Păreri The Matrix Revolutions

(2003)

Matrix - Revoluții

cristixxxlog pe 24 Iunie 2009 18:13
cris
sunt fan al seriei Matrix si nu pot sa nu spun ca nu au fost niste filme excelente. Prima parte este cea mai buna prin simplul fapt ca a introdus un nou standard in lumea SF si de actiune pe de o parte prin realizarea sa, efectele si modul de abordare al unor scene, si de ideea in sine a filmului... Matrix a fost si va ramane pentru mult timp o capodopera (vorbesc in primul rand de prima parte) pentru ca este un SF aproape perfect. Nenumarate filme au preluat elementele de actiune, realizare a luptelor, modalitati de filmare etc. din acest film...cele 4 premii oscar spun totul, este un film formidabil cu un nivel al efectelor speciale dus la maxim...partea a 2-a este slaba pentru ca se termina si nu spune nimic...este cea mai spectaculoasa insa, cu actiunea cea mai buna dintre toate trei. ultima parte este, din punctul meu de vedere peste 2, asta poate pentru ca aflam deznodamantul...… citeşte
alin_06 pe 02 Martie 2010 16:24
E un film care isi merita toate laudele. Merita vazut
Radu1711 pe 16 Aprilie 2010 17:39
radu1711
un film de actiune si SF foarte reusit, m-am uitat la el de 3 ori si tot asa de mult imi place
nightmare28 pe 12 Aprilie 2010 22:46
Intrun cuvant le desciu pe toate...SPLENDID cea mai tare trilogie care a egzistat si va egzista nai c sai reprosezi....Best movie EVER.Nai c sa zici ar fi prea misto un MATRIX IV sal vezi pe NEo din nou cum salveaza "lumea" sau ceva de genu...sper ca poate intro zi va fi in MATRIX IV :X:X
deco20 pe 7 iulie 2012 01:38
nu te supaa tradu-mi si mie acel "egzista" ? pe mine nu prea ma intereseaz cum scriu altii si nu ma simt ofensat,dar "egzista" e prea iesit din comun ca sa nu`l observ
alucard3000 pe 13 martie 2022 00:37
Si uite k a venit si Matrix 4 12 ani mai tarziu, putin cam dezamagitor !
Sparxxx pe 09 Noiembrie 2003 13:28
E cea mai slaba, ca sa nu zic varza, parte dintre toate.In afara de poveste si Keanu Reeves eu nu vad alta legatura cu celalate Matrix.Unde e actiunea tipica din Matrix? 90% vorbaraie 10% actiune.O dezamagire totala.Si sfarsitul :D e mai bun la un desen animat cu super eroi :D.Aia zboara pe acolo si se bat :D.VARZA VARZA VARZA
eu_szornyi pe 16 martie 2015 18:19
Esti un mare RATAT
ciobotaru pe 04 Ianuarie 2010 21:11
cu un final neasteptat , matrix se termina , pentru mine exista doar primul film
bloodthirst pe 06 Ianuarie 2010 13:11
Din pacate un Matrix IV nu vom avea sau cel putin nu asa curand
andreiclawhammer pe 07 Ianuarie 2007 01:13
THE BEST!

------MATRIX OWNS!------

Mita Denis pe 26 Ianuarie 2008 16:24
E super tare filmul asta e printre preferatele mele
bizonul pe 20 ianuarie 2019 07:44
Si se bat unii pe acolo si se insurubeaza prin aer , mai si zboara parca ar fi rachete, si isi dau pumni , iar ochelarii nici macar nu se sparg sau sa pice, ca si cand ar fi desenati, Palariile la fel, toti cad si se ridica dar palariile stau la locul lor, parca sunt lipite de scafarlii. Totul este o prostie crasa, totul nu are deaface cu normalul si tu spui ca filmul este preferatul tau. Ce fel de "crestin " esti ? Binenteles ca tie ti-o fi placand si "Hobitul" sau tampenia " Harry Potter", "Detectivu lu'Peste" tampenii fara nimic comun cu viata noastra, cu omul normal la cap, despre legile universului si normalului, despre bine si rau, despre viata omuli cu multe bune si rele... Crezi ca un Da Vinci de desena un rahat cu mot , ce ar fi fost ca pictura una desavarsita, lumea ar fi spus ca-i un tablou super tare, preferat etc. ? Asa-i si cu filmul, poate sa fie el facut ireprosabil , dar tot un kakat cu mot este , daca nu respecta logicul si regulile normalului. Daca asta este "super" atunci cum este "Ultimul Samurai", "Arn cavalerul templier", "Fara onoare" si cate si cate filme nu sant inca de la inceputurile cinematografiei despre legendele Olimpului, cuceriri, descoperiri, Tarzan, Rambo, pana astazi cu filme despre invazia Iracului , etc.
Denis_stelistu pe 24 Aprilie 2005 21:50
Din cauza ca scriu prea tarziu si ca l-am vazut la data premierii pot sa spun ca este un film exploziv.Cu multe efecte speciale si o gramada de gloante aruncate pe santinele,le intrece pe al doilea.
Filmul n-a durat decat doua luni facut pe calculator si pe platouri.Keanu Reeves joaca neinfricat si ca in celelalte filme.Carrie Anne Moss il paraseste la sfarsitul tirlogiei.
Merita toate aplauzele din partea mea si a fanilor.

Cris pe 19 Ianuarie 2004 18:31
Ca de obicei "banul" dicteaza ... Daca Matrix1 a fost o revolutie in idee si efecte iar Matrix2 o speranta ca VALOAREA va bulversa in continuarea cea mult asteptata, Matrix3 este mult sub valoarea primului, scazandu-i din valaore si celui de-al doilea ...
Spun ca banul conteaza ptr.ca Wachowski brothers dupa ce ne dau speranta unui final intelectual gen Matrix in Matrix in care aveau un orizont infinit de manevra, banuiesc ca urmarind niste forumuri de specialitate :)) si vazand cati de putini au inteles prima si a doua parte si-au dat seama ca daca vor bani, partea a treia trebuie sa fie pe intelesul unui segment de public cat mai "big".Asa ca da-i cu mii de tone de santinele cu tone de benzi de cartuse si Mech-uri care trag in dusmanie(a propos, chiar de ce nu au carlinga protectoare robotei??)
Este clar ca trilogia este un fenomen reprezentativ al unui nou inceput de… citeşte

HappyKid pe 09 Aprilie 2010 17:22
hmmm ... a little bit booring :) asta e ... :-???
daron75soad pe 27 ianuarie 2012 21:12
Cica e plictisitor dar ii dai nota 10. Doamne, ce de genii pe site-ul asta.
robywolf19 pe 20 mai 2012 23:21
:)))
YgReK pe 07 Februarie 2010 22:42
Foarte slab ......de unde s-a pornit si unde s-a ajuns nu prea are vreo legatura........multa vorba si putina actiune :|
raraee pe 27 Februarie 2012 20:35
Si ultima parte demna de toata stima! Inca o trilogie de exceptie!!!
andrei badila pe 06 Aprilie 2004 08:20
L-am vazut si mi-a placut!poate nu la fel de mult ca prima parte insa e ceva....acolo.daca vrei actiune in stil 'mare' atunci ai gasit filmul perfect!
si inca ceva,nu este indicat copiilor sub 14 ani!!!!

Infinity pe 14 Septembrie 2013 20:05
The Matrix Revolutions (2003)
Cel mai slab din serie. Au exagerat si cu efectele speciale. Scenariul e cam haotic. Povestea cam lasa de dorit. Au fortat cam totul. Tot prima parte ramane cea mai buna... Asa cum se intampla cu multe trilogii... Actiunea filmului a fost buna, insa se putea mai bine si la celelalte capitole.
sabinalin pe 17 Septembrie 2012 22:25
Si pacea... cat va dura?
Era de asteptat sa se termine asa. Epopeile seamana intre ele si prevad confruntari finale in care, in poveste, triumfa Fortele Binelui. Personal, desi "The Matrix" nu m-a dezamagit, prefer "Star wars"...
herleaflorin pe 01 Iulie 2012 21:33
AWESOMETACULAR !!!
cu siguranta cel mai tare film care lam vazut pana acum nu se compara cu al doilea film o capodopera a sf-ului efectele speciale sunt grozave actiune pe tot parcursul filmului un final grozav fratii Wachowski a facut o treaba grozava sunt zvoniri care spun ca fratii Wachowski si Keanu Reevs ar mai vrea sa faca un film Matrix in 3D sa continue povestea ar fii grozav
diciluma pe 13 Mai 2012 16:07
un film f bun din care nu pot lipsi efectele speciale.... Partea 2 si 3 nu le-am mai apreciat asa de bine pentru ca o mare parte din nota o dau pentru idee
kakapiciu pe 17 Aprilie 2012 20:57
Cel mai spectaculos matrix dintre cele trei filme parerea mea.
matew10 pe 26 Martie 2012 14:41
Clasicul final in care e angrenata toata lumea; lupta finala dintre bine si rau, razboiul total dintre masini si oameni, idei des intalnite in filme de box office. Un plus de partea jocului actoricesc al lui Weaving si ambientul orasului masinilor.
catasmile17 pe 11 Martie 2012 00:28
Este un film foarte fain !!! Mi-au placut mult luptele cu robotii !! Efectele sunt unele foarte bune !!!
aleyrosu1 pe 04 Mai 2011 04:32
foarte bun
il asteptam pe urmatorul care speram ca va fii mai bun...de la 2003 la 2011 e ceva...
chiba_florin pe 10 Ianuarie 2011 16:15
WoW
shi mult astepatata infrangere a domnului Smith
de-a dreptu' GENIAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CoCo_XPS pe 24 Mai 2010 22:59
nu e rau dar prima parte tot este cea mai faina !!!
Stoian Roxana pe 04 Aprilie 2005 20:08
salut
vreau sa spun ca sunt o fata care este indragostita de Keanu Reeves pana peste urechi. Filmul mia placut foartea mult iar el a jucat nemaipomenit
Imi pare rau dar mar interesa cat mai multe de acest actor si va rog sami trimiteti o adresa in care scrie biografia sa si in care as putea ;ua legatura cu el sau macar sai scriu
Va multumesc!

Terminator4 pe 08 Noiembrie 2003 01:56
O sa aveti cosmaruri!
I'll be back!!!!
Auzi la ei...filmul secolului...ha ha ha ha ha ha aha ha aha ha ha ha ha ah ah ah ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
looooooooooollllllll
:))))))))))))))))))
ce incult sunt!

GiulianoDirt pe 06 Februarie 2022 19:45
Salbaticule, mai ai puțin și îl egalezi pe Cosmin Blackmore....... Voi, ăștia așa deștepți, ar trebui să stați în rezervații.
Salbaticul pe 28 Iulie 2020 22:00
50 caractere,desene animate foarte bună calitate,dacă fac referire la film de adulți=1,monument mare.
Giulianodirt666 pe 28 Iulie 2020 21:02
Ca de obicei, multă muie Cosmin-Blackmore ! Esti cumva credincios? Ești la fel de imbecil ca un pupator de moaște!!!!!!
user-5ef0c8e855749 pe 22 Iunie 2020 18:11
Un SF exploziv, final epic între Neo si Agent Smith Va urma...in Matrix 4. În anul 2022
forever_young_ pe 17 Iunie 2020 22:02
FOARTE BUN !
seria matrix la final ....se va viziona si peste 10 ani....dar atunci va fi si alta tehnologie
Sorin87 pe 09 Martie 2020 20:44
The Matrix Revolutions este un film care nu o sa moara niciodata, efectele speciale din filmele SF de aici au aparut
blackmore pe 26 Ianuarie 2020 01:33
O mizerie de film .Nici nu ma asteptam la altceva................
ralucan123 pe 16 Februarie 2016 19:57
raluca
Un fil foarte frumos, Keanu joaca foarte bine iar serile de filme matrix cred ca este unele din cele mai bune filme in care acesta joaca, de la mine nota 9.
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 13:52
The Matrix Revolutions
andystarx pe 09 Decembrie 2015 21:46
Cel mai slab din triologie,o mare dezamagire chiar si in efecte speciale ! Nu m-a impresionat cu absolut nimic,de evitat ,FILM pentru copii !
XxRedBullxX pe 17 Iunie 2014 02:21
The Matrix Revolutions
Un sfârșit frumos, previzibil pe alocuri...a fost destulă acțiune si in partea asta. Un singur lucru nu prea mi-a plăcut la sfârșit, lupta dintre Neo și Smtih, care e faza ? Superman vs Evil Superman ? Mda, a fost o trilogie buna avand in vedere faptul ca primul film din serie a fost genial, si celelalte au fost bune dar se putea lucra mai mult.
Totuși, a fost o serie reușită, merita sa o vedeți și voi.

puffulette pe 14 Ianuarie 2012 20:30
Mi-a placut mult, efectele speciale au fost grozave la fel si acele batalii, merita sa te uiti
zeki pe 20 Februarie 2011 12:29
exceptional film , Keanu Reeves a fost fenomenal in toata seria .... merita vazut ...
viktor27oct pe 10 Decembrie 2010 15:08
Wow ce de santinele, ba chiar mai multe decat credeai la un moment dat ca pot exista, ce de efecte surprinzatoare (bataia in ploaie), ce extrem de ....6 (incluzand punctul bonus pentru sfarsitul lui Trinity)...
Oricum doar crede si se va intampla....

Dominic pe 15 Februarie 2004 03:54
Mha filmul asta ishi merita toate stelutzele..chiar mai multe...cu toate ca e o trilogie...doamne cat ash vrea sa vad un Matrix IV.."Reincarnation Of Smith"...lol...nu are cum asha ceva.....dar orice doar sa-l continue....nu ma intereseaza cate incasari a avut.....el a deschis era filmelor de acest gen shi tot el o va incheia....shi nu mai zicetzi ca are influentze din nush ce film ca e copiat ca alea alea.Filmu asta e unic sa se shtie...iar atunic cand va aparea altul de genul asta tot asha se va spune despre el...ca seamana cu Matrixu'...atata am avut de zis..
Dominic pe 12 mai 2003 14:04
Mha filmul asta a fost cel mai tare film pe care l-am vazut vreodata...o trilogie reushita.Incepand cu prima parte care a fost incredibila....fara comentarii....a doua parte cea mai spectaculoasa shi cea mai nava dintre toate...shi in final a treia...care pot spune ca sunt dezamagit ca nu a avut un happy end...foarte dezamagit...filmul merita sa aiba parte de el.Dupa atatea batai,impushcaturi...iar batai...iar impushcaturi...intorsaturi de situatzie...suspans...un pic de romantism acolo..fimul se termina nu se termina,eu shtiu,cu Neo shi cu Trinity impreuna...totzi bucuroshi alea alea.Shtiu majoritatea filmelor SF se temina ashea dar ash fi fost foarte bucuros dak se termina altfel shi nu ma mai gandeam ca,poate,printr-o minune sa fie shi un Matrix IV..un Matrix in care Neo sa il bata pe Smith de sa-l zapaceasca(shtiu aveau puteri egale)sa o razbune pe Trinity...shtiu ca nu are cum sa se intample asha ceva deoarece este o trilogie iar povestea cu menirea lui Neo de a salva omenirea a luat sfarshit deoarece el s-a sacrificat..nu vroiam sa zic ca...sa apara un Matrix IV asha de flori...shiu ca nu are cum...dar odata ce nu s-a treminat cum multzi ar fi vrut sa se termine nu pot sa cred ca s-a treminat asah..nu pot sa imi dau seama cum de fratzii Wachowski nu au avut rabdare sa creeze un happy end..poate ma intelegetzi shi pe mine shi dak nu lamuritzi-ma shi pe mine de ce nu a avut un happy-end..ms
Dominic pe 12 mai 2003 14:04
Eu nu citisem cele spuse de TLD de Matrix sau de altzii.Abia acum am citit shi mi-am dat seama ca sunt baietzi cu care nu se pot pune nimeni.Adik o p.a.n.a.r.a.m.a ca Terminatorul se trezeshte sa compare Terminatorul cu Matrix-ul.Hai sa fim serioshi.Nu a ajuns la stagiul ala.Vechitura aia fara efecte speciale.Nu fara...are shi ea 2-3.:)) Ce ea motivat pe ei sa se revolte asha este concurentza....cand au vazut ca pierd teren....ca nu mai au valoare cu vechitura aia de t...ce au zis...sa ii vrajim pe ajtia...sa le zicem ca m este o panarama...ca nu merita vazut...Terminatorul sa traiasca 4 ever.Nu`nu batrane cel ce va duce steagul mai departe shi care sunt sigur il va pastra este MATRIX. Matrix a deschis un nou gen de film. M-am uitat cu fratemiu...mai mare la un film sf.Shi in timpul filmului tot zicea:Vai ce se mai arunca asta de parca e in Matrix.E un critic ff bun de asemenea:)).Dar un lucru este cert....nu zicea:Vai ce se arunca asta ca in Terminator. P.S:Nu va ajunge niciodata la stagiul MATRIX!!
Bradley pe 09 Ianuarie 2004 18:45
Originala si destul de inteligenta faza cu previzibilitate.Si totusi, pt ce "doreau" acest previzibilism???
Daca ar fi fost o specie evoluata , ceva de genul asta care sa elimine umanitatea as mai intelege (Mi-a placut ideea din Masina timpului).
Iar imaginatia si personalitatea numai negative ar putea pune in pericol viitorul umanitatii si al planetei si etc.
Probabil se va "trezi" un nou val de masini superioare celor "inteligente" din Matrix si Terminator care sa inteleaga oamenii adica imprevizibilismul, dorintele si sa distinga pe cei rai care trebuie exterminati si cei buni care trebuie pastrati pentru a conlucra.Dar poate vor veni altele mai inteligente care vor distruge totul si oare de ce?Si sa le fie teama sa colaboreze, dar nu cred ca le-ar fi teama pentru ca aceste masini "inteligente' sunt de fapt "primitive" privind totul in afara timpului...samd.
citeşte

Bradley pe 25 Decembrie 2003 19:08
As dori sa ma ocup putin de pagina 11.Se poate? (nici un raspuns), ok...
Matrix nu este un film complet, cand am vazut Reloaded mi-am dat seama ca povestea excelenta din prima parte a fost modificata spre comercialitate.
Personajele din Matrix cred ca joaca destul de prost, au inteles scenariul si atat, in prima parte Carrie-Anne mai se pricepe si pe ansamblu cel ce interpreteaza rolul lui Smith, atat.
Pentru mine Matrix este un film curajos pentru ca a copiat multe din Terminator si s-a dorit un Alt-Terminator al anilor 1999-2003.Si el, filmul este o IMAGINE a acestor ani '99-'03.Si ce iubire???Vezi "Titanic", "Legends Of The Fall", "The Last Of The Mohicans", "BraveHeart", "Pearl Harbour" sa vezi cum este acolo tratata IUBIREA.
Pentru PTK as vrea sa-i spun ca greseste in legatura cu finalul, masinile nu mint, nu inseala sau alte asemenea chestii, pt ca sunt… citeşte

Bradley pe 25 Decembrie 2003 16:31
I'am back!!!
Am dat prima steluta filmului pt. ca a meritat-o.
O a doua am daruit-o din acelasi motiv.
Am dat a treia steluta din doua motive:
1)Pt. ca mi-a placut filmul.
2)Ca sa fac impresie buna pe forumul matrix-istilor.
O a patra stea a fost din solidaritate pt. fanii filmului SF-actiune, pt. curajul cu care fanii Matrix apara acest film si l-au promovat, pt. a demonstra ceva ce pe forumul T3-ului si pe stadioanele romanesti nu s-a vazut niciodata si nu in ultimul rand datorita tehnologiei primitive a Hollywood-ului care nu a putut realiza alte filme mult mai bune concurente acestuia.
Poate ca in 2020 Terminator 6 va ingropa seria Matrix cand copiii lui John si Kate vor fi urmariti spre exterminare printr-o modalitate mai ingenioasa si sofisticata.
Si tot atunci poate Matrix-6 va lua Zmeura de Aur in incercarea disperata a… citeşte

Bradley pe 20 Decembrie 2003 07:29
A fost mult mai bun decat Reloaded.
Are ceva legat de prima parte.
Finalul este aproape cel mai bine realizat pt seria asta.
Lupta din Zion este destul de idioata cu exceptia "roiului" de santinele.
Lupta dintre Neo si Smith lasa de dorit.
Toata filosofia este facuta varza cu exceptia Arhitectului si Finalului (sacrificarea lui Neo).
Actiunea pe ansamblu era previzibila.
SCENA NOUA: Dupa ce prima parte a inventat scene cu glaontele care se vad in 3 apar scene in care picaturile de ploaie se vad cum cad in reluare si sunt zdrobite de pumnul lui Neo.:)
Imaginea Zionului este un dezastru dpdv al decorului.
Moartea lui Trinity nu este asa cum ar fi trebuit.
Acestea au fost parerile unui fan Terminator si sunt sigur ca T4 va zdrobi seria Matrix, cu 2 conditii -sa nu joace Arnold;
-sa fie realizat de James Cameron.
citeşte

"Marylin Rexroth" pe 15 Decembrie 2003 11:12
Prima parte din Matrix a fost foarte frumoasa. Matrix Reloaded, partea a doua, as vedea-o de o suta de ori si tot nu m-as satura - fantastica, spectaculoasa.
Matrix Revolutions insa... m-a dezamagit cumplit! Chiar nu ma asteptam. Daca stiam ca-i asa de proasta nu ma mai duceam sa o vad, sa raman in minte cu ce-am vazut pana acum... Ca sa nu mai spun ca Trinity moare, iar cu Neo... "poate, candva, ne vom reintalni..."! Chiar nu inteleg ce-a fost in mintea lor. Poate (desi n-am auzit) exista partea a patra, care sa salveze totul!
Pentru Keanu si Carrie numai laude!

manai_m pe 24 Noiembrie 2003 17:24
N-am inteles deloc entuziasmul general!In afara efectelor,M-3 nu propune nimic deosebit.Asa se intampla cu filmele care se vor profunde si usor digerabile in acelasi timp.Scenariul lasa de dorit:n-am inteles de ce fratii W.au ales un asemenea final.Dealtfel,tot firul epic lasa de dorit.Nu ar fi fost mai bine sa condenseze ultimele doua parti si sa puna accentul mai mult pe latura cognitiva?Din acest punct de vedere totul este portinat de o maniera posologica care,cel putin pe mine,m-a exasperat.Trebuie sa revad filmul pe video ca sa inteleg mai bine unele pasaje.Actorii?K.Reeves este dezastruos in pasajele languroase ale fimului(dealtfel,prestatiile sale de acest gen sunt malign condamnate-vezi "Atat de aproape de cer","Idila de noiembrie" etc).Un plus pentru M.Bellucci a carei privire pierdut-disperata sugereaza mai multe decat scena patetica din interiorul "Logosului",dintre K.Reeves… citeşte
Le_Martin pe 24 Noiembrie 2003 16:09
Un film ce avea potentialul sa zguduie lumea cinematografica, dar din pacate nu o face. Povestea destul de previzibila, realizarea mediocra si multe alte lucruri enervante strica ceea ce putea fi un filmn de nota 10. Acum este un film de nota 7, bun, dar nu mai mult. Poate daca fratii Wachowski lasau regia pe mana unui regizor capabil sa duca o asemenea povara rezultatul ar fi fost de nota 10. Eu unul am parasit cinematograful avand senzatia ca am urmarit un film ca oricare altul, nimic socant, nimic nou.
Defecte: Desi efectele speciale sunt de nota 10, ele domina povestea si asa subtirica si distrag atentia de la firul narativ. Parerea mea este ca multe dintre scenele din lupta dusa in Zion sunt complet inutile si realizate dupa principiul "mai mult = mai bine" ceea ce e fals.
Drumul lui Neo si de fapt toate lucrurile prin care trece el sunt prezentate prea succint, multe… citeşte

eddie pe 21 Noiembrie 2003 22:38
Lingura nu exista in matrice, in realitate exista. Iar Mero nu este cu siguranta un fost Neo. Scopul lui Neo1 ca si al lui Neo6 si al celorlalti este sa restarteze matricea. Singura diferenta este ca Neo6 se indragosteste si spre deosebire de predecesorii sai alege usa care duce la Trinity si nu usa care duce la Sursa. Asta e toata ideea filmului. Neo nu isi duce misiunea la bun sfarsit. El alege o cale diferita pentru a incerca sa salveze Zion-ul si implicit pe Trinity.
Go1 2 3 4