Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ambra Blu To Leave Cinemagia
Ambra Blu trebuie sa paraseasca forumul cinemagia datorita atitudinii vulgar-sarcaustice 1 7.69%
Ambra Blu trebuie sa ramina pe forumul cinemagia, prezenta lui ne lumineaza 12 92.31%
Voters: 13. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2003, 18:36   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ambra Blu To Leave Cinemagia

Ca sa nu mai fiu acuzat sau hulit, fac un sondaj. Fie ca lumea sa hotarasca, democratic, daca eu trebuie sa ramin sau nu pe forum. Cine e curat, sa arunce primul.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2003, 18:44   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Si primul propus pentru nominalizare este...

Sper ca nu vei tine seama prea mult de raspunsurile din chestionar, nu de alta, da' sunt multi glumeti pe site-ul asta care de-abia asteapta sa faca o gluma pe seama altuia. Las pe altu' sa dea tonu', dupa care incep si eu (numa' sa vad unde).


[/size](P.S.: pentru cei care urmeaza sa voteze "afara": daca nu ar fi personaje de toate tipurile - nu vorbesc numai de Ambra, ci de toti - ce sens as mai avea forumu' asta??? Sau, unde e placerea???)[size=12]
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2003, 19:14   #3
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
"Ambra Blu trebuie sa ramina pe forumul cinemagia, prezenta lui ne lumineaza".
Mai ales cand e la poneatza goala... :oops:
Al dreaqu cameleon, te dai discriminat p-acishia ca sa-tzi faci prozelitzi!



--------------------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2003, 20:11   #4
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Ambra Blu trebuie sa ramana pe forum, dar prezenta acestui poll nu ma lumineaza...
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2003, 20:37   #5
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
unde sa plece vere? si sa dea lovitura in alta parte ca sa spuna apoi ca afost izgonit de aici si ca tot raul a fost spre bine etc, etc etc. NU. Sa ramana acici cu noi in rahatul asta unde suntem toti. NIci unul mai in fata nici unul mai in spate.
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 00:23   #6
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Daca inteleg bine, piroane, ne propui un clasic strangetzi hora, nu fitzi hotzi, sa ajunga in *** la totzi?


================
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 09:47   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
(promisiunile sint facuta pt a fi incalcate, nu? :roll: )

nu va ascund ca unul din scopurile prezentei mele pe acest forum a fost declansarea unei mici 'revolutii' care sa-i dezvaluie, in toata mitocania lor agresiva, pe citiva - auto-instalati - 'lideri ai grupului' (printre care ambra blu)... un fel de cyber-ecarisaj: eu am jucat un rol; ei au fost ei insisi :lol:
culmea e ca mi s-a reprosat - tocmai mie!!! - 'marlania' pe care nu faceam decit s-o trimit inapoi la 'expeditori', compliments of the house included ... ma rog; fiecare grup are liderii pe care-i merita - de bine ce-i suporta (uitati-va la romania!)

asadar, daca e sa votez (si de ce n-as vota si eu?!), as zice urmatoarele:
ambra blu sa ... RAMINA, fireste!
orice om are dreptul sa fie unde pofteste: daca scopul in viata al lui ambra este sa fie barosan peste forumisti, why disagree...? caci 'ambra blu pt voi/este ernest de la BB 2' :lol:
dar cred ca este de datoria celorlalti forumisti - multi dintre ei, integri si de bun simt - sa decida daca-l mai accepta pe 'ernest 2' lider! despre asta e vorba...
si pun pariu: in momentul in care ambra nu va mai fi lider (shit happens!), isi va lua talpashitza subito inspre alte forumuri, unde se va putea erija - once more, with feeling... and cynicism - mare jmeker mare!!
eu asa vad lucrurile.
si nu cred ca ma insel :wink:
PS concluzia logica a caftului meu cu ambra & cei ca el: pleshu, manolescu, cartarescu, ciulei, pintilie etc etc - bashca strainii: fiprescii & ceilalti - bashca cititorii mei onesti & fideli - sint victimele unei halucinatii colective, caci eu nu fac 2 bani; dreptate are ambra de pe cinemagia - whatever his real name is... go figure!
PPS draga ricciotto, imi pare nespus de rau ca ai adus in discutie numele intr-adevar regretatului George Littera; poate ca nu stii, dar ma afecteaza cu atit mai mult ca l-ai tirit in aceasta mocirla cu cit este omul care m-a sustinut cel mai mult in cariera mea academica, cel care s-a luptat chiar si cu un imbecil institutional ca laurentiu damian atunci cind acesta a cerut 'excluderea' mea din asociatia criticilor pt ca am criticat productiile lui kitchoase... Littera nu are ce sa caute in aceasta discutie - a fost un om prea pur, prea bun, prea integru!
cit priveste sensul afirmatiei mele 'ca scriu cu mina stinga' cronica de film - vad ca (iarasi) sint rastalmacit sau deloc inteles; ideea era ca nu-mi ia prea mult sa scriu cronici, sint un ban cistigat ushor - in nici un caz ca nu-mi respect cititorii! si mai era ceva: pe mine nu ma intereseaza critica per se - ci altceva: includerea cinema-ului (care ma pasioneaza in continuare!) intr-un proiect mai larg, teoretic, vizind nu o arta sau alta, nu un gen sau altul, ci categoria de 'vizualitate': adica, o extensie contemporana a celebrului eseu al lui walter benjamin despre 'opera de arta in epoca reproductibilitatii sale mecanice' (pe care cu siguranta ambra il stie pe de rost 8) ); de aici si interesul meu pt artele plastice contemporane - performance, instalatii etc -, care poate fi regasit si in interesul unor cineasti pt ele (vezi greenaway)... demersul meu este eseistic, teoretic in sens larg - nicidecum cantonat 'cronicii de intimpinare', pe care o practic - recunosc - pt bani.
si, pt ca ambra blu citeaza tot felul de nume 'rare' la care are el acces - inca o dovada de aroganta, self-importance & snobism -, sint curios daca l-a citit pe slavoj zizek...? are o carte intreaga in care-l interpreteaza pe lacan din persp. culturii populare (hitchcock de ex.), din care un fragment a aparut in nr. din 'sec.21' dedicat cinema-ului...
ah, care lacan?
care 'sec.21'?
probabil ca ambra nu mai are nevoie de nici un nume de autoritate - he's a name all to himself :roll:
asa ca: RAMII, by all means!
keep bullshitting. be happy.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 09:55   #8
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
leo, crede-ma regret enorm sa sunt unul dintre cei care te-au provocat la aparitia ta pe acest site. Nu regret pentru ca as fi spus ceva neadevarat ci pentru simplu fapt ca ai devenit o melita de neoprit. A inceput sa-ti placa si acum nu-ti mai tace gura. Gata, leutu, ne-ai convins de ce ai vrea tu, ne-ai pus pe toti la podea, acuma ia o pauza si CARA-TE!!!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 13:10   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Homosexualii astia au, intr-adevar, o problema cu stadiul oral. Sau ala anal, nu sint sigur.

PS Nu conduc pe nimeni, dar sint un lider
Si imi place sa cred ca sint un om liber.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 13:52   #10
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Alex Leo Serban:
PS concluzia logica a caftului meu cu ambra & cei ca el: pleshu, manolescu, cartarescu, ciulei, pintilie etc etc - bashca strainii: fiprescii & ceilalti - bashca cititorii mei onesti & fideli - sint victimele unei halucinatii colective, caci eu nu fac 2 bani

Bai, mama leone, puteam sa-ti spun si eu ca in gaura numita cinematografia romaneasca tu esti unul dintre motzuri. Intr-o tzara bananiera, tu, o lamaie scofalcita, esti chiar deosebit. Acru-stricat de
deosebit.

Apropo, de ce nu a mai aparut vineri rubricutza ta, chineochiul (maro) din suplimentul libertatzii?

Originally Posted by Alex Leo Serban:
un imbecil institutional ca laurentiu damian a cerut 'excluderea' mea din asociatia criticilor pt ca am criticat productiile lui kitchoase...

Care nebun, nu imbecil, a reushit pana la urma sa te faca sa nu mai curaj sa il critici. Prietenii shtiu cum a facut-o!

=====================
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 14:00   #11
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
(AND THIS IS JUST THE BEGINNING !)

tzara bananiera, de rahat - si voi, astia, tot n-ati reushit sa va ridicatzi!?!
cum dracu', doar sinteti in elementul vostru!?
badarani si inculti.
suficienti si stupizi.
norocu vostru ca nu sint dictator...

pe damian n-aveam de ce sa-l mai critic - a mai scos vreun film si nu stiu eu?...
dar l-am acuzat de plagiat, ca la asta e bun :wink:

rubrica n-a aparut pt ca am fost la cluj, people - kiar va intereseaza tot programul meu?
never fear - va aparea next week :lol:
nu scapati voi asa usor de mine.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 14:14   #12
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Alex Leo Serban:
rubrica n-a aparut pt ca am fost la cluj, people
Pai si acolo nu gaseai un bilet de tramvai sa zgarii pe el textuletzul?

Pe ce te bazezi cand ne consideri inculti? Pentru ca nu aberam culturalo-onanistic ca tine? Ok, intoarcem foaia si "Am sa-tzi bag in gura doar dictzionare"!!!
Badarani? Totdeauna o sa ti se raspunda, leutzule si cinzeci de bani, asa cum iti place tie, masochizdule!!
Suficientzi si stupizi? Cat timp tu esti tot timpul la leapsa si o iei la greu?
Nu ne-am ridicat? Uita-te in sus, ala nu e cerul, e lupa prin care ne uitam la tine, balex!

==================
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 14:20   #13
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
bai taxi leone mai lasa-ne cu fiprescii sau pe unde mai esti tu infipt ca te duci pa la paris p-acolo sa faci nod la cravata altora si te intorci cu betzishorul de promenada fix in noada n-am gasit alta rima
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 14:34   #14
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
auzi, leutu', nu te pune cu baietii astia ca intr-o zi te poti trezi cu brigada de mascati de la cinemagia. Taman cand o sa te nimeresti mata la vro proiectie din alea mai discrete, singur in intuneric pe un rand izolat, o sa auzi in spate un fosnet discret. E prea tarziu ca sa mai faci ceva. Sunt ei baietii care vin sa se poarte medieval cu anumite parti mai bucalate ale corpului tau filmologic.
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 15:16   #15
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by giulkiuz:
bai taxi leone mai lasa-ne cu fiprescii sau pe unde mai esti tu infipt ca te duci pa la paris p-acolo sa faci nod la cravata altora si te intorci cu betzishorul de promenada fix in noada n-am gasit alta rima

Cine itzi da dreptul, nulitate care eshti, sa-l numeshti pe un critic de film de talia lui mihai chirilov, betzishor de promenada? :evil:
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 15:33   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Iar incepeti???

Daca inainte "leul" avea drept sa se apere, acum catalin are dreptate... Ca o melita!!! (desi nu sunt sigur daca asta e comparatia potrivita!) Eu nu inteleg ce e cu nasul asta purtat pe sus! De toti!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 16:34   #17
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
draga alex,

trebuie sa admit ca m-am gindit si eu un pic inainte sa ii pomenesc numele lui littera aici. dupa care am ales sa o fac - pentru ca nici un context nu ii poate intina memoria in vreun fel. you know what i mean? si, pe de alta parte, respectul e respect, si paralizia care ii apuca pe toti cind vine vorba de domnia sa ma irita de-a dreptul. asa se face ca un search pe internet cu numele sau nu da mai nici un rezultat. un search cu numele tau insa... hmm? we all respect him right into oblivion. intre timp, pauza. chiar, tu ai acces la media, l-ai cunoscut - deci iubit - i-ai dedicat vreodata un portret, un eseu, ceva?

eu, in contextul asta amarit, aveam de ales intre a scrie niste pagini plicticoase care n-ar fi evocat totusi decit partial ce voiam sa iti comunic, sau a ii pomeni numele. i went for the easy and complete way out. you got the message. then i got yours. others may have too. so there... si toti cei care parcurg aceste interesante discutii macar vor gasi un tidbit in plus de... altceva in ele. everybody wins.

cit despre laurentiu damian and stuff, te cred. reprezinta inca o dovada pentru mine - daca mai aveam nevoie de una - ca exista "nepotism" in critica romaneasca. cu toate astea... nu ii faceti nici un bine unui nae caranfil imbalsamindu-l de viu... omul e clar ca poate mai mult. si pare foarte singur printre atitia prieteni, desi sunt convins ca pe moment se simte in al noualea cer cind va citeste elogiile. si daca va mai si crede? :wink: intretinerea vechilor amicitii nu conteaza in marea schema a lucrurilor, iar publicul si creatorii nu au decit de suferit din toata mascarada asta.

ricciotto

p.s. pentru unii din restul participantilor la disputa (sunt un diplomat la ora asta, clar ) just give up. deveniti patetici, i mean it. count your losses, then your blessings, smile and just move on. sau... discutati. insultele scurte aruncate din incheietura va arunca intr-o lumina defavorabila, to say the least, parca nici n-ati fi tot voi. si nu toata lumea va cunoaste si altfel... nu va autoreduceti din graba si falsa detasare - we all know that ain't quite so - totusi, jucati pe puncte. si alex va da ocazii, dar voi nu fructificati mai nimic - sper sa nu vi se para altfel :o . well, at least think about it.
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 20:18   #18
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Continuati sa va jucati cu jucarii prea mari pentru voi... Of, of... Si , precum niste copii rasfatati bateti din picioruse, suparati ca nu le prindeti smecheria. Chiar nu e nimeni pe aici sa observe tot comicul si farmecul situatiei, in afara de ALS? Il invinuiti ca nu se poate opri? Oare? Nu credeti ca v-ar lipsi teribil aceasta portie de cinism si absurd, invelita ingenios in cuvinte "grele" pe care le savurati totusi, acest one man-show pe care ALS l-a creat pentru voi, in care interpreteaza detasat rolul pe care voi i-l creionati cu fiecare mesaj? MI se pare excelent jocul, excelenta manipularea ! Ricciotto, daca tot esti prin State , nu ti-a cazut prin mana un numar al revistei "Variety" in care se "amintea" de "Filantropica" ? Citeste, iar apoi intreaba-te daca nu cumva madama aia era prietena cu regizorul, sau o fi scris cu dreapta sau... de ce esti tu asa lipsit de noroc, sau ce te framinta pe tine mai mult... (Ce vrei tu ? Asta e! Si ea scrie ceva tot in zona lui ALS... Sa-mi para rau pentru tine ?!
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 21:28   #19
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
bai, pisica neagra, numaru' 13, nu te teme si nu umple toate topicurile cu mesajele tale duplicate. Aici chiar se citesc nu e ca la ziar unde nu citeste nimeni cronichetele voastre. Jucariile prea mari??? Mai degraba prin raspunsurile pe care le primiti nu faceti altceva decat sa aratati ca o multime din cei de aici va cam bat la popou cu cat stiu si cum gamdesc si ca sunteti acolo, ALS si probabil si tu doar printr-un joc al intamplarii sau pentru ca nu stiti sa FACETI nimic si atunci ati ramas sa CRITICATI.
Hai, pa!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 10:24   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Nu, deci pula mea, am nevoie de un adversar pe masura, nu de Alex Leo Serban si de purtatorul lui de sub-stindard, Baghera. Cind lui Alex Leo Serban i se reproseaza, pe fata (desi lui i/ar fi placut pe la spate) ca nu stie sa faca o critica de calitate, el nu incearca sa isi protejeze scrierile (constient de valoarea lor de prezervativ folosit), ci contra-ataca intr-un mod asa de penal incit mi se pare absurd din partea mea sa mai imi stric rimele pe el. Tati, e simplu: ti l/am recomandat pe James Berardinelli care scrie mult mai bine decit ati face-o intr-un 3some tu cu Kirilov si cu Damian (l/as fi bagat aici si pe prolixul, yet calofilul Gorzo, dar stiu ca, cel putin, ala e straight si a si vazut mai multe filme ca mine). Tu, in afara de filme contraceptive, ce pula mea mai stii sa comentezi? De ce nu pui tu mina in pula mea (ooops, asta poate ti/ar placea, scirba mica) sa citesti pe ici pe colo o cronica scrisa cinstit, fara aberatii si glumite ieftine, de tabloid. Ca nu poti. Articolul in care iti aratai dosul, bagaboanta mica, era scris chiar cu dosul. Am incercat sa te inteleg, deh, tu esti homsexual, esti a freak of nature, deci voi ginditi pe invers. Din pacate insa, in afara de niste nume mult prea mari pentru un om asa de mic ca mine (ecoul lor nu cade din inaltimi peste mine), eseul tau nu spune nimic. In afara de pofta pe care o resimti punind poze cu homosexuali, n-am inteles nimic despre miscarea gay, despre cultul minoritatii asteia in arta, samd. Pula mea, grecii credeau in kalokagathia, in care frumusetea fizica (asa cum o vezi tu in statuile alea cu puta mica si muschi armoniosi) ar trebui sa se imbine cu aia spirituala. Frate, tie iti lipsesc ambele. So, finally, why dontcha go fuck yourself and spare us the sordid details? Sau du/te si stringe niste membri pentru cultul tau: nu uita sa ii bagi acolo pe Amyd si ricutza, aia care iti scriu tie PMSuri de incurajare.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells