Păreri Les Mysteres de Paris

(1962)

Misterele Parisului

margott pe 18 Mai 2011 21:36
Desi are acelasi nume cu cartea lui Eugene Sue, filmul de fata nu e ecranizarea cartii sale, ci e doar inspirat din ea. Exista unele mici similitudini cu ceea ce se intampla in carte, au pastrat si numele personajului principal, Rodolphe, dar totul se opreste aici. Filmul e slab, un scenariu firav, fara consistenta, doar Jean Marais e de remarcat in rolul marchizului de Sombreuil.
madanicola pe 25 August 2009 21:42
Nu am vazut filmul dar am citit cartea si mi-a placut ...O recomand tuturor :-)
cosmin_kedii pe 26 August 2013 08:18
Un film foarte bun, cu scene de acțiune excelente și o interpretare de maestru de Jean Marais.
sabinalin pe 26 Mai 2012 06:43
Dupa 50 de ani...
Era pe vremea cand cinematografia franceza dadea tonul in Europa, pe vremea cand engleza nu devenise atotputernica iar minimalismul nu era nici macar in faza de proiect. Era pe vremea cand capitalismul nu intrase in crize de tot felul, pe vremea cand se filma generos iar efectele speciale nu acaparasera inca marile ecrane. Era pe vremea cand conta scriitura, cand se acorda atentie ecranizarilor marilor romane, cand Jean Marais facea furori printre doamnele si domnisoarele de pretutindeni. Ce vremuri au fost!
mtraianc pe 05 Februarie 2012 02:50
pt 1962 este minunat