Păreri The King's Speech

Discursul regelui

legolas05 pe 23 Decembrie 2010 23:36
am vazut filmul....este bun si foarte interesant.....merita toate premiile castigate
wildinthecountry pe 08 Ianuarie 2011 15:28
x
nu prea imi plac genul asta de filme
doar vorbarie,discursuri englezesti
mi se par prea plictisitoare
dar poate e doar parerea mea

aliku23 pe 28 ianuarie 2011 12:18
poate :)
Elliss pe 4 mai 2011 23:19
iTI RECOMAND SITHE BANK JOB
doinarac pe 14 Ianuarie 2011 22:39
Vizionarea nu este o obligativitate !!!
"@wildinthecountry" ok, nu e obligatorie vizionarea ..... :-))

Mie , astfel de filme "cu vorbarie" mi se par foarte interesante, "umane"!
Le prefer celorlalte!
"De gustibus non disputandum est " ! zice o maxima...

Irinel28 pe 16 Ianuarie 2011 14:31
d
imi plac genul de filme ! va fi interesant astept sa-l vad, apoi comentez
regizorul pe 17 Ianuarie 2011 16:30
un film foarte bun nu este cum va inchipuiti ca este un film lung plictisitor plin de discursuri dincontra tot filmul nu contine mai mult de 2 discursuri si alea is scurte ,filmul este o capodopera .
andreighost pe 19 Ianuarie 2011 23:45
genial!
absolut g e n i a l !
Din punctul meu de vedere, este unul dintre cele mai bune filme din ultimii ani!

coco2 pe 4 martie 2011 18:50
O porcarie , era sa adorm in sala.
nicoux pe 4 iunie 2011 22:07
cocodoi are alte gusturi ce vreti ,sunt curios de parerea lui cocounu!
GeorgeHH pe 22 Ianuarie 2011 00:59
The King's Speech
Foarte tare! Un film mai deosebit. Colin Firth isi face treaba cum nu se putea mai bine.
Vizionare placuta!

zgubi pe 22 Ianuarie 2011 14:03
sublim
Colin Firth si Geoffrey Rush s-au completat sublim in etapele filmului.La un moment dat,am avut senzatia ca Firth este balbait de-a dreptul :)
Pe langa jocul impecabil al actorilor,un plus a fost si redarea minutioasa a Marii Britanii din acea perioada.

senna350 pe 22 ianuarie 2011 17:06
Un film "tensionat", foarte bine articulat. Geoffrey Rush impecabil, iar Colin Firth, un adevarat discipol al lui Anthony Hopkins.
bloodthirst pe 7 mai 2023 16:12
#monallyssia Cu adevarat un film deosebit din toate punctele de vedere! Insa, drept in ceea ce-ai spus referitor la gusturi. Uite eu de exemplu nu am ''inghitit'' deloc Titanic (11 premii Oscar! ) ba mai mult inca nu l-am vazut in totalitate pana acum.
sebybog pe 22 Ianuarie 2011 17:50
parere
Tocmai am vazut filmul. De acord cu zgubi, un film excelent. Si recunosc , l-am urmarit , pe alocuri, cu sufletul la gura, mai ceva ca un film de actiune. Si redarea atmosferei de atunci e foarte, foarte buna, uneori aveam senzatia ca e un film alb-negru facut chiar in acea perioada. Merita vazut, e mult peste "capodoperele" cu incasari de sute de milioane....
zgubi pe 23 ianuarie 2011 12:56
Poate are noroc sa inhate Oscarul,il merita cu prisosinta.
alexaa pe 23 Ianuarie 2011 09:51
Un film bun ce beneficiaza de uimitoarea prestatie a lui Colin Firth care manuieste foarte bine personajul, nu exagereaza cu balbaielile , nu-l duce intr-o zona penibila, nu exagereaza cu expresiile faciale ci face un personaj extrem de convingator si credibil.O prestatie la fel de buna are si Geoffrey Rush, cei doi completandu-se perfect.Scenariul e bine construit astfel incat sa nu devina plictisitor .Un film interesant ,mai ales daca stiti ce inseamna emotiile unui discurs.
mvpsebi pe 23 Ianuarie 2011 11:35
The King’s Speech e un film la indemana tuturor
Nu are nici complexitatea, nici subintelesurile unor filme foarte laudate, poate/sigur pe merit, precum Inception sau Black Swan spre exemplu, insa are calitatea morala a amandurora la un loc. Vorbeste in esenta despre suportul pe care ti-l poate oferi un prieten in a-ti depasi propriile temeri.

Inca o dovada ca nu e neaparat nevoie de efecte speciale pt a face un film placut vederii. Si intr-adevar, acest film e foarte placut vederii, doua ore care trec pe nesimtite, asta datorita actiunii liniare si in special datorita actorilor. Ii mentionez doar pe Geoffrey Rush si Colin Firth, pe acesta din urma l-am vazut pt prima data in vreun film si pot spune ca mi-a facut o impresie extraordinara. A avut o prestatie pe masura istoricului discurs in urma caruia Regatul Unit declara razboi Germaniei lui Hitler.

pe 6 martie 2011 00:05
mvpsebi pe 19 aprilie 2011 16:39
Daca vei argumenta de ce ti se par cele doua mai bune decat TKS, te voi crede pe cuvant ! Pana atunci...
Kappacelu` - The Blog » vince vaughn pe 23 Ianuarie 2011 20:01
[Filme] The king’s speech | Kappacelu` - The Blog
[...] school’. Pacat.Recomandarea, venita de la mamaMi-a placut? DaMerita vazut? DaLink IMDbLink CinemagiaLink Wikipedia /**/ Tags: colin firth, filme, kings speechLeave a Reply Click here to cancel reply. [...] citeşte
luci4n pe 24 Ianuarie 2011 01:09
Un film de exceptie !!! The King's Speech este o pelicula pe care chiar nu trebuie s-o ratezi .
cata_pytzy pe 25 ianuarie 2011 23:01
merg pe mana ta
EugenLaurentiu pe 16 februarie 2011 23:22
:)))
aliku23 pe 24 Ianuarie 2011 02:58
Este adevarat ca atuul filmului il reprezinta performanta extraordinara al lui Colin Firth demna de o statueta , dar s-a pus prea mult accent pe ea . In diferitele cronici pe care le-am citit nu a fost criticat filmul in sine ci doar prestatia actorului , fapt ce ma revolta pentru ca este unul din cele mai bune filme din ultimii ani si dupa mine cel mai bun film al anului (mai bun decat Reteaua de socializare a lui David Fincher care a facut filme mai bune sau complicatul Inseption care ofera o experienta cinematografica unica dar desi este foarte antrenant , l-am urmarit cu mai putina emotie decat pe acest magnific The King's Speech) . Echilibrul se regaseste in tot (scenariu , actorie , tratarea subiectului) si de aceea filmul este urmarit cu interes de multi dintre noi si se demonstreaza din nou ca twisturile si efectele speciale nu sunt musai pentru a ne tine pe scaun pana la final… citeşte
Mozart pe 14 martie 2011 20:55
Imi place cum vezi lucrurile..in mare masura
aliku23 pe 14 martie 2011 22:52
Multumesc pentru apreciere .
ionutt- pe 25 Ianuarie 2011 12:33
Un film inteligent care balanseaza foarte bine elementele povestii cu reprezentatiile actorilor. Colin Firth face un rol extrem de bun , secondat foarte bine de Geoffrey Rush si Helena Bonham Carter . Un film care mi`a placut , il recomand.
caluser pe 25 Ianuarie 2011 14:46
Colin Firth siGeoffrey Rush fac un stralucit recital actoricesc ce incanta inimile privitorilor-un film excelent!
Moody pe 26 Ianuarie 2011 02:11
Fara indoiala unul dintre cele mai bune filme ale anului. Daca inainte de a viziona acest film nu eram sigur cine merita Oscarul pentru cel mai bun actor in rol principal, acum nu mai incape indoiala, acest premiu va fi adjudecat de Colin Firth, care face unul dintre cele mai bune interpretari din cariera sa. Inca o data scoala britanica de teatru dovedeste ca are cei mai buni actori din lume.Filmul prezinta o poveste aparent banala despre un om care nu poate vorbi in public. Povestea capata insa o cu totul alta intorsatura daca acel om este regele Marii Britanii, iar periada in care este rege este chiar perioada celui de-al doilea razboi mondial. In comparatie cu carismaticul Hitler care pare a fi nascut pentru a se afla in fata multimii, regele Geoge al VI-lea este un orator mai modest, datorita balbaielilor sale. Cu toate acestea el reuseste sa isi infranga temerile, iar vocea sa… citeşte
pe 6 martie 2011 00:05
bloodthirst pe 26 Ianuarie 2011 10:50
Un film numai bun de urmarit impreuna cu familia,un film ce nu lasa plictiseala sa te acapareze.
Crisstyan25 pe 13 martie 2011 19:04
Vorbim despre acelasi film?:)
bloodthirst pe 13 martie 2011 21:29
Presupun ca da,nu-i asa?
Gabi.M pe 26 Ianuarie 2011 19:43
Cineva comenta ca a stat cu sufletul la gura in anumite momente, mai ceva ca intr-un film de actiune. Ciudat. Nu e genul de film. Chiar is curios la ce momente s-a referit.
E un film bun, despre prietenie. Un film serios, cu personaje create bine, cu actori buni. Nu e un film pentru fanii 50 cent :)). Dar nu e nimic imprevizibil, nu este o poveste atat de speciala incat sa merite un Oscar pt best movie. Dintre nominalizari as alege True Grit sau Black Swan. Este doar opinia mea si atat. Oricum, King's Speech e de vazut.

AeroX pe 26 ianuarie 2011 23:05
"Nu e un film pentru fanii 50 cent :)). " Ce afirmatie mai e si asta? Dar pentru cine e? Pentru fanii compozitorului Alexandre Desplat?
Gabi.M pe 27 ianuarie 2011 22:08
eventual...
twinkie pe 26 Ianuarie 2011 20:47
12 nominalizari la oscar un premiu si 6 nominalizari globul de aur
Este un film bun care se va lupta parerea mea cu The Social Network la castigarea celor mai multe statuete. Credeam ca este vorba de un film in care sa vedem numai discursuri ale regelui dar m-a surprins placut ca a avut acea poveste in care Colin Firth joaca exceptional rolul balbaitului si incearca din toata inima sa se vindece de aceasta "boala". Este unul din cele mai bune filme iesite anul acesta alaturi de Inception, The social network, The Fighter, Black Swan si True Grit. Un film care merita sa-l vezi si nu poti spune ca te plictisesti deloc mai ales ca este o poveste reala.
mtraianc pe 28 ianuarie 2011 23:08
ESTE INCOMPARABIL MAI BUN DECiT T.S.Network , sper sa nu mai existe nici o lupta ,, ori cum sa nu uitam de Black Swan
elmedico pe 26 Ianuarie 2011 22:36
Pentru acest rol Colin Firth este castigatorul oscarului de cel mai bun actor in rol principal! Este mult mai bun in acest rol decat Jeff Bridges in True Grit!
GabrielaSirbu pe 27 Ianuarie 2011 14:10
Un film de mare rafinament si clasa, in care bunul simt, decenta si calitatea umana - care o depaseste pe cea monarhala - sunt absolut dezarmante, iar jocul actorilor IMPECABIL!!!
10 stelute binemeritate!!!

sabinalin pe 18 martie 2011 17:04
Corect!
LeX89 pe 27 Ianuarie 2011 15:37
impresionant... merita nominalizarile si nu numai...unul dintre putinele filme bune din 2010
Anna-Maria pe 28 Ianuarie 2011 09:54
Genial!
Fara cuvinte!!!!!! :)
Cred ca este un film foarte bun si care merita sa ia Oscarul la cel putin 3 categorii:
- Cel mai bun film
- Cel mai bun actor in rol principal
- Cea mai buna actrita in rol secundar
si, bineinteles
- Cel mai bun actor in rol secundar (prestatia lui Geoffrey Rush este remarcabila)

SPEECHLESS!!

victor_neo75 pe 28 ianuarie 2011 12:28
Poate nu ai vazut The Fighter sa spui de cei mai buni actori in roluri secundare (Christian Bale si Melissa Leo), iar The Social Network va lua Oscarul pt cel mai bun film! The King's Speech va castiga in afara lui Colin Firth si Oscarul pt cel mai bun scenariu original!
victor_neo75 pe 1 februarie 2011 03:22
Si eu am ajuns de duminica la concluzia ca The King's Speech va fi ales cel mai bun film la Oscaruri; The Social Network nu este mult in urma, nu degeaba a castigat atatea premii de cel mai bun film din partea criticilor pana acuma (inclusiv la Globurile de Aur si Critics Choice Awards - si mie personal mi-a placut f mult), dar imi dau seama ce se cauta pt Cel mai bun film la Academia Americana de Film. The Fighter va avea totusi Oscarurile pt roluri secundare.
kim88 pe 28 Ianuarie 2011 12:43
senzational
colin firth ace un rol de exceptie...e clar actorul meu favorit nu mai am nici o indoiala...decorurile si respectarea adevarului istoric fac filmul o adevarata capodopera..sper sa ia cat mai multe oscaruri mai ales colin
kene pe 28 Ianuarie 2011 14:58
Abia astept sa apara pe marile ecrane din Romania, o sa ma duc cu siguranta in avanpremiera. Din auzite si mai ales dupa atatea nominalizari Oscar, trebuie sa fie o adevarata capodopera.
mtraianc pe 28 Ianuarie 2011 23:10
oscar
sper ca acest film sa ia oscarul ,, iara pe locul 2 asi plasa Black Swan
andyy pe 29 Ianuarie 2011 01:30
Un film intr-adevar foarte bine realizat, cu o interpretare pe masura, care reuseste sa transmita foarte bine emotia din spatele imaginii unei personalitati.
razsax pe 01 Februarie 2011 20:38
Inca un candidat serios la Oscar
Cu certitudine merita nominalizarea.
De cativa ani nu am mai avut o lupta atat de stransa intre cei nominalizati.
Un subiect, nu prea bogat ,este tratat cu profunzime si exploatat la maxim cu ajutorul unor actori exceptionali ce prin jocul lor fac actiunea fluenta si neasteptat de captivanta !

dragulanescu pe 01 Februarie 2011 21:13
incantator
un film minunat si doi actori care rezoneaza pana la sublim ... de la Amadeus nu am mai vazut un film care sa ma marcheze pozitiv...la sfarsitul filmului s-a aplaudat, e drept, publicul era de-al locului
victor_neo75 pe 6 februarie 2011 00:07
Singura chestie ciudata este faza cu aplauzele de la final: regele anuntase ca Marea Britanie tocmai intra in razboi contra Germaniei naziste; de unde atata bucurie in randul publicului? In rest excelent filmul! De vreo saptamana sunt convins ca The King's Speech poate sa ia Oscarul pt cel mai bun film, nu numai pt cel mai bun actor in rol principal (Colin Firth)!
florentindeac pe 18 februarie 2011 20:25
Pentru ca Marea Britanie garantase Poloniei ca o va apara, era reactia unor gentlemani care stiu sa isi respecte cuvantul dat! De fapt si Franta garantase si de aceea a intrat si ea in razboi!
robertbrasov pe 02 Februarie 2011 00:36
The King's speech
Un film genial cu un Colin Firth impecabil............
vicecity8 pe 02 Februarie 2011 13:06
super mijto filmu l-am vazut la cinema apoi l-am vazut si acasa pe DVD. Mi-a placut foarte mult
vladutz90 pe 03 Februarie 2011 14:21
.......
este fara indoiala cea mai buna performanta a unnu actor ( Colin Firth) de anul acesta...
psihologu pe 03 Februarie 2011 21:48
Un film de exceptie
O ilustrare a unor evenimente reale interpretate cu maiestrie de o echipa de actori care ne-au intrecut toate asteptarile. Pelicula nu este pentru toate gusturile sau varstele, dar cine-i va putea intelege adevarata ei valoare va ramane profund impresionat/a...
Un film care nu trebuie pierdut.

WhiteEmperor1 pe 05 Februarie 2011 01:06
un film bun ce merita vazut realizat cu mare profesionalism
Kos_min pe 08 Februarie 2011 00:35
mda
Colin Firth si Geoffrey Rush-au jucat bine,ok,dar cat te duci sa vezi un film nu te duci doar sa vezi cum joaca actorii,mai vrei sa vezi si un scenariu sau o regie pe masura...
Crisstyan25 pe 20 martie 2011 16:40
Corect. De ce nu intelege toata lumea treaba asta? :)
Railysse pe 7 iunie 2011 17:24
Nu esti critic Cristian... Asculta parerile celor care sunt specializati in asta. Poti sa le vezi parerile acestor critici pe http://movies.yahoo.com/movie/1810124453/info. Doar daca filmul nu este genul tau, nu trebuie sa spui ca este prost.
Pitbull pe 08 Februarie 2011 01:10
Umor, sinceritate, originalitate naturală
"The King's Speech" - Umanitatea coroanei
Umor, sinceritate, originalitate naturală

Pe de o parte, deşi ani de zile am detestat reţelele de socializare, până la urmă Facebook-ul m-a cucerit.
Pe de altă parte, deşi am tot respectul pentru Marea Britanie, nu-i pot ierta ceea de a făcut în Al Doilea Război Mondial.
Şi cu toate acestea, sper din tot sufletul ca "The King's Speech" să detroneze la Oscar mediocritatea "The Social Network", de care-l desparte o distanţă ca de la cer la pământ. (Precizez că deocamdată vorbesc dintr-o perspectivă complet parţială: dintre cele zece filme nominalizate, până în momentul de faţă le-am văzut doar pe acestea două - deşi urmează foarte curând "The Kids Are All Right" şi "The Fighter".) Pur şi simplu, "Discursul regelui" şi "Reţeaua de socializare" nici nu suferă comparaţie - motiv… citeşte

catrinelul pe 10 februarie 2011 17:32
Da1 Cred ca e momentul sa recunosc ca, desi a facut un rol foarte bun, am simtit de multe ori pe parcursul filmului un alt "principal"dar si faptul ca rolul mentorului este mult mai ofertant. E interesant acest artificiu-Ducele de York si abia la final, Regele adica atunci cand devine cu adevarat suveranul si invingatorul acelui defect invalidant!
catalin_duta pe 11 februarie 2011 21:38
Corecţie (se pare că mănânc cuvinte de foame) "Puteai să-i DAI şi tu un 9..."
cristina2564 pe 09 Februarie 2011 11:00
exceptional
Un film care te tine "in priza" fara a avea nevoie de artificii comerciale. Unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultima vreme. Cred ca o sa vreau sa il revad.
aanitaa_22 pe 11 Februarie 2011 12:33
Oscar
E genul de film care ai impresia ca dureaza foarte putin, dar de fapt tine 2 ore. Merita sa castige cat mai multe premii. Colin Firth joaca exceptional.
marc_mihai pe 11 Februarie 2011 16:59
Filmul se face remarcat prin prestatiile de exceptie ale lui Colin Firth si Geoffrey Rush.La cel din urma am observat un pic amprenta rolului "marchizul de Sade" care l-a interpretat mai de mult.
In ceea ce il priveste pe Firth...indubitabil va castiga Oscar anul acesta.

goldenleaves pe 11 Februarie 2011 20:27
a king's speech....speechless
mi-a palcut foarte mult jucat foarte bine un film frumos
superdepeche pe 12 Februarie 2011 02:06
extrem de plictisitor
poate ca membrii academiei l-au vazut in 3d de are atatea nominalizari
fiecare cu pasaricile lui, numai ca stim cu totii ca americanii au stoluri intregi.

Vorador pe 12 Februarie 2011 17:37
Acum am vazut filmul si cred ca va castiga multe premii.Chiar nu stiam ca tatal reginei din zilele noastre a fost un om balbait, dar mult mai bun conducator decat fratele sau Edward al VIII-lea.
Colin Firth actorul anului.

florentindeac pe 12 Februarie 2011 19:25
Superb! Biografic, are si morala, joc actoricesc de nota 10!
floareaciprian pe 12 Februarie 2011 21:31
ba!
filmul acesta nu ruleaza si in digital ca vad ca e doar pe pelicula momentan! ar fi pacat sa nu merg la cinema ca nu e si digital...
ciobotaru pe 12 Februarie 2011 23:20
emotionant si bine regizat , Colin Firth joaca remarcabil . . .
lolosu pe 13 Februarie 2011 12:39
cu dus si intors..
Sincer nu cred k merita nominalizat la 12 oscaruri,s-au vazut si drame istorice mai bune decat "The King's Speech"
lolosu pe 13 februarie 2011 12:41
Era sa uit .. exceptional rolul jucat de Colin Firth, merita oscarul!
mihaelatb pe 13 Februarie 2011 16:52
Un regal: actoricesc si regizoral! Prestatia lui Colin Firth este de exceptie, aducand cu aceea a lui Al Pacino in Scent of a Woman. Amandoi s-au identificat pana la contopire cu personajul pe care l-au interpretat. Daca in cazul actorilor Michael Gambon si Timothy Spall, aveam senzatia ca-i vedeam pe Dumbledore si pe Peter Pettigrew, nu acelasi lucru se poate spune si despre Firth. El nu are nimic din Harry Bright (Mamma Mia), nici din D-nul Whittaker ( Easy Virtue )si nici macar din celebrul domn Darcy (Pride and Prejudice ), el se reinventeaza de fiecare data! Merita Oscar-ul !
victor_neo75 pe 14 Februarie 2011 12:18
"Discursul regelui" este printre primele 5 cele mai bune filme din 2010 !!!
The King's Speech, recentul castigator a 7 premii BAFTA inclusiv pt cel mai bun film, actor in rol principal (Colin Firth) si cel mai bun scenariu original este un adevarat regal cinematografic atat pt publicul matur, cat si pt cei mai tineri care vor descoperi o poveste plina de inspiratie despre un rege balbait (George al VI-lea tatal actualei regine a Marii Britanii) si tratarea acestui defect de vorbire cu ajutorul unui logoped australian jucat impecabil de Geoffrey Rush, regele fiind sustinut si de sotia sa Helena Bonham Carter.

The King's Speech este un film excelent care merita vazut la cinematograf mai ales pentru prestatia lui Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, dar si pt valoarea sa istorica de netagaduit ! Merita toate laudele si are sanse mari sa castige si Oscarul pt cel mai bun film din 2010!

Mudavapp pe 15 Februarie 2011 16:11
Putin dezamagit
CIne vrea un torrent bun?am descarcat filmul de 6 ori ca sa il gasesc in varianta super buna...Din comentariile pe care le-am vazut postate aici ma gandeam ca o sa vad un super film si cand am inceput sa ma uit tot asteptam sa se intemple ceva care sa imi trezeasca cu adevarat interesul...Am asteptat pana can sa terminat filmul...Nota 6
Go1 2 3 4