Păreri Shutter Island

Insula Shutter

memarrytube pe 28 Martie 2010 20:15
Un film ce trebuie vazut!!!
Trebuie sa recunosc ca, din momentul in care am inceput sa-l urmaresc, nu mi-a placut acest film si, cu fiecare minut scurs, intelegeam tot mai putin din ce se intampla. Credeam ca este un film asemenea celora de mister, in care nimic nu pare sa se lege iar la final nu intelegi despre ce a fost vorba. Insa nu a fost asa.
Este un film, aproape incredibil, care te tine in suspans pana la final si care are un sfarsit pe care nu ai cum sa-l ghicesti. Un film care, pe parcurs ce-l urmaresti, te face sa crezi ca se incadreaza in sfera SF-ului si a thrillerului dar, odata ce ai vazut cum se termina, iti dai seama ca este doar o drama, superb realizata, a unui om.
Merita cel putin un Oscar!

MrJuVe pe 28 Martie 2010 18:44
iti da o durere de cap incredibila.
un film foarte bun foarte bine facut
n-am inteles finalul foarte bine poate nu sunt singurul.

MissBlossom01 pe 28 Martie 2010 16:49
Genial.Desi ma asteptam la acel gen de sfarsit,mi-a placut foarte mult..si DiCaprio a jucat foarte bine,ca de obicei.
dark56 pe 24 Martie 2010 21:02
este destul de bun dar nu imi place cum se termina ma asteptam sa se termine mai bine
calculitza pe 24 Martie 2010 20:59
Un film care nu trebuie pierdut, a MUST see. Go for it! :D
AnaAyana pe 23 Martie 2010 16:23
Shutter Island, 2010
Ne bazăm pe simțuri dar ce se întâmplă când ele alunecă sub semnul întrebării, când mintea începe să-ți joace feste, când nu mai distingi clar ce este real și ce este imaginar?
Teddy Daniels (un Leonardo di Caprio așa cum nu l-am mai văzut până acum!) împreună cu partenerul, său ajung într-un ospiciu care se află [...] citeşte

Ynspy pe 22 Martie 2010 19:37
un film cu un scenariu complicat,care ne provoaca printr-un suspans dus la extrem,un thriller cu valente psihologice,care se joaca cu mintea noastra,abia capabila sa reactioneze la rasturnarile spectaculoase de situatie...una peste alta un film de calitate ,intens,insa cu sanse mici de a prinde vreo nominalizare la oscar..oricum un succes,si o noua realizare pt Di Caprio si M.Scorsese...
avram_marius85 pe 22 Martie 2010 16:19
nu inteleg ce cauta unii prin anumite comentarii
''dupa ce am vazut trailerul credeam k o sa fie super misto, nu stiam cum sa-l sterg mai repede dupa ce l-am vazut....'' tinand cont de faptul ca nici macar nu ai fost sa il vezi in cinema si esti acel gen care vine la cinema numai la un film cu cai de mare,cel putin ai decenta sa iti tii aceste comentarii pt tine.
corigeb pe 11 octombrie 2010 17:38
Daca intr-adevar ti-a placut filmul, mai are rost sa pierzi timpul cu cei ce merg la cinema pt "caii de mare"?!
Raps09 pe 21 Martie 2010 12:46
Intradevar "E.Floares" ai dreptate in cele spuse.. dar ce pot supne despre film ca parca am mai vazut un film asemanator "The number 23" parerea mea.. dar in schimb tot ce pot lauda e domnul Leo unde joaca foarte bine rolul
rAUL70 pe 18 Martie 2010 23:01
Inca incerc sa refuz finalul, a fost un film genial, nu ma asteptam la asemenea rasturnare de situatie, nici macar un final nu mai era previzibil, nici cel fericit nici cel trist...parca il preferam totusi pe primul..dar si asa depinde de fiecare cum intelege acest final...
CataLiNNN pe 18 Martie 2010 17:14
Nebun sau nu?
Un film destul de bun,insa uneori te pierzi,apar unele faze fara nicio explicatie...Inca ma intreb,era nebun sau nu?Dar cred ca ultima replica m-a lamurit...cred :)
Oricum,ma asteptam la total altceva.

White1 pe 30 aprilie 2010 16:06
Teddy e nebun.Faptul ca vezi lucrurile din perspectiva lui tot filmul te face si pe tine sa crezi in "conspiratie",in "experimentele naziste" de pe insula.E,evident,logica unui paranoic,dar finalul e destul de clar in aceasta privinta,daca indoielile tot mai persista dupa final inseamna ca Scorsese a facut o treaba a naibii de buna cu acest film.Din acest punct de vedere l-as compara cu Memento,si acolo esti pus in pielea personajului,esti facut sa intelegi ce inseamna cu adevarat boala de care sufera personajul principal.
veronica210 pe 18 Martie 2010 14:08
Un thriller psihologic care se joaca cu mintea ta...Di Caprio merita Oscarul /. Finalul ne pune sa alegem: Edward Daniels sau Andrew Laeddis? pe mine fraza din final" Is it better to live as a monster or to die as a good man?" ma face sa cred ca el a acceptat ca este bolnav si decat sa traiasca ca un monstru la gandul ca si-a ucis sotia si nu si-a putut salva copii....mai bine sa moara ca un om bun. alegand lobotomia..
mvpsebi pe 18 martie 2010 19:54
lobotomia =))))))))))))))) trebuia tu sa meri la UMF :d
Daylak pe 15 Martie 2010 14:53
interesant.. abea astept sa il vizionez :) Imi place Leonardo DiCaprio, e un actor bun
GianLuca pe 13 Martie 2010 16:50
un film exceptional merita vazut!! un fillm psihologic foarte bun si greu de inteles!! cinste martin scorsese
AS-ANA pe 12 Martie 2010 23:22
ciudat
psihologic film cu un final ciudat ambigu...mia parut rau de el...oricare ar fi adevaru...
izzie pe 10 Martie 2010 17:09
Complex
Mi-a placut rolul lui Di Caprio,un rol complex si f bine jucat.Filmul e f bine realizat,povestea e f original expusa,desi are scene mult prea lungi cateodata si plictisitoare!Concluzia: merita vazut!
ADA1909 pe 09 Martie 2010 11:02
Un film extraordinar. Nu inteleg de ce filme ca Up in the air (care din punctul meu e vedere nu a fost cine stie ce capodopera) sau Wolfman au note mai mari. Sa fim seriosi.... filmu te captiveaza, te face curios si la sfarsit te surprinde. Loved it!
Praetorian pe 08 Martie 2010 01:54
Foarte Bun
Un film psihologic foarte bun , interesant insa nu e de nota 10 cum au dat multi . Nu este chiar atat de spectaculos pe parcurs dar finalul face tot filmul (asta daca ai rabdare pana atunci) . De curand am vazut The Uninvited , desi este horror are ceva in comun cu Shutter Island , crearea unui presonaj imaginar care sa comita crime sau sa rezolve mistere . In Shutter Island acest aspect este dublat : desi pare ca DiCaprio a fost cel care a creat acest personaj pentru a-si ascunde crima si ca pe tot parcursul filmului a fost de fapt un pacient pe insula jucand rolul personajului imaginar iar partenerul lui era de fapt psihologul lui, finalul ne indica faptul ca el si partenerul lui au jucat aceste roluri pentru a demasca ceea ce se intampla in realitate pe insula . Desi nu are nici o legatura cu actiunea filmului , coloana sonora a fost ingrozitoare . Nota 8 .
BiancaA pe 8 martie 2010 20:25
ce ne arata finalul? cred ca tie, in particular, ti s-a "aratat" altceva :))
ionutzuu pe 06 Martie 2010 20:19
astept de mult timp un film thriller !!! ca prea m-am saturat de sf-uri!
Funk pe 01 Martie 2010 23:03
Genial regizoru...recomand filmu cu drag !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sotha17 pe 28 Februarie 2010 23:28
Teoria conspiratiei
Ignorand pe cei care s-au plictisit, btw am vazut si eu o "ceata" d-asta care a plecat din sala pe la jumatatea filmului, cand a devenit "ciudat" pt ei...
Filmul, este o ecranizare dupa un roman destul de apreciat, bestseller prin NY times, etc...si scris de acelasi care a scris Mystic River daca nu ma insel. Lasand la o parte complexitatea filmului in a reda faptul ca Teddy este un pacient la institutului, cred ca problema principala pe care o ridica este teoria conspiratiei. Nu mare mi-a fost mirarea sa vad ca pe unele siteuri numeroase persoane refuzau sa creada ca Teddy e pacient, ci prefera sa creada ca Teddy a fost prins in institutie, ca este sanatos, un US marshall atras in continuarea practicilor naziste de experimentat pe creierul si psihicul uman.
Mi se pare foarte interesant ca filmul a a tras un nr asa mare de oameni care cred asta, parca e un curent la nivel de… citeşte

madworld pe 9 iulie 2010 21:49
filmul e marcant...astazi l-am vazut a treia oara. regizorul se joaca efectiv cu mintea noastra...nu am inteles de ce una dintre paciente ii mai scrie "Run"...de ce in timpul furtunii, insusi "chuck" ii alimenteaza banuielile, dand vina pe "sistem" (daca era medic ar mai fi facut asta?)... "bunul doctor" nu m-a convins deloc si nici chuck... oricum ultima replica e din nou confuza...am interpretat-o in multe feluri.
jojolina pe 28 Februarie 2010 02:01
super film.Mi-a placut la nebunie, am stat in suspans pe toata durata filmului.
Cu siguranta va trebui sa castige ceva premii.

mihai_barbu pe 03 Februarie 2016 16:31
Foarte bun filmul trebuie sa-l intelegi daca nu o sa zici ca e slab
RalucaNicoleta123 pe 31 Decembrie 2015 14:54
Raluca1998
Un film foarte bun si frumos mi-a placut mult un film psicologic
kakapiciu pe 22 Noiembrie 2015 12:59
Un film la care fiind obosit am reusit sa il urmaresc cu usurinta, avantajul fiind povestea de nota 10 si distributia binenteles.
madalinaXD pe 09 Iunie 2014 18:42
Nebunia VS Realitatea
Inca un film in care Leonardo DiCaprio isi etaleaza talentul in actorie. Un film despre visare si nebunie. Un film despre iluzie si realitate. M-a impresionat si m-a facut sa-mi dau seama ca nebunia poate fi la un singur pas departe de noi. Doar noi alegem daca vrem sa ne lasam inghititi de ea sau nu.
Dimz pe 01 Martie 2014 01:06
sa tot fie filme ca acesta. un film obligatoriu de vazut !
Caktus pe 2 mai 2020 15:06
Subscriu
narcisson pe 22 Decembrie 2013 01:24
Intrebarea este: Sa traiesti ca un monstru sau sa mori ca un om cumsecade?
''Shutter Island'' este un film exceptional, insa nu este pentru oricine. Este extrem de mindfucking, realizat in cele mai mici detalii iar la sfarsit te lasa cu niste goluri pe care trebuie sa le umpli singur. Martin Scorsese a reusit sa imbine perfect mai multe genuri ale cinematografiei: in primul rand: drama, mister, horror si thriller, dar le-a legat si cu filmul noir, politist sau chroma key. Prin urmare, rezulta un thriller captivant de la prima la ultima scena, o capodopera cinemtografica.
Despre acting nu sunt foarte multe de spus, Leonardo di Caprio si nu numai, toti actorii isi fac treaba ca la carte. Poate ca ma asteptam la mai mult de la final, chiar daca vine cu toate completarile de rigoare, tocmai de aceea nota mea scade un pic. Per total, ii acord filmului nota 9-Obligatoriu de vazut, insa nu este un film pentru toata lumea.

vladimir84 pe 01 Septembrie 2013 21:47
Dupa ce se termna filmul, respiri adanc si incepi sa te gandesti(era nebun sau nu, era in mintea lui sau chiar se intampla) si iti ia ceva timp pana sa iti dai seama ca nu ai un raspuns concret. Remarcabila realizare!
KarGo pe 16 Martie 2013 23:40
Un film care mi-a intrecut orice asteptare. Un adevarat thriller psihologic care se joaca cu mintea ta, cu mai multe intorsaturi de situatie, care are o doza mare de suspans pe toata durata sa si poate cel mai important lucru este rolul facut de Leonardo DiCaprio, poate cel mai bun al sau de pana acum. Regia de mare clasa a lui Scorsese, alaturi de decorul construit foarte bine, de scenariul foarte bun si muzica aleasa excelent pentru a crea o atmosfera ideala de thriller veritabil reusesc sa faca din Shutter Island unul dintre cele mai bune filme aparute in ultimul timp. Desi finalul am inteles ca nu prea a fost simpatizat de critici mie mi s-a parut foarte bun si totul atarna de ultima fraza. Vi-l recomand insistent ;). Pentru cea mai buna colaborare Scorsese - Di Caprio nu pot acorda decat nota 10!
Ovidiu239 pe 16 Martie 2013 20:30
Nea Scorsese se joaca cu mintea noastra
Thriller psihologic incredibil regizat de catre de unul dintre cei mai mari regizori ai tuturor timpurilor, Martin Scorsese, care la o noua colaborare cu Leonardo DiCaprio, nu dezamageste. Shutter Island, dupa parerea mea are putin din Inception si putin din A Beautiful Mind. Cu siguranta nu e cel mai simplu film de vazut, iti va da ceva dureri de cap, iar spre final este extrem de captivant. Iar DiCaprio are o prestatie foarte buna, pentru care nu inteleg de ce n-a fost nominalizat la niciun premiu important pentru cel mai bun actor intr-un rol principal...
danii1234 pe 15 Martie 2013 18:18
Shutter Island e printre thrillerele mele preferate; Leonardo Dicaprio face un rol de exceptie ,iar povestea e frt. interesanta cu un sfarsit si mai interesant.
Get0dac pe 15 Februarie 2013 13:37
Un film extrem de bun, genul de film ce apare unul pe an. Muzica de exceptie, actori consacrati, atmosfera si scenariul foarte bune....Unul din putinele filme ce m-au socat pe final, distrugandu-mi toate presupunerile.
Ce sa va spun, urmariti-l, ca nu stiti ce pierdeti.
Vizionare placuta.

cO14corina pe 10 Decembrie 2012 21:03
pana la urma teddy daniels exista ?sau dupa cum spuneau si doctorii era un personaj creeat de el pt a trai cu idee ca nu el si a ucis sotia ?
nikkolle pe 14 Iulie 2012 15:15
Un final neasteptat !!!
Inca de la inceput parea promitator filmul ! Si nu m-a dezamagit ! Insa finalul m-a dat gata !
cosmin_kedii pe 17 Martie 2012 09:51
Leonardo este un actor mare.. El este actorul meu preferat - el poate face orice DiCaprio a fost fantastic, precum şi linia de regie şi de poveste
Manusa pe 01 Iunie 2011 13:41
Extraordinar film, mi-a placut foarte mult. M-a indus in eroare evenimentele din film, am crezut ca Teddy ii cineva dar ii altu':)) Oricum este un film reusit care m-a tinut in suspans pe toata durata lui.
indiferrent pe 19 Martie 2011 14:30
...
Filmul, in general, este o combinatie de optica, electrotehnica, electronica si chimie si cred ca are ca scop(cel putin pentru mine) ocuparea timpului liber pentru destindere dupa o activitate stresanta si tumultoasa. Sunt milioane de modalitati prin care un om poate sa-si dezvolte si sa-si masoare inteligenta, dar traind intr-o lume dominata de ipocrizie, prefera un film psihologic pentru ca, odata ce l-a vazut si l-a comentat cu altii, poate fi interpretat ca este un om inteligent si asta ii ofera mai multa satisfactie decat filmul in sine care, de fapt, nu i-a oferit nimic care sa-i puna mintea la contributie intr-un mod liniar, coerent, cu inteles, asa cum si-ar fi dorit. Filmele ca Shutter Island si Inception nu fac decat sa profite de aceasta ipocrizie care ne domina pentru ca ele, chiar daca sunt filme psihologice(ceea ce nu e rau), nu ofera nimic din punctul asta de vedere. Pe… citeşte
marius_cretu pe 5 ianuarie 2014 23:56
deci cat de smecher poti fi...
Caktus pe 2 mai 2020 14:57
In Shutter Island totul are sens odata ce intelegi finalul. Iti propun sa revezi filmul stiind deja finalul. Totul o sa se lege.
iasivezi pe 04 Februarie 2011 12:07
Poveste pe doua planuri!
Cam greu am hotarat sa il vizionez, dar m-am ales cu ceva maret!
Procedeul la care a recurs Scorsese pentru acest film este relativ simplu. Actiunea incepe cu un plan in care sunt prezentati cei doi detectivi care au un caz de rezolvat pe celebra insula si apoi se impleteste cu cel de-al doilea plan in care sunt prezentate gradual problemele din trecutul zbuciumat ale lui Teddy prin sugestivele amintiri in care isi fac aparitia sotia lui decedata si scenele dramatice din razboi.
Partea care schimba total filmul e consemnata atunci cand Teddy a inalnit-o pe adevrata Solando iar noi privitorii am fost dusi intr-o directie clara: sa credem ca acesta a fost intentionat drogat cu aspirinele doctorului, lumea lui Teddy devenind tot mai neclara...
Finalul se apropie intr-un stil care ne ''stoarce" creierul si ne pune sa ne gandim la 1000 de intrebari asupra posibilului "end of… citeşte

FoxHound pe 08 Decembrie 2010 21:17
Impresionant filmul!
Foarte frumos filmul chiar mi-a placut nu ma facut deloc sa plec din fata televizorului ,te face chiar si pe tine sa participi la mister :D.
costyn162 pe 01 Iunie 2010 17:31
In "Shuter Island" eu unul cred ca am vazut un DiCaprio mai matur atat psihic cat si fizic. Poate machiajul este foarte bun sau interpretarea lui inegalabila dar mie mi-a creat senzatia de maturitate. Sunt de acord de asemenea in ceea ce priveste actiunea filmului cu cine a zis ca este genul de film la care astepti pana la final sa rezolvi misterul si in punctul culminant te intoarce la inceput pentru o explicatie neasteptata si un pic neclara.
LovEAddikT__ pe 26 Mai 2010 19:01
Filmul mi se pare un mister..iti va da niste palpitatii pe parcurs , dar pe final mi se pare un film Frumos :)
lollipopsutsa pe 15 Mai 2010 15:59
voi cei care ati comentat aici...ati vazut cumva filmul "Number 23"? :)
Teddy-T pe 12 Mai 2010 21:40
:->
tocmai am terminat de vazut filmul si trebuie sa spun ca a fost mult prea genial .... :D:D
fiecare persoane care la vazut o sa aibe in minte cate un sfarsit :->
te lasa asa pe gandite :)

real_drum pe 10 Mai 2010 01:23
Final neasteptat, usor surprinzator. A dat.o bine Scorsese.

Nu e totusi o idee 100 % originala si nemaivazuta/nemaiauzita.

Fata de atatea mizerii cinematografice din zilele noastre, asta e o capodopera.

Radu1711 pe 09 Mai 2010 22:08
radu1711
foarte bun filmul, te pune pe ganduri si iti da de gandit, mi-a placut foarte mult.merita sa-l vedeti.
andreim3 pe 09 Mai 2010 20:16
Să trăieşti ca un monstru sau să mori ca un om bun ?
Deci ce pot zice un film interesant , mi-a placut povestea , sincer sa fiu eu imi doream ca el sa nu fie nebun pe bune si am sperat pana la ultimul dialog ca asa va fi . Oricum tind sa va spun ca este un film reusit , acuma ramane sa vedem cum este cartea :)
savinicoleta pe 09 Mai 2010 12:45
...
un film psihologic....foarte interesant....nu ma asteptam sa joace asa de bn leornado dicaprio..........se pare ca mai are o continuare.....merita vazut
alexaa pe 08 Mai 2010 13:06
destul de bun. DiCaprio joaca f bine darcred ca povestea trebuia transpusa pe ecran cu un pic mai multa claritate
ankadiana pe 07 Mai 2010 12:18
inca nu l-am vazut dar voi incerca
multumesc Stefan Do pt descriere. a fost mai la indemana sa citesc d ela tine decat sa caut pe wikipedia sau mai stiu eu in ce alte surse oferite pe net. mi-am facut cat d ecat o idee despre film.inca nu l-am vazut..am tot auzit tot felul de opinii la adresa lui ca ar fi bun ca nu ar merita osteneala etc. am s aincerc si ma conving singura daca e film bun sau nu:D:D:D:D
Go 1 2 3 4 ... 6 7 8