Păreri Lilja 4-ever

(2002)

Lilja 4-ever

AdrianPopescu pe 14 Martie 2010 19:54
Film Documentar De Exceptie
Un film care oricand poate sa treaca drept un documentar, bine ancorat in realitate si care atinge mai multe puncte sensibile decat ne dam seama la o prima vizionare.
Film care se desfasoara aproape in totaliate intr-un cadru cenusiu, atat de familiar si in Romania.
Iar marele merit: lumea vest europeana nu este prezentata in contradictie cu cea est europeana, regizorul evidentiind impecabil rolul occidentului in traficul de persoane - daca nu ar exista cerere in tarile 'civilizate' pentru tinere ca Lilja, poate am trai intr-o lume mai putin rea (speranta pentru o lume mai buna pare ridicola in ziua de azi).
Cu toate acestea, prin oricate suferinte am trece, viata trebuie sa fie mai presus de orice intrucat daca moartea este pentru eternitate, viata se rezuma doar la o anumita perioada de timp.
Coloana sonora in perfecta armonie cu filmul.

corigeb pe 1 iulie 2010 21:40
f de acord cu tine :)
mvpsebi pe 16 Martie 2011 12:00
Stupefiant, greu sa-i gasesti lacune, greu sa te lase indiferent povestea Liljei. Totusi, pe cate momente incredibile are, pe atatea poate si slabe dpdv regizorial. Si aici ma refer la modul de filmare, anumite cadre mi se pareau oarecum amatoresti. Cred de asemenea ca se putea lipsi de acel final, dar in cele din urma ramane un film absolut de laudat si realist.
veronica210 pe 19 martie 2011 01:27
chiar ca amatoresti :)))..zici k a fost filmat in romania filmu` asta..
veronica210 pe 19 martie 2011 01:28
pe undeva prin Texas..:))
ishizaki pe 24 Februarie 2010 16:51
un film de vazut obligatoriu
toti suntem participanti la ce se intampla in aceasta lume. cred ca este un film ce ar trebui pus si in scoli.
zgubi pe 12 Februarie 2011 22:27
un film ce reflecta realitatea trista si crunta in care traim cu totii.acesta pelicula ar trebui sa fie o lectie de viata pt toate tinerele naive care se lasa incantate de iluzia unei vieti mai bune in Occident si sfarsesc in plasa traficantilor de carne vie.
aayana pe 21 Decembrie 2011 14:07
Ce șanse de supraviețuire are un suflet lăsat de izbeliște? E ca și cum abia înveți să înoți și cineva te aruncă în ocean, în ideea că te descurci. Lilja este o tânără care luptă pentru viitorul ei. Își dorește o viață simplă și o familie care s-o iubească. După ce află motivul pentru care a fost părăsită de mamă, lupta dintre dragoste și ură va lăsa naivitatea să îmbrățișeze orice speranță. Nu este de condamnat. De altfel, ideea pe care o exploatează aici regizorul, cred că este mai degrabă un avertisment. Oare există în realitate ființe care chiar cred că tot ce zboară nu trebuie să fie pasăre sau avion?
Filmul m-a lăsat fără cuvinte. Scena cu fuga și muzica celor de la Rammstein, pe fundal, are o puternică încărcătură emoțională. De fapt, cam toate prim plan-urile cu Lilja par a prevesti soarta acesteia.… citeşte

geo andrei pe 01 Martie 2009 14:27
foarte bun filmul ..merita vizionat!
into_the_labyrinth pe 24 Iulie 2014 14:00
Chiar dacă este un film tematic, menit să facă cunoscute anumite lucruri din realitate care nu ar trebui să se repete niciodată, Lilja4ever reuşeşte în bună măsură să fie şi film artistic, impresionant prin luciditatea sa şi prin diagnosticul fără echivoc pe care îl pune lumii contemporane: în spatele aparentei bunăvoinţe sau al unui presupus interes faţă de cineva nu se ascund decât: cinism, dorinţă de a obţine bani sau sex, reguli dure şi inumane care, din păcate, sunt la putere. Realizatorii filmului reuşesc ca, dincolo de o incursiune sensibilă în universul micuţei Lilja, să împingă prezentarea acestui cinism al celor care profitau de ea până la extrem, să ne prezinte o dezumanizare completă, care nu o poate duce pe eroină decât în pragul sinuciderii. Şi bine fac, pentru că este un semnal de alarmă care trebuia tras. O peliculă… citeşte
M@ryus pe 20 Martie 2015 19:30
Unul dintre cele mai deprimante filme dupa parerea mea. Atat de real, atat de dureros.... Asta este lumea in care traim din pacate.
DeadSea07 pe 20 Iulie 2013 10:36
Fabulos!
bucatica rupta din crunta realitate care face cat o mie de scenarii Hollywoodiene lacrimogene si transmite niste sentimente puternice cum rar o face un film. De la mine are un 10 atat pentru realizare si pentru emotiile transmise, cat si pentru rolurile excelente facute de Oksana Akinshina si de pustiul Artyom Bogucharsky. Cei pasionati mai mult de latura comerciala sa stea deoparte, pentru ceilalti este clar un must see.
dido pe 03 Iunie 2012 18:03
Dureros!
Un film ce lasa urme in suflet!Nu se poate sa nu rezonezi cu eroina principala mai ales daca esti femeie...Singura greseala a ei a fost ca a indraznit sa creada,sa spere in iubire...Si ce poate atrage un barbat la sexul fortat nu o sa pot intelege niciodata...
Issabbella pe 23 Februarie 2012 16:19
FOARTE DUR.
Filmul este extrem de trist si este foarte greu de vizionat din cauza imaginilor atat de reale despre saracia , mizeria si umilinta la care sunt supusi majoritatea locuitorilor din fosta Uniune Sovietica.
Este neasteptat ca, un regizor suedez a reusit sa vada toata tristetea, deznadejdea, violenta si imoralitatea de acolo mult mai clar decat oricare regizor rus a putut vreodata. Poate pentru ca cei care traiesc acolo, vad acest iad ca pe un lucru normal.
Si in plus filmul ne pune in fata cu problema traficului uman , dureros de urmarit deseori din cauza imaginilor prea reale.

roscanina pe 12 Aprilie 2010 14:09
un film f bun cu o morala bine exprimata....f educativ.....ti se aprinde un beculet dupa ce il vizionezi..
kasmyn pe 15 Martie 2010 15:05
Un film bun, depre traficul de carne vie!!
Un film bun despre drama unei fete de liceu, parasita de mama si intrata pe mina traficantilor de carne vie!!
iuliana1992 pe 04 Septembrie 2009 01:00
bun
un film foarte bun... !...................mi-a placut
Christian Raul pe 24 Septembrie 2008 23:45
Mie mi`a placut mult...e o poveste interesanta...despre pustoaica asta:X...;))vi`l recomand!!!
Horatiucrisan pe 08 Septembrie 2020 13:47
Filmul prezintă cu acuratețe viețile unor oameni simplii ajunși în situații limită dupa destrămarea regimului comunist din Rusia si trecerea la un capitalism sălbatic la fel cum s-a întâmplat și la noi. Crizei economice i se adaugă o criză a moralității, principalul pilon al unei astfel de societăți fiind banul.
El_KaPpa pe 23 Mai 2020 19:40
10/10
"I killed myself and went to heaven and yeah, it's really good in heaven. But I regret it, 'cause I wanted to live on earth a little longer. You remain dead for all eternity, but you're alive only for a brief moment."

O bucatica rupta din crunta realitate. Desi simplist ca poveste si "din auzite" nu e vreun subiect care sa surpinda in ziua de astazi, prezentarea excelenta a lui Moodysson si jocul fara greseala facut de Oksana Akinshina il fac un film tulburator care te trimite undeva la granita cu depresia. Scena cu fuga acompaniata pe fundal de muzica celor de la Rammstein este un varf al emotiilor pe care l-au atins foarte putine filme din punctul meu de vedere. Titlul excelent ales.
Gust amar la final in gura ?! Avem, avem!

bogdamme pe 08 Februarie 2014 17:05
Uitati-va la acest film pt ca nu merita ratat! Reflecta foarte bine realitatea, din pacate..
Pillowman pe 03 Decembrie 2011 15:30
Super deprimant filmul.........................................
iedutul pe 18 Septembrie 2011 10:10
toti ar trebuii sa avem pe scurti doar un cuvant de spus despre acest film suedez:GENIAL
-aix- pe 28 Mai 2011 02:12
un film care transmite o realitate dura. finalul iti lasa un gust amar.
lili22 pe 21 Ianuarie 2018 22:29
Destul de bun , dar nu este unul de exceptie cu tot jocul fabulos al actritei din rolul Liliei.Nu se simte mana regizorului, povestea cu Raiul e infantila.
cosmin742000 pe 21 Iunie 2013 10:16
Un film excelent ,.foarte realist , despre "binefacerile " societatii capitaliste "multilateral subdezvoltate" in care daca nu ai bani nu ai nicio sansa.
margott pe 15 Ianuarie 2013 19:01
Foarte crud filmul asta. Mi-a adus aminte de un film romanesc cu un subiect oarecum asemanator si cu un final la fel de brutal ca in Lilja 4-ever- Weekend cu mama.