Păreri Total Recall

(1990)

Total Recall

Manusa pe 15 Septembrie 2011 10:04
Un film foarte reusit, un sf de toata frumusetea pot spune pentru acea vreme. Este un film de exceptie cu un actor nemaipomenit Arnold.
cezarika21 pe 24 Ianuarie 2014 10:05
O aventură marţiană din viitor
Încă din secolul al XIX-lea oamenii au fost interesaţi de studierea planetei Marte, cea mai apropiată planetă de Pământ ca distanţă şi cu cele mai prielnice condiţii propice vieţii. Marţienii au fost imaginaţi în fel şi chip (omuleţi verzi sau tripozi), iar scrieri celebre precum "The War of the Worlds" (1898) de H. G. Wells, "Aelita" (1922) de A.N. Tolstoi sau "The Martian Chronicles" (1950) de Ray Bradbury au popularizat ideea că această planetă este locuită.

În majoritatea cazurilor era imaginată invadarea Pământului de către marţieni, dar au existat şi cazuri mai rare în care pământenii au fost cei care au colonizat planeta Marte. Filmul "Total Recall" (1990), inspirat din povestirea "We Can Remember It for You Wholesale" a lui Philip K. Dick, se referă la o astfel de situaţie în care planeta Marte este colonizată de pământeni.
citeşte

FreakDoll pe 06 August 2009 17:13
Da, foarte interesanţi mutanţii! :) Efectele speciale sunt foarte tari deşi filmul a fost realizat în '90. Acţiunea este la mare înălţime şi Arnold îi face faţă fără doar şi poate.
serban_ionescu pe 26 august 2016 22:41
Oare in cinematografia clasica si artistica cu adevarat, NUMAI efectele vizuale sa fie singurele care sa poata decida cat de reusit este un film ??? Sunt sigur ca te inseli AMARNIC, caci in acest caz ar fi trebuit ca toate filmele cinematografiei din urma cu peste vreo 40 de ani, adica toate ADEVARATELE CAPODOPERE CINEMATOGRAFICE realizate cam pana in anul 1975-1976, sa fie considerate foarte proaste !!! Eu cred si SUNT CONVINS CA DIN CONTRA !!!
FreakDoll pe 27 august 2016 03:35
Nu am zis o secunda asta, tu te inseli amarnic contrazicand niste cuvinte care nici macar nu au fost scrise. Ma refeream strict la filmul asta care s-a bazat in mare parte pe niste efecte speciale. Asta nu inseamna ca nu pot aprecia "adevaratele capodopere cinematografice".
pssst pe 21 August 2003 15:02
desi unii fani ai lui Arnold cred ca T2 este acesta, eu cred ca cel mai bun film al lui este total recall: o sa rideti neincrezatori, dar stiu eu pe un om care a combatut T3 si in acelas timp recunoaste ca total recall este un film exceptional: asa ca there you have it: oameni inteligenti apreciaza un film inteligent!

pe de alta parte, enumerez motivele pentru care imi place:

1. un regizor vizionar, vezi basic instinct si hollow man

2. un arnold in forma, care merge perfect in rol si este chiar cameleonic: vezi concentrarea indirjita a lui la inceput si zimbetul superior al personajului inregistrat sub adevarata sa indentitate

3. un casting de invidiat

4. efectele speciale foarte convingatoare

5. o muzica excelenta.

si un defect.....mda! iata! dureaza prea putin!

claudiu-daniel-lugoj pe 13 Martie 2010 12:56
Un film foarte bun,care si dupa multi ani de la aparitia sa pe marile ecrane ramine un film de referinta in istoria filmelor sf.Un film foarte bun ce merita sa stea in colectia ta de filme.
psihologu pe 13 August 2010 15:31
Ok
Asa se face un SF de calitate. Paul Verhoeven un adevarat maestru al genului recomandat si reconfirmat si de alte pelicule Robocop, Infanteria Stelara etc a facut o adevarata scoala valorificand povestirile maestrilor americani in acest gen. Total Recall are la baza scurta povestire a lui Philip K. Dick "We Can Remember It For You Wholesale". Dezvoltand tema, alegand cateva staruri in ascensiune Arnold Schwarzenegger si mai ales Sharon Stone, adaugand cateva efecte de neimaginat pentru acei ani (pe mine m-a impresionat acel tren submartian care azi nu mai pare a fi chiar o fictiune) si folosind admirabil coloana sonora(conductor Jerry Goldsmith ), Verhoevena creat un film pe care-l revezi cu placere si azi la aproape 20 de ani de la debut.
zeki pe 07 Februarie 2011 19:08
un film bun , SF foarte reusit , merita vazut .....
collorfull pe 11 Ianuarie 2011 19:27
E un film bun imi place de Arnold dar si de Sharon Stone care are un rol negativ merge desi are filme mai bune decat asta.........
XLR pe 11 August 2010 18:02
il am in Blu Ray acest film.Oricum mi-a placut actiunea filmului
Busuroi pe 23 Aprilie 2011 14:16
Un SF exceptional si ca de obicei Arnold bate, sugruma, sparge, surpa tot ce ii sta in cale pana la THE END!
Mihai2508 pe 21 Septembrie 2010 15:57
Un film exceptional, este vechi dar bun, efectele speciale sunt si ele bune pentru acea perioada iar jocul lui Arnold Schwarzenegger este perfect.
paul2000 pe 04 Ianuarie 2010 21:28
Foarte bun SF-ul! Frumoasa distributia, excelenta interpretarea lui Arnold, coloana sonora la fel! Efectele speciale sunt foarte realiste, iar regia este bine pusa la punct! Pe scurt, un film foarte bun si original, care merita vazut de toata lumea! Il recomand!
cezarica98 pe 24 Decembrie 2008 01:27
Un film pe care l-am vazut in ani de liceu si pe care l-am revazut mereu, un film S.F. destul de bun,desi nu se afla printre filmele mele preferate Total Recall a reusit sa imi placa si sa-l revad si astazi cu placere, de la 20 de ani de la lansare.
mu_zz_i pe 16 Ianuarie 2007 16:54
Alaturi de T2, dupa mine, cred ca sunt cele mai bune filme ale lui Arnold. E un SF foarte bun, unul care le intrece pe multe din zilele noastre.
MNarcis pe 28 Noiembrie 2011 20:33
Foarte frumos filmul, are actiune buna si din belsug si niste efecte speciale foarte bune care m-au impresionat cand l-am vazut prima data, iar Arnold Schwarzenegger joaca foarte bine, se simte in largul lui in acest rol........cu siguranta merita vazut!
FlorinMovieFreak pe 24 Martie 2011 10:01
Ei bine
Imi aduc si acum aminte ca-l vizionasem pentru prima oara undeva prin '92 la unchi-miu pe VHS, a fost ceva mindblowing la doar 7 ani sa vezi asa ceva, am fost pe deplin cucerit de efectele speciale, tehnologia de atunci si vehiculele. Pentru mine va ramane un clasic cult!

danyx493 pe 02 August 2010 09:20
Un film exceptional marca Arnold Schwarzenegger!!!
kakapiciu pe 02 August 2010 07:32
Foarte frumos film! Mie cel putin mia placut, numai ca povestea este umpic clasica.
deea9595 pe 02 August 2010 01:21
un film foarte bun cu niste efecte speciale excelente avand in vedere ca a fost facut acum 20 de ani!
Chibz pe 22 Iunie 2010 18:53
Dragut filmul. L-am vazut intr-o noapte la televizor,cu cateva luni in urma. Mi-a placut rolul lui Sharon Stone.
KarGo pe 14 Octombrie 2012 17:37
Dupa Terminator 2 asta este cel mai bun film al lui Arnold. Un Sf foarte bun, regie de clasa si cu niste efecte excelente la acea vreme. Am vazut de vreo 3 ori filmul insa nu as refuza niciodata sa-l mai vad odata. De vazut si revazut.
alex_il_fenomeno pe 01 Noiembrie 2011 20:20
un film care a incantat generatii ! eu l-am vazut de nenumarate ori la televizor si niciodata nu m-am plictisit de el . si cum te poti plictisi de aceasta pelicula uimitoare ? pe langa o distributie de geniu , ce il are drept cap de afis pe Arnold Schwarzenegger , filmul mai domina si la capitolul poveste si actiune , dar nu trebuie sa uitam efectele speciale uimitoare , care ar fi meritat premiate cu un Oscar . desi l-am vazut si revazut de atatea ori , daca va mai rula la televizor , nu il voi rata pentru nimic in lume .
alin_06 pe 19 Ianuarie 2010 21:12
Filmul este mai mult SF. Arnold joaca bine in film. Dar nu mia plăcut faza cand iesă din burta. Scarba
isip pe 08 Noiembrie 2009 22:28
alin
pt mina filmul asta are nota 8.5 nu vad ce vedeti atat de superficial si ce e naspa ca are niste secvente cu tipa care are 3 sani si fel si fel de deformati pe acolo si cate si mai cate in rest e bunicel.
gaga pe 08 August 2008 17:05
e interesant.
user-63b02ad8a0ee8 pe 15 Ianuarie 2024 22:06
Un clasic a lui Schwarzy.......un film bun al anilor 80-90
Dragos.87 pe 16 Iulie 2023 21:07
Am tot ocolit filmul ăsta și într-un final am decis să-l văd..chiar mi-a plăcut foarte mult, are niște efecte foarte reușite, la vremea la care a fost făcut..nici nu mi-am dat seama cum a trecut timpul,recomand cu încredere!
Smrs pe 08 Ianuarie 2019 23:28
Am decis sa vad si eu acest film definitoriu pentru categoria SF. Am incercat sa l vad tinand cont de contextul si vremea la care aparea, anume anul 1990 si da, este un film revolutionar pt acea vreme. Dar comparativ cu acum este o nulitate..se vede teatrul ala din celebrele batai ale lui Arnold cu 20 odata, sariturile, culorile de zici ca sunt pe o perdea. Tema poate fi interesanta prinzand astazi mai multa culoare de adevar, atunci avea un iz profetic asa..o tendinta revelativa despre viitor, cand oamenii cauta sa domesticeasca cu orice pret o alta planeta - mai cu seama, Marte. In film reusesc si cine stie, poate si in zilele noastre, desi nu ne este spus totul..cei de la Nasa au ajuns destul de departe. Face parte din celebra categorie cu The Judgement day si The fifth element, cu monstruleti simpatici, traind laolalta cu oamenii, etc..dar parca mai slab decat cele amintite de mine.… citeşte
carmen_angelus_romila pe 19 August 2018 20:54
Filmul este o aventura fantastica in viitor, o gama larga de efecte speciale si actiune, intr-o interpretare caracteristica specialului actor Arnold Schwarzenegger.
serban_ionescu pe 26 August 2016 22:21
Nota medie artistica per ansamblu MULT EXAGERAT DE MARE atat pe cinemagia cat si pe imdb !
O veche zicala populara spune ca ""Ceea ce este prea mult (si aici as zice eu ca EXCESIV DE MULT), strica"" ! Asta se potriveste dupa parerea mea perfect si acestui film pe care realizatorii l-au dorit a fi un film de aventuri DAR din pacate si EXCESIV DE "SF.",ceea ce nu prea a fost DELOC de bun augur, deoarece in felul acesta al exagerarii excesive si neinspirate a laturii sf. cu scopul de a incerca intr-un mod NEFERICIT sa faca si pentru cei maturi la minte ca filmul sa fie SI MAI ATRACTIV, a avut din contra dupa mine un efect contrariu, astfel incat consider ca per total, acest film nu poate impresiona nici ca subiect de baza si nici ca actiune propriu-zisa decat pe copiii preadolescentini si pe adolescentii mediocri in special, dar si… citeşte
AlexandruDragosStegaru pe 26 Ianuarie 2016 21:19
Total Recall
emy_sinaia pe 11 Septembrie 2014 12:10
Alt film de succes cu actiunea care se petrece in viitor si cu efecte speciale bune pentru timpul cand a fost facut.
Tyybi1 pe 24 Ianuarie 2014 14:40
Cuvantul potrivit pentru acest film : INTERESANT !
Infinity pe 24 Septembrie 2013 20:47
Total Recall (1990)
Un action-SF destul de bine realizat, cu efecte bune pentru perioada aceea si cu destula actiune. Ideea a fost una indrazneata, iar scenariul unul bine gandit. Merita vazut.
LorenzoRS1 pe 08 Iulie 2013 10:39
Bun!
intersant film! si foarte bun! Nota 9!!!!!!!!!!###############################
Theodoric pe 05 Aprilie 2013 12:09
Nu a fost la ce ma asteptam,dar a fost un sf bunicel.Cred ca cealalta editie,care a aparut acum are efecte mai speciale.Schwarzeneger a dus un rol bunicel in film si fimul a urcat foarte mult ,nu cred ca avea acelasi succes fara el,nota 7,din lipsa efectelor
cosmin_kedii pe 04 Ianuarie 2013 12:15
Unul dintre filmele cele mai complexe și interesante vizual science fiction
deadlord pe 25 August 2012 12:19
Mie mi s-a parut un film obligatoriu de vazut. Efectele sunt chiar bine facute pentru vremea sa.
serban_ionescu pe 26 august 2016 22:35
guesswh0 pe 23 August 2012 14:06
film ce a impresionat prin idee si efecte speciale la vremea lui.
oare se poate face comparatie intre acesta, si remake-ul recent aparut? :)
probabil si cel din 2012 a incercat reteta cu efecte.. dar au fost efecte de care ne-am cam saturat. pentru vremea celor din anii 90, au fost perfecte..

vad ca nu a mentionat nimeni nimic despre.. femeia cu 3 sani;))

robertsandu pe 24 Iunie 2012 21:12
Splendid
Phillip K. Dick. Atât este nevoie să spun și deja ai certitudinea că vei vedea un sf cu scenariu extraordinar. Dacă regizorul este suficient de priceput încât să pună pe celuloid scriitura faimosului autor american. Verhoeven a demonstrat că este. Total Recall este un sf de mare calitate.
diciluma pe 13 Mai 2012 21:02
un sf de actiune cu arnold in rol principal . Nota 10 pentru povestea filmului , actiunea e actiune , sharon e sharon , si mai zic eu ca mai lasa loc si de interpretari ... Dar fiecare poate sa aleaga ce ii convine sau ce ii place
defav pe 19 Aprilie 2012 19:25
Arnold face unul din cele mai bune roluri ale lui- si rau si bun , joaca magistral-scenariul e chiar vizionar pentru anii aceia , un SF absolut remarcabil .
teddybearpictures pe 10 Aprilie 2012 13:13
Fain
Eu prefer mai mult acest film. Eu zic ca facatura care o sa apara anul acesta, n-o sa fie mai buna. Pariez!!
africanus pe 15 Februarie 2012 15:03
Un S.F. clasic.
Cand aparuse prin anii '90 revolutionase lumea S.F.-ului, imi aduc aminte foarte bine, foarte multi dintre noi am fost cuceriti de acest film, vazandu-l si revazandu-l de foarte multe ori, in acelasi timp este si unul din cele mai bune roluri ale lui Arnold, asta fiind spus dupa rolul sau din seria Terminator.
Tigrus pe 17 August 2010 16:52
Comedie
De ce nu au trecut si comedie la tag-uri???E comic in unele momente :)
radu3455 pe 29 August 2015 12:22
inca un film de referinta marca Arnold Schwarzenegger,un sf cum se facea pe timpuri,nu toate porcariile de azi,sa nu o uitam nici pe Sharon Stone care face un rol foarte bun nota 9
misterx2002 pe 25 Noiembrie 2013 01:37
un film foarte bun la vremea respectiva,Arnold si Sharon si-au jucat bine rolurile.
cosmin742000 pe 03 Decembrie 2011 12:54
Asta e singurul film pt care am chiulit de la scoala ca sa ma duc la cinema o vad pe Sharon Stone , care ma innebunise cum arata in Lacrimi in ploaie.10 ani nu l-am putut pe Arnold ca a omorat-o dupa 15
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:41
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (vechi) KaRgo
mihaelatb pe 06 Noiembrie 2010 04:24
nu spun ca este un film interesant si Arnold joaca bine , desi eu il prefer alaturi de DeVito, dar intr-un timp televiziunea l-a dat asa de des si pe toate canalele caci fara probleme puteam juca in el!