Păreri Kriegerin

(2011)

Combat Girls

margott pe 22 Februarie 2013 13:42
Kriegerin - un film despre generatia fara repere. Despre adolescenta framantata si despre alegeri fara discernamant. Unii se trezesc prea tarziu din drumul spre autodistrugere, cum e cazul Marisei (apropo, minunata Alina Levshin in rol), altii deloc. Din nou, se pun pe tapet neo-nazismul si social-nationalismul ca pretexte pentru a demonstra ca tinerii sunt atat de usor influentabili (la un moment dat, pentru o vizionare in grup, se pune o caseta video in care tinerii vad cum evreii fac diverse experimente pe animale), cum li se pot inocula diverse idei cu caracter nationalist. La fel ca si Marisa, Svenja urmeaza acelasi traseu : provine dintr-o familie in care mama e lipsita de orice autoritate parinteasca, iar tatal vitreg e si mama si tata, si mai ales cel mai mare dusman al ei. Asa ca nu-i de mirare ca grupul neo-nazist e pentru ea salvarea din caminul parintesc. Incepe sa scandeze… citeşte
blackmore pe 30 Iunie 2018 00:47
Un film nemtesc excelent despre nazism , rasism , xenofobie , antisemmitism .Un film care iti arata cum te poti transforma dintr-un om normal intr-un nazist , si cum te poti transforma dintr-un nazist intr-un om normal.Pana sa vad acest film obisnuiam sa scriu # rezist = # nazist = # fascist.Dupa vizionarea acestui film fara a ii uri mai putin pe nazisti , mi-am dat seama ca ei sunt cu mai mult de 5 clase superiori in lantul trofic celor ce fac parte din # rezist.De ce? Pt ca nazisti aveau si creier , stiau pt ce lupta , spre deosebire de formele inferioare de viata din subspecia rezist ,care nu numai ca nu stiu ce vor si nu au nici cea mai mica umbra de creier , dar sunt si foarte lasi.
eduard_stratan pe 21 aprilie 2023 15:54