Păreri Up

Deasupra tuturor

patlagik pe 03 Iunie 2009 00:40
Dublat si subtitrat!
N-am nimic cu dublatul unui film, dar cand vrei sa vezi un film de animatie care e foarte interesant si ai 16 ani, nu vrei sa-l vezi dublat.E groaznic, strica filmul, magia vocii actorilor si ambianta.Logic ca pe cei mici nu ii vor interesa acest aspect, dar ar trebui ca filmul sa fie la cinema atat dublat cat si subtitrat ca sa ne puteam bucura de el la maxim...Spun asta ptr ca am vazut ca o sa fie subtitrat doar in Multiplex...
goe pe 12 iunie 2009 10:00
Dar ala subtitrat nu e 3D. Nu stiu ce au astia dar nu imi dau seama cu ajung la aberatii de genul asta. Pana nu or sa se calmeze cu dublatul fimelor de animatie pa pa vazut in cinematograf.
zeno.marin pe 29 decembrie 2010 21:39
De ce nu HBO dublat in maghiara si subtitrat in chineza? Superat la mine, ca nu inteles nimica...
scrawl pe 13 Iunie 2009 13:42
ce?dublat?
De ce nu inteleg oamenii astia ca pierd o gramada atunci cand dubleaza filmele??chiar sper sa nu ajungem ca in afara sa dubleze toate filmele...nu ne e lene sa citim(mai ales ca multi nu au nevoie de subtitrare daca filmul este in engleza)...cea mai mare prostie este sa dublezi filmele...o sa ajungem sa nu mai mergem la cinema deloc din simplul motiv ca sunt dublate...Iar in cazul de fatza...mai bine dublau varianta 2d decat cea 3d...poate multi vor sa-l vada numai pt ca este 3d...da' cand e dublat...strica tot...pt ce depun oamenii aia efort sa faca un film bun si amuzant daca altii le scot vocile?am vazut de curand aici pe cinemagia bagate cateva secvente din terminator...erau dublate in italiana parca...pai cum sa-i dublezi vocea lui arnold?mai ales in terminator...inseamna ca oamenii aia au pierdut toate replicile super-cunoscute din terminator... :))
ianlumi pe 14 iunie 2009 10:04
De ce sa nu fie si varianta dublata?Sint copii care nu stiu sa citeasca sau nu pot sa citeasca asa repede,si pierd actiunea chinuindu-se citeasca pina sa dispara scrisul.Care e problema cu vocile?Eu am fost la Bold si vocile au fost OK.Ganditi-va ca in primul rind este destinat copiilor si apoi adultilor,sa zicem mersi ca au facut 2 variante.Ai de unde alege.Daca vrei sa vezi,tu ca adult, un desen animat poti sa vezi si fara sa fie 3 D.Lasa placerea asta copiilor!!!Noi adultii avem destule filme 3D la care sa ne uitam.
ionuttita pe 8 martie 2010 17:08
Majoritatea celor care urmaresc acest gen de filme ( 15-35 ani) au invatat limba engleza din filme SUBtitrate, nu ii menaja nimeni ca nu stiu sa citeasca... Asa se educa un copil...daca este atat de curios sa vada filmul se chinuie sa citeasca pana sa dispara scrisul! Cartoon Network era o adevarata placere netitrat...
YGA pe 15 Iunie 2009 11:35
fara dublaj
Jenant ca am ajuns in situatia in care nu pot sa vizionez un film cu vocile originale.Oamenii aceia, animatorii de la Pixar s-au chinuit sa faca lip sync pe vocile originale.Parerea mea este ca isi pierde tot farmecul filmul, pt ca niciodata un actor ales pt a dubla nu poate reproduce vocea originala. Ii inteleg si pe cei care vor filmele dublate...pt copii de exemplu...dar lasati macar dupa ora 22 la ultima vizualizare din zi varianta originala, ca nu isi duce nimeni copilul la cinema la ora aia.
Morphy pe 2 noiembrie 2009 10:27
Du-te la un film 3D subtitrat sa vezi cat de obositor este sa urmaresti filmul si sa citesti cu ochelarii aia. :)
deeasunshine pe 9 august 2010 00:05
nu e adevarat!!! nu e greu sa urmaresti subtitarea deloc! dublarea sucks!!!!!
ssth1o1 pe 06 Iunie 2009 20:25
DUBLAT!!!!!
daca e subtitrat este foarte bun daca nu, nu merita vazut. Nu mai este nici un farmec sa vezi filmul daca nu e titrat, marea majoritate a celor care merg la film sunt persoane de cel putin 14 ani. Este mai scump cu titrare si nu isi permit, cred k nu isi scot cheltuielile! Aiureli. Mult mai multa lume vine daca e subtitrat, una e sa auzi personajul original dublat in studio chinuit si frumos decat pe ai nostri care-l fac intr-o saptamana. Sa scada dramatic vanzarile la bilete sa vezi cum le fac subtitrate, eu unul imi propun daca e dublat sa nu ma duc chiar daca vine Ice age. Platesti aproape dublu si satisfactie zero. Sa speram k nu o sa fie asa pentru k nu mi-l imaginez pe Scrat in romaneste.
Pauline Kael pe 17 Iunie 2009 22:11
Nota20
So glad ca America nu si-a pierdut talentul.Am lacrimat,am ras,am zambit duios,mi-a placut la nebunie.F sensibil si de bon gout.Microspoiler:chiar s-a inventat zgarda din aia pt catzei,dar nu atat de performanta.Plin de fantezie,dar cu morala: nimic nu ramane in urma-ne decat dragostea,le savoir vivre.Recomand,si e de revazut la varsta a treia cu nepotii:)
(varianta originala,of course,nedublata.pt pustii care nu stiu engleza,merge varianta dublata,nu-i subestimati,inteleg povestea).

queenofhearts pe 11 August 2009 21:59
Este un film de familie relaxant....cu cateva secvente care te fac sa zambesti, nu la modul in care savurezi o comedie prin definitie, altele care t fac melancolic...cu o poveste care la inceput e usor incetinita dar pe parcurs t lasa sa desprinzi invataturi, asa cum ii sta bine unui film in asemenea gen
giulestina23 pe 07 Iulie 2009 14:19
foarte mica nota, in comparatie cu ce-am vazut ! chiar daca am o slabiciune pentru animatii, vreau sa spun ca aceasta este una extrem de buna si frumos realizata! nu am cuvinte sa descriu aceasta capodopera! este o imbinare de sentimente! te bucuri, razi , te intristezi( stari ce animatiile le transmit mai rar) te face sa iti respecti visele si mai ales sa nu renunti niciodata la ele! il recomand din toata inima...
C_999 pe 24 Iunie 2009 19:11
pacat ca e dublat in romana, poate ne considera pe toti analfabeti .
par4zi7u pe 03 Iunie 2009 19:54
se anunta a fi un film bun...Cei de la Pixar niciodata nu ne-au dezamagit (parerea mea) .abia astept sa-l vad
brinceanu pe 16 Iunie 2009 20:37
Prea frumos...
Nu stiu unde ati vizionat voi filmul insa eu l-am vazut in varianta originala nu dublat!!
Oricum un super film....mi-a placut f mult!

up pe 22 iunie 2009 11:09
la cinema city tu?
florinseful pe 12 aprilie 2010 18:14
Un film extraordinar ca de altfel toate partile ice age...
irinamoga pe 24 Iunie 2009 23:30
Super film!
M-am bucurat ca nu a fost dublat in romana. O aventura grozava care te lasa cu zambetul pe buze...(l-am vazut la Cityplex)
ooo333 pe 31 Mai 2009 13:03
up
Bun , dar parerea mea este ca putea fi mult mai bun , dar cum s-a bagat Disney peste Pixar aasta este ,au fost si momente plictisitoare dar si faze amuzante , destul de reusit dar nici chiar asa de super precum spuneti voi .
SosoM pe 25 Iunie 2009 13:33
Pentru ianlumi
ianlumi ... sincer ... mi se pare ca u ori esti prea proasta si nu sti sa citesti ... ori iti place sa auzi vocile altori ratati ... pt ce sa mai mergi la scoala sa inveti sa citesti cand ati "ca tine" .. ne f*t noua filmele ..... nu mai baga copii la inaintera ca sa te scoti pe tine :)))
Piratu pe 30 Ianuarie 2010 21:26
Acesta este un alt film în care acesta ajută cu adevărat să se ştie în avans ce este, sau mai exact, ceea ce nu este. Apoi, du-te de acolo. M-am bucurat de acest film animat foarte mult, în primul rand nu este de fapt o comedie sau un film pentru copii. Nu vă aşteptaţi sa starneasaca o tona de rasete." Astfel, în loc de a căuta a rade eu m-am bucurat de aventurile care se petrec in aceasta minunata animatie.

Vazut de pe Blu-Ray, acesta este încă un exemplu în care poţi clătina din cap si e de mirare, "Cum opera de arta a lua orice mai bine decât asta?" Filme generale nu pot fi astăzi mai bine decat "pe vremuri", dar nu există nici un litigiu sunt două domenii în care filmele se pot păstra tot mai bine şi mai bune:-efecte speciale şi de animaţie. Acesta este un alt exemplu referito la acest lucru.

Culori şi detaliu în aici sunt… citeşte

dayya pe 05 Iunie 2009 17:36
subtitrat 3d
varianta subtitrata e 3d? pe site scrie 3d doar la varinata dublata...

ar fii pacat sa nu poti vedea un film bun 3d fara sa fie dublat.... pentru copii e mult mai usor de inteles. dar nu doar copiii vor sa il vada :P

StefanDo pe 12 iunie 2009 16:47
3D dublat, 2D in versiune originala
cinefiliousss pe 03 Octombrie 2009 21:33
merita vazut
adevarat ca cei de la pixar stiu ce fac. parca a fost mai bun wall-e. asta e o parere subiectiva totusi
AeroX pe 23 octombrie 2009 13:32
chiar a fost mai bun Wall-E!
Theodor2011 pe 29 decembrie 2012 21:23
blabla, se pot compara, deoarece ambele sunt animatii. Wall-E mai bun ca Up
marius_em pe 22 August 2009 02:11
old people flying
o capodopera, cel mai bun pixar al anului, personal il consider peste wall-e. Ce e extraodinar la acest film de animatie e ca povestea are profunzime, lumea nu e doar roza, nu sunt doar glume, adica mai e si faptul ca visele nu se implinesc, ca imbatranim, ca murim, si ca batranii astia care acum ne repugna cand ii vedem atat de zbarciti au fost cand adolescenti, copii cu vise si fantezii imposibile.
someone_who_dares pe 30 Decembrie 2010 13:32
Foarte dragut filmul! De vazut in familie...:):X Mi-a placut personajul Russel cel mai mult :)):)
SAre pe 29 Decembrie 2010 15:57
este unul din filmele mele de colectie cele mai bune
aayana pe 23 Martie 2010 14:42
Presat de constructorii gălăgioși din împrejurimi și de reclamele cu aziluri pentru bătrâni, Carl – un bătrânel simpatic – evadează într-un mod ingenios de acasă. Cu tot cu casă!

Up este povestea căutării și împlinirii unui vis. Atunci când vrei cu tot înadinsul să-ți atingi un scop, vei da peste cap planurile celor din jur.

Carl strânge, fără să vrea, o gașcă destul de colorată care-l urmează: un puști care colecționează insigne, o pasăre ce iubește ciocolata și un cățel gamma care va învăța să devină alfa. Alături de ei va asimila experiențe importante și va reuși să transforme amintirea trecutului într-una plăcută. Și asta nu e tot.

Un film de animație care nu te lasă să te plictisești. Ba în final rămâi și cu zâmbetul pe buze.

andyy pe 11 Februarie 2010 18:09
Absolut minunat filmul din toate punctele de vedere.O poveste emotionanta, personaje haioase, o animatie impecabila.Merita vazut!
Radu1711 pe 24 Decembrie 2009 11:43
radu1711
foarte reusit filmul de animatie, o adevarata aventura
zse pe 28 Octombrie 2009 17:02
BUN, TARE!
E chiar simpatica animatia asta, degeaba, astia de la PIXAR stiu meserie!
BRAVOSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS!

septick pe 25 Iunie 2009 14:09
upp
inca nu am vizionat filmul. din ceea ce vad eu in trailer pare a fi un film cu o poveste plina de imaginatie. sunt sigur k o sa placa publicului, inclusiv mie :D
sebishor pe 24 Iulie 2009 03:24
Cel mai cool
Am vazut multe filme de animatie, dar cred ca asta m-a impresionat cel mai mult. M-a distrat la nebunie, povestea a fost foarte interesanta, mesajul fain. Un film extraordinar.
Iar dublajul nu a fost ingrozitor ca de obice. A fost chiar ok. Bine, s-au mai schimbat chestii, dar a fost super fain. :D "Pisica!"

Stephen2D pe 24 Februarie 2016 12:28
Am I a man, or… bit.ly/2ztJ6QC ?

Manusa pe 22 Mai 2011 11:21
O animatie foarte reusita care mi-a placut. Cei de la Pixar sunt foarte buni in ceea ce fac si pana acum au dovedit faptul ca sunt cei mai buni in animatii. Este un film care m-a bine dispus.
andreyuzzu pe 15 Octombrie 2010 04:29
Cel mai bun film pe care l-au dat cei de la Pixar.
danyx493 pe 05 August 2010 11:52
O animatie marca Disney destul de reusita, cu o poveste interesanta, aceea a unui batranel, ramas singur dupa decesul sotiei sale, care vrea sa-si respecte o promisiune făcută fata de ea, aceea de a gasi Cascada Paradisului.....pe parcursul calatoriei sale trece prin o gramada de aventuri ce-i vor schimba viata din toate punctele de vedere....cat despre decoruri pot sa spun ca sunt fascinante....au facut o treaba buna producatorii cu acest film!
232zero pe 13 Martie 2010 10:06
UP e cel mai bun film de animatie care l-am privit pana acum. mi-a trezit lacrimile
bogdan0125 pe 10 Martie 2010 19:52
Filmul este minunat. Se vede ca este o alta creatie a celor de la Pixar. Chiar a maritat pentru cea mai buna aniamtie si cea mai buna coloana sonora de la Oscar si de la globuri. Recomand mai ales copiilor, dar si adultilor sa urmareasca acest film impreuna cu toata familia.
DarkMovie pe 27 Iunie 2009 16:10
Dragut...
Filmul este destul de reusit...---- Nu stiu de ce vocile sunt jenante, pt mine e totuna:D...... Pentru ce voci originale? Filmul e tot ala:)
hannah21 pe 20 octombrie 2009 20:46
De acord!
up pe 21 Iunie 2009 15:22
nota90000000000000000000
prea tare prea tare mori de ras si e dublad ,e in romana si e super tare .recaomnd la toata lumea filmul up e super tare mai ales copilul si batranul.batranul e super fortos
Vorador pe 27 Ianuarie 2011 19:47
Este o animatie reusita, insa este over-rated pe IMDB,am vazut si mai bune
Lucian333 pe 17 Iunie 2009 08:54
Pro original:)!
FIlmul este foarte bun, povestea in sine, poate este mai tare ca la orice alta animatie si aici includ toate filmele de animatie cu povesti moraliste sau care incearca sa prezinte aspecte ale vietii pe care unii nu le vad.

Este ok pana la urma sa aduci in cinematografe ambele variante cu subtitrare si cu dublaj insa in cazul acestui film nu vad sensul. Poveste filmului este mult prea complexa si profunda pentru a fi inteleasa de un copil, asa ca sensul dublarii vocilor nu-si are rostul, sa fim seriosi.
Emotionant si amuzant in egala masura, filmul poate concura si cu Ice Age 3 anul asta si Ice Age este foarte tare:)
Nota 10 de la mine.

up pe 22 iunie 2009 11:08
doar nota 10?da poate concura cu ige stage 3 dar up e tot mai bun
AeroX pe 23 octombrie 2009 13:52
"filmul poate concura si cu Ice Age 3 anul asta si Ice Age este foarte tare:) " . Up e foarte bun, n-am ce sa zic....dar Ice Age 3 are ceva mai mult. Cu toate ca e tot de la Pixar, Wall-E din 2008 e mult mai bun! Cavallioty, la vremea aia probabil despre mine era vorba?:D ca fiind frustrat? depinde ce vedea fiecare cand citea...eu n-am avut nicio frustrare, am ripostat doar la comentariile lui. Cu siguranta sentimentul de frustrare se gasea/gaseste mai usor in comentariile lui.
hannah21 pe 20 Octombrie 2009 20:48
Este cel mai bun film,si 3D si 2D,desi nu am nici o problema cu cei care zic ca cel 2D e mai bun,caci parca era mai haios ala 2D,dar eu iubesc filmele 3D asa ca am hotarat sa il vad si 3D.E o drama foarte haioasa.Il recomand cu caldura daca il mai gasiti la cinema,sau pe internet!
victorz82000 pe 16 Iunie 2009 23:40
Dublajul e foarte bun!
Pe langa faptul ca ii ador pe cei de la Pixar pt geniul lor, vocile alese pentru dublaj (in cazul variantei 3D) sunt foarte bune si spun asta ca un adept al subtitrarilor! Au fost alesi actori romani foarte-foarte buni care au egalat si pe alocuri mi-au placut mai mult decat cei din distributia originala. Nu am crezut ca am sa spun asta vre-odata, dar va recomand cu toata inima si varianta dublata; nu rapeste deloc din farmecul filmului!
Wonka pe 17 iunie 2009 15:38
decat distributia originala? tu nu stii ce vb
hannah21 pe 20 octombrie 2009 20:43
Intr-adevar,pe mine nu m-a deranjat varianta 3D , subtitrata,ba chiar mi-a placut mai mult.E chiar frumos sa vezi tot 3D
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 12:35
Super animatie
Super tare animatie ! Up merita toate premiile pentru ca e o animatie plina de aventuri si te tine cu sufletul la gura ... un MUST SEE
dan_tudor pe 17 August 2014 13:38
Superb
THE BEST MOVIE I EVER SEEN!!!O animatie creata pentru toate varstele!Ce-i mai trebuie unei animatii nu stiu,caci asta are de toate:amuzament,drama(putin),aventura...
Felicitari celor de la PIXAR!Astept si UP 2!

Alexys01 pe 16 Iulie 2014 00:09
Genial filmul. Mi-au placut mult si animatia,si personajele,si povestea. Totul a fost perfect. Nota 10!!!
Miha3la_1104 pe 19 August 2013 22:17
Deasupra tuturor
“Up” este o animaţie care te face să râzi cu poftă şi să plângi în egală măsură. Este un film destul de simplu realizat – poate că tocmai de asta este atât de frumos – despre călătoria prin viaţă în care pornim cu toţii dar care ştim că se va termina cândva, pe fundalul unei minunate poveşti de dragoste. Te face să te gândeşti la momentul în care va trebui să îţi iei rămas bun de la cineva drag, pentru ca apoi să te facă să râzi şi să începi să pui bani deoparte pentru aventura vieţii tale.

Dacă povestea este puţin tristă, personajele sunt sarea şi piperul acestui film: unele sunt extrem de haioase, altele au un temperament dificil, sunt încăpăţânate şi au tot felul de obsesii şi ciudăţenii. Un adevărat deliciu!

vladimir84 pe 24 Iulie 2013 08:51
O lectie de viata, una dintre cele mai bune animatii din toate timpurile, o adevarata capodopera!
wings1104 pe 21 Iulie 2013 21:31
Cu siguranta, este animatia anului 2009. Merita Oscarul pe care l-a primit.
MariaVilla pe 18 Iulie 2013 22:20
Foarte dragut!
O animatie tare simpatica .Mi-a placut mult !
Merita vizionat intr-o duminica sau intr-o oricare alta zi in care pur si simplu vrei sa mai fi copil

cosmin222 pe 29 Iunie 2013 22:42
Deci... e un "touching" film. Tipul ala de film care te atinge cu povestea, caracterele si animatia excelenta. 10 CU CAPS OFF (Cu totusi ca e acelasi lucru)
marina.otilia pe 06 August 2012 13:30
Mie una mi a placut foarte mult , nu are scene violente deci merge si pentru cei mici . Prezinta circuitul vietii , lipsa banilor care duce la neindeplinirea unor dorinte si te trezesti ca la batranete n ai facut multe lucruri esentiale pentru sufletul tau .
Tyson_Kyd pe 03 August 2012 19:31
Filmul este exceptional, mai mult de cat o animatie, l-am privit intr-o zi cand nu aveam ce face, si mia placut instantaneu, un film foarte bun si 2 premii Oscar, 2 premii BAFTA, 2 premii Globul de Aur, ce mai e prea tare filmul .
margott pe 29 Iulie 2012 21:45
Se cunoaste ca-i o animatie marca Pixar, desi, sa fiu sincera, Up nu mi s-a parut la fel de bun ca Wall-E sau Finding Nemo.
pisicuta1 pe 01 Iunie 2012 22:17
l am vizionat cu putin timp in urma si mi a placut f mult,
merita vazut!

DiCaprio21 pe 21 Mai 2012 16:24
foarte frumos filmul , o animatie buna care zic eu trebuie vazuta.