Păreri Orient Express

(2004)

Orient Express

Raluca pe 02 Decembrie 2006 17:38
Filmul mi s-a parut cea mai mare porcarie vazuta in ultimul timp.
S-o luam metodic:
Actorul principal conu Serj. este necredibil fiindca vrea sa para ceea ce nu este: un barbat cuceritor da la tinerete pana la batranete atat in film cat si in viata. Nu este un tip neprezentabil ci dimpotriva, insa nu are subtilitate, naturalete, iar vocea lui este de ratoi strangulat.
Maia M.: Pacat ca o actrita de talia ei, se preteaza sa joace in acest film poate numai pentru bani si sa mai apara din cand in cand pe ecrane. O femeie de lume asa cum ii este rolul, nu cerseste iubire de la un batran ramolit si sarac la batranete. Se comporta ca o femeie fara pic de demnitate.
Dinica: unul dintre cei mai mari actori romani dupa parerea mea, se pare ca nu a citit scenariul inainte de a accepta rolul de servitor, rol ce nu i-a pus in valoare nimic din calitatile mari… citeşte

DeLiRiC pe 22 August 2006 01:25
Mai fratilor cred ca am vazut acest film si de 6 ori.D c?Pt ca merita,e o adevarata capodopera.SN e un mare actor si regizor de film.
Pacat ca nu toti ati inteles filmul.Da ce sai faci cum spunea SN in film"Oamenii foarte destepti sunt rari"
intr=un cuvant film de exceptie.Bravo Sergiu Nicolaescu.

FEDUP pe 08 August 2006 14:34
Vai ce film prost....!!! Era unu' mai sus care spunea ca Orientu' este o aparitie binevenita printre miile de filme comerciale aparute in ultimii ani.
AMICE ESTI IDIOT !!!
Orient Ex este pur si simplu un film auto - biografic-egocentrico-megalomano-obsesivo-naricisistico-cretin.
Drama unui ex-principe sau ce se vrea Sergica. Maestre jos palaria pentru perspicacitatea cu care iei banii CNC-ului.
Lasa ca generatia asta noua mai poate sa astepte 100-200 de ani pana termina toti bosorogii comunisti sa-si termine scenariile din ''70 de pus pe pelicula.

lavinia pe 31 Iulie 2006 23:10
plictisitor de-a dreptul...
Andreea pe 14 Iulie 2006 11:53
despre acest film nu merita emisa o parere. e mai bine sa n vorbim despre el ca si cum n-ar exista.
ma amuza nr. de stele la voturi. cred ca o votat dom' sergiu cu prietenii, familia si rudele de la tara.

angheluta valentin pe 09 Mai 2006 13:40
un super film!daca puteti sa-mi spuneti melodiile de pe coloana sonora ar si si mai bine:D.merci
Dan pe 15 Ianuarie 2006 14:11
subscriu la ce a spus ghost rider
ghost rider pe 11 Ianuarie 2006 13:19
E un film bun. Cine a citit si cartea va intelege de ce.
PS Oamenii cand nu inteleg ceva aduc sintagmele: artificial, cliseu, teatral.........

alex pe 31 Octombrie 2005 18:41
Cum dracu are acest "film" 4 stele din 5. A auzit cineva de www.imdb.ocm acolo de ce cele mai bune filme au 7 din 10? Poate ca stiu sa voteze!

"Filmul" e o rusine pentru CNC si cinematograful roman!

NU MAI MINTITI OAMENII!

Matrix pe 23 Martie 2005 18:35
Povestea nu e chiar atat de rea, in schimb realizarea intr-adevar lasa de dorit, parca nu s-a schimbat nimic in viziunea lui Nicolaescu.
Je pe 15 Februarie 2005 20:28
Guru numele spune tot, dc in film nu se "arde" nimeni asta nu inseamna ca a fost un jeg;)
crinu pe 14 Februarie 2005 20:47
Cel mai prost film romanesc din ultimii ani. Prost si artificial... Sergiu Nicolaescu a mai dovedit o data ca de el nu se mai poate vorbi decat la trecut.
nemotoujours pe 26 februarie 2011 00:15
SI FUSESI SI TU PRIN LUME....
beholder pe 07 Februarie 2005 18:01
draga nume:

eu nu am avut nimic nu nimeni. nu m-a deranjat ca nicolaescu a fost atacat. m-a deranjat ca eu insusi am fost atacat. si randurile mele mai dure au parafrazat (cu mai mult sau mai putin umor) replici din diverse filme, sunt convins ca tu si alti avizati si-au dat seama. altfel, tot cautand pe alte forumuri mesajele tale, ca sa inteleg ce vrei de fapt, mi-am dat seama, citindu-le, ca in multe cazuri avem pareri convergente (de exemplu, nu am gasit pana acum o opinie mai apropiata de a mea in ce priveste cazul nae caranfil). pe urma mi-a parut rau ca ma ambalasem atat de mult. m-am intristat mai ales cand am citit mesajul ala cu incarcatorul-descarcator, caci am ghicit in tonul lui nu numai naduf, ci si durere. nu ma intelege gresit, nu am simtit compasiune, ci intelegere. am priceput atunci ca tu iti spui opinia onesta legata de film si nu platesti polite, cum… citeşte

val grecu pe 06 Februarie 2005 10:55
Scurt: nu am vazut filmul, dar ma intreb ce poate iesi de la acest SN care este un regizor slab (magaloman dar slab) si un actor complect nedotat (chiar mai netalentat decit Florin Piersic)?.
nemotoujours pe 26 februarie 2011 00:16
TRECI LA SAIBA SI BEREA TA.
beholder pe 05 Februarie 2005 07:44
pe lumea asta (lumea cinemagia) exista doua grupe de indivizi jalnici, dupa cum urmeaza:
1. cei pentru care la inceput a fost sergiu, si sergiu asta era cu dumnezeu, el insusi un soi de dumnezeu (nu popescu, dumnezeu-dumnezeu); si tot ce s-a facut bun in filmul romanesc, cu el s-a facut; bine esti cuvantat, sergiule, invata-ne pre noi indrepta-ri-le ta-a-le;
2. cei pentru care toate filmele lui sergiu - dar absolut toate - , fiecare cadru, fiecare plan, (dar ce zic eu?) fiecare centimetru si milimetru de banda, fiecare cliseu de pelicula, absolut tot, fara exceptie, nu are nici cea mai insignifianta valoare pentru cinematografia romaneasca. ce mai conteaza scenariul, actorii, scenografia, costumele, coloana sonora, imaginea sau sunetul, cand totul este imposibil sa nu fi fost contaminat de virusul nulitatii lui sergiu? de altfel, nu exista nimic atins de acest ne-om care sa… citeşte

nemotoujours pe 26 februarie 2011 00:17
IOTE DOM'LE CA S-O GASIT CRITICUL.SA FIE LA TINE ACOLO!
beholder pe 04 Februarie 2005 06:01
pe cine nu are ceva impotriva mea, il rog sa treaca peste acest mesaj, care nu intereseaza pe nimeni.

ziceam ca nu mai scriu, dar vad ca lumea e pornita rau impotriva mea, asa ca o sa le raspund.

cineva a scris ca "ti-a facut placere sa vezi filmul asta".

-nu mi-a facut asa de mare placere, dar e un film autobiografic decent.

a mai zis el ca "poate ca ai (sic!) trebuii (sic!, dar asta nu se pune, i-a ramas mana pe punctul de pe i) sa vi (da, mai, chiar asa! iete?! pai daca va spui!) mai des in tara".

-"ma ca, ma ca, ma, care tara, ma?
aa, ma fu, ma fu, ma furu, frumoasa tara, mai!"

asta cel putin a vrut sa fie politicos, de asta il las in durerea lui. poate ca ar trebui sa isi corecteze mesajele, dupa ce le scrie, altfel, il las in pace, ca pare de buna-credinta.

altul,… citeşte

beholder pe 03 Februarie 2005 06:45
e ultima data cand mai postez pe acest site. ultimul meu mesaj, ori nu a ajuns la forumul acesta (sper sa fi fost o problema tehnica), ori a fost pur si simplu cenzurat cu nerusinare. am inteles, site-ul asta a ajuns al vostru, baieti. cei cu pareri diferite de ale voastre nu au ce cauta aici. dar vina mea nu a fost, caci eu l-am trimis (mesajul) si am primit confirmarea ca el a ajuns pe serverul cinemagia.
daca insa prezentul mesaj apare, as vrea sa ii indemn pe cei care gandesc cu propriul cap (o specie pe cale de disparitie), sa nu se lase intimidati.
intr-o secventa memorabila dintr-un film vazut mai demult, dar foarte actual, din pacate, eroul se intreba ingandurat: 'sa pleci? sau sa ramai?' eu nu am mai putut ramane intr-o tara in care oamenii obisnuiti sunt prinsi ca intr-un razboi civil, asa ca daca nu esti nici cu albii, nici cu rosii, nu iti poti spune nici… citeşte

apartamentu104 pe 29 Ianuarie 2005 17:19
un film obositor atat prin subiect cat si prin interpretare. mi-a lasat un gust amar de teatru mediocru.
personajele nu comunicau ci pur si simplu citeau.
motivul pentru care am urmarit filmul pana la capat a fost prezenta lui dinica, parca singurul actor din tot filmul.

ps: oare nu ati luat-o razna ca si mine cand auzeati pentru a mia oara "scumpa mea prietena" din "suava" voce a lui sergiu?

beholder pe 29 Ianuarie 2005 07:19
scuze pentru adresa inexacta de mai sus. incercati cu ".html" in loc de ".htm", adica:

beholder pe 28 Ianuarie 2005 15:36
mai domnilor,
nu ma acuzati pentru lucruri la care nu m-am gandit sau pe care nu le-am spus. folosind sintagma "epoca de aur", am vrut sa ma refer la acea perioada de timp fara a mai pronunta numele personajului care inca va obsedeaza pe domniile voastre. altfel, de ce amestecati mereu filmele cu oamenii din spatele lui, cu trecutul lor. bag de seama ca dumneavoastra sunteti cei bantuiti inca de fantomele timpurilor alora. eu sunt prea tanar pentru asa ceva, pentru mine, ceausescu nu e decat un personaj care vad ca pana acum nici nu suscita interesul de a fi ecranizat la modul serios. dupa ce am terminat facultatea, am plecat din tara, unde revin numai din cand in cand ca sa-mi vad familia si sa ma plimb. filmul asta l-am vazut in toamna trecuta.
revenind la nicolaescu, ce daca "a dat limbi" unora sau altora? daca ati fi corecti, ati recunoaste ca in docudrama oglinda, el… citeşte

Nae pe 26 Ianuarie 2005 17:15
@ nume.
da mai da-i in pula mea de prosti pe astia care il iubesc si il cred geniu pe sergiu. lasa-i sa moara prosti. nu merita asa de multa munca.

baieti, voi care il iubiti pe sergiulica, mandriti-va voi cu el, ca tarii asteia ii e rusine de asemenea 'opere de arta'.

p.s. by the way...in occident nu-l baga nimeni in seama pe sergiu...

Nae pe 13 ianuarie 2004 20:51
draga beholder. vad ca nici tu inca nu ai iesit din 'epoca de aur'. deh, se mai intampla. insa sa crezi ca cineva ne plateste ca sa-l injuram pe sergiulica, atunci chiar ai cu adevarat complexe, de care o sa te eliberezi numai in momentul mortii. noi scriem din convingere, pentru ca avem principii, si nu pentru ca ne plateste cine. aici este diferenta intre felul 'vechi' de a gandii, si cel 'nou'. noi, sau cel putin eu (desi cred ca nume este de aceiasi parere), cred ca un om ca sergiulica, care a dat limbi in cur sistemului ceausist, nu ar mai trebuii sa faca filme. si acuma va rog, nu innepeti cu 'vai saracul, nu a putut altfel ca murea de foame', pentru ca cumosc alti regizori care nu au fost la vanatoare cu ceausescu, sic are totusi au reusit si ei sa faca filme, care aveau un gand mai mult decat cel al patriotismului. hai, nici nu mai are rost sa scriu asa de mult p-aici. cei care au crescut cu filmele lui sergiulica raman cu ele pana cand mor, is pana atunci inca vor mai crede ca sergiulica este cel mai genial si cel mai perfect regizor roman al tuturor timpurilor.... imi pierd timpul.
Nae pe 13 ianuarie 2004 20:51
draga beholder. imi pare, sincer sa fiu, tare rau pentru ca esti asa de tanar. nici noi nu suntem mult mai in varsta... ideia este ca filmul este groaznic, ca romania nu se poate reprezenta cu asa un film, si ca sergiulica, si ca om, si ca regizor, si ca actor nu este ceva demn de luat in serios. mai multe nu mai vreau sa scriu, pentru ca adorm. daca tie iti place, asa sa fie. fi tu mandru pe el, de acolo de departe, din strainatate. cu bine.
beholder pe 25 Ianuarie 2005 20:19
Fantoma lui S.N. la Moruzeni

Ma mir ca unii dintre cei care scriu pe acest forum sunt atat de entuziasmati incat sa ii dea 5 stele; dar nici o stea! - asta e frustrarea unora care au pentru Nicolaescu o ura maladiva. In fond, filmul nu e chiar atat de slab. Desi, dupa scena sinuciderii, era evident ca finalul va consta in intalnirea tanarului (prin comparatie) rocker cu fermecatoarea unguroaica Kezdi Imola.
Mi-a placut ideea pe care a postat-o cineva, cum ca personajul lui Sergiu ar fi de fapt fantoma celui al lui Bittman. Eu as merge si mai departe: cred ca de fapt, Sergiu a disparut in 1972, cand banda lui Constantin l-a indopat de gloante intr-un depozit. Fantoma nicolaesciana ii apare in fata lui Ciobanu un an mai tarziu, intr-un cimitir (secventa asemanatoare cu cea din O.E.).
Recunosc ca si mie mi-au placut filme ca Filantropica, Occident, Examen, dar,… citeşte

eddiesor pe 11 Ianuarie 2005 13:17
filmul nu e rau (ca realizare). s.n. ramane un regizor bun. dar ca actor e execrabil. ca intotdeauna. nu inteleg de ce insista sa faca tot intr-un film, si regie, si scenariu, si rol principal.
despre scenariu, multe semne de intrebare. chiar am de gand sa citesc cartea pentru a vedea care sunt legaturile.
despre actori, singurul care mi-a atras atentia e bittman. iese din tiparul celorlalti actori tineri din film. evident dinica, teodosiu si maia joaca bine dar ei sunt deja actori mari asa ca nu pot spune ca m-au impresionat.

Alin pe 10 Noiembrie 2004 19:34
sunt curios de ce Gulea Sever a dat intai 4 stele si dupa aia 1.cam derutat baiatu
nume pe 27 Octombrie 2004 01:25
Filmul e de kkt!
nume pe 13 ianuarie 2004 20:51
"cand am iesit de la cinematograf dupa film eram cu totul alta persoana....am iesit ca dintr-un vis frumos...parca traisem si eu alaturi de actori in epoca aceea...am si plans de ca sa nu recunosc...e ...minunat.sergiu este un geniu...sa o tina asa.cu toata admiratia..." Ma faci sa vomit, zau....
nume pe 13 ianuarie 2004 20:51
Uita-ne ! (asa) Unu' a scris : "altul, in schimb, imi spune el mie cand sa plec, cand sa vin. bai, asta, eu cand vreau sa zic ceva, zic. cat imi mai raspunzi, de mine pe forumul asta nu scapi, auzi? eu, daca vreau sa postez, postez. eu fac ce vreau eu, auziti? ma, eu daca vreau sa va scriu, va scriu, va scriu, auziti? eu daca vreau sa va scriu, va scriu , va scriiiiu. hai, ca am obosit. daca v-a placut si mai vreti, mai raspundeti-mi." Da ma iti spun, pleaca, vino ! Pleaca ! Vino ! Ne-a placut.Tu cine dracu mai esti sa aiba cineva lumea cu tine, sau sa te placa ? Neinteresantule. Mai scrie prostovane :
Gulea Sever pe 22 Octombrie 2004 23:31
Stimate YOYOMA,

N-am avut nici o intentie sa deranjez pe nimeni si nici sa ma pendulez tantos cu o analiza minutioasa sau extrem de pretentioasa. Pur si simplu am facut niste observatii pe aspectele care mi-au atras atentia. Nu vad de ce v-ati oprit exact la mesajul meu cu o apostrofare grosolana care decupeaza injust bucati din ceea ce am spus, dand cu totul alt inteles... Schilodirea mesajului meu pe care v-ati permis sa o faceti nu e deloc incantatoare...

Asta da "politichie" de om plictisit...

Yoyoma pe 14 Octombrie 2004 18:09
Stimate domn Gulea Sever din Brasov. Inca nu s-a inventat un forum demn de comentariile "ravissant-e" pe care domnia voastra ne-a facut onoarea sa le posteze.
Cu cateva mici corecturi pe care mi-am arogat dreptul sa le fac, am gasit esenta cuvintelor (care ne doare), si am reusit sa fac postul demn de Cinemagia... :). Daca-mi permiteti:

Un film al unui regizor. O drama. O intriga dincolo de superficial, ce prinde o criza a unui personaj(Nicolaescu). Montaj bruscat. O parte a cadrelor sunt stereotipe, raspandind un iz siropos hollywoodian. Personajul central, Andrei Morudzi un erou desprins din esenta. Ioana Moldovan in doze potrivite amprenteaza in interpretari prafuite... Un romantism melancolic, constiinta torturata a protagonistului fac un instrument al propagandei. A avut ocazia sa scoata mai multe pelicule de acest gen... Replicile lui Nicolaescu in… citeşte

antiprintzu' pe 12 Octombrie 2004 17:32
...cu indulgenta! Cultul personalitatii in filmul romanesc
Tyler Durden pe 07 Octombrie 2004 18:56
Ce face? Salile sunt goale, intr-adevar la filme romanesti gen Examen, Occident sau chiar Filantropica; la vomitatura cinematografica Orient Express sau la Garcea si Oltenii ai vazut ce sali au fost? Ce incasari? The power of branding... Hehe
Bine lucrat (pe la spate) Sergiu si Carmazan aka Nutzu!

strike pe 07 Octombrie 2004 16:36
Muzica si costumele excelente..In rest, bani MULTI aruncati aiurea, dar ma rog in nota obisnuita, au mai foat si vor mai filme filme romanesti care nu fac altceva decat sa umple niste buzunare ca salile raman goale...
Tyler Durden pe 06 Octombrie 2004 20:34
Stimati cinemagisti,
urmaresc de destula vreme forumul (...), incat sa-mi pot da seama ca aici scriu oameni care in proportie de 95% stiu ce e aia un film. Pacat ca nu e la fel si aici. Multe mesaje provin CLAR de la unii care doar cred ca stiu. Despre acest film nu se poate spune "SUPERB!", "scenariu Extraordinar", "firul ideatic", "trairi camuflate" etc din simplul motiv ca te uiti si nu stii daca in spatele ecranului sergiulica face misto de tine... Nu mi-a venit sa cred ca poate fi ceva atat de prost. Voit parca. Ma rog! Dragi clujeni, timisoreni, baimareni si alte personalitati cinefile, va rog sa lasati tastatura JOS si sa urmariti in continuare oscarurile... Lasati aici oamenii care inteleg CEVA din cinematografie.
Iar despre sergiulica si calitatile lui actoricesti... sa va ierte Dumnezeu. Nu cumva oti fi unul singur? Adica tu insuti, sergiu??? Nu de alta, da' nici… citeşte

Alin pe 06 Octombrie 2004 18:41
dorina papusa, nu stiu cine te-a informat ca Mihai Viteazul a fost nominalizat la Oscar dar a ras de tine.cum ai net-ul la dispozitie iti recomand sa studiezi problema mai serios.
si oricum, Oscarul in nici un caz nu este un indicator elocvent pentru valoarea unui film, ci este mai mult un vot de popularitate.
cat despre filmele lui sergiu nicolaescu evident ca fiecare om are preferintele lui si nu o sa-i spun ce sa-i placa si ce nu, insa a spune ca s.n. e talentat, asta e o insulta la adresa industriei de film.

dorina pe 05 Octombrie 2004 23:52
am citit alte cateva pareri despre filmul d-lui Nicolaescu si pot sa spun ca exista putin adevar in aproape toate mesajele citite aici.doresc sa subliniez faptul ca inca inainte de a intra la cinematograf am stiut ca va fi un film pe care nu o sa regret ca l-am vazut. S.N. merita mult mai multe cuvinte de lauda decat eu as putea sa redau aici, spun doar atat: talent, experienta, respect. aceste cuvinte imi vin in minte atunci cand ma gandesc la marele Sergiu Nicolaescu. filmul a avut desigur mici scapari, nu atat filmul,mai exact unele replici ale actorilor care intr-adevar ar fi putut fi imbunatatzite. cadrele au fost superbe,ideea actiunii, gandurile intelepte si pline de filozofie expuse cu mare talent de Andrei Moruzzi tanar si batran, ideea de blestem care l-a urmarit pe protagonist intreaga viata mi s-au parut excelente, si cred ca si cei care au jignit filmul ar putea fi de acord… citeşte
Alin pe 04 Octombrie 2004 18:58
recunosc niciodata pana acum nu am putut sa spun ca nu ma duc la un film pentru ca nu suport un actor dar in cazul de fata trebuie sa afirm ca nu o sa ma duc niciodata.din 2 motive : sergiu nicolaescu si cu dan bitman.
sergiu ar trebui sa ne lase in pace si sa nu mai pape banii de la stat cu filmele lui, create numai ca sa-si satisfaca el poftele cinematografice si sa ne sacaie noua nervii.a mai fraierit el de cateva ori spectatorii cu filmele lui "americane" in care sunt atatea momente de actorie din partea lui, cat armament avea iraq-ul cand a fost invadat de bush, dar nici chiar asa la nesfarsit nu poate sa o tina.
cat despre bitman, baiatul nu are nici conservatorul daramite sa aibe habar de actorie.
cu astfel de oameni pe afis, cum pot eu sa dau bani sa vad chestia asta?
imi pare rau doar de dinica.
p.s. comentariile astea venind de la un om care a… citeşte

Nick pe 01 Octombrie 2004 00:34
Saluatare dragilor ... Numa ce m-am intors de la vizionarea acestui ... "film" ... si m-am gandit sa va imapartasesc impresiile. Intr-un cuvant ... JALNIC ! Sergiu Nicolaescu a facut-o de oaie la sfarsit de cariera. Filmul e incredibil de prost ... personajele nu ofera pic de credibilitate ... unele dialoguri suna de parca ar fi citite de pe foaie de un scolar de clasa a sasea. Chiar ma gandeam cum de a acceptat Maia Morgenstern sa joace in asa ceva dupa Patimile lui Hristos sau Gheorghe Dinica dupa prestatia geniala din Filantropica. Singura explicatie care o pot gasi sunt banii care probabil au fost oferiti cu multa generozitate pentru a "cumpara" aceasta distributie. Inca o data sunt profund dezamagit ... credeam ca cinematografia din Romania a inceput sa functioneze din nou si sa produca filme de calitate. Se pare ca m-am inselat. :(
Jean Pierre pe 30 Septembrie 2004 16:15
Domnilor,

Filmul este ridicol. Cu atat mai mult cu cat m-am simtit furat: e facut si din banii mei. Si din ai vostri. Daca v-a placut, atunci cotizati in continuare. Eu unul, as renunta dar nu stiu cum sa fac.

Liliana Misaila pe 28 Septembrie 2004 13:59
Execrabil!!! Nicolaescu a reusit performanta de a face un film mai prost decat "Point Zero". Unde-i sarful, d-le Nicolaescu? O stea e prea mult pentru acest film.
Tudor Moldovan pe 27 Septembrie 2004 20:42
mare pacat... cu toate ca nu e cel mai prost film al lui nenea sergiu (vezi Razbouiul de Independenta), nu merita 16 miliarde de lei...
Sergiu Nicolaescu "mai vrea sa mai faca filme pentru ca i-a mai ramas foarte putin timp" (citez dintr-un interviu). Ma intreb insa daca o sa-i mai acorde cineva in continuare bani pentru alta productie dupa o asemenea catastrofa. Trebuie sa recunoastem, punctul forte al marelui regizor sint filmele de actiune. Filmele de arta, cum numeste SN "orient express", nu prea au nici un farmec... Osinda e tot un film de arta, bun, insa are un sir al actiunilor. Spre deosebire de o.e.
p.s. nu vreau sa fiu mai circotash decit Huidu, dar.. uitatzi-va putin la posterul filmului: daca printzul Andrei Moruzzi in mina dreapta tzine biciul pentru cal.. in stinga ce are??? :)) ooo, nu cumva este "sabia dreptatzii" care arata nepasarea sa pentru noi, pentru… citeşte

lhada pe 27 Septembrie 2004 00:45
Sergiu Nicolaescu isi rateaza sansa de a-si incheia cariera ca un mare regizor.
Oricum asta se vedea de ceva vreme dar astazi am vrut sa-i mai dau o sansa si am fost la acest film. E ultima data cand fac aceasta gresala.
In primul rand se vede ca actorii romani se pricep mai mult la teatru decat film. Nu pot numi dialog ceea ce am vazut in acest film ci mai degraba o serie de monologuri.
Este un film fals despre un personaj fals. Multe scene pur si simplu nu-si au locul. "Gluma" cu mazarea e de o banalitate si absurditate iesita din comun ca sa dau un exemplu. Nu ma refer la personajul care o spune ci la locul ei in film.
Sergiu Nicolaescu chiar crede ca pentru a prezenta o imagine din trecut trebuie sa se foloseasca de elemente vechi si degradate fizic? Palatul acela poate e vechi azi si arata cum arata dar pentru timpul respectiv trebuia sa fi aratat bine. Mormantul pe care il viziteaza imediat dupa moartea fetei arata ca si un mormant din 1916 privit acum nu in anul in care a fost sapat...sau chiar mai rau. E jenant...la fel ca spuma folosita pe post de zapada. Puteau face macar un lucru bun datorita scestui film si sa renoveze putin faleza de la cazinoul din Constanta si palatul respectiv.
Ce sa mai vorbesc de scena sinuciderii? Fata e intinsa pe zapada intr-o pozitie de-a dreptul caraghioasa si fara pic de sange alaturi. Cei trei care erau impreuna la cativa metri ajung la ea din dirctii diferite. Toata sala a izbucnit in ras. Multe chestii de acest gen asi putea sa mai spun despre film dar nu cred ca mai are rost.
Cu riscul de a repeta o opinie pe care am vazut-o in multe locuri spusa nu pot sa nu afirm si eu ca S.N. trebuie si lase locul...si fondurile...tinerilor regizori.
Este un film realizat de un magaloman...parerea despre el ne-am facut-o nu trebuie sa ne spuna in interviuri cum a imprumutat caracterul sau printului. Doar asa mai putea strange in brate o tanara de 20 de ani? Alt motiv pentru acest film nu vad.

movie maniac pe 26 Septembrie 2004 22:41
buna zâua... film sec... parerea mea. stiu ca e filosofie, dar o filosofie care nu te atrage cu nimic, cum spunea si cineva mai sus, previzibila... imaginile au fost frumoase, dar imi era dor de titraj...de fapt asta era avantajul la filmul asta... nu avea subtitraj si puteai admira mai mult peisajele....
anca pe 25 Septembrie 2004 20:42
Infantil... lipsit de dinamism... siropos... e clar oameni buni Printul, personaj neinteles in film nu este inteles nici in randul vostru. V-as sugera si eu sa vedeti filmul, inainte sa permiteti prejudecatilor sa va controleze opiniile... O fi infantil pentru cei care inteleg mesajul filmului la un nivel superficial, va sugerez sa treceti de stadiu gradinita inainte de a-l viziona si probabil atunci nu vi se va mai parea atat de infantil. O fi lipsit de dinamism pentru cei care nu au auzit de film psihologic care nu urmareste atat actiunea cat firul ideatic, sentimente, trairi camuflate in spatele unor actiuni care la prima vedere sunt absurde, lipsite de sens. Intr-adevar, putini dintre noi sunt capabili sa urmareasca acest sir ideatic... din pacate. Iar siropos... eu nu i-as spune asa desi, la prima vedere, unele scene ar induce ideea asta, putin exagerat de tragic in unele momente,… citeşte
Elena Bogus pe 25 Septembrie 2004 10:05
Scenariu infantil, joc actoricesc speriat si ingalmat, replici FALSE, un Sergiu NIcolaescu decrepit care incearca din rasputeri sa para un print misterios de manierat si intelept prin lunga viata de huzur si femei. Si fetiscana care trebuia sa joace rolul care sa puna in opozitie batranetea-tineretea, perversitatea-inocenta...execrabil, fals, foarte fals. Sergiu Nicolescu ar trebui sa lase regizorii tineri fara pretentii de genul "eu sunt PRINTUL cinematografiei romanesti" sa profite de banii primiti pentru a scoate ceva original.
A fost singurul film, si am vazut multe, multe filme proaste, la care am iesit din sala din cauza ca nu mai suportam jena de a privi un dinozaur batran murind in fata ochilor mei din propria vanitate.
REcunosc insa meritul imaginii, minunat. Scena castelului , prim planurile, alegerea unor fguri care parca se jucau cu camera, DAniela Nane e… citeşte

Tudor Moldovan pe 24 Septembrie 2004 22:05
dragi tovarashi... filmuletzul decurge astfel: tot intra si ies unii dintr-un castel, si in final castelu' ia foc si se sinucide o proasta, iar nea sergiu sta in fatza trenului. Dar, cum toata lumea s-a dus sa-l vada pe Sergiulica, cu barbutza lui aerodinamica, filmujl ce mai conteste? i-am urat multa sanatate si i-am cerut autograf
ganea valentin pe 24 Septembrie 2004 21:18
bai fratilor eu inca nam vazut filmul dar cred ca merita vazut deoarece spuneti voi de cand nati mai vazut un film romanesc''deal nostru''nu filme din alea in care toti se omoara ,etc. stiu ca si filmele alea sunt faine,dar si filmu asta nu tre ratat.
Tudor Moldovan pe 24 Septembrie 2004 20:41
dragi tovarashi... filmu' decurge in modul urmator: intra si ies unii dintr'un castel cam tot filmul, nenea Sergiulica se plimba cu calu' pe linga tren, apoi ia foc casa si se sinucide una... sint memorabile doar doua scene din tot filmul: 1) genericul 2)cimpul inzapezit strabatut de nenea sergiu...
l-am felicitat pentru marea capodopera cinematografica si i-am urat sanatate multa. Mi-a dat autograf.

Cristi Pavel pe 24 Septembrie 2004 19:43
Cred ca trebuie sa fii foarte nefericit sa nu te poti bucura de un film ca acesta... Am un singur atribut: frumos!
cristina radu pe 24 Septembrie 2004 16:53
mai oameni buni, vedeti intai filmul si pe urma vorbiti. apoi, daca tot sunteti asa specialisti ca dana si neuman din bucuresti, faceti si voi cat au facut oamenii astia care au realizat filmul si pe urma vorbiti! eu atat am avut de spus!
Mugur Neuman pe 24 Septembrie 2004 14:52
Stiati ca trand-ul sucarit din Matrix,e de fapt gaselnita lui Sergiu Nicolaescu?
E,asta nu-i nimic pe langa ce bomba transporta Orient Expres-ul.
Sergiu Nicoleascu revine si nu oricum.E in pielea lui Bittman.Bittman e Sergiu. Adica Nicolaescu Reloaded.
Tipul trece peste orice,anii nu-l doboara.
Afisul e la deruta.Nu va lasati pacaliti ca silueta venerabilului sta calea trenului.
Daca Orient Expres-ul va trece peste,Sergiu Nicoleascu va intra in pielea mecanicului.
Si cine stie unde ar putea ajunge calare pe o locomotiva.
Nu va apuca fiorii?

Nightwane pe 20 Septembrie 2004 21:45
am vazut scene din film. evident ca sunetul nu e sincronizat cu imaginea :) just like in the good ol' days :D
raptor pe 20 Septembrie 2004 16:15
ar fi foarte dragut(parerea mea) ca lumea sa-si dea cu parerea dupa ce vede filmul...sau poate or fi multi clarvazatori in tara asta si nu-mi dau eu seama?
Go 1 2 3