Păreri [Rec]

(2007)

Înregistrare

Unterhaltung pe 08 August 2009 12:42
Rollercoaster
Din cand in cand (in ultima vreme, fOARte rar), mai apare cate un horror care te zdruncina serios, emotional, epidermic si subcutanat :P Si surpriza, ele nu mai provin de la Hollywood, ci din Europa sau Asia. Filmul celor doi tineri regizori catalani e o cursa care incepe aproape nasparliu ("La ce film m-ai adus, mai?") si continua hurducat, ca sa se termine incredibil de tensionat (ultimele 10 minute ale filmului le-am vazut cu genunchii la gura). Ma rog, Plaza si Balaguero se bazeaza mult pe efecte sonore, socuri viscerale si shakycam, insa MODUL in care imbina, prelucreaza, monteaza si fac mizanscena, face toti banii. O experienta chiar traumatizanta (mai ales la HiDef Cinema) pentru cei mai usor impresionabili. Pentru ceilalti, un regal fioros, de neuitat.
Hype pe 01 August 2011 23:56
Bun film!M-a tinut cu sufletul la gura!Daca sunteti fanii genului horror sigur o sa va placa;)
Vorador pe 08 Martie 2012 20:14
Este incredibil cat de repede au facut americanii acelasi film,nu exista schimbari majore dintre acesta si Quarantine.Daca ati vazut Quarantine nu pierdeti nimic daca il ratati pe acesta(sau invers).
adiman83 pe 12 februarie 2013 23:56
Pare a fi la fel Quarantine dar esenta povestii este oarecum diferita. In Quarantine s-a elimiant complet substratul religios si s-a mers pe ideea unei explicatii pur stiintifice. Dar nu as spune ca poti rata [REC] daca ai vazut Quarantine.
j0hanna pe 28 Decembrie 2011 15:22
un film care te tine in suspans
Este unul din filmele mele preferate si chiar il recomand tuturor. Vizionare placuta!
tatucu_alin pe 20 Decembrie 2014 14:05
Spoiler
Un film cu adevarat deosebit fata de porcariile care apar in fiecare zi.E foarte realist si chiar foarte infricosator.La scena cand Jennifer "o ia razna" efectiv m-au trecut fiorii.La un moment dat aveam senzatia ca e real.Un film de neratat,cu suspans din plin,groaza,actiune si actori foarte buni.
MaryusD pe 07 Septembrie 2013 00:07
Terifiant!
Un film foarte bun,Jur in ultimele 2-3 minute in care cei 2 sperau sa nu fie simtiti de acea "creatura" nici nu ma puteam uita. Recomand!
Eva pe 03 Noiembrie 2008 02:03
Interesant, "sarisem" acest film (desi imi place cum se misca cinematografia europeana in general si/sau cea spaniola (aici mai pun un si/sau fantasy/horror)in particular. lansarea remake-ului Quarantine mi-a adus in atentie originalul. cum Quarantine n-am vazut (inca), comparatia am facut-o intre Rec si Cloverfield, bineinteles ca in favoarea primului. Cloverfield cu doua puncte: nu m-am declarat niciodata entuziasmata cand mi-a mirosit a facatura de marketing - vezi isterie+incasari - asezonata cu ceva zel regizoral/viziune/transpunere, care incearca sa ma faca pe mine sa cred/vad cat de "realistica" e toata aceasta facatura, care-mi jigneste...bunul-simt, sa zicem, cu mai putin falsa modestie, decat e fals/itate in acest film. [REC] si doua puncte: ma bucur ca am vazut acest film si ma bucur ca exista si filme care nu ma jignesc. uimitor - Rec e 2007 si de trista amintire Cloverfield… citeşte
marius_000 pe 23 Iulie 2009 21:36
un film interesant intra-devar, se pare ca americanii deja au facut remake dupa el :) ( Quarantine) , bine , dar din pacate marketing-ul la americani e mult mai dezvolatat ca si la noi europenii si din aceasta cauza nu cred ca a auzit multa lume de Rec. Oricum eu il recomand , este un horror reusit ..
arnoldroland pe 09 Februarie 2012 18:29
Nu stiti ce apreciati, daca asta e film care sa te sperie pana in strafundul oaselor, inseamna ca eu sunt Madonna!
tatucu_alin pe 31 martie 2015 23:05
Eu am observat ca tu ai grija sa dai nota 10 filmelor de duzina(proaste)dar unei semi-capodopere ii dai doar 5...
Theodor2011 pe 18 octombrie 2016 01:22
tatucu_alin, ai dreptate!
povesti_de_groaza pe 27 Decembrie 2014 16:20
Foarte bun!
Acest film te tine in suspans inca de la inceput si te face sa astepti,astepti, AAAA!Ideea nu este totala original ,partea originala este cu acel vierme demonic. Actorii sunt foarte buni.Filmul este scarbos.Uitati-va!
Tweeknax pe 04 Ianuarie 2011 19:05
De vazut
Rar asa film de groaza in zilele de azi!..........
Ccucu pe 03 Aprilie 2012 12:41
Misto
Un film in genul Blair Witch Project, filmat cu camera de mana, care te tine in priza. Ceea ce pare un film despre viata de pompier si greutatile unei interventii de salvare de vieti se transforma intr-un thriller captivant. Multe elemente raman un mister chiar si la finalul filmului si se lamuresc in partea a doua. Merita vazute ambele!
kakapiciu pe 10 Septembrie 2011 22:25
Inceput cam plictisitor, dar final in forta. Si mai imi place ideea in care s-a filmat acest film.
wwwwzzzyyx pe 10 Septembrie 2012 23:47
carantina e de 10 ori mai bun
cu ce dracu e asta mai bun ca carantina.carantina e imbunatatit.actori joaca mult mai bine si lu jennifer i se potriveste acest rol.in rec nu e asa fain
povesti_de_groaza pe 31 decembrie 2014 17:30
Quarantine
povesti_de_groaza pe 31 decembrie 2014 17:31
Nu scuze, Rec e mai bun
Infinity pe 25 Septembrie 2013 21:07
[Rec] 2007
Un horror care vine cu ceva lucruri noi si cu destule sperieturi. Pentru fanii genului, merita.
pisicuta1 pe 14 Septembrie 2013 23:18
un film bun merita vazut ..de fanii genului.
..........

AndreBlack pe 03 Ianuarie 2013 18:24
Foarte asemanator cu Quarantine dar parca acesta este mult mai fain !
morfil pe 25 Mai 2011 20:24
Nerecomandat sub 18 ani, noaptea dupa 24, cu sunetul pornit si singur acasa :))
Eu asa l-am vazut si credeti-ma ca aveam pulsul 200 ! Nu mai fac asa ceva vreodata in viata mea :) Noaptea, doar filme pentru adulti. E mult mai safe x:D
alex_il_fenomeno pe 01 August 2011 20:06
rar am ocazia sa dau peste un film atat de fascinant ! nu stiam nimic despre el , asa ca fiecare moment nu isi gasea o continuare exacta ... foarte interesant cum s-a deviat filmul , de la un simplu documentar despre viata pompierilor la ce s-a ajuns ! intrarea in bloc , vecina agresiva ... atunci incepea actiunea propriu-zisa ! inca nu credeam ca este film minunat , deoarece totul era invaluit in mister , iar filmarea , facuta de o camera de mana , cu o imagine tremuranda in permanenta era obositoare ! dar continuarea actiunii a fost teribila ! nu credeam ca poate fi atat de reusit ! Premiile castigate de acest film (care nu sunt amintite pe site) sunt urmatoarele :

Premiul International Fantasy Film
pentru Jaume Balagueró si Paco Plaza

Premiul Juriului Publicului la Festivalul
FANTASPORTO pentru cel mai bun film

Premiul GOYA pentru… citeşte

raresbarbu.xyz pe 15 Noiembrie 2021 15:00
Comentariu publicat in articolul "5 filme horror de văzut în weekend-ul de Halloween"

Deși l-am văzut abia în facultate în aceeași perioadă de fascinație pentru cinema-ul spaniol și sud-american, [REC] este printre cele mai populare filme horror din copilărie.

Filmul urmărește un reporter de televiziune și pe cameramanul ei în timp real, pe parcursul unui reality show nocturn.
Echipa care documentează o tură de noapte a pompierilor locali, se alătură acestora pentru o intervenție care se transformă în scurt timp într-un coșmar.

[REC] e personal, invaziv și intim. Filmat la persoana întâi din perspectiva cameramanului, filmul se folosește de toate trucurile horror clasice – jump scares, lumini, tensiune. E un film pe cât de incitant pe atât de stresant pentru… citeşte

El_KaPpa pe 31 Mai 2020 03:04
7,2/10
La fel ca si in The Blair Witch Project horror-ul vine din faptul ca pare destul de real si ajungi sa te temi pentru viata personajelor.
blackmore pe 28 Aprilie 2020 19:33
O franciza care a cazut brusc dupa aparitia celei de a 2-a parti
Bonaventura pe 06 Aprilie 2020 01:41
Ai de plm... ce nebunie de film... tot de sezon, ca suntem in plina pandemie de COVID-19, dar ce virus au luat astia ca m-am kkt pe mine de frica, starea de tensiune e la cote inalte si ceea ce vrea sa para un banal reportaj despre viata unor pompieri se transforma intr-un horror plin de tensiune
andrei_oarga pe 07 Decembrie 2017 18:44
Un film de tip reportaj bun,Manuela Velasco a jucat bine,atmosfera a fost buna si povestea interesantă,minusul care ma face din pacate sa-i dau 7 este excesul de țipete cam enervante,dar merita vazut de fanii horror!
Mr.Halloween pe 10 Mai 2015 22:22
REC este cu siguranta unul din cele mai bune filme found-footage.Daca ar fi sa descriu filmul asta in cateva cuvinte ar fi:suspans,panica,actori realisti.
alex43497 pe 08 Mai 2015 23:49
unul din putinele filme horror care chiar merita vazute.urasc filmele de genul "reportaj" dar asta mi-a placut.
Stefanzy pe 28 Aprilie 2014 09:50
Chiar daca americanii au facut un remake cu numele de Quarantine asta nu inseamna ca nu trebuie sa te uiti la [REC] . Rareori vad un film care este asa de bun incat sa ma faca sa il revad din nou cu bucurie ! Filmul nu este deloc previzibil ca altele , adica nu iti vei da seama de la mijloc ca intampla la final . Si nu bagati in seama filmatul cu camera pentru ca " Paranormal Activity 2,4 etc... a fost varza , la fel si The Blair Witch Project si altele ... " . Nu o sa te dezamageasca deloc .
Lockdown89 pe 09 Aprilie 2014 18:05
Este o abordare diferita in materie de horror,inca de la inceput esti dus direct in mijlocul actiunii:fuga pentru supravietuire,teama,adrenalina,panica face din acest film unul reusit.Faptul ca in spatele virusului biologic care isi determina victimele sa actioneze atat de violent sta o posedare demonica il face cat se poate de terifiant,legat de posedare demonica banuiesc ca la aceea se refera zvonurile ca ar fi inspirat din realitate(partea cu posedarea binenteles).Finalul:nerecomandat celor slabi de inger.
Leatherface pe 30 Iunie 2013 17:27
Poate cel mai bun horror de genul sau, desigur alaturi de Rec 2. Foarte mult horror care te face sa te sperii mereu si sa te intrebi: "Oare scapă cineva?". Raspuns: " Uita-te la Rec 2. Intradevar americanii au facut remake-ul Quarantine care reda povestea in proportie de 90% identic. Merita vazut Rec.
richardro pe 22 Februarie 2013 19:10
Foarte bun filmul si ideea geniala

Intra cu siguranta in topul meu de filme horror

someone_who_dares pe 30 Octombrie 2012 20:21
Preeety gooood ... Poveatea e cel putin interesanta, finalul deschis si incitant si actorii destul de buni cat sa te faca sa crezi cate ceva. Worth watching!! ;)
Sapientia pe 17 August 2012 23:51
Mai sa fie. Se pare ca filmele "de groaza" inca n-au disparut. Ma bucur sa vad ca inca au mai ramas diferite diamante neslefuite pe-aici si pe-acolo. Intr-adevar, introducerea face prima parte din film destul de inceata, dar eu zic ca merita vazut pentru partea a doua. Elementele de groaza au fost acolo dar filmului i-a lipsit "inteligenta". Recunosc, ori de cate ori ma plictisesc in timp ce vad un film incep sa gandesc...si cand incepi sa gandesti lucrurile nu mai par chiar atat de stralucite. Spania ca Spania, dar ma indoiesc ca n-au auzit de loc de termenul "zombie". Stiu ca pare ca mai mult critic filmul de cat il laud dar asta e, n-ai ce sa faci. Cu toate ca toti vorbim si analizam filme de scaun, intr-o situatie ca aia cred ca primul lucru care ti-ar trece prin cap ar fi sa elimini amicii infectati, pentru ca tot timpul se raspandeste. Faimosul cliseu cu zombie. Raspindirea… citeşte
pe 15 Iunie 2012 18:11
[REC]³ Génesis | La cafea
[...] în 2007, [Rec] s-a dovedit una dintre cele mai plăcute (şi în acelaşi timp înspăimântătoare) surprize în [...] citeşte
tzatzocach pe 07 Martie 2012 17:02
mda
incerc sa-l vad si eu... suna interesant ce ziceti voi
gabrielciobanu43_gmail_com pe 28 Aprilie 2017 17:33
CE SLAB JOACA ACTORII (majoritatea)
Am vazut foarte multe fime horror, in care actorii pareau credibili, dar in acesta nu. In rest ideea filmului este buna!
AlexandruDragosStegaru pe 26 Ianuarie 2016 21:13
[Rec]
RYCHY pe 25 Septembrie 2008 00:50
rupere
CristianOvi pe 05 Iulie 2013 23:51
...
E CEL MAI PROST FILM TOATE PARTILE SI 1 SI 2 SUNT PLICTISITOARE. PAREREA MEA EU LE DAU NOTA 2
razvan_razvan_flo pe 02 Martie 2013 23:56
Este o tmapenie la fel ca si Kanal D
Porcarii de filme difuzate pe Kanal D.
Altfel spus,porcarii de filme de groaza gen Kanal D.

AlexGo0d pe 02 Martie 2013 19:41
Dezamagitor
Un film de toata jena...Nu inteleg de ce nu au filmat normal...E cel mai prost film vazut de mine.
tatucu_alin pe 31 martie 2015 23:07
Nici tie nu-ti plac filmele live?Am un prieten care,tot asa nu le suporta.Sincer,nu va inteleg...
crisalisa pe 27 Ianuarie 2013 23:29
...................foarte asemanator cu Quarantine.................
deadlord pe 05 Septembrie 2012 20:55
Este un film infricosator, cu o poveste foarte buna.Mie mi-a placut.
tony_mondyalu pe 28 Decembrie 2011 05:00
nu e cine stie ce....are insa un lucru bun..te tine intrun suspans continuu :P
tonymaestrul pe 22 Noiembrie 2011 17:31
identic cu quarantine dar foarte misto realizat de spanioli.Merita vazut.
apple.crisp pe 21 ianuarie 2012 01:05
defapt quarantine este identic cu rec nu de alta dar quarantine e remake dupa rec :)
xerses pe 27 Mai 2011 23:23
Pentru o seara, inainte de culcare, chiar nu e recomandat.Filmul este destul de sumbru, a descoperirii unei fete demonizate...
.paul. pe 18 Ianuarie 2011 00:17
nu film de groaza bun..peste media din ziua de azi....merita vazut!
[REC] – inregistrand teroarea | Raluk.ro - Review-uri de filme, cafenele, ceainarii si restaurante din Bucuresti
[...] Nu sunt un mare fan al filmelor horror, dar dupa ce am vazut The Exorcist din 1973 am prins gustul si am simtit nevoia sa mai vad inca un horror de calitate. Am cautat pe internet recomandari si intre acestea am vazut un titlu care mi s-a parut interesant, l-am luat, l-am vazut si nu mi-a parut rau. Acest film a fost [REC]. [...] citeşte
dani9305 pe 18 Septembrie 2010 21:18
...
Filmul e superb,dar finalul te lasa nehotarat.
Speram sa fie un final mai fericit :))

DieMeX pe 30 August 2010 12:06
Au fost bune si interesante, si prima si a doua parte.
lariss14 pe 30 Iunie 2010 23:53
foarte fain :D
wow filmu' e super
vizionati-l si nu veti regreta
foarte fain :D
mi-a ca dat fiori in unele faze super tare :D

Seryfull pe 1 septembrie 2010 22:50
foarte bun filmul uitati-va aveti ce vedea!