Păreri The Men Who Stare at Goats

Omul care se holba la capre

veronica210 pe 11 Martie 2010 12:35
dezastru!
am rezistat o juma` de ora sa ma uit!...sunt anumite faze care cica ar fii " comice"...da de unde...doamne si ce distributie buna are.. actori de mare clasa...nu inteleg cum joaca in porcaria asta de film...daca nu puteti dormi..filmul asta e bun pt un somn adanc..:))
RomaniaMare pe 09 Mai 2010 21:50
Are ceva idei bune filmul asta,dar in linii mare este o porcarie! Cine se decide sa nu priveasca acest film,il pot asigura,cu mina pe inima,ca nu va pierde nimic!
Rau pe 23 Ianuarie 2010 09:37
Slab
Ma asteptam sincer la ceva mai bun . Dupa 3/4 din film am adormit ; greoi . S-a vrut a fi o comedie sau drama , nu am inteles. Slab oricum .PAPA
Yulia pe 11 martie 2010 15:01
slab de tot
Yulia pe 28 aprilie 2010 11:34
mi-am spus parerea..inteligenta pamantului... Daca avea nota 9 sau 8 pe cinemagia...poate eram eu anormala..dar se pare ca multi nu agreeaza acest film..HAI PA
Zander pe 31 Ianuarie 2010 20:52
pierdere de timp
nu merita sa pierzi o ora juma din viata pentru a viziona filmu
Yulia pe 11 martie 2010 15:01
de acord!!!!
alinizmir pe 24 aprilie 2010 14:29
incearca sa fumezi ceva la vizionarea acestui film........merita!!!
valicu23 pe 14 Aprilie 2010 12:50
un film slab... in afara de vreo 2 faze la care poti sa razi, in rest te chinui sa nu adormi...
metalys pe 19 Ianuarie 2010 02:48
prost
prost tare,un film de geaba,nu are nicio noima,nici comedie nu poti sa zici ca e
morometeb pe 24 Ianuarie 2010 19:33
am pierdut timpul pentru un film prost. probabil ca nu am destul creier...
omserios pe 8 februarie 2010 14:41
Pot face misto de tine si sa zic ca intr-adevar nu ai destul creier daca acesta ti s-a parut un film prost, dar sunt un omserios, asa ca nu voi face asa ceva. :)
Yulia pe 28 aprilie 2010 11:36
si chiar nu am nevoie
sik54 pe 21 Ianuarie 2010 21:39
Nu e doar un film comic,arata o noua latura a puterii umane,si nu in sensul negativ.E chiar un film extraordinar,il recomand oricui are putin creier incat sa si inteleaga ceva,nu ca metalys.
metalys pe 7 februarie 2010 05:42
in primul rand,nu stiam ca trebuie sa ai putin creier ca sa ai preferinte fatza de un film,dupa cum zice si rubrica(Spune`ti parerea),dar cum zice domnul sik54, In al 2`lea rand,la prima vedere as putea sa fac si eu un comentariu,cum ar putea sa spuna un om care are id`ul sik=bolnav (daca stiu eu bine engleza) sa spuna despre preferintele altora ca nu au creier daca nu au apreciat un film care se numeste "omul care se holba la capre",dar daca nu ai fii avut id`ul asta nu mi`as fi dat seama. Anyway..cred ca iti trebuie putin creier sa accepti parerile altora,fara sa presupui inainte ca tu esti singurul care are creier si care a stiut sa aprecieze filmul, No offence,dar te privesti mult in oglinda dimineata si te admiri,cat de frumos creier ai?
weedmaster pe 28 octombrie 2010 21:50
matalys daca nu intelegi filmul atunci nu te obliga nimeni sa te uiti la el. Uitate numai la ce intelegi cum ar fi desenele animate si lasa oamenii de aici sa-si spuna parerea.
Wonka pe 28 August 2009 12:51
O comedie pe cinste cu o distributie foarte buna .
penguina-mica pe 28 august 2009 16:56
L-ai descarcat cumva de pe net? As vrea sa-l vad si eu :D
zatyy pe 23 aprilie 2010 19:46
yulia calmeaaza-te ,fa putina yoga si te relaxeaza, ..unii se mai uita si la filme bune!
ionuttita pe 26 Aprilie 2010 09:45
idee buna dar plictisitor
Cred ca filmul asta ar fi doar pe gustul fanelor inraite ale lui George Clooney si al snobilor din academia ce acorda Oscarul...este plictisitor!!!Bun , rescunosc ,ideea filmului este interesanta dar iti trebuie muuuuulta vointa sa stai sa vezi cum e dusa la bun sfarsit...si multi , sincer nu au atata vointa!
CostinN pe 06 Aprilie 2010 20:31
Umor neobisnuit
Desi per total este un film bizar, lasand o aparenta lipsa de consistenta si directie, este un film subtil, cu un umor mai greu perceptibil pentru consumatorul de rand de filme (comerciale). Arata o latura a realitatii mai putin agreabila de majoritatea oamenilor (pana la ce nivel poate ajunge stupiditatea omului) dar a fost de bun gust, actorii au jucat impecabil si in ansamblu este un film bun, de nota 7.
Ruben pe 17 Noiembrie 2009 00:40
bun!
imi place tema filmului e foarte comica....si actori buni in film astept sa apara...:P:)
juliankkk pe 05 Aprilie 2010 19:53
ce film...
slab,slab,slab...foarte slab,nu merita nici macar piratat dar sa mai mergi si la cinema
Ammelie pe 06 Septembrie 2010 15:41
The Men Who Stare at Goats
Despre ce a fost vorba in filmul asta? :)) Nu stiu prea exact, dar - cel putin pe alocuri - mi s-a parut sclipitor. 6.5/10
elpaulet pe 06 Mai 2010 12:38
Este primul film
din viata mea pe care nu l-am putut viziona pana la capat. si m-am chinuit sa vad multe filme proaste de-a lungul timpului... dar pe asta ba. am vrut sa-l vad, am tras de mine, dar pur si simplu nu am reusit, desi in el joaca unii dintre actorii mei preferati. bine ca nu am dat bani sa il vad la cinema. asa ca am inchis laptopul si m-am culcat. noapte buna!
avinersan pe 14 Martie 2010 20:20
un film de nota 6-7 (merita vazut la plictisaela si daca nu ai nimic altceva ce sa vezi)

actorii joaca foarte bine, dar scenariul nu ma impresioneaza cu absolut nimic

note de 8-10 merita doar filmele cu adevarat bune.
daca la asta dati 9-10... la un 500 days of summer, juno, (desii aceste 2 filme la unii exista sanse mari sa le placa f mult sau sa nu le placa deloc ),lord of the ring, .... ar trebuii sa primeasca cat !?

catalin_duta pe 24 aprilie 2010 19:12
Fiecare om cu gusturile lui si fiecare gen cu varfurile lui. Nu poti sa compari calitatea merelor cu calitatea perelor. Asa cum nu poti sa compari Lord of The Ring cu aceasta comedie. Nici macar Juno, chiar daca are unele elemente de comedie nu se poate compara cu o comedie cu unele elemente de drama.
omserios pe 08 Februarie 2010 14:53
Film dragut, nu foarte pretentios, insa de apreciat scenariul care se abate de la o reteta standard. Prestatiile actorilor sunt agreabile; avem doi nominalizati la Oscar 2010 in acest film, astfel incat ii revedem si in alta postura decat cele notorii pentru acest an. Pe parcursul filmului sunt presarate glume sau aluzii subtile menite a-i spori amuzamentul, iar per total iese un film bun.
Moody pe 17 Ianuarie 2011 19:14
Un proiect bun insa nu prea reusit. Scenariul de baza a fost bun, actorii au jucat bine insa a lipsit acel ceva care uneste tot si il transforma intr-un film bun. Si acela a fost regizorul. Nu stiu sigur daca s-a vrut un fel de parodie la armata americana si razboiul din Iraq, daca s-a vrut altceva mie imi scapa momentan. Umorul a fost prezent insa nu a fost de calitate.
luciivan pe 09 Ianuarie 2011 16:26
prea incearca sa faca din acest film o COMEDIE dar de fapt nu e. incearca sa fie o parodie cu multi actori cunoscuti. daca e un pic `abstracta` nu inseamna ca e si buna. lasati snobismul si nevoia de a impresiona si comentati numai filmul. e un film fara `tinta` si fara o linie `narativa` coerenta. e un cliseu ridicat la rangul de arta.
cetateanu pe 29 August 2010 14:38
In afara de citeva momente bune acest film nu mi-a placut deloc.Faza de la inceput cand a vrut sa treaca ala prin zid super tare dar cam atat.
little_alinutza pe 04 Mai 2010 09:52
imi pare rau pt clooney
daaar este un film foarte prost...nu pentru ca nu l-am inteles - este un subiect lesne de inteles...insa pare neterminat
sabinalin pe 27 Aprilie 2010 21:05
Parapsihologie la misto
Era o zi mai deosebita si voiam sa vad un film la cinema asa ca am ales din oferta ultimelor premiere. Mi-am zis ca n-are rost sa vad cum maltrateaza Hollywood-ul mitologia in noul opus 3 D cu actualul star de mucava Sam Worthington si m-am hotarat sa aleg un film a priori interesant cu actori pe care ii vazusem anterior in roluri deosebite: pe George Clooney in "Up in the air" si "Michael Clayton", pe Jeff Bridges in "Regele pescar", pe Ewan Mac Gregor in "Trainspotting" si pe Kevin Spacey mai ales in "American beauty". Filmul se vrea a fi o comedie traznita care abordeaza o tema cat se poate de serioasa: importanta parapsihologiei in vreme de razboi. Personal nu cred cu usurinta orice lucru dar unele dintre faptele povestite in film merita cea mai mare atentie pentru ca, asa cum suntem avertizati din start, exista mai multe adevaruri decat am putea banui. Din pacate scenariul nu mi s-a… citeşte
victor_neo75 pe 24 Aprilie 2010 21:39
George Clooney se holbeaza la capre !!!
Cand ai o asemenea distributie: George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges sau Kevin Spacey te astepti la o comedie generoasa pe fondul razboiului din Irak. Si totusi, lipsesc poantele si interesul pt. pataniile prin care trec protagonistii. Ca subiect asemanator, nu se compara cu excelenta satira de razboi "Three Kings" din 1999 tot cu George Clooney, sau cu "Buffalo Soldiers" din 2001 cu Joaquin Phoenix.

Sincer, "The Men Who Stare at Goats" e un film de recomandat doar pt. renumele actorilor si mai putin pt. povestea ocazional amuzanta !!

catalin_duta pe 24 Aprilie 2010 19:37
Cred ca cei care s-au aratat dezamagiti de film, si-au vazut, de fapt, dezamagite ideile pe care si le-au facut (sau le-au fost impregnate) atat despre armata USA cat si despre New Age. Asa ca reactiile lor sunt de inteles. Dar si un semnal de alarma ca propaganda de prostire in masa dusa prin industria americana (si nu numai) de film a dat rezultate. Mie mi-a placut aceasta comedie, prima la care am ras cu pofta dupa multe filme categorisite astfel dar care erau mult prea vulgare ca sa-mi mai starneasca rasul. Se prea poate ca si propriile experiente sa ma fi ajutat sa ma distrez. Nu am de gand sa fac o analiza a filmului, ca a facut-o deja intr-un mod foarte pertinent colegul StefanDo, pe la inceputul acestei pagini de comentarii. Oricum nu consider acest film chiar o capodopera, dar nu cred ca trebuie ratat.
Vegas pe 21 Aprilie 2010 00:49
Retardat si simpatic
Nu ma pot gandi la nimic sa spun despre acest film.Insa o sa dau o comparatie : Sa te uiti la acest film e ca si cum te-ai uita la ce fac niste prosti si sa razi de ei.Ridicati asta la un nivel mai inteligent si :Voila!Acesta este filmul.
Coroner pe 19 Aprilie 2010 15:43
mda
Filmul e chiar bun,multa lume comenteaza aiurea...e normal,nu e pentru majoritatea mediocra,pentru fanii comediilor cu adolescenti ce vor sa se dezvirgineze...De asemenea,greu de crezut dar filmul e inspirat de realitate,chiar a existat in armata USA un pluton special...Am vazut si un documentar pe tema asta,am ras copios,nu-mi venea sa cred ca e pe bune...asa ca neuronii singuratici si fanii filmelor American Pie si Fast and furious sa se abtina de a-si da cu parerea despre filmul asta.
little_alinutza pe 4 mai 2010 10:19
Daca tineai neaparat sa te lauzi la toti ca ai vazut documentarul..ei bine nu esti mai presus decat mediocri pe care ii blamezi ! Comediile despre care vorbesti sunt intr-adevar proaste- insa sunt apreciate pentru ca ofera replici lejere usurele pentru oameni care dupa o zi de lucru nu prea au chef de multe replici cu subinteles. Insa cu parere de rau: eu ma asteptam la replici muuuult mai inteligente si comice decat " GC :a puteam orienta dupa ceas insa acum nu am ceas;EM:I-al pe al meu!;GC:Idiotule nu vezi ca e digital!!?" Filmul nu este nici comic, nici vreo capodopera cinematografica
Coroner pe 9 mai 2010 01:09
micuta alinutza,daca tu simti nevoia dupa o zi de munca sa te imbecilizezi cu porcariile alea de comedii facute de americani pentru cei ce au creierul nivelat e treaba ta.Mai sunt si oameni care dupa o zi de munca prefera sa se uite la ceva bun...de fapt nici nu are rost sa continui,oricum nu intelegi nimic.
PrincessMARIA pe 12 Mai 2010 13:56
CEL MAI PROST FILM
Este varza...Nu am vazut un film mai prost in viata mea...Dupa o ora de vizionat,ma intrebam unde sunt caprele?Au aparut si ele pana la urma...Are cateva momente amuzante si atat.Nota mea -1
Alexandru Negrea pe 09 Martie 2010 03:56
The Men Who Stare at Goats – un film mediocru
[...] The Men Who Stare at Goats merită văzut pentru că aduce o imagine nouă unor clişee de care ne-am săturat cu toţii, dar nu te aştepta la o super comedie, sau la un film de Oscar, pentru că vei fi dezamăgit. Pe IMDB are 6.6 din 15.000 de voturi, deci nu am de ce să mă plâng, ştiam că nu voi aplauda la final… [...] citeşte
cristian19oct pe 14 Aprilie 2010 10:53
umor exploziv???
sunt curios ce inseamna la ei "umor exploziv"..
judecand dupa descrierea oficiala a filmului si parerile celor de aici..hmm.. se cam bat cap in cap...
Destul de plictisitor..poate nu este genul de film care sa imi placa...replici destul de simple si as putea spune uzate...distributie faina insa prost pusa in valoare...subiect interesant insa nu tocmai bine exploatat..

bovoro pe 09 Februarie 2010 23:58
Desi se vrea comedie, filmul m-a facut sa zambesc doar de vreo trei-patru ori. Jocul actorilor este foarte bun, nimic de zis, dar scenariul e parca neterminat. Ai mereu impresia ca urmeaza sa se intample ceva foarte amuzant, insa totul se desfasoara in continuare la fel de previzibil.
Pacat, cred ca povestea asta avea mai mult potential de umor.
Trebuie, totusi, sa remarc ironia faptulului ca este povestea unor asa-zisi razboinici Jedi cu puteri paranormale, iar Ewan McGregor, unul dintre actorii principali ai acestui film, a intrat de doua ori in rolul unui cavaler Jedi (Obi-Wan Kenobi) in seria Star Wars.

cioflingar pe 14 Aprilie 2010 08:23
nu
am vazut tot filmul pana la sfarsit ... dar nu a fost un film prea interesant ...
tudor_myh pe 23 Ianuarie 2010 04:40
Un film ce prezinta o varianta soft si plina de poante bune a experimentului facut de US Army in Irak + o paralela comica la cavaleri Jedi ( maestru - discipol ) , o "para"agentie cu puteri PSI si instruire hippy , ironii fine , actori de nota 10 si un final de Power Flower ... merita vazut.
BiancaA pe 28 Decembrie 2009 00:10
are cineva idee ce reprezinta sau cum se numeste simbolul de pe tricoul portocaliu al lui jeff bridges? e o scena pe la mijlocul filmului. help!
valicu23 pe 14 aprilie 2010 12:47
este un semn budhist. nu stiu exact cum se numeste dar dc dai pe google "buddhist sign" il gasrsti pe primul rand la imagini.
Radu1711 pe 15 Martie 2010 21:21
radu1711
actori cunoscuti care joaca in film dar pana la urma a iesit o comedie mai greu de inteles ce-i drept dar oarecum buna
ioanaa_ioana pe 17 Octombrie 2022 09:46
Nu este un film artistic ci un documentar.
Majoritatea filmelor de genul asta au mesaje si informatii trunchiate, impachetate in comedii, parodii... .
Este inspirat din cel putin trei carti despre razboaiele moderne.
Razboiul stelelor, Jedi...sunt forme mai noi ale soldatului manciurian.
Filmul prezinta tehnici paranormale si distorsionari mentale , folosite in razboiul din Irak ca arme psihice.
Experimentele pe capre sunt reale - proiectul Stargate, Echanis Michael un corean care putea ucide capre doar din privire, dura cateva secunde).
Fiinta numita om cu ceea ce il defineste dispare cu repercursiuni pe viata.
Traiectoria optima este " calea de mijloc".
Cand te gadesti ca aceste supercalitati sunt folosite in sens distructiv , te apuca furia gandind la miliardele de oameni care mor de boli si ar putea fi salvati .
Artistic este… citeşte

jokeru28 pe 26 Iulie 2022 13:43
Fimul e facut bine,cu o distributie grozava. Singura problema e ce se petrece in film. Nu e ceva ce as recomanda. Pare un film fara sens, facut doar sa fie facut un film.
roby_calin pe 23 Iulie 2014 23:09
Nu-i chiar asa rau
Nu-i chiar asa de rau ma.... la unele faze chiar arata ca filmul asta e unul destul bun. Asa e in afara de fazele alea de care ziceam, restul nu e chiar ce doream sa vad, dar nu-i chiar atat de rau pe cat ziceti voi, nu-i capodopera. nici monument de prostie :) ... eu zic ca merita vazut cand ai timp liber si nu ai altceva mai important ce face. Nota mea este 6.
reivan pe 19 Iulie 2014 17:02
poate terminam si noi cu "astia care nu inteleg , astia care nu au creier".
majoritatea dumelor din film sunt strans legate de cultura de masa americana , daca nu avem tangenta cu ea e absolut normal sa nu intelegi umorul.
e ca si cum noi am face glume despre guta in compania americanilor , logic , oamenii nu intleg ...

Nicut5 pe 20 Mai 2014 17:24
Bunicel. Un film neatrăgător
Nu e chiar panaramă, dar începutul este teribil, foarte puține faze atrăgatoare.
leu_eraser pe 14 Aprilie 2014 16:13
Clooney, Jeff, Ewan, Spacey si CAPRA
Foarte mult umor negru. Nu gusta oricine genul asta de film. Eu l-am vazut de la cap la coada fara sa ma plictiseasca. Mi s-a parut bunicel.

PS: N-ai capre, n-ai glorie! :)))

Marginal pe 27 Iulie 2013 14:33
Un film neobisnuit, o comedie & satira care face aluzie la diverse programe de cercetare PSI (cei preocupati de tema probabil ca au observat ca un personaj citea celebra carte "Psychic Discoveries Behind the Iron Curtain" - Sheila Ostrander & Lynn Schroeder). Oricum, subiectul tratat merita mai multa consideratie desi probabil asta ar fi restrans mult publicul tinta. Doritorii de detalii pot citi de ex. Agentii PSI - Ernst Meckelburg, editura Nemira (vezi si documentarul britanic "Crazy Rulers of the World" care a inspirat filmul de fata).
marian100 pe 07 Iulie 2013 16:25
hello
Alo
Nisa pentru a vedea profilul dvs. și am interesant să știi mai multe, e-mail meu este (maboumarian80@yahoo.com)
Dumnezeu să vă binecuvânteze
mulțumiri
MARIAN
....................................................................................................................................

hello
Nice to view your profile and am interesting to know you more,my email is(maboumarian80@yahoo.com)
may god bless you
Thanks
MARIAN

lvmircea pe 19 Martie 2013 10:18
va salut,si vreau sa va intreb cum pot viziona filmele pe cinemagia?nu gasesc nici un link pe care sa vad filmele.
baiatuchel pe 12 Februarie 2013 00:40
prost
nasol, plictisitor, monoton, enervant, neinteresant, anost, de cacat.
DragonMaster pe 08 Ianuarie 2013 19:18
Actori buni film prost
Actorii au jucat bine in acest film dar ideea filmului este una iesita din comun care pare sa fie ceva special dar care nu mi-a placut deloc iar faptul ca intamplarile din acest film au fost reale cum se spune la inceputul filmului imi dau de gandit si sa afirm ca este un lucru imposibil si fals in care eu nu cred fara sa fie dovedite iar nota oferita acestui film este 5.
Florina1976 pe 25 Noiembrie 2012 15:07
SURPRIZA
O COMEDIE CU MOMENTE BUNE, SURPRIZA LA FINAL. NU CRED CA-L POT RECOMANDA SPRE VIZIONARE DESI SUNT NUME MARI, MOTIVUL PT CARE AM SI CUMPARAT FILMUL.
vladalmond pe 19 Noiembrie 2012 12:25
A avut o distributie foarte buna, dar per total nu prea m-a impresionat. Se vrea a fi un fel de parodie...dar nu e suficient de comica.
mihaelatb pe 07 Iulie 2012 21:53
cel mai aiurit film pe care l-am vazut in ultimul timp, sa spun ca vorbeste cu umor despre paranormal? n-as zice! Fenomenul Tunguska, Experimentul Philadelphia nu sunt exact prilejuri de amuzament. Mai degraba seamana cu experimentele facute de nazisti in lagarele de concentrare, dar mai cosmetizate cu aer de new age . una peste alta, un film pe care nu-l voi mai vedea a doua oara si in care o prestatie de exceptie a avut-o Jeff Bridges, mult peste partenerii sai, care nu au jucat rau, dar fata de el...
G2015131 pe 03 Februarie 2012 17:05
Poate mesajul
Filmul vrea sa spuna ceva, si o face, dar atat. Mai mult decat mesajul, care trebuie sa-ti rupa maxilarul cu un ras fortat la fiecare "uimire" despre dedesubturile lumii aceleia, ce afecteaza si societatea civila, in realitate,mai mult decat atat, poti vedea cum o distributie de nume mari se chinuie sa-ti starneasca aprecierea, la fel cum ar fi in fata ta pe scena si te-ai uita de rusinea lor. Poate sunt prea dur, dar m-am saturat sa nu mai vad un film foarte bun, de ce? Vreau sa vad un film care sa ma trezeasca, sa ma faca viu.
cosmin742000 pe 20 Ianuarie 2012 16:54
Un film foarte foarte slab , nu stiu ce au gasit unii amuzant i el , eu doar m-am plictisit crunt la el.