Păreri The Matrix Reloaded

(2003)

Matrix - Reîncărcat

TLD pe 22 Mai 2003 18:32
Nu numai in America s-a vazut matrixul. Cred ca in fiecare tara din lume s-a vazut matrixul. Si in afganistan cred ca a luat unu copia de pe net. Asa ca nu facem afirmatii desarte. Noi chiar am vazut filmul. Cat despre film mi-am mai exprimat parerea. De nota 10!
mircea dragan pe 22 Mai 2003 16:42
copii prosti... duceti-va si vedeti filme indiene(de inima si suflet) si lasati forumul in pace. nimeni n-are nevoie de parerile voastre ipocrite sau false. voi sunteti ca trailerele, formati impresii gresite.
magix pe 22 Mai 2003 16:39
de unde atatea pareri pro si contra fratilor..cand din cate`mi aduc eu aminte premiera e abia maine ..in romania..asta numai daca unii dintre voi trimiteti mesajele din State..unde a aparut deja de pe 15 mai. ;)
Dantes pe 22 Mai 2003 14:50
LOL@ aia cu 1 (una) stea! Trebuie sa va duce-ti la film sa va spune-ti parerea...oricum va zic ca este de 3 ori mai tare decat primul asa ca merita si ceva oscaruri...desi sa-l vedem pe revolutions cum e! MERITA!
Gabi pe 22 Mai 2003 10:04
Pt. inceput am numai cuvinte de lauda despre partea a doua a trilogiei. (Cum spunea si un bun prieten al meu... "-Nu e o continuare... asa a fost gandit sa fie inca de la bun inceput". Este foarte aproape de ceea ce a reusit sa realizeze Lucas cu al sau razboi al stelelor. Fraze complexe, pline de intelesuri si aluzii pe care de cele mai multe ori le dezlegi mult mai tarziu. Desi la un moment dat am avut o senzatie de deja-vu -Superman Reincarcat- :)) senzatia a disparut repede cand s-au oprit gloantele din miscare. Dupa parerea mea este un film cu si despre hakeri intr-un sistem planetar. Am o singura nelamurire: guma de mestecat lipita pe fotoliul lui Morpheus este un bug, un virus, un script sau o semnatura a regizorilor... sper ca nu au mancat aceeasi guma...:)
florentina rjenovschi pe 21 Mai 2003 12:39
cel mai tare film!!!!
radu pe 21 Mai 2003 11:08
desi in general un sequel este mult mai slab decit filmul de plecare matrix reloaded incalca aceasta regula. chiar daca cel de-al doilea film din seria matrix este vadit mai comercial fratii wachowski au reusit performanta de a crea un scenariu destul de interesant pentru a ne captiva chiar daca pe alocuri este mult prea intortocheat si cu tendinte aproape mistice. efectele speciale si decorurile nu fac decit sa dea mai multa savoare unui film cu o distributie excelenta (imbunatatita cu aducerea monicai bellucci) si o poveste bunicica. filmul cred ca va intrece asteptarile celor mai multi pentru ca se ridica aproape la valoarea primului matrix chiar daca finalul lasa putin de dorit parind intru catva final de serial de tipul xfiles.
lucas pe 20 Mai 2003 11:02
Matrix 1 este o legenda...nu poti depasi o legenda, dar poti sa o continui, si exact asta face Matrix Reloaded. Filmul este realizat superb din punt de vedere tehnic, sunt putin dezamagit ca din multele substraturi filozofice din prima parte in cea de-a doua razbate doar o singura idee: cea a liberului arbitru. Putine filme se pot compara cu cele doua Matrix, atat ca substrat filozofic cat si ca realizare.Probabil ca il voi mai vedea de foarte multe ori si pe acesta la fel cum am facut-o cu prima parte.

PS. Un deliciu pentru ochi si pentru minte.

gontaru daniel pe 20 Mai 2003 09:19
cu siguranta va fi un film de 5 stele, le merita, este primul film care a deschis ochii publicului asupra acestui gen...fata de prima parte in car eexistau 460 de efecte speciale, in aceasta parte exista nu mai putin de 1460...asta ne poate spune totul...si cu siguranta va fi mult peste asteptarile tuturor.....
Ifrim Serban pe 20 Mai 2003 08:40
Informaticienilor! - Nu-i asa ca va doriti sa fiti voi insiva Neo? Ei bine,nu aveti decit sa urmariti frustrati "Matrix Reloaded" sa descoperiti cit de departe sunteti de adevar
Juji alias Ender pe 19 Mai 2003 23:22
Ce sa va spun fratilor...Matrix2 are potenital...noi avem puterea de decizie daca va fi sau nu va fi un HIT.Cred ca in razboiul cu precedentul a castigat dar totusi Matrix e legenda nu Matrix Reloaded.
Respectul mer....R35P3CT!!!!

mircea dragan pe 19 Mai 2003 22:27
si inca o INTREBARE, razvanel, si nu numai pentru tine:

Cati dintre voi stiati ca scenele de bataie corp-la corp din primul matrix au fost inspirate din dragonballz? nu-s copil de 14 ani, in care-a dat febra dragonballz, eu stiam fazele de bataie din acest serial inca din 1998 si am fost surprins sa le vad transpuse in matrix. Voi reveni.

mircea dragan pe 19 Mai 2003 22:18
actori cunoscuti? cine te crezi ma? n-or fi ei schiloada de moss sau stana de piatra de keanu reeves, dar oricum au jucat mai bine. spune tu un film in care keanu reeves a jucat bine. ia sa vad, cunosti vreunul? nu mai cauta prin memoria aia de elefant, ca nu gasesti. stii de ce? pentru ca nu exista filme in care keanu reeves a jucat bine. cum nici nu exista filme bune in care el sa joace bine. el joaca prost si-n filme bune, si-n filme proaste. lawrence fishburne-respect, cu toate ca discursurile sale melodramatice nu m-au miscat deloc. tu ai vazut bai omule ce nota are equilibrium pe imdb.com si cu ce nota a-nceput matrix:reloaded? chestiile astea nu ma influenteaza. toata lumea stie ca vin id|otii si dau nota 1 sau 2 doar ca sa se afle in treaba. nu-s unul din ei. si nu-s nici ca tine sa dau nota 10 sau 5 stele fara sa vad filmul. am vazut filmul, m-am convins. scenele de actiune sunt… citeşte
Anitoaei Razvan Ion pe 19 Mai 2003 16:25
Salutare in primul rand la toata lumea!!!!!Mircea ...scenele alea in reluare sunt foarte reusite.......nu pot sa-mi dau seama ce ai vazut tu la "equlibrium" parca asa se scrie.....un film de c...t plus ca nu are actori cunoscuti.......
mircea dragan pe 19 Mai 2003 14:20
ce v-a socat atat la filmul asta mai? eu m-am saturat de toate scenele alea 'in reluare'. alea nici macar scene de lupta nu se numesc. nu se compara cu equilibrium.
Mandric Eugen pe 19 Mai 2003 10:26
Am marea placere sa spun ca am vazut Matrix Reloaded ! Nici acuma nu mi-am revenit ! E ceva fantastic ! Ideea este mult dezvoltata fata de primul film din trilogie ! UN singur sfat : nu va ganditi la Matrix ! Imaginati-va ca va duceti la un film care nu are nici o legatura cu primul film ! Singura deceptie o reprezinta finalul care practic te lasa cu ochii in soare ! E ca si cum ar fi un film de lung metraj in care prima parte este matrix reloaded si a doua parte este matrix revolutions !
cracaoanu mihai pe 19 Mai 2003 01:21
Sa va spun drept,nici nu ma asteptam sa fie asa ,,spectaculos,,chiar daca anumiti critici da ,,arta,, a filmului american au declarat sus si tare ca nu e la fel de ,,deep,,ca precedentul,adica e mai sarac in idei si alte blablauri din astea.Oricum eu imi sustin ideea,aceea ca filmul e mai bun ca primul si mult mai surprinzator,avand in vedere treaba aia cu multiplicarea ,,agentilor,,care la un moment dat nu mai stiai de unde apar,asa ca americanii astia ne-au m-ai surprins o data cu super imaginatia lor...........Dar,cum spun gurile rele trebuie sa fie si un sfarsit la nebunia asta,chiar daca sfarsitul va fi probabil tragic pt personajele din film,da ce sa-i faci,,,cet la vie,,.Daca nu v-am convins cu ideile mele de doi bani,atunci va las sa trageti voi concluziile la ce am scris aici.........sper numai de bine...........
ondine pe 18 Mai 2003 23:13
Wow.. tocmai am venit acasa de la film si.. WOW! nu am mai multe cuvinte... Martix II e suprer. Cel putin mi-a placut mai mult ca Matrix I... asa ca nici sa nu va ganditi daca merita sau nu pt ca va asigur ca merita din plin.. noh..
uh, si pentru cei care zic ca "e o porcarie".. ce alte filme sunt mai bune?

Bradley pe 18 Mai 2003 14:11
Da.Scenariul la Terminator-3 este cam asa.
Din 2029 sunt trimisi in trecut(zilele noastre) doi terminatori, unul seria 800 reprogramat de John Connor pt a-l proteja de Terminatrix cel mai evoluat terminator in persoana unei blonde cu ochi albastri BETON(Kristanna Loken) care trebuie sa-l ucida.
Imi place mult Matrix, iar 2 si 3 vor fi de 3 ori mai tari ca primul(ca actiune) iar T-3 va zdrobi matrix-urile ca un Terminator!!!!!!!!!!!!!!!!!

raptoru pe 18 Mai 2003 03:39
1. o remarca: nu stiu de ce voteaza lumea filmul inainte de a-l fi vazut. Urmariti filmul si apoi dati-va cu parerea.
2. Eu l-am vazut in noaptea asta, si tin sa spun ca asteptarea de 3 ani a meritat din plin. Efecte speciale cat china, super reusite, noi personaje si o poveste bine inchegata fac deliciul filmului. Dupa Terminator 2 acest The Matrix a avut cel mai mare impact asupra mea, in ceea ce priveste filmul. Sper ca partea a 3-a din ac. trilogie sa nu fie o dezamagire...iar daca nu va depasi cele 2 parti de pana acum, macar sa se ridice la nivelul acestora.

Mircea Dragan pe 17 Mai 2003 23:32
bai emanuele, ce tot spui ma? asta e cel mai tare film al anului?(pana acum, poate, si tot pentru tine). bineintelesca efectele au fost prea tari. dar ideea? am pierdut-o.... stai putin... nici nu mi-am dat seama ca are vreo idee filmul asta. in orice caz, nu mai laudati un film care nu l-ati vazut. nici nu vei putea compara matrix reloaded cu terminator 2, sau cu oricare alt sequel foarte bun. cum ar spune prietenul meu, clo. slade, 'dac-as fi jumate din omul care obisnuiam sa fiu, as aduce un aruncator de flacari in forumul asta'.
tanjeala razvan pe 17 Mai 2003 21:18
cel mai tare film de la inventarea cinematografului pina acum!
Jarod-K pe 17 Mai 2003 18:35
Intotdeauna te intrebi tu ce pilula ai lua .. rosie sau albastra... e numai o iluzie in ceea ce traiesti?? Cine esti, cum esti... nu e cumva o alta parte din matrice? un sir de simboluri.. o insiruire logica... stii cine esti.. Stii?
Dumnezu de Serviciu pe 17 Mai 2003 14:27
Cred ca de data asta producatorii au reusit sa rupa definitiv "gaura de iepure". Ma arstept la de doua ori mai multe efecte speciale revolutionare, cum am fost obisnuiti si cu primul. Cat despre Terminator, consider ca a fost un mare succes cum a fost si prima parte de Matrix. Sper doar ca in T3, Arnold sa nu isi dea jos geaca de piele ....
TLD pe 17 Mai 2003 11:24
Cred ca in film putem vedea cea mai spectaculoasa urmarire cu masini, si de asemenea efectele sunt cel putin la fel de bune ca si in primul. Eliberati-va mintile incontinuare!
catallin pe 16 Mai 2003 20:35
E clar - pentru mine - ca e mult mai naspa decat primul. O sa aiba mult mai multe efecte care sa te ia tare si repede ca sa nu observi ca lipseste de fapt subsatanta si ca e un produs de mestecat. Ca un hamburger. La incasar cred ca o sa bata la cur totul. Inclusiv primul.
Cy Hum pe 15 Mai 2003 15:30
de curiozitate unde ati vazut voi filmul?
emanuel pe 15 Mai 2003 14:29
Este exact asa cum ma asteptam: mult mai bun decat primul! Efecte, filozofii si tot ce a insemnat primul film + mult, mult mai multa actiune si... ce mai Matrix este filmul anului!
Asteptam Revolutions...

emanuel pe 21 iunie 2002 00:00
Eu l-am vazut la vizionarea cu comisia de rating din care fac parte distribuitorii.
emanuel pe 21 iunie 2002 00:00
V-am mai rugat o data: in acest loc va rog sa apara doar discutii si pareri despre Matrix. Pentru alte subiecte, va rog veniti pe forum. Incepand de acum nu vom mai activa pareri la acest film care nu au legatura cu el. Va multumim pentru intelegere.
intrebatorul pe 14 Mai 2003 19:22
Primul a fost intradevar Kcalumea.Sunt insa de parere ca nu trebuie sa ne entuziasmam prea tare pentru ca sunt foarte putine filme cu continuari reusite. Cel mai bun exemplu de continuari nereusite este Rambo 2 si 3, Rocky si altele. Dintre cele cu continuari reusite as putea enumera Terminator 2, Nightmare on elm street. Asa ca sunt de parere sa il vedem si dupa aceea sa vedem ce o sa iasa.
Radu pe 14 Mai 2003 14:45
Hmmm. unde ai vazut tu Reloaded ? Ca maine apare in US...... ???????????
blitz43 pe 14 Mai 2003 08:59
Sal'!
Hai ca-mi place de tipu' asta, PACE, un infocat admirator Terminator... "Matrix promoveaza razboiu'!?" Atunci Terminatoru' promoveaza dragostea pentru apicultura or something!
Spuneti-le cum vreti: Terminator, Matrix, Penetrator.... toate o apa si-un pamânt...
Ma uitam la rubrica "Parerea ta" de la alte filme: Raging Bull, Mean Streets, Taxi Driver etc
Aveau vreo 2-3 voturi, in schimb, aceasta "capodopera" (care nici macar n-a aparut pe ecrane) are 1622 (and still counting) voturi. Cred ca asta spune mult despre publicul român amator de filme...
PAREREA MEA!

blitz43 pe 21 iunie 2002 00:00
bah cataline, ce are sula cu prefectura?
mircea dragan pe 13 Mai 2003 22:49
nu va mai luati mai prostilor dupa trailere. ele nu spun nimic. ati vazut doua trei faze, si acum gata, e cel mai tare. toti spuneti asa. oricum nu se va schimba nimic in partea a doua(partea ideologica) pentru ca n-are ce sa se schimbe. Bataie, bataie, bataie. macar de v-ati putea bate si voi asa. eu oricum prefer fight club. si ca idee si ca 'batai'. long live david fincher.
Demona pe 13 Mai 2003 19:46
Am vazut filmul, mi-a placut shi din punctul meu de vedere, cred ca a fost mai bun ca primul! :) Sa speram ca shi ceilaltzi fani vor fii de aceeashi parere! :) The Matrix is Reloaded...so...let's KEEP THE MATRIX PRIDE ALIVE! :)
Demona pe 21 iunie 2002 00:00
...right guys...cred ca atzi ramas cu fixatzia ca e doar un sequel shi de obicei sequel-urile nu sunt la fel de bune ca PRIMA PARTE. Va inshelatzi...shi nu cred ca Terminator 3 va "zdrobi" ceva...2 androizi care se alearga unul pe altul...uuuuhhh...cu adevarat sfashietor!!!
Pace pe 13 Mai 2003 16:59
De ce promovam razboiul ?
Scenele de actiune din prima parte,salturile, sunt super, dar simbolizeaza altceva ...
A fost un film plin de esenta spirituala prima parte...Va fi murdarit cu siguranta, dupa moto,
de partea a doua ... Pacat... Gloante si pumni in fete care raman neatinse gasesc in orice ...de film
Ce naiba aveti cu Terminator, nu ai ce sa compari cu Matrix...
Eliberati-va mintea de propaganda americana ...

alex pe 13 Mai 2003 16:35
Inainte de a vedea un film citesti motto-ul care se contrazice cu filozofia din prima parte.
Sper ca voi gasi si ceva destept in acest film propagandistic.
Daca se refera la razboiul cu sinele mare prostie dar de apreciat intentia daca la cel cu arme cred ca nici nu ma duc la el dupa ce prima parte am vazut-o si de peste 30 de ori.

Oaia Neagra pe 12 Mai 2003 23:25
Asteptarea ne framanta pe toti, dar oare ne va incanta privirile aceasta a doua parte a trilogiei Matrix ? mai avem putin si vom afla.
Ar fi ceva senzational sa se ridice la nivelul primului film care a socat prin ideea pe care o prezenta dar shi prin efectele speciale , dar Reloaded pare a veni cu noutati doar pe partea de efecte ceea ce pare a fi insuficent pentru multi dintre noi.
Cat de mult as vrea sa ma insel in aceasta privinta , iar Reloaded sa isi merite banii.

cilu pe 12 Mai 2003 18:50
Matrix e cel mai INTELIGENT film facut vreodata. Cine nu are cat de cat cunostinte despre domeniul IT s-ar putea sa nu il inteleaga. Acesta ar fi motivul pentru parerile negative de pe acest site. Dar adevarul e ca Matrix e GENIAL. Si sunt sigur ca vom putea spune acelasi lucru si despre Matrix Reloaded and Matrix Revolutions. Daca ar fi aici suficiente stele nu cred ca i-as da mai putin de 50.
dan popescu pe 09 Mai 2003 01:27
SPOILERS
am citit ca filmul abunda in scene de actiune, iar urmarirea de masini de la sfarsitul filmului ar fi ceva nemaivazut. filmul nu va aduce nimic pe plan 'filozofic', doar niste discursuri incurajatoare de-ale lui morpheus si niste dialoguri de tot c...
Trinity moare in filmul asta, dar neo ii va scoate glontul din piept. in rest, poveste saraca si multe faze de bataie. doar pentru asta va merge atata lume sa-l vada.
Terminator 3 va fi tare, si la efecte, si la scenariu.Veti fi foarte surprinsi de scenariu. credeati ca n-au ce sa mai inventeze, nu? las' ca vedeti voi. nu va luati dupa trailere, pentru c-au pastrat ce-i mai bun pentru film.

saip pe 08 Mai 2003 14:57
Il astept ca pe o noua revelatie sper sa nu ma dezamageasca prin super zburaturi si efecte de tot ...care le gasesc si in filme de clasa B. Astept sa vad filozofic ce aduce nou...
Dark3lf pe 05 Mai 2003 18:23
Salutare! Matrix 2( The Matrix Reloaded) este cel mai tare film in materie de idee si efecte speciale pe care l-am vazut (eu) si cred ca si voi vreodata! Edecte speciuale care ITI taie CU ADEVARAT RESPIRATIA!!!!!!!!! ACESTA VA FI DE CEL PUTIN 2 ORI MA BUN DECAT PRIMUL. Zic acestea dupa ce am vazut cele 2 trailere de la el( al doilea vi-l recomand tuturor). Daca nu ma credeti vedeti si voi cele 2 trailere la www.matrix.com ca sa vedeti ca nu mint.
Multa sanatate si succes in continuare fratilor Wachowski, cei care l-au regizat.

2014 pe 03 Mai 2003 18:36
FRATILOOOOOOOOOOOOOOOOR, DE CE PARDON DE EXPRESIE TOT VOTATI VOI FILME PE CARE NU LE-ATI VAZUT INCA?????????
Eu inteleg sa te bazezi pe filmul precedent si pe ce crezi ca le mai poate pielea maker-ilor de data asta ca sa formulezi o parere aproximativa, admitand o marja mare de eroare.. Dar ce-i cu chestiile de genul "***** ...bla...bla...it's the best movie ever... MATRIX RUUUUUUULES" am incheiat citatul universal valabil pentru 70% dintre oamenii care se simt datori sa faca tam-tam pe langa un film care, la urma urmei, pentru genul din care vrea sa faca parte, nu spune mare lucru...

Florescu Ana pe 02 Mai 2003 17:49
PArerea mea....Eu cred ca este cel mai bun film,cel putin pentru mine,ma face sa patrund intr-o lume virtuala,cea a calculatoarelor ceea ce mie imi place f mult caci sunt pasionata de ele.Imi place de asemenea scenariul,regia,efectele speciale si mai ales ..actorul principal:)) Nu stiu daca ma voi satura vreodata de seria MATRIX
elsfijua pe 26 Aprilie 2003 16:28
cei drept a trebuit sa-l privesc de trei ori pina sa-mi dau seama despre ce merge vorba,da mi-a placut la nebunie!cred ca mult face shi actorii,sunt sigura ca daca nu juca keanu reeves,poate filmul nu avea asa mare succes!e super shi ashtept cu nerabdare continuare!criticile voastre sunt zero!
Dynamix pe 22 Aprilie 2003 23:19
Pe mine ma amuza teribil aceste comparatii intre sequel-urile Matrix si Terminator 3. Nu vad de ce nu ar putea fi amandoua(amantrei ca sa fiu exact :)) niste filme foarte bune, ce merita vizionate. Asa cum tot la fel de usor ar putea fi niste uriase esecuri ale acestui an.
Eu zic sa stam linistiti, sa mai downloadam cate un trailer, sa mai vedem cate-o poza, sa mai citim niste stiri, SA NE DUCEM LA CINEMA CAND SE LANSEAZA si abia apoi sa spunem cat de prost\bun este Matrix Reloaded&Revolutions si\sau Terminator 3.
Sunt un mare fan al ambelor serii(unora probabil li se pare imposibil acest lucru) si sper din tot sufletul ca in ambele cazuri sa raman cu o impresie placuta dupa ce voi iesi din sala de cinema.
Inca putintica rabdare...

P.S. Mi se pare destul de stupid sa acorzi un rating unui film pe care inca nu l-ai vazut.

Radulescu Catalin pe 11 Aprilie 2003 11:45
E piesa de film si un exemplu de urmat!
Astept partea a 3-a!

S.Andrei pe 21 Martie 2003 23:04
Destul de bunicica prima parte, efecte speciale f. bune, bla bla bla , dar lipseste o poveste cu sens si un "inceput" mai normal...Sa speram ca "Matrix Reloaded" nu va avea alt virus.
Jarod pe 03 Martie 2003 15:26
Cel mai tare film Carrie Ann Moss este de belea .
Abia astept sa vad si ultima parte . Sper ca Reloaded sa fie mai tare decat prima parte .Deasi nu stiu daca se poate!!!!!!!!!!!!!!

Adelina pe 26 Februarie 2003 11:45
Matrix Reloaded este unul dintre cele mai bune filme realizate vreodata.Keanu Reeves rocks!
VASEA pe 15 Februarie 2003 15:12
2 CONTINUARI IN CARE S-AU BAGAT 300 MILIOANE $ SI CARE AR MERITA CEL PUTIN 5 OSCAR-URI! SI INCASARI DE PESTE 1 MILIARD$!2 FRATI \"SUPERNEBUNI\" CARE AU DAT O NOUA FATA IDEII DE FILM,DE IMAGINE SI CULOARE!BRAVA LOR!PE CIND SI LA NOI ASA CEVA?PACAT CA AVEM IDEI!JOS PALARIA IN FATA LOR!
pop andrei pe 11 Februarie 2003 02:23
krom, ai putea sa ne spui si noua unde putem gasi scenariul de la terminator 3?
Go 1 2 3 4 5 6