Păreri The Lord of the Rings: The Return of the King

(2003)

Stăpânul inelelor: Întoarcerea regelui

mikky pe 23 Decembrie 2003 19:39
tocmai am vazut filmul. EXCEPTIONAL Unul dintre cele mai bune filme din istoria cinematografiei incheie magistral trilogia Lord of the rings. Cei care nu apreciaza realizarea filmului cu siguranta nu l-au vazut...
Mergeti sa-l vedeti la cinema. Merita

catalin pe 23 Decembrie 2003 05:24
Am vazut LoTR III ieri.
Este emotionant. Nu respecta intrutotul cartea (era si imposibil), dar este de departe cea mai buna dintre parti. Pina la urma regizorul (si banul) conteaza, daca vrei sa iti iasa o capodopera.
Sfat !!!
Trebuie numaidecit vazut la cinema cu sunet si imagine extra. Altfel nu veti SIMTI efectele sonore si de imagine cum trebuie...
Nu uitati ... pe versiunea Extended (aia cu 4 DVD-uri pentru fiecare parte de trilogie, deci in total 12) veti avea inca aproape 2 ore jumate de film in plus (45 de minute in plus pentru fiecare volum).
Jackson a remontat si chiar filmat in plus putin in mod special pentrru versiunea extended (pe 4 DVD-uri , nu aia de 2)
Craciun Fericit !

Dragos Stefanescu pe 23 Decembrie 2003 01:50
Acest film este unul dintre cele mai bine realizate din cate am vazut in reclame. Nu'l poti desparti de celelalte doua. Daca efectele au fost mai putine in primul, in al doilea s-au intetit, in al treilea ... nu mai spun. 3 ore si jumate are filmu'. Va rog, cei care l'ati dat jos de pe net, spuneti'mi si mie cum se numeste fisierul si cu ce program l'ati luat. Ajutati un biet fan si iubitor ai acestei mirifice lumi.
Multam'

Francu Claudiu pe 22 Decembrie 2003 11:39
Nu prea va zic multe decat ca "Lord of the Rings" este cel mai tare film realizat vreodata ,este de nota 10!!!
TuDy_^ pe 22 Decembrie 2003 01:49
Ca sa va lamuresc va filmu` e ceva fabulos...ceva ce nu a`ti mai vazut cititi mai jos:

"Rings" takes crown at US box office
Sun 21 December, 2003 20:43

By Dean Goodman

LOS ANGELES (Reuters) - Unlike most movie franchises, the hugely successful "Lord of the Rings" trilogy is ending with a bang at the U.S. box office.

According to studio estimates issued on Sunday, the much-hyped fantasy saga "The Lord of the Rings: The Return of the King" sold $125.1 million (71 million pounds) worth of tickets in its first five days of release across North America, setting several new records in the process.

125 mil de $ in 5 zile...si cu asta am zis tot...apropo` filmu` a fost propus de catre critici ca fiind cel mai bun al anului!!!

roxxx pe 20 Decembrie 2003 12:24
nu shtiu, inca nu am vazut partea a3-a, dar sper sa fie la fel de plin de magia basmului ca si celelalte parti.
si pentru cei carora nu le place filmul: cred si eu ca nu va place , daca nu sunteti obisnuiti decat cu scene de batai sangeroase si sex!!!!
ar trebui sa incercati sa mai visati putin, sa va mai desprindeti uneori de realitatea care nu e asa de frumoasa si sa va imaginati cum ar fi sa traiti intr-un orasel al hobbitilor, sau sa aveti puteri magice, sau eternitatea elfilor!
stiu ca pare cam ciudat, dar amintiti-va cum era cand va citea mama sau bunica povesti inainte de culcare, si trebuie sa recunoasteti ca somnul era mai dulce si sufletul mai plin de pace si liniste.....cam asa e si cu Stapanul inelelor:e ca un basm ce simti ca oricand poate deveni realitate..

ioana maria pe 19 Decembrie 2003 09:45
N-am ce calificativ sa-i dau ca nu l-am vazut inca, clar. Pentru cei care au citit cartea sa se astepte la multe schimbari, scene scoase, etc (am citit multe spoilers). Pentru ceilalti care n-a citit, o sa le placa, desi poata o sa ramana cu unele nelamuriri. Daca vreti sa stiti mai mult, cititi cartea! :P Entuziasmul meu e cam scazut, ca ma asteptam la mai mult de la filmele astea. Nu-mi place si faptul ca in romania premiera e asa de tarziu - cu juma de luna inaintea lumii civilizate, dar deh, asta-i viata, can't all be roses.
O sa fiu si eu la cinema republica in cluj pe 2. poate ne vedem, sarbatoritule :)

pami pe 18 Decembrie 2003 23:08
in primul rand vrau sa spun ca filmul mi-a placut si prima si a doua parte dar NU SE COMPARA CU CARTEA ca in orice film de altfel asa ca v-as sfatui sa cititi cartile pentru ca is EXTRAORDINARE si pe planul secund si filmul.
cred ca este super si partea finala pentru ca ii mai multa actiune decat in primele doua cel putin in carti.
sunt un fan a lui J.J.R.TOLKIN

emanuel pe 15 Decembrie 2003 11:35
Sinopsisul este luat de pe coperta volumului 3 al cartii care a aparut deja de aproape 3 ani in Romania... cred ca marea majoritate au citit-o...
Newton pe 13 Decembrie 2003 17:26
Filmul nu are rost sa-l comentez, caci toti stim ca va fi super, dar faptul ca ati scris cum se va termina pe pagina de net este o magarie.
Angmar pe 04 Decembrie 2003 08:32
Daca Razboiul Stelelor a definit generatia anilor `80 atunci trilogia Stapanul Inelelor reprezinta punctul de referinta al inceputului de secol 21,aparut intr-un climat propice suprasaturat de invazii extraterestre si scenarii apocaliptice.
In consecinta,o constructie monumentala completata de o coloana sonora beton armat!La fel precum cartile omonime ale lui Tolkien!
Moarte celor ce decreta Stapanul Inelelor drept o creatie infantila!

TuDy_^ pe 02 Decembrie 2003 17:02
Dupa imaginile pe care le`am vazut acu` cateva momente pot sa spun cu pana pe inima ca acest film va fi filmul anului 2003 din toate punctele de vedere...Un film GRANDIOS...un film MITIC...un film care va fi nominalizat la oscar aproape la toate categoriile...il astept in 2 ianuarie la Cinema Republica din Cluj...chiar de ziua mea...cel mai frumos cadou posibil!!!

Tolkien RuuulllZzzzz...LOTR RuuulllZzzzz!!!

Ros Andreea pe 22 Noiembrie 2003 17:33
CRED CA THE RETUR OF THE KING ESTE UN FILM EXCELENT DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE.
CRED CA O SA PRIMEASCA MULTE OSCARURI.

Ana-Maria pe 08 Noiembrie 2003 16:09
"Lord of the rings-The return of the king" rulsssss. Vom trai si vom vedea. Fanii acestui film stiu ca trilogia va fi cea mai reusita dintre cele 3 parti.
Diaconu Vlad pe 05 Noiembrie 2003 20:01
Dupa ce am vazut prima parte am ramas cu o impresie foarte buna.
Cand am vazut ce-a de-a doua parte am ramas fara cuvinte.
Citind toate cele trei volume ale faimosului Tolkien, pot spune ca la viitoarea vizionare a celei de-a treia parti, voi regreta... ca nu mai exista o a patra carte.
Mai pe scurt, LoTR este filmul filmului.

alex costache pe 20 Octombrie 2003 20:21
nu inteleg cum 777 de oameni pot vota pentru un film pe care nu l-au vazut si care nici macar nu este termninat in momentul asta. da, stiu c-o sa fie senzational, dar de aici pana la votat in avans si in absentia...
Daniel pe 18 Octombrie 2003 10:11
Lord of The Rings The Return of The King este cel mai impresionant film facut vreodata.
Si este si cel mai bun film facut vreodata.
Totul este superb la acest film.
A, si apropo catre cei care conduc siteul asta, in partea a 3-a ca actor principar apare si Vigo Mortenssen, pentru ca despre ele e vorba("Intoarcerea Regelui").
Bye Bye

Mosor Vlad pe 12 Octombrie 2003 02:11
Tocmai cand credeam ca producatorii de film de la Hollywood nu mai au nici un subiect de film extraordinar(nemaivazut).A aparut Stapanul Inelelor cu o poveste exceptionala si pe langa asta cu efecte speciale incredibile .Inainte sa vad filmele nu stiam de cartile Tolkien.Si m-am hotarat ca imi cumpar si eu setul de carti dar numai dupa ce vad si ultimul film ca sa nu stric distractia.
archon pe 19 Septembrie 2003 11:48
Nu are voie sa fie de mai putin de 5 stele.
Abia astept trailerul oficial, care va avea cam 3 min si va fi introdus pe 26 septembrie, inaintea premierei Secondhand Lions, daca inca nu ati aflat. Asta la ei, bineinteles.

archon pe 3 ianuarie 2003 00:00
Tocmai am vazut trailerul oficial (a aparut de ieri pe net) si nu pot spune decat: WOW ! A doua zi de Anul Nou ma gasiti de dimineata la coada la casa de bilete.
aleck pe 12 Septembrie 2003 14:37
Hai lasa bill...filmul e super, oricate greseli ai descoperit tu. In orice mare film poti sa descoperi cateva greseli, deh, cine e perfect? Sau cine poate face ceva perfect?! Si ROTK va fi super...cu surprize multe pentru cei care n-au citit cartea. Asa ca fani LOTR, pregatiti-va pentru a da navala la premiera!
Tirb Alexandru pe 01 Septembrie 2003 17:12
Am vazut primele doua parti, si daca si a treia parte se situeaza cel putin la nivelul predecesoarelor atunci merita pe deplin calificativ maxim. Am reusit sa citesc si cele trei volume (dupa ce am vazut primele doua parti ale filmului), si trebuie sa mentionez ca filmul se poate intelege mult mai bine daca s-a citit cartea, deoarece multe elemente care apar in film (ex: painea si mantia elfilor, etc) nu isi au o origine explicabila ci doar apar pur si simplu fara a se face legatura. Pe cand in carte se regasesc toate explicatiile de rigoare si cursul povestirii isi urmeaza este demn de apreciat. Toata stima pentru autor si pentru imaginatia sa. Recomand deci cu cea mai mare caldura cele trei volume ale acestei cart. Nu va fi o pierdere de timp. GARANTAT! :D
blackmore pe 26 Ianuarie 2020 01:35
O mizerie de film .Nici nu ma asteptam la altceva................
omucuvaloare pe 20 August 2014 18:30
Alexys01 pe 12 Iulie 2014 19:54
Minunat film. Actorii se potrivesc perfect cu rorurile
yellowwolf pe 23 Decembrie 2013 19:33
ma nepretuitul de ce nu-ti faci o favoare,baga-ti pula-n mata dupa aia tai-o jos si da-ti si o muie
vladimir84 pe 26 Iulie 2013 19:38
Un film in fata caruia trebuie sa te inclini. Monumental. Jos palaria!
duma ciprian pe 20 Iulie 2008 18:36
as vrea si io filmul asta
popescu iulian pe 20 Ianuarie 2008 10:57
dak razzboiul steleor a fost un film mare si titanik de altfel pe de o parte si o femeie de milioane filme cu oscaruri si globuri de aur foarte multe stapanul inelelor valoarea o comoara a cinematografiei si ptr me a fost cv nemaiintalnit
adi pe 18 Ianuarie 2008 21:42
cel mai frumos film din cata am vazut eu
seby pe 17 Ianuarie 2008 12:40
cel mai tare!!!!!!!!!!!!!!
gyurka Alin pe 16 Ianuarie 2008 19:28
Cel mai tare film si cu pirati din caraibe astea da filme
Andrey pe 13 Ianuarie 2008 19:21
CeL MaI TarE Film vazut pana acu, merita toate oscarurile
cristihno pe 09 Ianuarie 2008 17:17
Un film extraordinar, mai rar asa ceva. Si cum sa comparia titanicul, un film mediocru, cu LOTR, cel mai bun film fantasy.
Cristi Weed pe 01 Ianuarie 2008 13:09
OMFG ati ajuns sa comparati Titanic (filmul cu cele mai multe erori din istorie) cu LOTR :)) doamne ... mai copii eu zic sa va lasati de comentat filme ... pt ca pierdeti timpul aiurea ! Cum am mai spus : Ducetiva mah si uitativa la Looney Tunes ! Chiar m-a amuzat commentul cu : Titanic mai bun decat LOTR =))
Cristi Weed pe 3 ianuarie 2003 00:00
In opinia mea Lord of the rings este cel mai bun film din istorie ! Ce reuseste sa sugereze nu a mai fost intalnit in nici o alta pelicula ! Tot filmul te tine cu sufletul la gura , dak ati trai filmul vati da seama ca ce spun nu e vrajeala ! Inca o data actorii sunt exceptionali , la fel ca si Soundtrackul ! De efecte speciale nici nu mai aduc aminte pt ca toata lumea stie ca in nici un alt film nu a mai fost folosit acel engine grafic care ne prezinta orasul ca pe unul real ! Viva Lord of the Rings !
crilove8 pe 24 martie 2012 21:28
Foarte ADEVARAT!NU se compara Titanicul si niciun film cu LOTR!
silviu_to2nice pe 26 Decembrie 2007 14:38
frate,film mai bun ca asta nu am mai vazut,chiar mai bun ca herry potter.ca ma uimit pe mine a fost grafica,a fost super.felicitari
ramirez pe 05 Februarie 2004 23:54
am citit, de curiozitate, cateva pareri despre film si nu pot spune ca nu am ramas surprins (in sensul negativ al cuvantului). trebuie sa fie o gluma pe undeva, dar eu nu am priceput-o...cate gemete sau strigate de placere in jurul unei demonstratii de prost gust, ridicol, penibil si comic involuntar! trilogia lui pee jey este la fel de "geniala" ca oricare dintre filmele proaste ale lui sergiu nicolaescu, la fel de apetisanta ca formele planturoase ale iq-ului cu care o mihaela tatu scormoneste in visele urate ale telespectatorului roman.
airborn pe 31 Ianuarie 2004 14:27
eu nu am o parere asa de buna despre acest film, cel putin finalul de la return of the king a fost jenant, 30 de minute puse acolo doar ca sa faca un film de 3 ore, si cand incepe Aragon sa cante m-a pufnit rasul ... tras de par rau de tot.. in rest efecte speciale faine, pacat ca povestea in sine nu e cine stie ce, parerea mea ca fara efecte era un film de 3 lei ... Traiasca tehnica din ziua de azi care te face sa te uiti la filme proaste de dragul efectelor

Parerea mea ;)

crilove8 pe 24 martie 2012 21:33
Pastreazo pt. tine!Pe mn nu ma intereseaza parerea ta!
PINTILIE DANIEL pe 02 Decembrie 2003 07:02
O SA IA 10 OSCARURI
STIE CINEVA CUM POT SA-L VAD PE 18 DECEMBRIE

Irinna pe 08 Noiembrie 2003 23:36
Abia astept sa vad "Return of the King"....
Ma intreb cum vor reda anumite aspecte din carte...

Tewo pe 04 Noiembrie 2003 02:31
Nu va faceti probleme in privinta calificativului pe care l-am dat inainte de a vedea acest film, insa sunt sigura de calitatea lui odata ce le-am vazut pe celelalte doua. Insa am o intrebare ce ma ingrijoreaza: chiar a murit Ian McKellen (Gandalf)in timpul filmarilor? Am auzit asta acum cateva zile - poate ca eu sunt ultima care aflu, dar va rog lamuriti-ma.
raptor pe 19 Octombrie 2003 15:32
M'kay...here:

ca site-ul e sub lucru intens...inca.

Ral@ pe 19 Octombrie 2003 12:37
cel mai bun film ever!!! de-abia astept batalia de la pelenor fields, unde Eowyn se va lupta cu nazgulul!!!
Eduard M. pe 11 Octombrie 2003 23:43
Un film de 5 stele....dupa o poveste in 3 volume....
Cui nu-i place....acum....ii va placea mai tarziu....
cui ii place acum.....
ii va place toata viata.
Dupa parerea mea.....la categoria "Aventuri si (SF)", LOTR este si va ramane cel mai bun film al tuturor timpurilor...
cam asta am avut eu de zis!

F0rward pe 11 Octombrie 2003 22:14
Ofer 5 stele seriei deoarece reprezinta ceva nou cu super aventura .Man se vede S-AU CHINUIT ASTIA SA FACA FILMUL ASTA.Am citit cartile si nu prea am fost incantat ca prin a 3 carte erau asa de multe personaje .Locatiile au fost extraordinare si actorii la fel.
Peter Jackson rullzzzz- este urmasul lui George Lucas.
De-abia astept sa fac rost de film .S-ar putea sa fac rost saptamana viitoare,mi-l trimite un prieten din America.Aia fac rost inaintea premierelor de filme.Deci ROTK RULLZZ dar yo cred ca ot FOTR a fost mai tare.

Chiorean Ioan pe 11 Octombrie 2003 12:06
Eu cred ca Intarcerea Regelui va fi cea mai spectaculoasa parte a seriei...daca se va ridica la inaltimea carti.Dar am observat ca sunt multe lucruri in Intoarcerea Regelui care, in carte, se petrec in Cele Doua Turnuri si sper sa nu omita unele lucruri importante din aceasta cauza. Oricum, Stapanul Inelelor este unul din cele mai bune filme, chiar daca unii nu sunt de aceasi parere.
TLD pe 05 August 2003 18:33
Mda se pare ca toate partile 3 aparute anu' asta sunt exceptionale. Aici nu cred ca pot include t3. Asta e...
TLD pe 3 ianuarie 2003 00:00
bill gusturile nu se discuta, asa zicea cineva parca. Pe parcursul unei luni, v-am cam stresat cu razboiul m vs t. Asa ca m-am gandit sa inchei discutia de forumul t3. O sa mai vorbesc de M3 doar pe forumul m3. Il las pe matrix sa va streseze. Si poate aici se incheie si lupta dintre t3 vs matrix. Revenind la lotr, dupa cum am spus gusturile nu se discuta. Pun pariu ca si lotr 3 va ajunge sa aiba 4 stele...
TLD pe 3 ianuarie 2003 00:00
Sunt curios cum ai psu tu mana pe trailer la the hobbit din moment ce nici nu au inceput filmarile? ;)
PARAZITU pe 01 August 2003 23:37
SALUT TOTI FANI STAPANUL INELULUI EU AM CITIT CARTEA INTUARCEREA REGELUI SI POT SPUNE CA E CE MAI BUNA CARTE SI SPER CA FILMUL SA FIE LA FEL CA CARTEA.
TLD pe 29 Iulie 2003 20:20
pssst ce drak indrugi ma acolo! Ai citit macar cartile. Sau le-ati citit?! Uite de-aia le acordam 5 stele. Fericiti?
alex costache pe 29 Iulie 2003 18:01
fratilor, mai mult ca sigur ca "intoarcerea regelui" va fi mai spectaculos decat celelalte doua la un loc, da' nu e corect sa dai cinci stele unui film care nici macar nu a aparut"la ei"! e stupid si nedrept fata de alte filme.
TLD pe 17 Iulie 2003 15:50
Daca chiar vreti cartile si nu stiti de unde sa le luati, gasiti aici: www.editurarao.ro
Sau la MarioPLaza, in fata la liceul Caragiale...
A si costa 424.000

Go 1 2 3 ... 8 9 10