Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Aug 2008, 19:49   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"The X-Files: I Want To Believe"

Ilogic, incoerent, pueril, isterico-patetic, complectamente cretin, fäcut parcä de Haralambie Boros (sau, în variantä updated, de Sebastian Chelu).
Aiuantubilivu' din titlu e la derutä. Nimeni nu vrea sä biliv n'ica, n'icähirea; nici mäcar în intentie.
Ho, cä-i zice si "The X-Files: Regeneration". Tot tzeapä. Nici de vreo regenerare nu-i vorba. E vorba de...
...Sau, stai, sä nu vi-l spoliez. Nu vä spun despre ce-i vorba, ci doar atât: e vorba de un fleac de care nu poate decât sä ti se rupä-n paispce.
Acu' vreo zece ani sau cât au fost, când l-au fäcut p-äla primu', cu diareea aia cu sânge care de 10.000 de ani sedea chititä într-o groapä din Texas si se lua de om, m-am amuzat asa de tare, cä i-am scris o cronicä din purä pläcere (pe-atunci, nu cronicam nicäieri, da' pân-la urmä mi-a publicat-o Almanahul "Anticipatia"). Aia era nimic pe lângä mistoul (tot cu sânge) pe care-am sä-l fac de ästa. In numärul urmätor din revistä - asa cä pe forum îl pun mai târliu, cam prin octombrie...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 03:11   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822

"The X Files: I Want to Believe" - Cârpã vândutã drept hermelinã sinteticã
Turbanul lui Bin Laden pe capul lui Benedict al XVI-lea

Nu vã lãsaþi amãgiþi: "Aiuantubîliv"-iu' din titlu e pus la troznealã - nimeni nu vrea sã creazã n'ica-n povestea asta (care mai bântuie prin lume ºi cu suptitlul "Regeneration", deºi lulu regenerare). Mi-aº prezenta scuzele pentru "spoiling", dar nu meritã efortul - la sfârºit, când descoperim marele misteru' lu' peºte, rãmânem cu ochii înfipþi în ecran, întrebându-ne buimaci: "Aºa, ºi...?" ªi nimic; o platitudine fâsâitã, a cãrei divulgare prealabilã costã oricum mai puþin decât efortul downloadãrii de pe torrente - cã de bilet, ce sã mai vorbim!
Acum zece ani, Collins fiind încã în generalã, m-am întâmplat într-un cinemotograf unde rula prealabila muvificare a seriãluþului - cu diareea aia cu sânge care ºedea chititã încã din preistorie într-o groapã din Texas ºi se lua de om, ca sã prepare pogorârea inveidãrºilor din autãr speis. Deºi pe-atunci nu scriam regulat analize de film, a trebuit sã ºterg puþin pe jos cu cârpa aia vândutã drept hermelinã (fie ºi sinteticã), într-un articol publicat, finalmente, de Almanahul "Anticipaþia". Ei bine, acea parodie cineclubistã ca la cãminul de aurolaci cu aspiraþii înalte era de-a dreptul Thomas Ince, Kuleºov, Von Stroheim, pe lângã frecþia de-acum. Acolo, cel puþin, tot era o oareºicare mizã, oricât de nãroadã - pe când aici... Ce-aº spolia, pãcatele mele, dacã v-aº spune cã marea tainã e traficul ilegal de organe? Da - niºte nemernici de ruºi au venit în Lumea Nouã (cã, de, acolo la ei, în Siberia, e domnia domniilor legii, nu ca-n Se.U.A., unde-i sat fãrã câini - logic!) ºi, undeva-ntr-un sãtuc de provincie, au deschis o clinicã pentru transplanturi ilicite, într-o ºurã din fundul unei curþi. ªi... Ah, aici e-aici! Nu sunt simple transplanturi, ci unele aºa, mai 'oaþe - adicã fac rocãzi între capete ºi trupuri. De pildã, un stricat de transsexual vrea fizic de muiere, aºa cã se pregãtesc sã-l scurteze de-un... trup, spre a i-l înlocui cu-al unei Mimi. Noroc cã vin Sculder ºi Mully (sau viceversa), îi buºesc de toþi pereþii ºi-ntr-un final dau de-a dura pe jos capul încã viu al stricatului (la propriu), într-o miuþã de bambilici pe zãpadã.
Nu vã faceþi iluzii - caracterul fantasmagoric al chestiei nu ridicã povestea cu nimic, e pus doar de-amoru' artei. Dacã se transplantau pur ºi simplu de rinichi, corduri ºi fudulii, tot aia ar fi fost. În schimb, ca sã ajungem aici, a trebuit sã ne târâm una sutã patru minute prin nãmeþi, fugãrind un rãspopit pedofil care-i medium ºi, când l-apucã, pune radaru' pe câte-un braþ sau cotonog de victimã, retezat ºi pierdut prin pustietãþuri. Nici pedofilia respectivului clarvãzãtor nu schimbã cu nimic datele problemei, ºi nici auto da fe-ul autocastrãrii lui încã din tinereþe - sunt puse doar ca sã nu se piardã personaju-n banalitate. Iar faptul cã gãseºte cele ambulacre folosindu-ºi E.S.P.-u' are fix tot atâta efect ca dacã le cãuta poliþia cu niºte cuþi ortodocºi ºi cinstiþi.
Conºtient, poate (deºi nu sper ºi nu am teamã), de cretinãtatea acestui text (semnat Frank Spotnitz ºi Chris Carter), cel de-al doilea dintre scenariºti, care s-a-nfipt ºi la regie, decupeazã totul într-un stil hiper-isteric, la fel de potrivit pe genul investigaþiilor paranormale ºi/sau S.F. ca turbanul lui Bin Laden pe capul lui Benedict al XVI-lea (sau, mã rog... precum capul stricatului ãluia pe trupul lui Mimi), încercând zadarnic sã umple lipsa de substanþã cu miºcãri de camerã bramburite, tãieturi de montaj haotice ºi, în general, bubuituri ºi zbierete de soundtrack oriunde crede el cã se întâmplã ceva. ªi ca sã fie totul clar, treaba asta începe chiar de la... început: un montaj alternativ între cum e atacatã una ºi cum, peste câteva zile, gãsesc ãia un extras din trupul nefericitei, într-o poianã ninsã. De ce montaj alternativ? Fiindcã, deºi avea la dispoziþie atât o crimã, cât ºi gãsirea unui membru smuls, nu l-a dus mintea sã construiascã kickstart-ul altfel decât prin fãcãturã.
Evident, eroina ºi eroinul rãmân douã personaje de carton, cum îi ºtim, cu aceleaºi fixuri ºi idiosincrazii mecanice - de pildã, la început Mulder se dã ofuscat, ºi are o jenã, aºa cã Scully vine la el cu roaga, ºi el nu, cã câr, cã mâr... evident, peste un minut acceptã, "doar cu o singurã condiþie" - pe care uitã s-o spunã, ca mine când eram mic, ºi la fel îi rãspundeam lu' mama când îmi cerea sã fac câte ceva: auzisem expresia ºi o repetam mecanic; tot aºa ºi aici, aproape o orã jumate - numai cã ei n-au trei-patru aniºori. Aia e...

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
August, 2008
Geneva, Bucureºti
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 12:59   #3
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
SINCER......nu stiu de ce au mai continuat...serialul este de sters pe jos,primul lm a fost o voma,pe asta nu stiu cum sa il numesc....poate o mucozitate..habar nu am :shock: :sick:
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2008, 16:41   #4
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
da, e nasol rau. am murit de plictis. si scully e naspa cu paru lung si mulder e naspa cu barba si impreuna erau naspa si ma mir ca n-au bagat si o scena de futai ca sa fie tablou complet.
dar serialul era ok...pe vremea cand avem 13 ani si ma uitam la el...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2008, 23:07   #5
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
@bre

si acum cati ani ai?
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2008, 23:22   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
13 + a
(Unde a = numärul de ani trecuti de-atunci.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2008, 07:29   #7
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
The Mix Files: I Don't Want To Believe!

Titlu romanesc: Aventurile agentilor Maldar si Scula.
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2008, 08:36   #8
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by Se7en:
@bre

si acum cati ani ai?


pai...nu mai stiu cand a fost dat la noi serialu...da ma rog 13 ani e asa o varsta la care se justifica toate prostiile...

pei sa zicem ca acuma am radical din 16 plus patru la patrat plus trei (as fi vrut sa fac o super ecuatie dar cunostintele mele de mate sunt sublime si cam lipsesc asa ca nu va mirati daca va da gresit)...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2008, 14:09   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, cam atâta calculasem si eu.
(Cä parcä ChiX Files rulase la noi acu' f'o paispce anuri...)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2008, 18:34   #10
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
@ bre

Deci ai, radical din 16, (adik 4)+4x4+3, hmm asta vine.... 23 :w00t: ! smart :hmm:
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2008, 17:23   #11
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
ei vezi ca stii...(n-am nici un emoticon cu aplauze). sunt un fel de young and restless (mai mult young si mai putin restless)

da, nu mai stiu cand s-a difuzat x failu...da mie imi placea...wuahahaah....za liver eater... :sick:
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2008, 17:31   #12
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai e rusine sa iti fi placut serialul ala ? Indiferent de varsta avuta ? :?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2008, 20:42   #13
Stuff
Novice
 
Stuff
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 5
Daca nu exista The X Files, nu existau trei sferturi din serialele de azi...
__________________
I see stupid people.
Stuff is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2008, 00:44   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mäi, nu cred cä e vina lor... Când l-au fäcut pe ästa, inflatia de vome cu repetitie începuse, deja trebuia sä ai maaare räbdare ca sä ai nimeresti câte un serial bun, ca "Seinfeld", sau "Married With Children", sau "Washington: Behind Closed Doors", "Rich Man, Poor Man", "Forsyte Saga"... Cred cä au început sä ejaculeze atâtea labe triste cam de la sfârsitul anilor '70 când a intrat "Dallas"-u' în prelungiri - deci, muuuuult înainte de "ChiX Files"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2008, 10:14   #15
Stuff
Novice
 
Stuff
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 5
Unu la mana, oricat de mult as aprecia eu ironia, de aceasta data e gratuita. Forsyte Saga si Rich Man, Poor Man n-au fost decat niste ecranizari cuminti si suparator de soap opera like. Daca mentionai un The Prisoner, mai intelegeam (asta ca sa raman in epoca...).
Doi la mana, a mentiona doua sitcomuri atunci cand vorbesti de un serial dramatic denota fie graba, fie neatentie, fie confuzie la nivel de formate TV, fie toate trei.
Trei la mana, fara Dosarele X nu aveai, de exemplu, Millenium sau Lost. The Simpsons ar fi fost lipsit de de niste ocazii delicioase pentru parodie si intreaga televiziune n-ar fi avut, poate, curajul sa faca trecerea la postmodernism in continut (intertextualitate) si la inovatie in abordare (efecte speciale). Si as vrea sa vad si eu acel serial pre-Dosarele X dotat cu dialoguri daca nu mai grozave, atunci macar la fel de inteligente
__________________
I see stupid people.
Stuff is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2008, 10:39   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Discutabil... Nu mi s-a pärut deloc mesianic, iar ideea cä "Lost" sau alte seriale recente mai räsärite n-ar fi existat färä el e întru totul riscantä... CEL MULT, ar fi existat ALTELE în locul lor - mai bine, mai proaste, sau cam la fel. Factorul determinant a fost piata si audienta de televiziune, care în majoritatea cazurilor se regleazä de la sine. Nu e "2001" sau "Godfather" sau "Dracula" (1931), sau "Citizen Kane", sau Buster Keaton, sau "Twilight Zone" (primele sezoane), sä fi fäcut istorie. Era doar un serial mediocru si formulaic, cu un contigent de fani, si cam atât.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2008, 17:20   #17
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by redmen:
Pai e rusine sa iti fi placut serialul ala ? Indiferent de varsta avuta ? :?

pare-se ca da...dupa ce se zice pe aici.
promit sa nu mai zic la nimeni ca ma uitam... :hmm:
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2008, 17:33   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hooo, cä si eu mä uitam (vibrând!) la "Superman" cu Reeve - ca sä nu mai zic de comisarii lu' Serj! - si nu mä ascund: doar cä le recunosc ca "pläceri vinovate", nu fac din ele mai mult decât au fost.
Deci, sä nu facem nici pe propoväduitorii, nici pe mironositele. Sä fim obiectivi, si atât.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2008, 13:58   #19
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Ridicol.

LE: filmul.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2008, 16:00   #20
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
cine, noi sau filmul?
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells