Păreri The Island of Dr. Moreau

(1996)

Insula doctorului Moreau

cezarika21 pe 22 Iulie 2013 17:06
O ecranizare dezlânată şi cu actori sictiriţi
Filmat în condiţii grele şi cu regizorul schimbat la câteva zile după începerea filmărilor, acest remake după romanul lui H.G. Wells s-a dovedit a fi nu prea reuşit. Noul regizor, John Frankenheimer, a impus modificarea scenariului deşi se filmaseră deja o serie de secvenţe, colaborând destul de anevoios cu Val Kilmer. Nici Marlon Brando nu a fost în cea mai bună formă, el enervându-se din cauza rescrierii scenariului şi refuzând să mai memoreze noile replici. Filmul a fost finalizat cu chiu cu vai, neavând parte de succes de public şi nici de critică. A fost nominalizat la şase Zmeure de Aur, Marlon Brando "câştigând" una dintre ele.

Filmul nu are nerv, pare dezlânat, iar interpretările sictirite ale lui Brando şi Kilmer se văd cu ochiul liber. Kilmer trecea la acel moment printr-un proces de divorţ, iar Brando era tulburat de sinuciderea… citeşte

Cristi Weed pe 18 Mai 2008 22:51
Hai sa fim seriosi , VK nu este un actor chiar atat de mare , iar J Frankenheimer nu este un regizor extraordinar , de aici ce rezulta ? => o porcarie de film , care nu merita vizionata nici cand vreti sa adormiti mai repede si nu stiti ce sa faceti !
VOIEVOD pe 22 octombrie 2009 08:47
HAI CĂ-I FĂINUŢ!
Salbaticul pe 20 Octombrie 2020 02:00
Un review,50 caractere,și încă un review,asta se întâmplă când te joci în laborator cu natura=7.
alex_il_fenomeno pe 18 Iunie 2011 12:23
desi acest film s-a vrut thriller , sau chiar horror , am gasit foarte multe faze amuzante in el ! chiar si primatele , plus celelalte animale , erau mai mult comice decat terifiante ! actorii nu au fost rai deloc , iar actiune la fel ! pot spune ca nu a fost un remake nereusit , dar se mai putea lucra la el !