Păreri Pride & Prejudice

(2005)

Mândrie și Prejudecată

flushingm pe 04 Februarie 2012 02:56
Magnific
Un film superb in cel mai profund sens posibil al cuvantului!
yournightmare pe 4 noiembrie 2012 09:05
ce-ar fi sa te limitezi la telenovele? mucoaso!
mdea pe 31 Ianuarie 2008 21:39
mie nu mi-a placut prea mult nici cartea,am citit-o la 14 ani,poate iti trb mai multa maturiate sa o indragesti,nush!filmul e hmmmm ok,sunt altele mult mai proaste dar si altele mult mai bune!sincer?sper sa nu ma bata nmn da il prefer titanicului,makr k protagonistul e mai dragut si avand in vedere k nici unul nici altul nu imi atinge inimioara..........makr ochii sa mi-i clatesc dak sufletelu e lasat sa doarma!
Ella_v pe 22 Octombrie 2012 22:19
Un film bun, insa nu se compara cu mini-seria BBC. Oricum pentru cei care nu au rabdare sa urmareasca cele 6 episoade e ok.
cireasa.de.iarna pe 04 August 2010 23:57
cea mai buna drama ever....cel mai bun film ever...e genul de film pe care ai vrea sa-l revezi de nenumarate ori...vreau sa citesc si romanul....CAPODOPERA...
catalin pe 26 Ianuarie 2006 20:55
Nu l-am vazut dar am citit cartea si este superba....
hera_gabriel pe 01 August 2019 21:16
Cred că ați văzut și versiunea cu zombii și ăla a fost destul de reusit
Mariannaa pe 13 August 2014 16:49
MUST SEE
Genial! O excelenta ecranizare. Recomand filmul, in special celor care au citit cartea pentru ca este o diferenta. Foarte frumos!!!!!!!!
CazaGio pe 29 Iulie 2012 12:50
Neasteptat de frumos
O productie numai buna de vazut pentru romantici si nu numai. M-a impresionat eleganta, delicatetea si sensibilitatea personajelor principale, Dl Darcy si Elizabeth...
Vorador pe 14 Martie 2012 21:17
Charming
Cei care au citit cartea lui Jane Austen n-ar trebui sa fie dezamgiti de acest film,cred ca n-ar fi putut avea parte de o ecranizare mai buna.
Beea23 pe 03 Noiembrie 2009 18:52
O foarte buna ecranizare a cartii mele preferate... nu prea imi imaginam ca sa arata personajele, dar imi place foarte mult
Deana. pe 13 Septembrie 2009 01:49
Ce-i drept, nu respecta intru totul cartea, dar e bun. Si actorii de-asemenea..
gossip.girl pe 24 August 2009 12:05
My favorite film
Acest film este cel mai bun film pe care l-am vazut si este favoritul meu . Fara cuvinte acesta este un film, exceptional. Distributia , scenariul, scenogrifia absolut totul este perefect si de buna calitate . Acest film merita vazut!
lamariuca pe 13 August 2009 23:15
genial
Unul din filmele mele preferate. Urmareste cartea f bine si actorii nu sunt mai prejos. Cu siguranta merita vazut.
floricica pe 31 Iulie 2009 17:19
ei da...
asta chiar e un film bun, ca mai toate in care joaca Keira...
StillHere pe 03 Iulie 2009 13:58
e exceptional filmul....la fel si "becoming jane" care e inspirat din viata lui jane austen
danucu pe 27 Mai 2009 22:29
orice film dupa una din cartile lui jane austen are farmecul acelor vremuri. romantism, pudoare, orgolii, secrete, statutul social si importanta sa in ale dragostei... superb!
Alehanndra pe 18 Mai 2009 18:38
intr`adevar miniseria BBC e cea mai apropiata ecranizare de carte, dar fiecare versiune are farmecul ei.
georgiana pe 06 Ianuarie 2008 17:46
SUPER FILM
oana pe 26 Februarie 2006 20:59
Nu am vazut inca filmul , dar cred ca este unul foarte reusit.Abia astept sa citesc cartea si sa vad filmul . O ador pe Keira Knightley .Si sunt o fana a scriitoarei Jane Austen.
michael_mike pe 23 Februarie 2006 23:19
Soooper Movie
MariusCiprian87 pe 26 Iunie 2022 20:10
Ca să fiu cât se poate de sincer, cu toate că mă așteptam la o capodoperă, filmul este bunicel, o ecranizare decentă a celebrului roman, cu toate că nu pot face o comparație a mult mai lăudatului din 1995, nu la fel de premiat, însă mult mai apreciat de critici
, cât și de cinefili...Nu-l puteam rata din doua mari motive, ecranizarea unei perioade boeme a lumii, secolul XIX, o lume plina de prejudecăți sociale, a ordinii familiale, a claselor sociale bine structurate, a gentleman-ilor si a casatoriilor care începeau obligatoriu cu cerutul mâinii la tatăl fetei, o formă de respect socială parcă dispărută demult azi...și nu în ultimul rand magistrala și superba actriță Keira Knightley, un personaj prin simpla ei apariție. Filmul are publicul său, asta e cert, însă nu vorbim nicidecum de o capodoperă cinemtografică, așa cum ne-ar spune nota IMDB-ului!

raresrmail.com pe 04 Aprilie 2022 20:26
Cea mai buna ecranizare este 1995
Cea mai buna ecranizare este din 1995...Darcy asta e ,sters,urit,musculos,neingrijit,Elizabeth,e stearsa,nu stiu,nu mi a placut.Fiecare cum vede,cum asociaza personajele din roman cu cele de pe ecran,ca e serial sau film artistic
marc_mihai pe 01 Ianuarie 2022 21:52
Superba ecranizarea! Absolut superba!......................................
El_KaPpa pe 13 Septembrie 2020 15:59
5,4/10
Peste doua ore in care am incercat din rasputeri sa ma acomodez cu personajele si cu motivatiile lor si sa incerc sa gasesc chestii secundare care sa ma atraga si sa-mi mentina treaza atentia. Am gasit consolare partial in peisaje, in costume si in Keira Knightley, dar per total ramane un film de epoca destul de plictisitor si neconvingator pentru gusturile mele.
carmen_angelus_romila pe 19 Iunie 2020 19:06
Nominalizata la mai multe festivaluri, dar neavand norocul unuia pe masura, aceasta emotionanta varianta, inspirata dupa redutabilul roman cu acelasi nume, sensibilizeaza notoriu si entuziasmeaza profund.
georgiana_radu94 pe 13 Aprilie 2020 22:58
Am citit cartea inainte, e senzațională!! Si filmul e destul de bun. Modul cum o priveste pe Lizzy si anumite gesturi pe care le face Darcy iti creeza o stare de emotie. o poveste foarte frumoasă de dragoste. Cine nu ar vrea un Darcy?? Eu da.
AmphitriteMermaid pe 24 Decembrie 2018 16:22
Cartea este deosebit de frumoasa, iar acesta ecranizare este la fel de reusita. Merita vizonata de cei care apreciaza filmele de dragoste
Leonidas_Temistocle pe 24 Decembrie 2017 01:03
"Mândrie și prejudecată" este ecranizarea romanului omonim al lui Jane Austin. Filmul creionează un portret de familie pe fundalul societății britanice de secol XIX, atunci când femeile nu puteau moșteni averea în mod ereditar. Astfel, este de înțeles încercarea disperată a părinților să își mărite cele șase fiice, înainte ca acestea să căpătuiască.
Filmul este un regal din punct de vedere actoricesc, strădaniile interpretative ale protagoniștilor fiind de un înalt nivel. Aici vreau să îl remarc în special pe Matthew McFayden, cel care aduce la viață un personaj a cărui transformare psihologică, de la dispreț superior la sinceră iubire pentru o femeie inferioară social este subliniată mai mult decât profesionist.
Costumele și efectele vizuale conferă filmului veridicitate istorică. Regia lui Joe Wright este discretă și… citeşte

WhiteIris pe 11 Februarie 2015 15:35
Un film foarte bun
Am văzut și revăzut filmul de mai mult de 7 ori cu aceleași emoții. Este un film care merită să fie văzut, cu o poveste romantică și plină de aventură destul de frumoasă. Recomand filmul.
ornitoring pe 21 Ianuarie 2015 21:57
trebuia si niste scene nud ::D
un film foarte frumos nu am nimic da reprosat doar ca trebuia niste scene mai nud in filmu asta, apropo de actrita in vin foarte bine rolurile astea in filmele astea da epoca, anna karenina , dr jivago.... nota 10
KathrynJaneway pe 04 Decembrie 2014 02:12
Merita vazut mai mult decat oricare alta adaptare a romanului. In sfarsit a aparut un actor care l-a jucat cum trebuie pe Darcy, cat mai aproape de cel din carte. Si eu, de cand l-am vazut prima oara, si acum dupa cativa ani, nu ma mai satur de el. Chiar si acum ma uit la el, in timp ce scriu aici, ma binedispune enorm. Cat despre varianta din 95 - da, si acea varianta e foarte buna, dar in acel caz au avut cam prea mult timp la dispozitie si spun asta deoarece sunt multe mici scene de umplutura care nu sunt din carte, cum e faza cu Colin Firth facand baie in lac.Mai bine avea varianta asta din 2005 la dispozitie cam atatea ore, ar fi facut o treaba mult mai buna decat ce au facut in 95. Asta nu inseamna ca nu mi-a placut si varianta aceea, o recomand cu drag, dar varianta din 2005 e mult mai fidela, mai ales in ceea ce priveste personajele, nu doar intamplarile. In varianta din 95… citeşte
radu3455 pe 21 August 2014 12:42
nu m-a dat pe spate aceasta drama insa Keira Knightley joaca foarte bine nota 7
madalinaXD pe 07 August 2014 21:18
Asa carte, asa film
Un film inspirat exact din cartea cu acelasi nume, adevarul e ca in carte sunt mai multe evenimente si detalii, dar a fost un film bun, bine regizat cu niste actori pe masura.
MariaVilla pe 06 Septembrie 2013 00:11
Dragut.
Un film dragut din punctul meu de vedere.
O iubire surprinzatoare intre cei doi .. din cauza faptului ca toti ceilalti credeau ca se urasc. In schimb, ma asteptam la ceva mai mult decat atat;la cat de laudat a fost filmul.

AngeliKGheatza pe 24 Martie 2013 22:00
Jane A. este scriitoarea mea preferata. A scris unele dintre cele mai bune romane ale lumii. Preferatul meu este mandrie si prejudecata. Actorii au fost foarte bine ales pentru aceste roluri foarte greu de interpretat. De asemenea, Keira este una dintre actritele mele preferate pentru ca stie sa intre in pielea personajului. Are atatea scene emotionante care te fac sa vrei sa revezi filmul. Acest filme este preferatul meu.
cezy98 pe 09 Februarie 2013 11:57
Un film emotionant de dragoste preferatul meu despre orgoliu si despre onoare :x mi-au placut mult actorii si prestati lor in acest film!
Maximus_the_Great pe 02 Februarie 2013 00:36
filmul mia placut la nebunie... mimica personajelor si limbajul chiar te introduc in acele timpuri.. un film de nota 10, dar asta e doar parerea mea.
CmrsCristina pe 22 Aprilie 2012 13:53
Mi-a placut extrem de mult, mi-a lasat o impresie buna, abia astept sa cumpar si cartea, Keira la fel cum o stim, o actrita desavarsita iar Matthew Macfadyen superb :X
cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 18:35
Acest film ar trebui să fie considerat un clasic.Tip dur-a poveste de dragoste este cu adevărat tipul meu preferat de film pentru a viziona. Îmi place tensiunea şi dragoste între Eliza şi dl Darcy. O distributie superba
Ioana-Andreea18 pe 22 Iunie 2011 21:05
Foarte frumos filmul. Am citit şi cartea care este la fel de grozavă. Este preferatul meu :X
dlena pe 14 Aprilie 2011 17:14
cea mai buna dintre cartile scrise de jane austen are bineinteles una dintre cele mai bune ecranizari... nu cred sa fi existat distributie care sa dea mai bine viata personajelor conturate de austen. un film ce merita vazut de mai multe ori in viata...
catasmile17 pe 09 Aprilie 2011 22:58
filmul merita vazut !!!!!!!!!!!!
o poveste de dragoste foarte frumoasa !!!!!!!!!!!
merita vazut!!!!!!

anky_teo pe 08 Aprilie 2011 21:12
un film la fel de bun ca si cartea ,de altfel dupa parerea mea este cea mai buna ecranizare a cartii
danymury pe 08 Aprilie 2011 17:42
chiar daca nu imi place de actrita ...filmu in sine este foarte bun ...recomand!!!
Federer pe 03 Aprilie 2011 07:00
Un film foarte frumos pe care vi l recomand tuturor
ElizabethB pe 02 Aprilie 2011 22:01
Este un film vrednic de Oscar, asemeni cartii de altfel. Mi se pare foarte reusita interpretarea actorilor, iar aventura, comedia si romantismul se impletesc intr-o capodopera. Este un film minunat.
iulia_tina_19 pe 21 Noiembrie 2010 12:19
eu am citit intai cartea si apoi am vazut filmul...dar am fost putin cam dezamagita de film....cred ca se putea ecraniza mult mia bine
Ana-Maria pe 14 Iunie 2006 18:38
Nah` .. nu am vazut filmul dar sincer chiar vreau sa il vad!! Mai ales dupa ce am vazut comentariile voastre sigur am sa fac rost de el. Ceea ce ma fascineaza este rolul Keirei:D Am vazut "Princess of Thieves" si pot zice ca joaca excelent chiar e una din actritele mele preferate, si o fire romantica.. ce coincidenta:P .. Dar nu pricep de ce filmul a fost nominalizat ca o comedie daca totusi genul este dramatic/romantic /:) Vreau sa vad filmul!! Keira Rulz!! .. aaa.. stiti totusi filmul in care e o varianta super moderna .. din 2003.. a fost foarte foarte cool adica mi`a placut la nebunie :P
imoan pe 20 Ianuarie 2006 00:45
...Am fost surpinsa sa vad ce a spus scenarista de faptul ca cititori au indragit aceasta carte si au ajuns sa o stie cuvant cu cuvant:) (i`m one of them) ma fascineaza modul in care Jane Austean a stiut sa imbine toate acele elemente care fac din acest roman nu doar o poveste de dragoste ci si o lectie despre viata... despre ce inseamna sa iubesti, sa renunti la prejudecati si mandrie..... sper ca filmul a stiut sa surprinda ceea ce autoarea a dorit sa transimta.
sweety_myra pe 31 Decembrie 2005 00:25
nu am vazut inca filmul dar sunt convinsa ca este foarte bun! Keira knightley este actrita mea preferata si tocmai d-aia sunt nerabdatoare sa-l vad. Apropo..filmu a fost nominalizat la globurile de aur pt cea mai buna comedie si, de asemenea, si keira a primit o nominalizare pt cea mai buna actrita intr-un film muzical/comedie! ce super... un alt motiv sa vedeti filmul!!! :)