Păreri The Woman in Black

(2012)

Femeia în negru

MissBlossom01 pe 08 Octombrie 2010 16:19
Am incredere in Daniel ca va juca foarte bine.

Radcliffe: "I don't want to be a flash in the pan and disappear. That's not going to happen." Frumos ! :)
De asemenea, l-am vazut jucand IAR cu Ciarán Hinds.

MissSnowdrop pe 22 martie 2012 17:48
Si eu cred ca va juca bine, chiar daca filmul nu o sa fie foarte reusit sunt sigura ca fanii hp o sa-l urmareasca cu placere.
AnKore pe 25 august 2012 19:11
Intr-adevar, a jucat foarte bine, dupa parerea mea. Am ramas fermecata de maturitatea pe care a aratat-o in acest rol.
otonis pe 22 Februarie 2012 02:22
Un fel de Harry Plotter depresiv, fara prieteni si cu muierea lui Voldemort pe urme
Mi-a fost imposibil sa-l iau in serios pe "Harry Plotter" drept vaduv, cu-n copil, o servitoare si-un loc de munca. Poate vocea lui de "minor", sau lipsa de caracter (inca nedefinit) vizibila-n modul sau de interpretare. Jur ca ma asteptam din clipa-n clipa sa miste personajele din tablouri, sa apara Hermione si/sau Ron, ori sa arunce vreo vraja. In plus, filmul mi-a lasat serioase deja vu-uri, in sensu' ca s-a inspirat prea mult din alte filme.
dido pe 26 februarie 2012 19:24
Nu a fost credibil in rolul de tata,arata de cel mult 19 ani,doar daca facuse copilul la 15 ani...
gheryss_gheryss pe 5 februarie 2014 23:33
1 la mana si filmul este simplu de inteles esti incult dute la FF si fa macar 8 clase primare
ionutt- pe 21 Februarie 2012 23:02
Aduce oarecum cu Orfelinatul sau The Others, e cam acelasi gen de thriller. Nu stiu daca si la acelasi nivel, dar bun. Are cam tot ce-i trebuie unui film ce vrea sa dea a horror de calitate, de la atmosfera specifica pana la jocul actorilor. Pe langa astea cu zombi si tot felul de maimutoi ,asta-i bijuterie de film.
ValentinaV pe 18 noiembrie 2016 22:01
total de acord ;)
pitickutz pe 23 Februarie 2012 15:09
L-am vazut zilele trecute la cinema!! Pe mine m-a dezamagit filmul! Ori nu m-a inzestrat Dumnezeu cu destula inteligenta, ori filmul chiar nu te lasa sa intelegi tot firul povestii. Final deschis...cand s-a terminat mi-am zis: "Mai stau...tre' sa mai urmeze ceva. De ce tocmai asa??" Incercati-l!! ...poate pasionatii de filme horror chiar il vor aprecia...
CODRIN123 pe 6 martie 2012 14:09
cand l-ai vazut LA CINEMA cand filmul apare abia saptamana urmatoare??!?!
ValentinaV pe 18 noiembrie 2016 22:01
ce anume nu ai inteles din film? intreaba ca poate reusesc eu sa te lamuresc. In urma vizionarii filmului, nu am nicio intrebare fara raspuns. Chiar te rog sa ma intrebi, sunt curioasa
terek pe 28 Noiembrie 2011 11:37
Wow
Arata super! Abia astept sa se lanseze. Pare un horror oarecum diferit de majoritatea.
dragonfly333 pe 5 aprilie 2012 22:30
pare..nu e foarte diferit..
legolas05 pe 04 Decembrie 2011 20:09
am scos de pe net filmul,este frumos,merita vazut o data,Daniel Radcliffe a jucat bine,chiar foarte bine,nota 8
Costirik pe 26 februarie 2012 20:28
unde naiba l ai vazut tu pe 4 decembrie 2011 nu pot sa mi dau seama:)))
ValentinaV pe 18 noiembrie 2016 22:02
da, ai dreptate, daniel a jucat foarte bine si ne-a ajutat si pe noi,cei care vizionam sa intelegem si mai bine filmul
dido pe 26 Februarie 2012 19:31
Peisaj sumbru...
cetos si rece asa cum ii sta bine unei mlastini,personaje ciudate si putin retardate,cam astea ar fi atu-urile acestui film ce se vrea un horror mai stilat,ceea ce reuseste destul de bine pana la un punct!Daniel Radcliffe se achita onorabil de rol,i-a ramas mimica speriata din Harry Potter,dar e putin credibil in rol de tata...vorba aia:asa tanar si deja vaduv!Dar intriga e puerila...incearca sa ascunda firul povestii atat de bine ca nu ne spune nimic...raman sa ne sperie doar zgomotele si tipetele...Oricum mi-a placut filmul,nu pot sa sufar horror-urile cu toporul in mana!
CosminHorrorMaster pe 01 Februarie 2012 15:12
Pot sa spun ca este un film Hammer! Contine fiecare ingredient care sa o dovedeasca: mister, ceata, case bantuite, imi aduce aminte de filme precum "Dracula" cu Christopher Lee. Da, nota 10, de ce? Pentru ca merita din plin.
xerses pe 22 Februarie 2012 18:16
Filmul nu reuseste sa iasa din banal cu cateva scheme care sa baga groaza in oameni.M-a cam plictisit, dar nu inseamna ca filmul este rau.
mtraianc pe 29 februarie 2012 02:12
am aceasi parere ,, 5 din 10 din partea mea
k-rissa pe 01 Ianuarie 2012 14:52
..............suna bine...a.stept sa il vad..............................
crisalisa pe 26 Februarie 2012 21:08
Ar fi fost perfect daca nu juca Daniel Radcliffe, ptr ca nu i s-a potrivit rolul din acest film.
Apache95 pe 15 Ianuarie 2012 16:33
Sincer nu prea il veedeam pe daniel readcliffe sa joace in alte filme decat harry potter !
Dar la fel ziceam la inceput si despre orlando bloom in stapanul inelelor ...deci se pare ca m-am inselat ,si ma bucur sincer !
Din trailer cel putin ...nu pare un film de groaza standard ,adica cu un scenariu de 2 lei ,si o poveste in care din 10 ramane unul ....pare destul de interesant ,un thriller psihologic !
Nu stiu de ce dar imi aduce aminte de calaretul fara cap cu johnny deep !
Mai intai sa apara...dar pare promitator ,sincer faptul ca Daniel pare sa se axeze pe filme cu o incarcatura psiholigica mi se pare o surpriza placuta...si chiar are aprecierea mea pentru ca primul lui film dupa harry potter este acesta !
Ramane de vazut

grandlucky pe 11 aprilie 2012 20:22
Mda... depinde si de oameni si de ce le place lor .. mie sincer imi plac filmele de groaza cel mai mult si asta chiar e bun :) Nu e un film facut din plictiseala cu varcolaci sau alte panarame ...stilul clasic cu fantome ^^
deiiiutsa pe 02 Septembrie 2011 16:36
Dupa trailer...se anunta a fi bun.
Abia astept sa il vad :d

Ionutzuu71 pe 1 februarie 2015 23:32
Dupa trailer...Dar daca te uiti la film,o sa te cam plictisesti...Parerea mea!Acum,tu faci ce vrei,poti sa-l vezi! ;)
zsilviutza pe 26 Februarie 2012 02:41
Dezamagire!
Ma dezamagit...am asteptat atat de mult sa vad filmul,mi se parea promitator dar nu e asa!!Cel putin la inceputul filmului e o mare lalaiala si tot astepti sa inceapa actiunea aia cu fantome,sperieturi etc dar SUPRIZA sunt doar cateva faze mai palpitante ca nu poti sa zici hprror si atat...si de final nu mai zic nimic...
baciudaniela333 pe 5 februarie 2016 02:40
Poate mata s-a dezamagit cand te-a facut . pentru ca acest film este bun si are un final foarte reusit!!!
zincagabriela pe 13 Ianuarie 2012 14:44
pare super interesant , sper sa vina cat mai repede luna martie
abia astept sa il vad :D

adiiiii pe 22 Martie 2012 13:29
In sfarsit un film horror care se poate numi asa. Un film foarte bun. Il asteptam din vara lui 2011. Se vede ca e facut dupa o carte pt ca toate filmele concepute de oamenii din categoria de film de azi sunt cam rasuflate sau remake-uri
dragonfly333 pe 05 Aprilie 2012 22:38
Un horror bun,cu actori buni.
Un horror bun,Daniel Radcliffe nu a fost chiar atat de departe de personajul pe care l-a interpretat,asa cum ziceti voi.Daca atunci cand va uitati la Femeia in negru inca vi-l imaginati pe Daniel in pielea lui Harry,inseamna nu v-ati mai uitat la alte filme cu el,si ca ati vizualizat de prea multe ori Harry Potter si nu v-ati dezobisnuit de personajul lui.Au fost destule scene ce intr-adevar baga frica in tine,dar sfarsitul induiosator iti fura putin amintirea ca ai vazut un horror.Sincer,mi-a placut,m-a speriat putin,recunosc,si m-a intristat finalul dramatic...merita vazut.
CODRIN123 pe 13 Martie 2012 17:32
nu stiu de ce unii dintre voi aveti o problema cu Daniel Radcliffe si spuneti ca nu i se potrivesc alte rolurile inafara de cele din HP...eu,personal cred ca chiar nu i se mai potrivea inca un rol in Harry Potter,fiind deja prea batran pentru acest rol si abia astept sa il vad in alte filme
Manusa pe 05 Mai 2012 21:39
Un film care m-a surprins, in mod placut. Este un film in care suspansul te prinde repede, mai ales in momentul in care Arthur ramane singur in acea casa. Plus ca are si mister, pe masura ce inainteaza povestea toate misterele ies la lumina. Daniel Radcliffe a jucat foarte bine, la fel cum a facut-o in Harry Poter si aici parca il vedeam pe faimosul vrajitor, inca nu m-am obisnuit sa il vad si in alte filme. Un film care merita vazut.
DragonMaster pe 23 Februarie 2012 15:19
Un film chiar bun
Este un film bun care are cateva faze ce te sperie iar povestea este destul de interesanta si nu ma plictisit deloc.The Others este cu mult peste decat The Woman in Black dar nu inseamna ca filmul este slab,ba din contra ideea filmului nu este rea dar sfarsitul este cu totul neasteptat si pentru o vizionare nu strica iar nota oferita filmului este 7.
carlos103 pe 27 Februarie 2012 16:33
Super tare filmul,merita vazut ,recomand a nu fi vizionat singur
marlup pe 23 Februarie 2012 13:10
povesti de speriat copiii
5 pt Daniel Radcliffe, e cazul sa schimbe registrul...e adult de acum !!!!
azalea pe 19 Martie 2012 09:15
Slab
Cel mai slab film horror pe care l-am vazut. Filmul este o mare prostie gogonata care daca nu ar avea suspansul acela atat de exagerat, dupa 15 min oricine ar adormi:).

Slab!!!

constanta pe 03 Martie 2012 19:54
Slab e putin spus!!!!
Slab...ingrozitor de slab...ce horror? nici macar un pic de suspans acolo...dezamagitor e putin spus...nu stiu cum este cartea, dar nu cred ca este atat de slaba ca filmul. Am vrut sa-l pe Daniel cum se descurca in alt gen de filme...si am vazut...Ce scene horror ,de zburlit parul, au vazut altii nu stiu...aratarea aia care se vroia o fantoma infricosatoare? sper ca viitoarele roluri sa le aleaga mai bine...sau macar agentii lui Daniel sa fie mai inspirati.
CmrsCristina pe 19 Martie 2012 14:48
Mie mi-a placut foarte mult, nu prea ma sperii la orice tip de horror dar la asta au fost cateva momente in care am tresarit, ca sa nu mai zic de o prietena care sarea pe acolo cu tot cu floricele:))))
margott pe 08 Martie 2012 15:00
Degeaba carcotiti, Daniel Radcliffe n-are nimic din Harry Potter in filmul asta, si e suficient de bine machiat incat sa arate ca tatal unui copil de 3 ani. In plus, actingul lui e potrivit pentru rol. Filmul mi-a placut, atmosfera tipic englezeasca, cerul posomorat, culori sumbre, coloana sonora excelent aleasa, final dramatic. E adevarat ca filmul sufera la capitolul tensiune, dar per ansamblu e un film bun. Si nu in ultimul rand, e mult mai bun decat originalul din 1989, lucru mai rar pentru un remake.
superdepeche pe 05 Martie 2012 00:08
bun dar.....se putea si mai bine
bun filmul,nu mi s-a parut inspirata ideea de al face tata pe daniel mai ales ca este extrem de tînar pentru acest rol,dar in rest totul ok
un film chiar de revazut

alex_il_fenomeno pe 20 Aprilie 2012 19:50
rar iti este dat sa urmaresti un film atat de surprinzator , la inceput din curiozitate , crezand ca este ceva de duzina , dar apoi reusind sa te surprinda intr-atat incat sa spui ca este cel mai bun film horror al ultimilor ani ! trecand peste indoieli , Radcliffe se descurca impresionant in rolul protagonistului , iar atmosfera este atat de tensionata incat traiesti cu sufletul la gura fiecare faza (cel putin scenele de la jumatate spre final) . cred ca daca il urmaresti seara tarziu reuseste sa iti smulga numerosi fiori ! de urmarit cu cea mai mare incredere .
monallyssia pe 28 Martie 2012 21:50
Un film aproape bun
Am descoperit, vizionand filmul, o parte din preferinte mele in materie de horror, si anume: atmosfera sumbra, tenebroasa, ca fond pentru trairile dramatice ale personajelor din cele doua dimensiuni-a vietii si a mortii. M-a atras in special pe linie creepy, prima scena, cea a fetitelor pasind lin, transcedental si bizar, pragul dintre jocul ingenuu cu papusile si taramul mortii; m-a impresionat totodata, trecerea lui Arthur si a baietelului lui pe care continua sa-l ocroteasca, dincolo de moarte, intampinat la intrarea in noua dimensiune de sotia lui, de care s-a simtit tot timpul in legatura spirituala. Am reflectat asupra mesajului pe care l-am desprins din film: sunt situatii in care dramele altor oameni te pot determina sa uiti de dramele tale si sa doresti sa-i ajuti pe altii mai mult decat te-ai ajuta pe tine, mergand chiar pana la sacrificiul suprem...Apoi, ajuns dincolo de… citeşte
edy21 pe 06 Martie 2012 13:40
L-am vazut acum 2 saptamani dar si acum imi amintesc cat de tare m-am speriat la 2 faze din film una cu cioara si cealalta cand pune mana pe geam in rest nu prea pot spune ca e asa de speriat dar e un film destul de bun poate m-am asteptat putin la altceva dar mi-a placut si asa pacat ca a trebuit sa se sfarseasca in modul acela....
Dupa cum am spus destul de bun Dan a jucat si el bine cele 2 faze foarte foarte scary si in total asa 8/9,

mirko pe 06 Mai 2012 22:55
Sperieturi... grotesc... fantastic....
Filmul asta poate sa intre cu usurinta in topul celor mai bune filme horror ever made la Hollywood. Este de-a dreptul de groaza, prin imbinarea foarte reusita de peisaj grotesc si elemente ale genului horror. Trailerul a fost pe atat de reusit ca si filmul, reusind sa pastreze oarecum suspansul pana la final (al caruia este suprinzator!). Mi-a placut foarte tare, m-a inspaimantat de maorte si cred ca-l voi ami urmarii inca o data peste mult timp.. sper sa-si pastreze acelasi efect.
Alices0210 pe 05 Mai 2012 23:38
Spre deosebire de filmele horror din ultimii ani, "The woman in black", chiar este un film bun. Aminteste de filmele horror cum ar fii "The ring" si "The grudge". Oricum filmele horror nu prea primesc note mari sau acest gen de filme nu este propus la premii. Deci este un film bun, dupa parerea mea, pentru acest gen.
smada94 pe 13 Martie 2012 17:30
un horror slabut
ma asteptam la mai mult de la acest film....din trailer parea o capodopera insa nu a fost chair asa:|...in primele 40 de minute a fost plictiseala totala...apoi a inceput actiunea care si ea era un pic plictisitoare...subiectul cam monoton si pe alocuri confuz...scenariul a fost slabut...scene inspaimantatoare au fost foarte putine(mai mult coloana sonora a fost infricosatoare si tipetele femeii in negru
puncte forte:daniel a jucat excelent partea lui(chiar nu ma asteptam sa para atat de matur fata de cum il stiam in harry potter)...coloana sonora a fost si ea buna si cam atat ....

Ioana_ngr pe 11 Martie 2012 17:24
un clasic film horror, cu final interesant. Pentru fanii genului este perfect. Daniel a jucat destul de binisor, desi, dupa cum am citit si in alte comentarii sunt muti de acord ca, nu ii s-a potrivit rolul de tata vaduv. Totusi pot spune ca s-a maturizat foarte mult de la Potter la filmul asta. Sunt curioasa de urmatoarele lui alegeri in cinematografie.
mtraianc pe 29 Februarie 2012 01:56
5 din 10
cam lalait filmul , ma steptam la mai mult ,,iara sfirsitul este de toata jena , ori cum o baie cu NAMOL merge o data :)
ginulet pe 26 Februarie 2012 10:08
dragut, si cam atat
filmul e ok, dar dupa trailer ma asteptam sa fie mult mai tare. are scene horror de ti se zbarleste parul in cap dar.. are si lalaieli. finalul nu mi-a placut ! ma asteptam la mai mult!
k-rissa pe 28 februarie 2012 23:01
de acord
that pe 07 Mai 2012 00:40
asasinarea lui kennedy
strigoi mos craciun versace nike iron man chuck norris merțan kebab semafor africa ketchup verde justin bieber haiti florin salam van damme shrek baba urata photoshop counter-strike papagal tatuaj van damme danseaza pe manele 2008 gigi becali castravete mircea badea bolnav harap alb dusmanii roata din spate bucuresti johnny bravo zoo liguana furculita facebook bamboo bani vara costinesti beckam ronaldo betivi schumacher cocalari miss fata de la tara poze in baie dacia 1310 scoala wc yahoo caini haiducii teracota inna otv struti IN REST FILMUL ESTE OK MERITA VAZUT !!! :))
Yasmina001 pe 04 Aprilie 2012 22:05
m-a surprins placut
Povestea este destul de "subtire", plina de clisee si stupida pe ici pe colo, insa totusi ii voi da o nota mare pentru ca m-a speriat intr-un mod placut ca sa zic asa. Este acel film horror pe care il asteptam demult, fara pleiada de sange, monstri sau zombie. Merita osteneala!
cosmin_kedii pe 24 Februarie 2012 09:42
frumos pentru al vedea pe Daniel Radcliffe, într-un mod mai matur in acest rol
Dacă vă place "The Haunting"şi poveşti cu fantome, cum ar fi Henry James "Turn de şurub", iti va placea acest film.

Gaby_Gabycool2011 pe 24 Februarie 2012 21:07
Femeia In Negru
Lam vzt azi,a fost super interesant si foarte inspaimantator,a avut scene terifiante,absolut traumatizante,si mie foarte frica sa ma duc la culcare noaptea asta. Daniel Radcliffe a fost minunat in aceasta capodopera,iar finalul filmului a fost extrem de terifiant. Intradevar am fost lasat nostalgic dupa acest film,si sper sa se faca si o continoare.
zsilviutza pe 26 februarie 2012 02:36
cati ani ai?
Gaby_Gabycool2011 pe 23 martie 2012 06:55
pai nush,un fel de film cu actiune care se intampla inainte de acest film,asta ar fi o idee buna ma
ganj1968 pe 08 Februarie 2012 12:17
Ce va fi ?
Am sa incerc sa-l vad,pare a fi altceva decat ceea ce a jucat anterior.Abia acum vom vedea de ce este in stare Daniel Radcliffe .Succes.
CosminHorrorMaster pe 11 februarie 2012 22:49
Si de ce dai nota???
CosminHorrorMaster pe 17 februarie 2012 13:32
Bine zis!!
AdriAdrianna98 pe 09 Iunie 2014 17:58
O atmosfera sumbra si apasatoare, ziua si noaptea aratand aproape la fel, un cenusiu sters. In plus, ce cadru si timp pot fi alese mai bine pentru un film horror decat un sat vechi plin de oameni banuitori care cred in povesti cu spirite undeva pe langa secolul XIX cand nici nu aveau posibilitatea sa cerceteze bine anumite lucruri ca-n zilele de azi. Apoi, filmul a avut cateva scene interesante si vazute pentru prima data de mine intr-un horror, gen baiatul care a iesit din pat. Aparitii oarecum obisnuite dar care reusesc sa te inspaimante. E bine facut, desi rolul lui Daniel nu m-a prea impresionat, mi s-a parut mult prea calm pentru toate ororile din jurul sau, expresia sa era ceva de genul : "e a 6-a oara cand filmez scena asta, normal ca nu ma mai sperii " , mi s-a parut fals rau cum a jucat. Finalul m-a lasat masca. Mi se pare foarte asemanator cu the others, cimitir in fata casei,… citeşte
Ovidiu239 pe 27 Decembrie 2012 21:29
Don't watch it alone!
Filmul asta chiar a reusit sa ma sperie! Dupa primele minute de film, in care credeam ca am dat peste alt gen, dar nu horror, filmul a prins viata si fazele care te misca din loc sunt la tot pasul iar finalul chiar mi-a placut, a fost foarte bine gandit. Fanilor horror le recomand acest film, chiar se merita, iar celor ce au probleme cu inima ii sfatuiesc sa il evite!
pisicuta1 pe 24 Noiembrie 2012 16:25
nu e o capodopera dar e un film f bun ,eu cred ca fiecare are gusturile lui
,dar merita vazut de cei care plac filmele cu mister!

Florin85 pe 16 Noiembrie 2012 09:00
Un Horror adevarat merita vazut ..................................................
Laura00 pe 04 Noiembrie 2012 15:26
Frumos filmul,foarte interesanta povestea ;) .Daniel Radcliffe a jucat bine chiar daca dupa ce am citit cartea m-a surprins sa-l vad in rolul principal,dar,din nou,mie mi-a placut si lui i s-a potrivit (parerea mea ).
Nu e pentru cei care se sperie usor,scenele de groaza apar brusc cand nu te-astepti.
Finalul mi-a placut cel mai mult.

Isa.Bella pe 17 Aprilie 2012 20:01
e super filmul! povestea e aparent banala dar reuseste sa te sperie....merita vazut mai ales ca sfarsitul e unul extrem de neasteptat
someone_who_dares pe 17 Aprilie 2012 12:59
Surprinzator, chiar a fost un film bun cu o poveste cel putin intriganta si interesanta. Intr-adevar erau momentele acelea specifice gen : Nu deschide usa ca e clar ca e ceva aiurea acolo :)). Cat despre Daniel Radcliffe, a fost interesant sa il vad si in alt rol, dar parca tot nu il pot dezlipi de imaginea de vrajitor adolescentin. Per ansamblu, unul dintre filmele horror cele mai ok (desi poate ca nu a fost chiar asa de groaza ca The Exorcism of Emily Rose, sa zicem) si se merita vazut :).
carmen4danny pe 12 Aprilie 2012 22:36
au fost momente si momente...e mai buna cartea :P....dar nu mi pare rau ca l-am vazut...
ryco0984 pe 02 Aprilie 2012 22:52
Fiecare cu parerea lui, dar mie nu imi plac filmele cu copii cretini care chiar isi merita soarta, cum sunt acele "horroruri" americane de toata jena cu mult sange si scene pline de multa prostie. Da!; acest film chiar este unul bun si merita vazut, il recoman doar celor care stiu ce inseamna horror.