Păreri Silent Hill

(2006)

Silent Hill

c0nte pe 15 August 2006 18:45
super tare filmul, voi astia care nu stiti sa intelegeti un film, nu mai postati de dragul de a va afla in treaba, macar dati un post corect, idee originala, merita vazut.. Stunning
www. pe 09 August 2006 13:14
narfa beton foarte tare frate merita vazut
sorin razvan pe 28 Iulie 2006 11:59
Adevarul este ca a trecut destul de mult timp de cind nu am mai vazut un horror clasic.Pe linga faptul ca am fost un fan al seriei Silent Hill, filmul m-a surprins placut prin faptul ca reuseste sa induca a atmosfera de teroare si necunoscut. Horror clasic cu monstri ciudati si momente care te fac sa te intrebi daca esti in toate mintile, imagini socante, rupte din cosmarurile copilariei, o poveste adusa parca din amintirile bunicilor impletita cu izul indiferentei contemporane.Gans a stiut sa miste camera si sa o puna in niste unghiuri spectaculoase care sa te faca sa crezi ca esti undeva acolo, in actiune, si sa intinzi mina catre personaj. Fiind sub imperiul filmului Stigmata care l-am revazut inainte de a ma uita la Silent Hill, probabil ca am scapat din vedere anumite lucruri pozitive ale filmului. Per ansamblu, filmul este bine facut, regizorul pare a-si fi vazut strict de treaba… citeşte
08anamaria21 pe 31 Ianuarie 2013 15:22
Monstrii si atat
Nu mi plac filme HORROR cu monstri si toate arataniile, mi se pare cel mai SIMPLU mod de a zice ca faci un film Horror! Zici film de groaza gata te astepti la sange, monstri scarbosi si cam atat! Dar misterul unde e? Suspansul? ...
robbiex2 pe 19 Septembrie 2010 14:57
Adaugat la Favorite!
Un horror foarte bun! Efecte foarte reusite, povestea interesanta si...vizionare placuta!:)
Sa speram ca partea a doua se va ridica la nivelul acestei parti....

Iamsaved pe 23 August 2010 00:40
Am vazut acest film intr-o seara cu inca 3 prietene(adevarul este ca si bausem un pic) si am ras,habar nu am de ce dar am ras rau de tot,mai ales ca nu pot sa sufar in filmele de groaza(pe care le-am vazut eu)intodeauna este o femeie isterica,cand a inceput femeia aia sa strige in continuu "SHARON,SHARON!!" muream de ras,pe de alta parte efectele sunt foarte bune,n-am ce zice dar nu m-am speriat deloc,ceea ce e bine pentru mine pentru ca incep sa cred ca am probleme cu inima,ma sperii de obicei foarte repede:D
andrey3 pe 14 martie 2011 19:41
cu inca trei prietene si un prieten, ai uitat sa mentionezi
Iamsaved pe 23 martie 2011 18:14
Macar acolo stiu si eu:D:D
deea9595 pe 01 Noiembrie 2009 11:30
destul de sangeros filmul si unele scene chiar erau horror.dar nu mi s-a parut chiar atat de original.in rest e un film bun si il recomand celor care n-au ce face seara:)
Cristi Weed pe 08 Mai 2008 21:50
Nu se compara cu seria de jocuri Silent Hill ! In schimb ce mi-a placut : faptul ca a ales sa joace in el Sean Bean ! Unul din actorii marii de la Hollywood ! ( Boromir in LotR )
screenwriter pe 13 Octombrie 2006 05:27
Un adevarat Constantin + Resident Evil /2.
Insa filmul are mai mult de atat...atmosfera cu cenusa care cade, monstrii originali (habar nu am de joc si nu ma pasioneaza) pe cat de inspaimantatori pe atat de perseverenti in a-ti transmite cu ajutorul fabulosului soundtrack: "Hello, nu scapi usor!", imagini desprinse din Iad, regia care se pliaza excelent pe scene, iti taie rasuflarea si te fac sa te intrebi: "Ce caut aici?!?"
Cei care spun ca nu e impresionant ori l-au vazut piratat pe PC ori cinematograful respectiv nu avea un sound prea bun.
Am vazut filme ca: resident, saw, the ring, final destination etc. toate incearca timid sa se apropie de 70% din horrorul&soundul acestuia, cu indulgenta 70.
Povestea cu fetitele despartite, cosmarurile ei, intr-adevar copy-paste, si rasuflate, dar reprezinta clasicul in filmele de gen.
M-a dezamagit finalul, doar… citeşte

whisper pe 28 Septembrie 2006 22:00
Poate ca silent hill e un joc bune, dar regizorul trebuie sa aiba in vedere ca aici era vorba de film, nu de un joc video. trebuia sa fie si cap si coada. Filmul nu e imprevizibil, ci nu e structurat. Parca a fost incropit in graba, uitand elemente esentiale. elementele care te fac sa vezi " the bigger picture". Nu neg calitatea "tehnica" a filmului, cu efectele speciale & so on, dar, pana la urma, avem nevoie de ceva mai mult.

Parca vedeam un episod al unui serial prost.

funkzzz pe 24 Mai 2010 01:03
FIlmul e foarte bun,un storyline unic si efectele speciale bunicele,dar ce ma dezamagit a fost "regizia actorilor" care nu a fost prea de calitate.Ca de exemplu "maicasa" care vedea ca vine creatura la ea si ea statea si se holba cu lanterna :| faza e prea trasa de par.Si sa nu uitam ca in moment ce te uiti la un film,trebuie sa ai senzatia ca e realitate,sa fii cu totul acolo si sa uiti de tot ce e in jur.Insa fazele din film sunt prea gen "doar in filme vezi asta".Filmul in rest e foarte ok,chiar impresionant dar regizia actorilor lasa de dorit.:)
adiiiii pe 24 Decembrie 2009 20:46
e un film bun dar la un moment dat chiar m-am plictisit sa vad cu fuge de aratarile alea:))...
VIP pe 21 Noiembrie 2009 13:34
ff bun filmul! parerea mea este sa nu va luatzi dupa gurii lumii...unii zic ca i super :x altii ca ii plictisitor ! Deci pur si simplu depinde de gusturile fiecaruia! Mie mi`a placut mult si este un film destul de reusit! gusturile NU se discuta !
DoMeNiC pe 28 Septembrie 2006 23:23
Sincer...nu mi`a placut...dupa ce am vazut trailer`ul ma asteptam la mai mult...Un subiect total aiurea...scene horror mai deloc, suspans deloc, final...nu mai zic k nu mai conteaza...in concluzie nu mi`a placut deloc filmul, cum se zice...a fost o pierdere de timp!Pacat de reclama care i s`a facut!
Wolfzor pe 09 Octombrie 2010 21:38
N-am inteles nimic din el, dar a fost misto - artisitc!
MarutzzaEmoKid pe 21 ianuarie 2012 14:58
daca nu-ai inteles nimk inseamna ca eti prost sau ca esti de 2 luni
ClickClack pe 18 Ianuarie 2010 18:03
film facut pentru fani Silent Hill, daca nu esti fan al jocului nu o sa iti placa
Anamarria pe 4 septembrie 2011 21:37
Mie mi-a placut.
Dragos.87 pe 09 August 2023 02:18
Nu mi-a plăcut. Filmul nu e deloc câtuși de puțin credibil,absolut deloc..scenariul e interesant însă e pus în practică subo formă mult prea deplasată și durata prea mare..Nu e ceva constructiv, până la jumătatea filmului vezi doar două personaje într-un oraș uitat de lume,părăsit iar în cealaltă jumătate dintr-o dată, tot acel oraș uitat de lume, e invadat de oameni și creaturi paranormale fără o explicație concretă.
andrei_oarga pe 17 Decembrie 2017 19:53
Un film bunicel,poate ca e de lunga durata si te vei plictisi,dar se compensează cu atmosfera apăsătoare si efectele reușite,nici actorii nu au fost mai prejos,fanii horror merita sa-l vada!
anamaria1234 pe 18 Octombrie 2013 13:22
monstrii si cam atat!
Nu m am putut uita nici pana la jumate.Pe urma am dat pe fast pana la sfarsit. Monstrii ce apar plini de mazga gretoasa,peisaj apocaliptic ,tipete de groaza si atat. pt cei care nu prea au vazut filme horror/mister poate fi atragator.
mebubu2007 pe 17 Aprilie 2013 02:50
nu m-a dat pe spate dar a fost ok asa in mare. am vazut insa filme mult mai bune decat acesta :)
MiRanDellA pe 06 Aprilie 2013 15:43
Un film destul de incantator si demn de vizionat intr-o zi oarecare, intr-un moment de maxima plictiseala. Cu toate ca actorii si-au facut treaba excelent, povestea este incantatoare, iar efectele speciale sunt de prima clasa, dupa parerea mea, filmul nu se incadreaza prea mult la genul horror.
Jengulici pe 06 Aprilie 2013 15:27
slabut, dupa parerea mea :D nu sunt experta in filmele de groaza dar nu se compara cu The Orphan sau The Uninvited sau My Bloody Valentine.....acestea sunt filme care incep ca oricare alt film, nu incep cu fazele de groaza asa brusc :D pe mine nu a reusit sa ma impresioneze si nici sa imi creeze frica, groaza :D:D
Sillviu88 pe 11 Martie 2013 22:25
Capodopera!
Ca un fan inrait al filmelor horror, nu pot spune decat cuvantul pe care l-am pus ca si titlu...
Licurici75 pe 20 Decembrie 2012 21:42
Un film cu subiect slab dar...
cu efecte video si IN SPECIAL audio, de nota 10. Eu n-am jucat Silent Hill, dar actiunea filmui pot sa spun ca m-a introdus si la limitat la actiunea unui joc. In timpul vizionarii chiar simteam acea zbarlitura pe ceafa care am simtit-o si la jocul Halflife 2 in episodul cu casa plina de doctori
IngrydIOnescu pe 07 Noiembrie 2012 17:23
Vai de mine!
M-am uitat cu sotul meu la filmul acesta si am ramas uimita cat de reale par pesonajele astea infricosatoare!!!
Claudiaco pe 27 Octombrie 2012 22:43
Silent Hill-my fav
Filmul asta a urcat pe prima pozitia in topul meu al filmelor de groaza! Efecte speciale bune, acting bun si pretty scary!
happysunnyday pe 20 Octombrie 2012 23:33
n-am ce spune. foarte frumos. m-a lasat cu o senzatie de nesiguranta. la asa un film, eram sigur ca va avea si un final pe masura. inspaimantator n-a fost, dar scriptul este extraordinar. nu stiu de ce, dar intotdeauna filmele cu nota 6 pe imdb sunt foarte bune.
danutzz92 pe 30 Septembrie 2012 23:19
Un film bun, avem suspans, idee originala. Merita vazut.
Lionsroad pe 02 Septembrie 2012 14:15
Dacă partea a II-a va fi cel puțin pe jumătate la fel de bună ca prima, presupun că voi încardra seria „Silent Hill” printre favoritele mele.
Ovidiu239 pe 18 August 2012 14:23
Se putea mai mult
A fost destul de bun filmul, dar parca ma asteptam la mai mult. Nu mi se pare deloc un horror, n-a avut nicio faza care sa ma sperie, iar finalul e confuz. Oricum efecte bune, dar nu ma omor dupa filmele horror, deci...
maria-manuela pe 30 Aprilie 2012 12:15
Chiar mi-a placut filmul. Este un horror cat de cat decent. Recomand!
Biaabii pe 13 Aprilie 2012 11:19
un film super bun asta da film horror m-am speriat cand la-am vazut vi'l recomand
cosmin_kedii pe 09 Aprilie 2012 15:55
Silent Hill a fost minunat. Deşi nu au aceleaşi personaje din jocul video, acesta a rămas fidel la elementele de joc
iulianna19 pe 17 Martie 2012 14:08
Slab filmul, mai bine nu te uiti, e o pierdere de timp. Filmul asta nu are nici un sens
AndreBlack pe 17 Februarie 2012 10:43
Silent Hill
Un film ce merita intradevar vazut de catre toata lumea . Personaje : 9/10 . Efecte Speciale : 9.5/10 . Povestea : 9.5/10 . Atmosfera/Suspans : 10/10 . Nota Finala Silent Hill : 9.5/10 ! P.S. : Silent Hill 2 : Revelation 3D este in curs de filmare deja . Silent Hill 2 va aparea in USA in toamna-iarna lui 2012 . Un trailer oficial al filmului va fi lansat in luna Martie 2012 !
tonymaestrul pe 02 Februarie 2012 16:55
Un film extrem de captivant de misterios si de ce nu horror. Merita vazut in caz ca mai este cineva care nu l-a vazut.
MarutzzaEmoKid pe 21 Ianuarie 2012 14:56
e cel mai tare film horror pe care l-am vazut si abia astept sa apara Silent Hill 2,dupa poster va fi o adevarata nebunie si 2-ul!!!
alex_il_fenomeno pe 10 Noiembrie 2011 16:29
horror nu este , ci un thriller surprinzator . pot spune ca nu are o actiune care sa te dea pe spate , insa am apreciat firul narativ si originalitatea peliculei . actorii si-au facut treaba excelent , chiar daca nu aveau nume rasunatoare ( nu numele vorbeste , ci talentul tau ) , reusind sa creeze o atmosfera uimitoare , incurajati fiind si de decorurile atat de sumbre , si totusi atat de potrivite si in ton cu acest film . daca ai asteptari de la film , mai mult ca sigur ca vei fi dezamagit , dar daca il urmaresti precum un film de duzina , vei spune la sfarsit ca a fost ceva surprinzator si interesant .
arnoldroland pe 12 noiembrie 2011 15:17
cum ai putut sa-i dai 8? asta-i prea de tot, sincer, mai uita-te o data si fii cu ochii-n 4! e super daca pui "suflet" in vizionarea acestui film, nici eu nu il apreciam cand fusese dat la tv (ca si tine) , dar azi-noapte am am descoperit ceva superb, un film extraordinar de reusit!
DARK333REM pe 06 Noiembrie 2011 10:58
Welcome To Silent Hill
Un film foarte bun.Dupa parerea mea este cel mai bun film,realizat dupa un joc video.
Manusa pe 18 Septembrie 2011 16:43
Un film care nu trebuie ratat nicidecum si care merita! Este un film care mi-a placut, cu o atmosfera sinistra si plina de suspans la tot pasul, cu o prestatie a actorilor foarte buna.
lobby001 pe 18 Septembrie 2011 14:22
Un film interesant , cu un soundtrack foarte bun in opinia mea.
Anamarria pe 04 Septembrie 2011 21:37
Mie mi s-a parut destul de bun,adica nu m-am plictisit si l-am vazut pana la sfarsit fara sa adorm. Nu este tocmai un horror,mai degraba thriller. Eu zic sa va uitati ca e simpatic.
radu3455 pe 03 Septembrie 2011 15:58
un film de groaza foarte bun rar vezi asa ceva cu un suspans teribil
1Katalin pe 02 Septembrie 2011 13:23
un film horror excelent ! merge sa vezi un film ca acesta dupa miezul noptii :D
klaussn pe 28 Iunie 2011 11:47
Nu chiar ''foarte bun'', insa bun.
Destul de bun, iar povestea, si ea interesanta. Imi place ca nu m-a plictisit, te tine in suspans tot timpul iar unele momente sunt de neuitat.
Criystina86 pe 19 Iunie 2011 12:10
capodopera
Sunt curioasa de partea a 2a. Am auzit ca apare in 2011 dar...cand?
Dana04 pe 12 Iunie 2011 10:39
Un film interesant dar nu prea am inteles finalul :D
IulianManea54 pe 15 septembrie 2012 11:31
Practic maica-sa si-a vandut sufletul ca sa isi vada din nou fata... Asta s-a vazut pe parcursul filmului cand de fapt ea a intrat in alta lume, iar la sfarsit se aflau in planuri diferite cu lumea normala. Excelent final!
xerses pe 19 Mai 2011 07:51
Tenebros, socant, filmul "iti taie respiratia" si "savurezi"fiecare secunda.
Laura00 pe 27 Aprilie 2011 11:09
Un film chiar interesant.E un horror bun si ideea e interesanta.Te tine in tensiune si are ce ii trebuie unui film de acest gen.Mai bine nu va uitati singuri la el.
silent.hill pe 12 Aprilie 2011 19:46
love it! unul din preferatele mele,cine nu l`a vazut sa`l caute,e prea smecher :X
Go 1 2 3