Păreri Godzilla x Kong: The New Empire

(2024)

Godzilla x Kong: Un nou imperiu

dany6960 pe 29 Martie 2024 20:37
Film de popcorn care incepe fabulos cu melodia Welcome to my world - Jim Reeves si care continua cu momente de respiro dar si cu batai la greu. Chiar am zis cand a inceput sa se bata Godzilla cu Kong ca sunt pe nisip la Mamaia. Singurul defect e ca nu e cu cafteala non-stop. Ah, si sa nu va prind ca ziceti nasoale de el ca va spun lu' ala micu' si va rupe pe genunchi.
marius7x pe 29 Martie 2024 20:20
A meritat drumul, cel mai bun film din seria MonsterVerse de până acum. Povestea cu civilizația și impactul ei a fost chiar interesantă și neașteptată într-un așa film. Iar efectele vizuale și scenele "de încăierare" au depășit filme de 2 ori mai scumpe.
user-6607f664d9217 pe 30 Martie 2024 13:25
Cel mai tare film care l-am văzut nota 10 din 10 merită văzut
ionut_puiu444 pe 07 Aprilie 2024 18:11
Un film în care Kong arată încă o dată că el e "jupânul", indiferent de adversar. Mie mi-a plăcut. Cât despre părerile negative care sunt și care vor mai fi aici... haters gonna hate. Pace.
preda_diana pe 04 Aprilie 2024 11:13
Superba realizare. Efecte speciale epice. Merita vazut.
6Patronul9 pe 31 Martie 2024 18:52
Spectaculos. Poate cel mai spectaculos de pana acum. Atat,nimic mai mult sau mai putin. Deci este fix ce trebuie. De vazut la cinema cu familia.
MovieNarator pe 28 Martie 2024 17:48
Au transformat acest univers in desene animate
O gramada de efecte speciale, glume penibile si scenariu la nivel de transformers. Si-a batut joc de tot, actiunea multa la care nu ai nevoie de neuroni, in stilul Fast and Furious. Primul a fost mai bun, clar, iar Godzilla din 2014 si Kong Skull Island sunt capodopere pe langa asta. Ce ma deranjeaza este ca au umanizat prea mult animalele, nu mai simti atat de mult anvergura lor. Astept sa vad Godzilla Minus One, japonezii stiu sa faca filme, nu boraciuni tipice Hollywoodiene.
R_Afc pe 04 Aprilie 2024 18:47
Imperiul artificial
O avalanșă de zgomot vizual și auditiv impresionantă din punct de vedere tehnic, dar care este, atît de artificială încît nu înseamnă nimic.
Distracția colorată, siliconată, bombastică și inopinată nu are niciun sens, nu a reușit să mă facă să țin la niciunul dintre monștrii uriași sau personajele umane. O sopîrlă radioactivă și o maimuță gigantă distrugînd orașe din întreaga lume. Secvențele periodice de acțiune par a fi concepute doar pentru a prăpădi locuri de cultură (Roma), istorie (Cairo) sau frumusețe (Rio de Janeiro), visul oricărui aruncător cu sos de roșii în tablouri.

Kong trebuie să facă echipă cu Godzilla, care se plimbă prin lume în căutare de lupte, unde mai apar cîțiva omuleți care completează părțile dintre CGI. Mai rar o asemenea complexitate. Nu există nicio dezvoltare semnificativă a personajelor existente, avem însă o adăugire utilă în distribuție. Este vorba de veteranul care se ocupă de kaiju, Dan Stevens, introdus printr-o secvență dentară caraghioasă, dar nu e în niciun caz esențial pentru grandiosul scenariu de săpun. Este doar o scuză pentru spectacolul monștrilor, așa cum probabil ar trebui să fie. Publicul în trening este aici pentru a vedea dihanii uriașe duelîndu-se, iar încercările de a încîlci acest lucru cu o mitologie complicată pentru a o face mai plauzibilă se simt ca o distragere enervantă de la felul principal plin cu calorii. Fiecare scenă este explicată ca în celebrele comentarii literare din liceu.

Un suc carbogazos care vă induce senzația de răcorire într-o zi de vară, unde totul se evaporă după cîteva secunde. Probabil că este mai bine așa, pentru că dacă senzația ar fi permanentă, ar fi imposibil de ignorat cît de slab este acest film.

user-5e04c599d5770 pe 04 Aprilie 2024 18:35
Unde se poate vedea filmul? Pe net nu îl găsesc niciunde.
Ioan-Andrei pe 5 aprilie 2024 03:48
In cinema, a aparut saptamana trecuta. Probabil mai dureaza pana ajunge pe net la o calitate buna.