Păreri Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

(2002)

Războiul stelelor: Atacul clonelor

Stefan pe 18 Mai 2002 00:00
Efecte speciale, actori acceptabili si sunet pe masura.Totusi...totusi nu este un film de prima mana.
La inceput actiunea se dezvolta prea incet, si se instaleaza o oarecare stare de plictiseala, care abia in ultima jumatate de ora este alungata de putin "entertainment". Este pacat ca s-a pierdut asa, absurd, o mare parte din film, care nu a reprezentat nici un interes pentru mine.
In comparatie cu Epiode One nu mi s-a parut cine stie cat de inovativ...dar se pare ca multora li s-a parut.
Elementul introdus aici, care pana acuma lipsea(adica in Episode One) a fost cea a romantismului, intre eroul nostru Ani si draga senatoare. Aceasta relatie se dezvolta relativ anost, si parca a fost introdusa cu sila...dar exista,si nu e ce sa poti face.
Efectele speciale au fost la un standard foarte ridicat, si pot sa spun ca au fost chiar uimitoare.
Sfarsitul a… citeşte

vzane pe 17 Mai 2002 00:00
"Atacul clonelor" cred ca e cel mai bun film din intreaga serie Star Wars. E singurul care poate fi clasificat fara teama de a gresi "o drama galactica". Are toate ingredientele necesare unui mare film. Scenariul este superb, integrarea cu trilogia veche se contureaza perfect; pacat totusi de primele 20 min care parca sunt un film politist prost intr-un decor SF. In schimb au disparut aberatiile din "Amenintarea Fantomei" care stricau ambianta (personaje artificial introduse unde nu era cazul, dialoguri fortate, tentatia de a apleca filmul spre comercial cu orice pret); probabil Lucas a aplecat urechea la criticile fanilor. O mentiune speciala pentru Hayden Christiansen, care face un rol extraordinar - si sa nu fi vazut celelalte episoade si intelegi contradictiile care il macina... Iar finalul cu Yoda in prim-plan este MAGISTRAL!!! MERGETI SA VEDETI FILMUL!!!
ald pe 15 Mai 2002 00:00
Forta a fost de partea lui (si a noastra-alta n-am). La multi ani Lucas ieri si de miine Star Wars in toata lumea (deci si la romanica).
si-n 2022 tot asta va fi evenimentul, editia speciala la editiile speciale.
Clonele, wow: Christopher Lee! Yoda se bate cu Dracula ! JarJar e senator ! Omagiu Ray Harrihausen ! John Williams rocks ! episodul 2 direct pe locul 2 in galaxia Star Wars dupa Empire. Spider-man e in top acum dar Forta are bataie lunga, la finele anului acesta va fi cel mai tare film ever, miliardul de dolari-bugetul tarii pe inca 20 de ani... believe the hype...cine n-are star wars sa-si cumpere ! Ochii ca pe butelie pe episodul 3-see you in 2004 !

andrei pe 14 Mai 2002 00:00
Imperiul Lucas contraataca! Tot ce era prost in Phantom Menace (Jar Jar, discutii interminabile, Natalie P., McGregor) a disparut sau s-a schimbat. Cel mai bun episod din Star Wars incepe a la Blade Runner, continua a la...Star Wars (de pe vremuri) si se incheie (?) apoteotic: "Begun, this clone war has!" (Yoda dixit). Natalie nu mai e de lemn - e sexy cam ca Leia, McGregor nu mai e penibil ci solid, tinerelul Christensen e relativ infect, dar am impresia ca exact asa trebuie, Sam Jackson (care, orice ar face, tot Sam Jackson ramine, adica badmotherfucker) se lupta cu sabia laser, ca si Yoda (intregime digital), pentru intiia oara, Christopher Lee (contele Dracula, pardon, Dooku)e maiestuos (cum de-i si aici si-n cealalta trilogie e un mister), aflam cine-i Boba Fett (si, mai ales, cine-i taticul Jango, jucat de Temuera "a fost cindva razboinic" Morrison)iar The Darth Vader Theme se aude… citeşte
Onyx Ivohne pe 01 Mai 2002 00:00
Star Wars este mult mai mult decat un simplu film, este un intreg univers pus la punct pana in cel mai mic detaliu. Cred ca e pur si simplu o explozie de imaginatie. Este unul dintre cele mai bune filme facute vreodata si pt cei care cred altceva, intrebare: stiti voi vreun alt sf giga-apreciat, faimos si super-ORIGINAL care sa fie mai bun? Care, ca eu nu va cred!
ps: evident ca poate mai are si cateva lipsuri, dar per total este THE ULTIMATE THRILL!!

Bogdan.Alexandru pe 21 Decembrie 2015 10:06
Ceva mai bun ca primul episod (Amenintarea fantomei).
cipri_speed pe 18 Februarie 2011 14:31
Frumos filmul oricum face parte din serie deci no comm
deea9595 pe 20 Septembrie 2010 15:38
povestea n-a fost la fel de buna ca primul episod dar merita vazut si acesta macar pt efecte speciale si actori!
someone_who_dares pe 27 August 2010 13:07
Super bun, merita vazute toate 6 !! Mai ales acestea ultimele :D
Mihai2508 pe 14 August 2010 10:49
Foarte reusit filmul, iar efectele speciale sunt extraordinare, iar actorii joaca foarte bine. in special Natalie Portman.
theodor09 pe 13 August 2010 11:11
TERIBIL
Un film care mi-a placut f. mult ca orice film din saga. Mi-au placut mult shi efectele speciale, bineinteles.
Octaz pe 29 Iulie 2010 20:48
Presimt un ultim episod bestial si inclin sa cred ca acesta a fost doar introducerea in ceea ce va urma . Totusi in aceasta parte se leaga mai mult razboiul cu dragostea celor 2 tineri ... ceea ce face pentru cei mai pretentiosi, ca filmul sa nu fie "super tare" . Ca personaj preferat il aleg pe Yoda :)) E foarte comic si stie bine cu laserul (in ciuda marimii) :P just kidding ..
diana tigauan pe 29 Iulie 2002 00:00
pai ce pot sa spun despre acest episod in afara de faptul ca are mai multe efecte speciale decat primul ep,nu credeam ca un actor atat de tanar precum hayden christensen se va descurca intr-un rol mai dificil sai zicem cum este cel al lui anakin .despre natalie ,a facut o treaba buna ca de obicei,si cred ca are asigurata o cariera de succes.abia astept urmatorul episod sa vad cum anakin va deveni darth vader.
Victor Popa pe 23 Iulie 2002 00:00
Cred ca \"Atacul clonelor\", \"Amenintarea
fantomei\" si viitorul \"O noua speranta\" trebuie luate ca atare. Sunt filme exceptionale d.p.d.v. al efectelor speciale, decorurilor si costumelor, dar nu cred ca isi au rostul ca si \"con-
tinuari\" la primele trei serii. Povestea
celor trei filme din anii \'80 este excelenta (cel putin pentru perioada aceea, daca nu si astazi) si nu mai are nevoie de alte completari. George Lucas a spus ca vrea sa faca aceste trei noi episoade pentru a ne creea o imagine mai detaliata asupra personajelor si sa ne familiarizam cu povestea \"vesnic eterna\" a formarii Imperiului si despre cum au crescut personajele. Parerile sunt impartite, dar un lucru este cert: noile episoade nu au nici un pic din farmecul celor vechi, farmec care crea toata placerea vizionarii, in pofida lipsei unor efecte speciale de felul celor de acum (asta daca ai… citeşte

Mihai pe 26 Iunie 2002 00:00
A fost unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultima vreme si de aceea il recomand tuturor care nu l-au vazut inca.Sper ca seria Star Wars va continua cu episoade la fel de fascinante
Duras Frantescu pe 17 Iunie 2002 00:00
Sunt foarte multumit de Episodul II, care este mult peste primul. De altfel Natalie Portman mi se pare peste Carrie Fisher.
Efectele speciale, actorii si subiectul sunt de cinci stele.

Didier Dumbrava pe 16 Iunie 2002 00:00
De pe vremea cand am avut 5 ani am inceput sa urmaresc primele episoade ale superproductiei Star Wars. Ma atrageau in mod special efectele speciale [ care sa recunoastem ca pentru inceputul anilor '80 erau extraordinare ], navele de lupta si de zbor care nu puteau fi comparate cu nimic altceva vazut anterior la televizor, Darth Vader si mai ales scenariul: lupta dintre bine si rau intre 'oameni' care au trait " ... a long time ago, in a galaxy far, far away". Asta era parerea mea in 1985. Apoi a trecut mileniul si a aparut "Episode I" al superproductiei care a lasat multa lume "socata' dupa vizionarea filmului, de ciuda ca am/au piedut ~ 2 h plus faptul ca ideea filmului a fost total schimbata. Lupta dintre oameni a fost inlocuita de catre roboti, facand'o impersonala, efectele speciale distrageau atentia de la un scenariu lipsit de idei si de 'sare si piper'. Acelasi lucru se poate… citeşte
Cearnãu Adrian pe 09 Iunie 2002 00:00
Sunt un mare fan Star Wars. Am vazut episoadele IV-VI de vreo 6-7 ori fiecare, si am citit si cartile, asa ca ma pot considera in masura sa-mi dau cu parerea:

Initial am crezut ca episodul I a fost o farsa proasta - Jar-Jar m-a scos din sarite, iar dupa o vizionare alaturi de un prieten mai sugubat, am ajuns la concluzia ca numai din acel film se poate scoate un scenariu care sa faca Space Balls sa roseasca. Intr-un cuvant: mi s-a parut facut la misto.

Strangand din dinti, am acceptat faptul ca Lucas mai poate calca si stramb si am asteptat sa o indrepte cu episodul 2. Mare greseala! O fi minunatia asta de atac al clonelor corect din orice punct istoric de vedere (adica, nu gasesti inconsecvente legate de scenariu), dar ca actiune si ca plasare in univers... ar fi de adaugat remarca unui amic care a vizionat si el filmul: "Titanic in spatiu cu girafe".
citeşte

Rosemary ionel pe 05 Iunie 2002 00:00
Darth Sidious....cred ca este unul dintre cele mai indragite personaje negative de film din toate timpurile. Presupun ca inteligenta acestor caractere malefice le-a adus atat de multi admiratori. Filmul e bunicel.
Ionel Rosemarie si Minea pe 04 Iunie 2002 00:00
Este un film bun, ...in esenta dar se putea si mai bine. Totusi trebuie sa recunosc ca d.p.d.v. al calitatii imaginilor, al efectelor speciale da clasa primului episod...Finalul cam lasat in aer...da, da, stiu ca veti spune ca urmeaza un nou episod si totusi
....
Mie mi-a placut....intr-o oarecare masura...iar prietena mea Irina, care zice ca nu l-a vazut, va spune ca este bun....si va recomanda sa va duceti repede sa-l vedeti...se va duce si ea, la un moment dat....:):):) and sorry for the stupid message.

Cristi Stasi pe 03 Iunie 2002 00:00
Revin cu alte informatii despre atacul clonelor:Samuel l.Jackson,interpretul rolului Mace Windu,a declarat ca sabia sa are culoare rosie deoarece lui i s-a parut ca e mai cool iar fanii nu ar trebui sa speculeze pe aceasta tema.Stiti ce cred eu?MACE WINDU ESTE TRADATORUL DIN CONSILIUL JEDI!Atentie la urmatoarele amanunte:1)Windu este un fervent sustinator al infiintarii unei armate a republicii;2)cand soseste Amidala in biroul Cancelarului imaginea ramane nefiresc de mult asupra lui iar fata lui sugereaza surpriza si nemultumire;3)declara ca atentatorii la viata senatoarei Amidala sunt minerii de mirodenii de pe Naboo(fals);4)Cand Dooku ii propune sa se predea in fata armatei de droizi,el nu accepta(doreste doborarea unui mare numar de Jedi).In cronica mea precedenta am spus ca Dooku este de fapt personaj pozitiv si deci un prefacut ucenic al Lordului Sith.Cine e adevaratul ucenic? Mace… citeşte
Valsan Gabi pe 02 Iunie 2002 00:00
Este greu sa dai un verdict despre episodul II comparativ cu celelalte episoade. Pt. mine a fost unul din cele mai bine realizate episoade.(exceptand momentul romantic de pe Naboo. Animalele acelea \"shaak\" de pe campie au fost o dezamagire). Am mers iute acasa si am revazut celelalte 4 episoade incercand sa gasesc o inadvertenta sau o greseala in plasarea temporala a tehnologiilor. Dar nimic. George Lucas a fost si ramane acelasi maestru de neegalat pe care l-am cunoscut in copilarie. Un film care merita vazut numai cu sunet soround. Altfel opera e incompleta.
silviu pe 01 Iunie 2002 00:00
io chiar nu-i mai inteleg pe cei care au votat filmul cu 2 stele: ori sunt fani telenovele ori nu au vazut restul episoadelor.Filmul exceleaza la capitolul efecte speciale,sunt curios daca va lua oscarul,se vede ca la ora actuala ILM este cel mai tare studio de producitie de efecte speciale.Actiunea incepe sa se lege, iar scena luptei lui Yoda este totusi putin exagerata,mai ales incercariile de a oprii stancile ce picau de peste tot,la care mi s-a parut ca yod ca un mare cavaler jedi se cam chinuia prea mult
dar ca un adevarat fan star wars nu pot sa-i dau alt punctaj decat :*****

ps in urmatoarea luna cred ca o sa ma mai duc de vreo trei ori

Cazan Nicusor pe 31 Mai 2002 00:00
Intr-adevar este un film deosebit, ca toate filme din seria Star Wars. Singurul luvru pe care il reprosez este senzatia de tranzit de la episodul 1 la 3. Dupa parerea mea, nimic senzational nu se intampla....Dar asta ne facem sa asteptam cu si mai mult interes episodul urmator.
Gradinaru Alexandru pe 26 Mai 2002 00:00
Stelele sint pentru munca depusa si creativitate. Steaua lipsa este pentru plagiarea "Al 5-lea element".
Hotarit mai bun decit episodul I. Si probabil cel mai desavirsit episod dpdv tehnic. Dar nu reusesc sa ma impac cu sucirea episoadelor. E normal sa incepi cu sfirsitul si apoi sa revii la origini? Eu zic ca nu.

Mihai B pe 24 Mai 2002 00:00
Excelent.
Uitasem ca trebuie sa apara Episodul II acum, si cand m-am uitat la episodul I la Tv, am ramas cu acelas gust amar pe care l-am avut cand am vazut Ep I la Cinema. Cand au inceput trailere-le la Tv, abia am mai rezistat pana a venit filmul. Si a meritat asteptarea . Filmul este excelent, si merita vazut numai la Cinema sau DVD (varianta pe pc, pe langa ca e filmata la "sub bratz" nu are ultimele 30 de min , un coleg care a vazut filmul pe pc, a spus ca e nasol, iar cand a vazut la cinema... a ramas cu gura cascata)
Lucas a reusit ceva extraordinar. Seria Starwars va ramane o "pilda" pt generatiile viitoare. Este noul tip de poveste, care nu este citita, ci vizionata. De altfel, s-ar putea citi reteta:
conceptul de forta:- aparut in perioada Hippie, cand e ra la moda ideea de armonie, balans intre bine si rau.
lupta intre bine/rau:- Jedi vs Sith
citeşte

Cristiana pe 22 Mai 2002 00:00
Dezamagire mare !
Cred ca episodul acesta a fost facut doar pentru a demonstra ce efecte
speciale se pot face. Si la capitolul acesta sunt citeva scapari, adica unele dintre ele sunt atit de digitalizate incit le piere tot farmecul.
Jocul actorilor este sub orice critica. Chiar si actori cu pretentii ca Samuel L. Jackson sau McGregor isi pierd din stralucire sub bagheta lui Lucas, care sa fim seriosi, nu este un mare regizor.
Scenariul tine cu tot dinadinsul sa aduca in prim plan povestea care va duce in final la inceput - Ce aiurea suna ! - adica la clasicul episod IV. "Amenintarea fantomei" a fost mai bun. Ca si episoadele IV si V. Episodul VI si cu acesta sunt slabute.

Sorin Damean pe 22 Mai 2002 00:00
Este cel mai slab episod din toata saga. I-am acordat doua stele doar pentru efectele speciale. Filmul dezamageste complet. In primul rand, totul este o creatie digitala, deci artificiala. Ai impresia ca asisti la un joc pe calculator cu nave extraterestre si monstruleti, care de care mai ciudati. In al doilea rand, dialogurile sunt artificiale, mecanice, sacadate. Aveam o impresie mai buna despre Ewan McGregor...aici apare drept penibil, chiar ridicol. In prima sa parte, filmul este de-a dreptul sforaitor. Ce il mai salveaza este scena luptei dintre Obi-Wan, Anakin si contele Dooku (de altfel, acesta din urma e cel mai interesant personaj. Ar mai fi multe de spus...Concluzia: un film pentru copii si nimic mai mult.
Alin micu pe 20 Mai 2002 00:00
Mai bun decat "Amenintarea Fantomei", dar sub asteptarile de aproape 1 an de zile...poate si datorita faptului ca intre timp a aparut un "Matrix" sau un "the One".

Lucas se joaca iin continuare cu publicul..incepe o actiune sau un personaj intr-un sens, o schimba in directia opusa ca apoi la sfarsit sa o schimbe iarasi...se joaca si cred ca asta este unul din defectele scenariului.

In rest este OK...merita vazut odata sau de 1.5 ori.

Eugen Nazare pe 19 Mai 2002 00:00
Primul film pe care l-am vazut se numea Another Hope. Era ceva inimaginabil; dar cu fiecare episod aceasta fresca stelara s-a depasit, mereu tintind Across the Stars (love theme from Attack of the Clones). Este o saga extraordinara si nu cred sa am cuvintele potrivite ca sa-i dezvalui adevarata valoare. May the Force of others be with you and guide your spirit! (the original from Behind the Magic).
PS: AOTC - best movie of the year - un al doilea "Imperiul Contraataca" la 22 de ani distanta fata de cea mai buna parte a primei trilogii.

Matei Iulian pe 19 Mai 2002 00:00
Filmul este efectiv genial, nu trebuie ratat sub nici o forma !!!
Efectele speciale depasesc absolut orice asteptari mai ales spre final. Actiunea este antrenanta si subiectul extrem de captivant.

De departe cel mai bun film al serie Star wars, depasind net Imperiul contraataca !

Duceti-va sa-l vedeti si va veti convinge !!

Gambit pe 18 Mai 2002 00:00
Am dat punctajul maxim pt. ca sunt un super fan Star Wars.Ep.2 este un super film, mult mai bun decat precedentul.Cei 2 roboti penibili apar relativ putin, sunt super multe sabii laser, si natalie portman e dementzila ca nu mai zic de yoda.a fost superb.abia astept ultima parte.sunt curios daq star wars o sa se termine odata cu episodul 3.
Dragos pe 17 Mai 2002 00:00
Este cel mai slab episod.Nici nu voi mai urmarii episodul al-3-lea daca va mai apare pentru ca banuiesc ca va fii o panarama de film in final.Cel mai bun episod a fost A NEW HOPE realizat in anii 70 si atit.
mankindx pe 18 Aprilie 2002 00:00
Deshi Episode 1 a fost mai slabutz decat ma ashteptam sper ca Clone Attack sa readuca Star Wars Acolo unde ii este locul:La Varf.
horatiu pe 15 Aprilie 2002 00:00
"Cel mai bun film SF realizat vreodata de omenire."
Asa e, trebuie prudenta! N-ai de unde sa stii ce filme meseriase fac klingonienii sau martienii!

Moga Ionut pe 13 Aprilie 2002 00:00
Saitul este extraordinar.
Scobiola Mihai pe 14 Martie 2002 00:00
Este o superproductie!
Nu degeaba a fost ales filmul sec.XX.
Cel putin asa stiu ca Imperiul Contraataca a fost pe locul 1,iar Razboiul Stelelor pe locul 3.
Abia astept sa vad filmul.Din pacate aici la Oradea sistemul dolby nu merge;
este instalat,dar nu se aud efectele speciale sonore.Cred ca a fost prost montat. Astept cu nerabdare noul episod!

Manusa pe 23 Octombrie 2011 16:03
Filmul a fost cu mult mai bun decat prima parte. Are efecte speciale bine realizate, actiunea este foarte buna. Desi nu sunt fan Star Wars, mi-a placut filmul, este unul bun.
CosminHorrorMaster pe 16 Iulie 2011 12:15
Star Wars, episodul al 2-lea. Fata de primul, mi s-a parut mault mai bun. Povestea este mai reusita de aceasta data, iar actiunea isi are locul ei. Nu prea stiu de ce se plange lume de Hayden Christensen, este ok. Am ramas surprins cand l-am vazut pe Christopher Lee in rolul Contelui Dooku. Mi-a adus aminte de Peter Cushing in partea a 4-a si credeti-ma ca nu este pura coincidenta! Partea a 2-a, ok.
goradimitrie pe 05 Iulie 2011 18:23
e bun filmul.......................................actorii sun buni
Radu1711 pe 26 Aprilie 2010 17:12
radu1711
episodul 2 este mai interesant decat primul, imi place
Nightprowler pe 22 Noiembrie 2009 21:35
Traiasca torrentul si lipsa cinematografelor din orasul meu
M-am uitat la filmul asta doar ca sa vad cum Anakin devine Darth Vader. Prima jumatate extrem de plictisitoare, abia la a doua incepe sa te tina cu sufletul la gura. Pacat ca George Lucas nu a ramas doar cu seria veche. Si cand ma gadesc ca era sa dau bani ca sa-l vad.
gaga pe 04 Mai 2008 16:42
film bun.faina batalia de la geonosis.oricum mie toate episoadele din saga ster wars mi se par faine.
oana pe 29 Ianuarie 2006 17:15
Este un film frumos.Mi-a placut.Dar nu se compara cu THE LORD OF THE RINGS:THE RETURN OF THE KING.El este mai presus decat toate filmele cu STAR WARS.Sincer , imi plac filmele cu RAZBOIUL STELELOR , dar sa va zic un lucru:STAPANUL INELELOR MERITA SA FIE LA VARF asa ca FORTA FIE CU STAPANUL INELELOR ! sac-sac!
Serban Laura pe 03 Ianuarie 2005 12:27
Super film! Mi-a placut mult si actorii, si efectele, si actiunea, si personajele. Mi se pare ca serile Star Wars sunt cele mai bune dupa trilogia The lord of the rings.
Plopeanu Silvia pe 14 Iunie 2002 00:00
Star Wars it's cool
Cristi pe 02 Iunie 2002 00:00
filmul e super .
Roman Ruby pe 28 Mai 2002 00:00
Cel mai tare film din categoria sefeurilor.
SUPER

moga valentin pe 24 Mai 2002 00:00
ce sa zic.mai bun decat "capra cu trei iezi" dar nu se ridica la nivelul ursului pacalit de vulpe.mai asteptam.
Cristian Vina pe 29 Martie 2002 00:00
Cel mai bun film S.F realizat vreodata de omenire.
Go 1 2 3