Păreri Shutter Island

Insula Shutter

08anamaria21 pe 15 Ianuarie 2013 23:52
un nume mare
superb film ! oare cati l-au inteles spre sfarsit? Incredibil inca odata! L as revedea cu drag de mai multe ori!
Tyybi1 pe 26 August 2012 20:31
Foarte Foarte Foarte bun acest film. L-am vazut chiar pe telefon si merita vazut.
sill49 pe 15 Mai 2012 18:09
Shutter Island
eu nu am inteles deci pana la urma cine era laeddis sau teddy?
rocsynicole pe 13 Mai 2012 18:18
Genial
Un film care lasa loc de interpretari, marca Scorsese. L-am evitat mult timp pentru ca trailerul nu promitea prea multe. Insa il recomand din suflet celor care vor sa fie pusi in dificultate si celor carora nu le place sa adoarma in fata pc-ului. interpretare impecabila a lui di caprio
Madyss pe 10 Aprilie 2012 03:33
Un thriller psihologic foarte interesant. Am stat in suspans pe tot parcursul filmului...este reusit si ii acord nota 9.
calapareanu pe 18 Ianuarie 2011 04:59
Romanii!!!......
De ce tot timpul trebuie sa se gaseasca unul mai destept decat altu,tot timpul va certati,de ce nu va vedeti de propiile opinii despre film,credeti ca poate castigati vreun trofeu daca va dati mai destepti fata de altii?!In fine eu vorbesc decat de unele persoane,..se pare ca nici aia care va dati pra destepti nu ati inteles filmul cum trebuie,asa ca va recomand sa il mai vizionati inca o data Filmul se termina cu o intrebare pusa de DiCaprio lui Chuck....de acolo se intelege totul... va las pe voi sa trageti concluziile.
bogdi_07_yo pe 16 Ianuarie 2011 00:04
Deloc previzibil ... imi place finalul, care ne lasa pe noi sa interpretam cum ne taie capu
jeamy1986 pe 13 Ianuarie 2011 23:31
respect """"regizor inegalabil
foarte bine regizat ,,,,Nimic de spus asa regizor ,,,asa si film ,,RESPECT"""
aicelynn pe 12 Ianuarie 2011 14:41
O capodopera a genului...
Am urmarit filmul cu sufletul la gura si la final am zis cu voce tare: "wow". Pe urma, impresionata de acel final, am pus filmul inca o data sa-l privesc din cu totul alta perspectiva, adica cea a bolnavului, nu a politistului, cum l-am vizionat de prima data.
Svastica pe 10 Ianuarie 2011 14:36
Shetter Island m-a lasat fara cuvinte, mai precis cu gura cascata...Leonardo Di Caprio a jucat foarte bine rolul;)Iar Martin Scorseze ne-a lasat inca o data fara cuvinte;)
OnnyxD pe 05 Ianuarie 2011 20:03
:-?
Sincer, filmul este oblig. de vazut. Este un film psihologic, dar in niciun caz horror. Ca in orice film, au existat mici scene negandite deloc. Probabil ca asta au si vrut sa faca regizorii.

=> "
Cum crezi tu, este mai bine să trăieşti ca un monstru, sau să mori ca un om?"

Eu cred ca mai bine mor ca un om, de cat sa traiesc ca un monstru si sa stiu ca ii pot rani pe apropiati si nu numai. :D :)

Caktus pe 2 mai 2020 15:10
+++++++++++++++++ NU CITI MAI DEPARTE DACA NU AI VAZUT FILMUL +++++++++++++++++ VIN SPOILERE ++++++++++++ Replica cu "Which would be worse: To live as a monster, or to die as a good man?" are dublu-sens, pentru ambele "finaluri". 1) DACA TEDDY ESTE UN PACIENT PERICULOS, replica se refera la faptul ca mai bine moare ca un om bun, decat sa traiasca ca un monstru (Stiind ca si-a omorat nevasta). 2) DACA TEDDY ESTE INTR-ADEVAR UN SERIF CARUIA I S-A INSCENAT TOTUL, acest pasaj se refera la faptul ca mai bine moare ca un om bun (un serif), decat ca un monstru (colegul sau Chuck, care l-ar fi tradat daca Teddy ar fi intr-adevar serif). Acest tip de detalii le prinzi din a doua sau chiar a treia vizionare.
sweetyalexya pe 02 Ianuarie 2011 00:20
un film foarte bun,trebuie sa fi atent si sa ai pik de creier ca sa il intelegi
sebyelton pe 30 Decembrie 2010 14:05
O super productie, un rol interpretat ca de obicei perfect de Dicaprio. Filmul incepe intr-o atmosfera usor tensionanta, si o tine asa pe tot parcursul filmului. La un moment dat pari ca ai prins ideea, ca sti care este adevarul, esti aproape convins, ca in punctul culminant sa nu mai sti ce sa crezi... Filmul trateaza si niste subiecte tabu: experimentele pe oameni, spalari pe creier, subiecte care iti tin atentia treaza. Un film foarte bun, in opinia mea. Recomand!
Mihai2508 pe 27 Decembrie 2010 15:51
Un film psihologic destul de bun, ideea filmului este bine prezentata si cu toate ca si muzica a fost aleasa bine, totusi a foststresanta in unele momente, stiu ca trebuia sa induca acel sentiment de teama, de neliniste, dar parca a incercat prea mult si acest lucru devine deranjant la un moment dat, in rest filmul este bun.
paul4 pe 10 Decembrie 2010 22:14
foarte bun filmu
merita vazut, nu o sa aveti sansa sa vedeti un asemenea film in fiecare zi , il recomand tuturor !
leo26 pe 10 Decembrie 2010 20:51
capodopera
Un film de care imi voi aminti mereu,pt mine acest film este cel mai bun din 2010, si unul dintre cele mai bune din istorie.El si Inception cele mai bune filme de anul asta.
PRINCESS1 pe 10 Decembrie 2010 14:19
Cred ca este foarte bun acest film, mai ales ca joaca Leonardo DiCaprio, nu m-a dezamagit niciodata. Sper sa rezist pana la finalul lui cu atatea efecte speciale. Nu prea urmaresc genul acesta de film, dar pe acesta as vrea sa il vad.
tonymaestrul pe 19 Noiembrie 2010 11:49
Inca un film in care Leo isi dovedeste capacitatile actoricesti. good for him.
talexi pe 15 Octombrie 2010 12:59
De senzatie
Fiind un pasionat al filmelor de gen, imediat ce a fost lansat am fost la cinema sa il vad.
Sincer sa fiu, pentru mine este cel mai bun film vazut anul acesta.
Suspans, personaje interesante, drama, Di Caprio in forma maxima, final neasteptat, intr-un cuvant senzational.

BladeBt pe 09 Octombrie 2010 19:50
Shutter Island
Filmul per ansamblu e OK, insa finalul m-a pus minute in sir pe ganduri, pana cand l-am inteles, si intr-adevar, nu e facut pentru orisicine, iti trebuie un pic de materie cenusie in surplus sa-l intelegi :)
anca.2006 pe 05 Octombrie 2010 20:30
Exceptional!!! 5 stele! De mult n-am mai vazut un astfel de film!
florinpiticu pe 25 Septembrie 2010 10:39
foarte tare, mi-a placut DiCaprio, a jucat bine,
mi-a placut scenaruiul, Martin Scorsese nota 10

ovi_23 pe 23 Septembrie 2010 00:26
Este unul dintre filmele in care ai mult de gandit, daca ii gasesti esenta ajungi sa iti placa, are si actori buni, este si jucat bine si sper sa iti placa daca nu l-ai vazut.
blackpussycat pe 12 Septembrie 2010 11:08
ne 10 ori nota 10 bestial filmu ma bucur ca nu l'am ratat :)
mjBIANCA pe 11 Septembrie 2010 14:30
vrei mister 100%? Uita-te la film!:D
un film impresionant despre supravietuire (dar cu c pret?)...depre psihicul unam si situatiile in care te poate aduce subconstientul....Il recomand tuturor celor care vor mister pe tot parcursul filmului si nu mai spun de filnal....IMPRESIONANT!...c m-a impresionat in mod deosebit a fost coloana sonora cu acordurile acelea de pian infricosatoare si bataile alea de clopot, alarme...tot felul de zgomote stranii....pana si melodia de pe disc creea o atmosfera inspaimantatoare, cadrele, peisajul, totul a fost atat de original. DiCaprio a jukt excelent rolul si nu stiu dak ar mai fii putut gasi pe cineva mai potrivit rolului( poate pe Nicolas Cage:D..dar nust c sa zic).MERITA VAZUT!
aalichyaa pe 05 Septembrie 2010 13:40
asta da un film bun...indeed a thriller...cu un final neasteptat...iar DiCaprio a jucat excelent
Filme, cărţi, optimism. pe 03 Septembrie 2010 13:43
Shutter Island
E destul de greu sa vorbesti despre acest film fara sa divulgi ce se intampla pe parcurs si mai ales toate capcanele din film care pur si simplu se joaca fara oprire cu mintea ta. Imi plac astfel de filme care reusesc sa te faca sa respiri normal tocmai atunci cand genericul de final ruleaza. [...] citeşte
healtheworld pe 02 Septembrie 2010 17:29
Inca ma bantuie filmul, Pentru mine e cel mai bun din 2010. Ma bucur sa vad ca mai ies si filme bune, pentru ca la ce minunatii apar in ultima perioada, iti pierzi orice speranta. De la mine are nota 10 !
BaetuAndrei pe 02 Septembrie 2010 14:30
cred ca nimeni nu a vazut filmul cum l-am VAZUT eu . Mi-a zis fratemiu ceea ce se intampla la final si ca defapt el e un nebun(Dicaprio) si celelalte personaje ii fac jocul. Oare cat ne nebun poti sa fii ca sa faci jocul unui nebun. Cred ca toti au innebunit in spitalul acela.
dark56 pe 4 septembrie 2010 10:50
daca unu are nu a vazut filmul ar citi comentariul tau i-ai strica tuata distractia nu mai dezvalui elemente cheie din film
BaetuAndrei pe 4 septembrie 2010 19:19
ete na ! uite , eu am stiut ce se intampla la final si totusi m-am uitat. Asta nu e o problema in a vedea un film. la film nu trebuie sa urmaresti doar firul actiunii...
edy21 pe 29 August 2010 12:53
Umitor film l-am vazut mai de mult dar si acum imi amintesc suspansul si tensiunea pe care filmul ti-l provoaca !!!
Martin Scorosese genial la fel ca actorii scenariul,coloana sonora - totul a fost de nota 10 cu steluta iar Leonardo DiCaprio a fost magnific 100% ca v-a fi nominalizat la Oscar, 75 % ca v-a castiga...
Un film foarte greu care te lasa cu dubii la sfarsit dar sincer un adevarat master-piece !!!

fire2ice pe 26 August 2010 12:58
Mi-a placut, mai ales datorita suspansului, a prestatiei actorilor, a regizorului. Sincer, Scorsese s-a jucat si cu mintea mea, nu numai cu a lui Teddy. :)
Ela... pe 20 August 2010 22:10
Straniu...:-??
Mi-a placut foarte mult interpretarea lui Leonardo DiCapio,povestea e foarte faina...desi nu prea are sens...O coloana sonora bestiala...un 9,5..:D
cl24 pe 20 August 2010 14:22
Este un film care nu poate dezamagi, care va fi sigur intre cele mai bune filme ale anului.
djufx88 pe 18 August 2010 14:48
si asta e un film bun dar filanul te lasa in ceata bine de tot si strica tot filmul
cetateanu pe 12 August 2010 12:50
nu prea imi gasesc cuvintele dar pot sa spun doar atit cu un asa regizor si actori pe care ii are sub comanda un scenariu sclipitor si rasturnari frecvente de situatii acest fim este un film foarte bun pe care il recomad tutror celor care vor sa vada un fim care sa ii puna pe ginduri si sa-i incite
ella16 pe 02 August 2010 00:07
Foarte frumos filmul . Il adaug si la favorite . Merita si cele 10 stelute . DiCaprio joaca extraordinar .. este putin si psihologic ... dar te tine in suspans .. Il recomand cu incredere .
dracosul pe 30 Iulie 2010 13:29
film bun dar foarte putin horror mai mult mister decat horror
comment pe 29 Iulie 2010 09:09
Martin Scorsese este un regizor foarte bun. eu dupa ce am vizionat acest film am stat si m.am gandit oare ce s.a intamplat, era cumva el nebun sau doar ceilalti l.au facut asa. e foarte tare pt cine il intelege. mie mi s.a parut un film exceptional. merita vizionat...
Madalina. pe 24 Iulie 2010 23:11
Un film foarte bun. Dupa atatea si atatea filme previzibile, ori cliseice chiar aveam nevoie de o gura de aer, una revigoranta ,proaspata dar in acelasi timp plina de suspans si rastunari de situatie.
Astept cu mare nerabdare Inception insa vizionarea acestui film mi-a mai potolit din setea de a devora un asa film extraordinar. De data asta Dicaprio chiar ar merita sa castige Oscarul...facand un rol cam la fel de bun ca in The Aviator, de altfel un film bun insa prea lung si nesarat pentru gusturile mele de pseudo-cinefil . Sound-track'ul este EXCEPTIONAL o mare parte din farmecul peliculei e oferit de magia sunetelor care definesc in-deaproape starea de conflict, ghotica...
Repet cu riscul de a fi incoerenta , insa este cu siguranta un film foarte bun cu un Leonardo DiCaprio in plina forma, cu o atmosfera incinsa si, cel mai important… citeşte

yoaddy85 pe 21 Iulie 2010 17:53
scorsese nu se dezminte...
un film excelent din toate punctele de vedere,prestatia actorilor si decorurile sunt de nota 10 iar finalul pe masura filmului...este un film care trebuie vazut!
cris2703 pe 13 Iulie 2010 07:24
Super filmul
Genial! Merita vazut! Nu reiau descrierea lui.....
Bravo!

TheSupervisor pe 12 Iulie 2010 13:33
Nebunie si la propriu si la figurat
............................................................................................................................................
madworld pe 09 Iulie 2010 21:59
e un film ametitor...un labirint de scene care, dupa vizionarea filmului, te fac sa te gandesti iar si iar ...si te "ajuta" sa te ratacesti;
aditzoiu pe 07 Iulie 2010 19:31
Filmul este foarte bun,povestea in sine este geniala si iti da de gandit filmul asta pana la sfarsit...Pacat ca unii dintre voi fac comentarii fara sa fi vazut filmul sau doar sa vada un trailer pe youtube...
alexcretu75 pe 04 Iulie 2010 19:38
Respecta dramatismul
Exista un loc in care nu poti scapa.Un film foarte bun.Putin horror dar mia placut mai mult ca a respectat dramatismul.Un film bun nu trebuie sa fie horror ci sa fie dramatic sau alte genuri cinematografice.Chiar a meritat in prima saptamana sal dea jos pe avatar dupa 8 sapt. de number one.
impossible93 pe 04 Iulie 2010 11:56
Un film genial...nimic mai putin...nimic mai mult...:|
babydulcicutza pe 02 Iulie 2010 16:36
Un film extraordinar cu un impact profund asupra celor care vizioneaza acest film. Jos palaria in fata lui Scorsese si a actorilor dupa ce ne extrasaturasem de filme cu vampiri, droguri,sex etc etc. Recomand acest film iar fraza de la sfarsit, care vad ca a placut multora, ne face sa ne punem multe intrebari. 10 ****
ankci pe 27 Iunie 2010 15:55
Anca
Este un film bun merita vazut..l-am vazut si eu,mi s-a parut interesant.Nu am vazut nici o greseala de regie,si l-as mai vedea si a doua oara.Mi-a placut foarte mult cum a jucat Leonardo DiCaprio este un actor foarte bun
luciivan pe 27 Iunie 2010 09:43
Shutter Island este un film perfect, un film clasic, deoarece impresia creata este ca a fost facut in anii '70, nu acum un an. Filmul abunda de imagini cinematografice memorabile si este un amalgam de senzatii reminiscente de Hitchcock si Kubrick. Scorsese ne conduce prin cea mai intunecata creatie a lui. De departe cel mai bun film care a rulat in cinematografe in ultimii 2 ani. Di Caprio merita Oscarul mult-ravnit.mie mi-a placut mult filmul...tot timpul am trait cu impresia unei teorii a conspiratiei pentru ca, la final, aceasta sa se spulbere...
cora_zon pe 23 Iunie 2010 22:15
mi-a placut si chiar am cazut in capcana :D, imi parea rau de saracu leo ce fac aia cu el, finalul neasteptat zic eu
Go 1 2 3 ... 5 6 7 8