Păreri L'homme pressé

(1977)

Un om grăbit

cezarika21 pe 10 Decembrie 2015 08:22
O goană către nicăieri
Colecționarul Pierre Nioxe (Alain Delon) care își trăiește viața într-o goană permanentă după opere de artă constată într-un moment de luciditate că a trecut de 40 de ani și nu a realizat încă nimic palpabil în viață. Căsătoria cu o frumoasă blondă și așteptarea primului copil îi schimbă doar temporar stilul de viață pentru că Nioxe revine curând la vechile obiceiuri într-o goană nebunească către nicăieri.

Filmul ecranizează romanul omonim al lui Paul Morand și tratează teme importante precum futilitatea materialismului și imposibilitatea oamenilor de a-și schimba propriile obiceiuri. Alain Delon realizează o interpretare destul de convingătoare în rolul unui antierou aflat într-o permanentă mișcare, care-și intuiește destinul tragic, pe care știe că nu-l poate evita. Motivația sa o constituie vânătoarea artefactelor și… citeşte

Vegetarian pe 09 Decembrie 2015 21:40
Categoria 40 - 50 de ani = filme cu actori in rol principal intre 40 si 50 de ani ... = Alain Delon la 42 de ani producator si interpret principal in acest film , surescitat rau asa cum este si numele filmului , impreuna cu iubita lui din viata reala = Mire ille Darc la 39 de ani ..
Licitatile de arta precum si meciurile de fotbal etc , pot dauna grav sanatatii ..

Filmul prezinta un exemplu de folosire nebuneasca a averi ..
Scrie la inceputul filmului la sfarsitul genericelor producator Alain Delon

Vegetarian pe 9 decembrie 2015 20:17
Viata se scurge , in timp ce ne facem planuri . Ne irosim viata visand .
Iulidesprefilme pe 20 Noiembrie 2014 20:35
Despre regizorul Edouard Molinaro m-am pronunţat, Alain Delon rămâne un reper printre actorii lumii, Mireille Darc - aşa, şi-aşa...cât despre film, da, e bun, are o morală, un mesaj, e o altă "goană" a omului după bani, valori, ambiţii delirante...om care, în cele de urmă, se duce de râpă...Chaplin (în "Goana după aur") a tratat tema în cheie comică...aici problematica e uşor schimbată, iar finalul e tragic...Nu mi-l amintesc pe Alain Delon mai grăbit ca în această poveste / acest film...un actor grăbit...!
visan_aurelia pe 26 iulie 2015 14:55
Vreau sa vizionez filmul ,,Un om grabit,, si nu reusesc.Ce anume trebuie sa fac ?
visan_aurelia pe 26 Iulie 2015 14:50
Vreau sa vizionez filmul ,,Un om grabit,, si nu pot.Ce anume trebuie sa fac ???
lili22 pe 09 Decembrie 2015 21:09
e cel mai prost film
In care a jucat Alain Delon, si el si partenera joaca incredibil de prost. Un film de toata jena.