Păreri Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

(1999)

Star Wars Episodul I - Amenințarea fantomei

legolas05 pe 25 Noiembrie 2010 17:20
foarte frumos filmul....de cum lam vazut prima data mia placut foarte mult......este si interesant.......merita vazut cu siguranta.......
cezarika21 pe 29 Septembrie 2014 12:13
Evenimentele ce au precedat prăbuşirea Republicii Galactice
Succesul seriei "Star Wars" l-a determinat pe cineastul George Lucas să conceapă o trilogie care să prezinte evenimentele care au precedat apariţia Imperiului Galactic şi transformarea tânărului Anakin Skywalker din cavaler Jedi în Lord al întunericului. Acest prim film al noii trilogii relatează un moment de criză din istoria Republicii Galactice (invadarea planetei Naboo de către armatele Federaţiei Comerciale în semn de protest faţă de introducerea taxării rutelor comerciale) care a condus la alegerea senatorului Palpatine în funcţia de Cancelar Suprem al unei republici tot mai slabe.

Fiind un punct de plecare şi neavând o bază solidă, filmul are un scenariu un pic forţat, iar efectele vizuale sunt insuficient finisate. Neputându-se folosi decât un număr mic de personaje care erau cunoscute din trilogia originală (Palpatine, Anakin Skywalker,… citeşte

Cristi Weed pe 12 Mai 2008 20:05
Superb ! Foarte frumos a gandit George Lucas cand a decis sa inceapa cu partea a IV-a ! Nimeni nu a mai facut asa ceva .... pt asta merita un biscuit ! (glumesc) Cea mai mare capodopera S.F. din istorie ! O serie de filme extraordinara .... care te tine cu sufletul la gura de fiecare data cand o urmaresti !
CristiN pe 01 Februarie 2011 23:28
Filmul este unul de exceptie cel putin mie mi`a placut . Recomand
93GabiBT pe 11 februarie 2012 15:07
Parca ziceai : "Ce pot sa spun.. mie mi-a placut. Gusturile nu se discuta"
theodor09 pe 18 Aprilie 2010 16:50
nu e lafel de reusit ca trilogia originala, dar e super. uneori mai are niste scapari, dar, merge.
Radu1711 pe 26 Aprilie 2010 17:11
radu1711
FOARTE BUN FILMUL, l-am vazut mai demult si a fost foarte tare la vremea aceea
celmaitare pe 11 Octombrie 2009 01:44
masterpiece!.......................................................................................
celmaitare pe 16 februarie 2010 00:12
P.S. Eu m-am referit la toata seria ca sa nu se inteleaga gresit....am votat aici ca n-am sa nu stau acum ore in sir sa votez la fiecare parte in parte si cu siguranta dupa PAREREA MEA isi merita zecele!
celmaitare pe 16 februarie 2010 00:17
"am votat aici ca sa nu stau"
oana pe 29 Ianuarie 2006 17:07
Intotdeauna mi-a placut seria "Razboiul Stelelor" si normal ca imi place si primul episod.
After_Eight pe 14 februarie 2012 21:31
Intotdeauna mi-au placut fetele cu numele " Oana " si normal ca imi place si commentul tau :P
astroloverman pe 22 mai 2021 00:19
Ai iesit la agatat?
ciobotaru pe 14 Ianuarie 2010 00:24
mie mi s-a parut mai slab decat un desen animat , stilul regizoral ales pentru acest film de George Lucas este dezamagitor , efectele sunt bune si arata bine pana la un moment dat cand tot filmu se transforma intr-o animatie pe calculator fara gust
narcis11k pe 15 februarie 2012 19:19
a fost plicti'' .... noroc ca era 3D ... altfel ieseam din sala :(
Chelbos pe 29 decembrie 2013 10:38
cand a aparut in 99 nu era tehnologia de azi. filmul trebuie judecat pentru poveste in primul rand si apoi dupa efecte
Nightprowler pe 22 Noiembrie 2009 21:24
Am adormit la filmul asta. Nici acum , dupa multi ani nu stiu cum e sfarsitul.
lilianna16 pe 22 octombrie 2017 23:51
:)))
lumaxya pe 13 Februarie 2011 18:56
Cate efecte si foarte interesant modul cum fiecare personaj evolueaza. 10
cipri_speed pe 18 Februarie 2011 14:32
Capodopera filmul oricum foarte reusit mi-e imi place foarte mult
marius93 pe 14 Decembrie 2009 06:13
Printre putinele filme SF care au pe langa efecte speciale si explozii, si o poveste captivanta. Merita vazut !
Busuroi pe 07 Ianuarie 2011 15:00
Epic.........................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Stephen2D pe 17 Decembrie 2015 21:47
"Yousa in big dudu dis time!"

into_the_labyrinth pe 09 Martie 2012 17:06
Star Wars este o saga science-fiction formidabilă, şi nu e doar părerea mea, ci a milioane de fani. Şi aceasta fiindcă reuşeşte să îmbine cu succes elementele SF, efectele speciale, dar şi povestea plină de inedit şi pasiune a eroilor săi (mai mult sau mai puţin umani...). Ba chiar, pe alocuri povestea devine şi romantică, fără a exagera în acest sens. Chiar dacă episoadele vechi, V şi IV, sunt cele mai cunoscute, episodul I, Ameninţarea fantomei, nu coboară sub ştacheta impusă de la început de Lucas, având toate ingredientele seriei. Şi acum poate fi văzută şi în 3D – eu am văzut-o în 3D şi vă asigur că este o experienţă pe care nu trebuie să o rataţi!!!
Ovidiu239 pe 23 Iulie 2013 19:25
Primul, dar nu cel dintai
Primul episod din francizia Star Wars, dar al patrulea din punct de vedere cronologic, ne ofera niste efecte ceva mai bune fata de precedentele filme (e si normal, datorita perioadei de timp), insa cam atat. Filmul este bun fara indoiala, dar nu de nivelul primelor. Este interesanta pana la urma povestea, cu alti actori in aceleasi personaje, si o actiune pe care trebuie s-o legi cu cea din precedentele filme. Chiar si asa, dupa ce vezi "The Phantom Menace", iti doresti sa vezi si urmatoarele parti.
Chelbos pe 29 decembrie 2013 10:35
eu pe asta l-am vazut prima data, acest film m-a determinat sa ma uit la urmatoarele 5
Ovidiu239 pe 29 decembrie 2013 19:35
Oricare din ele e vazut primul, te determina sa le vezi pe toate;)
doinarac pe 14 Februarie 2012 00:20
am revazut filmul
Am revazut cu placere filmul dupa atatia ani de la lansare. acum am putut observa mai bine amanunte , pe care la prima vizionare nu le-am vazut.
Am citit articole, am vazut documentare cu making of, acum fiind mult mai in tema cu realizarea personajelor, imbracamintea , machiajul . Am fost atenta la limbajul folosit de diversele populatii :-))
...de ex: Natalie Portman a fost nevoita sa schimbe multe tinute, coafuri sofisticate "si grele" la propriu!
Ce m-a uimit , la acest 3D, este ca la un moment dat dandu-mi jos ochelarii, unele secvente se vedeau perfect fara ochelari . Cum s-a realizat 3D-ul asta ?

CosminHorrorMaster pe 15 Iulie 2011 21:16
Star Wars, primul episod. Imi aduc aminte de cand eram mic, cat de mult imi placea aceasta parte, insa acum imi dau seama ca este cea mai slaba parte din franciza. George Lucas s-a concentrat mai mult asupra efectelor speciale decat pe povestaea in sine. Mi-a placut aparitia lui Darth Maul, insa doar atat? Ma rog, este ok, insa se putea mai bine.
Razvan97 pe 23 Iulie 2011 11:17
Super
Un film foarte bun , mai ales pentru 1999 .George Lucas chiar stia ce face .
Andrey9211 pe 09 Noiembrie 2010 00:57
Capodopera a cinematografiei!
Dupa parerea mea filmul e o capodopera la fel ca toata seria Star Wars,pur si simplu te baga in artmosfera aia S.F. Nota e prea mica pentru un asemenea film !
cosmin742000 pe 22 Octombrie 2017 09:17
O incercare esuata de a continua o una din cele maxim 2 francize de succes americane
Chelbos pe 29 Decembrie 2013 10:34
am reusit sa ma uit la seria Star Wars destul de tarziu, abia acum cativa ani. pana in acel moment ma intrebam si eu de ce e innebunita lumea dupa aceasta serie. Insa, dupa ce am vazut acest film m-am "indragostit" si eu de star wars, fiind un mare fan al filmelor sf. povestea este incredibil de buna si are ca mare plus originalitatea.
catasmile17 pe 23 Octombrie 2012 13:34
Un film extrem de interesant. Mi-a facut placere sa-l vad.
cosmin_kedii pe 13 Martie 2012 13:26
Îmi place filmele Star Wars ,,povestea este una clasica,,
Manusa pe 09 Septembrie 2011 16:56
Un film destul de bun. Nu sunt fan al genului dar mi-a placut.
dickstone pe 26 Iulie 2011 12:11
NOTA 10
foarte frumos film... toata seria star wars a fost o capodopera a cinematografiei si a fascinat toata lumea inclusiv pe mine..
chiba_florin pe 19 Martie 2011 01:47
suuuuuuuuuuuuuuper
o capodopera
SUUUUUUUUUUUUPER

user-64fb5c5335467 pe 08 Septembrie 2023 21:04
Pentru mine aceste filme dupa episodul 6 intitulat: Return of the Jedi sunt făcute doar pentru retardati sau cabotini..................
user-64df45b5b7009 pe 18 August 2023 13:23
Inceputul sfarsitului pt aceasta franciza..............
user-64df388a1d744 pe 18 August 2023 12:46
Inceputul sfarsitului pt acesta franciza............................
forever_young_ pe 15 Aprilie 2020 15:26
MAGIC !
Toata seria este o capodepera geniala a filmelor SF care a depasit atat bugete dar si incasari ! Filme care se pot vedea de mai multe ori fara urme de plictiseala !
blackmore pe 20 Decembrie 2019 12:03
Inceputul sfarsitului pt aceasta franciza...............
rodica_vargolici pe 19 Octombrie 2019 19:54
îl revăd cu plăcere. Prefer amenințarea fantomei din războiul stelelor, vizavi de cele din viața reală
carmen_angelus_romila pe 11 August 2018 20:30
Este al patrulea film, aparut mai tarziu, dar primul in desfasurarea acestei povestiri fantastice, si cum era si normal, nu ne-a inselat asteptarile.
cezarika57 pe 09 Iulie 2018 21:58
"Amenințarea fantomei" este primul film din trilogia prequel a seriei originale "Războiul Stelelor". Este primul film regizat de Lucas după o pauză de 22 ani când a regizat filmul original "Războiul Stelelor"
AmphitriteMermaid pe 04 Aprilie 2018 14:17
”Primul” film dintr-o serie incredibila, inegalabila in cinematografie. Merita vazut de oricine!
gamblerrambler pe 23 Iulie 2016 11:17
Amenintarea.....lui Jar-Jar?
Filmul e groaznic.
-Animalute CGI si orase CGI modelate prost la tot pasul
-o gramada de actori buni bagati in distributie, dar care joaca oribil dupa un scenariu oribil
-final de cacao-si-au batut joc de un antagonist care avea potential
-scene repetitive cu discutii in sali rotunde , holograme repetitive
-cam ultra-hiper-tehnologizat prequelul fata de trilogia originala
-Jar-Jar a stricat cam tot filmul cu bullshit-urile sale , oribil personaj pentru un film care cica se vrea pentru copii
-multe chestii care sfideaza logica chiar si pentru un SF
Nota: 3

andystarx pe 12 Februarie 2016 14:20
In afara de jocul actoricesc al lui Liam Neeson,care a mai dat culoare filmului,si de efectele speciale,ca scenariu ,nu m-a dat pe spate !Ii acord 7 ,doar datorita acestor motive,oricum imi place mai mult seria Star Wars,decat Stapanul Inelelor !
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:38
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Infinity pe 26 Decembrie 2015 17:22
Star Wars - Episode I - The Phantom Menace (1999)
Din punct de vedere tehnic, filmul este reusit, dat fiind faptul anul in care a fost realizat, dar si tehnologia disponibila pe atunci. Nici ca scenariu nu e rau, dar pe alocuri mi s-a parut stupid, cu dialoguri fortate si personaje putin credibile. 7.
Andrei843 pe 25 Decembrie 2015 19:01
În ciuda multor păreri care spuneau că e un dezastru, mie mi s-a părut destul de bun. Nu sunt ipocrit să spun că se ridică la nivelul primelor 3 părți apărute, dar nu e nici chiar așa slab după părerea mea. Sper că nici celelalte 2 părți nu vor fi slabe.
Bogdan.Alexandru pe 21 Decembrie 2015 10:04
Aproape ca nu am ce sa-i reprosez acestui film....
Sorin87 pe 18 Aprilie 2014 12:53
Imi place filmul mai ales ca este inceputul unei trilogi reusite, imi aminteste de SF-urile clasice reusite
Rippa pe 26 Februarie 2014 20:16
cu filme ca astea mi am trait eu copilaria..nota 10
deadlord pe 24 August 2012 12:37
Acest film este ceva de genul inceputul sfarsitului. Nu este chiar asa de bun ca primele 3, dar avea nevoie si de un inceput.
ducu1991 pe 25 Aprilie 2012 09:34
UN FILM BUN
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace sa nu uitam este cel mai de succes episod din toata seria Star Wars depasind 1 miliard de dolari in toata lumea este si un film bun din partea mea nota 7
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace 3D – Lucas, INCA o data ne-ai luat banii
[Titlu in limba romana: Star Wars Episodul I - Amenintarea fantomei]

Regie: George Lucas
An: 2012

Actori: Ewan McGregor, Liam Neeson, Natalie Portman
Genul: aventura, fantasy

Atentie, se inchid usile. Nu, asta era la alt film. Va rugam sa folositi ochelarii 3D. Aasta era. De mai bine de un an am asteptat revenirea lui George Lucas pe marile ecrane. Nu ma asteptatm la Red Tails, ci la o revenire cu seria Star Wars, caci era anuntata intoarcerea in 3D a ... citeşte

Dr. Evil pe 01 Februarie 2006 00:12
Un film bun chiar si dupa standardele de azi. Vechii fani Stra Wars nu cred ca au fost dezamagiti filmul aduce un suflu nou arhi-mediatizatei serii Star Wars. Efecte speciale geniale, peisaje noi, rase de extraterestii mai credibile si noua pespectiva a bataliei cu sabii laser (daca in originalui era ceva de grija "Buei ai grija sa nu lovim peisajul... da-i si tu mai incet sa putem sa facem efectele speciale mai clare" acum lupta cu sabia laser devine un festin pentru retina ...cireasa de pe tort.)
Nu-mi place pentru ca Anakin este muuuuult prea tanar pentru a se indragosti de printesa care si ea este muuult prea tanara ca sa conduca o armata de eliberare.

After_Eight pe 14 februarie 2012 21:35
da, dar printesa e hot si Anakin conduce bine ligheanul ala zburator :P
detox313 pe 25 Februarie 2012 17:01
nasol
o pierdere de timp...filmul nu contine un efect recent, e acelasi din 99 doar ca e 3d ;in concluzie nesatisfacator