :shock: ..ce sa mai..Paul Rusesabagina is a modern Oskar Schindler..
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 12:45   #2659
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
the calcium kid 6/10 in sfasit l-am vazut pe orlando bloom intr-o ipostaza in care nu salveaza lumea...doar un orash..

bandits 5/10 vazut un bruce willis cu mult...par .acu serios filmul nu a fost cine stie ce..daca nu ma insel asta a fost al doilea film facut de willis impreuna cu billy bob thorton (primul fiind armageddon)...iar cate blanchet nu e cine stie ce..a bit old...

Oldboy 8/10 pt scenariu si 0/10 pt subtitrare m-am enervat pt ca la cdul 2 subtitrarea ba era inainte ba era inapoi, in ciuda eforturilor mele disperate de a o stabiliza.....faze memorabile din film: cand mananca sepia (sau ce o fi fost) aia vie :sick: dupa ce a bagat-o in gura au inceput sa i se miste tentaculele!! :sick: ; faza cand isi taie limba...



Bandits....but, but, but....the BEAVERS'N'DUCKS ruuuuuuule, man...memorabil!!!

Oldboy....violenta psihica si fizica tipic asiatica...un rol extraordinar facut de Choi Min-sik...da' parca tot mai bloody e Itchi the Killer
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 12:48   #2660
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
The Alamo 6/10 a phatetic excuse for a historical movie
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells