Păreri Game of Thrones

(2011)

Urzeala tronurilor

Button pe 29 Martie 2011 15:51
Genial!
Ayayayay! :D Abia astept 18 aprilie (atunci apare si in Romania) sa il pot vedea. SUnt mega fan al seriei de carti Cantec de Gheata si Foc! :D
legolas05 pe 30 Martie 2011 17:26
Cred ca este cel mai bun serial pe care l-am vazut eu,imi place foarte mult,trebuie sa ma apuc sa citesc si cartile,nota 10
Manusa pe 11 Aprilie 2011 18:48
Pare interesant si dupa trailer cred ca este un serial bun. Abia astept sa-l vad si sper ca nu voi fi dezamagit :) mai ales ca din distributie face parte si Sean Bean pe care il consider unul dintre cei mai mari actori a-i Hollywood-ului.
SkyNet pe 8 aprilie 2012 20:34
VIBERS pe 4 iunie 2016 23:41
Acum se vede cine are intradevar gusturi la filme bune.Chiar ca Tyrion este cel mai iubit personaj din film si tre sa fii orb sa nu vezi modul in care joaca ca este absolut perfect.Si ca om chiar daca este pitic, are carisma.
NmpN pe 11 Aprilie 2011 20:45
Pare interesant ....abia astept sa apara si in Romania
Viorel pe 11 Aprilie 2011 21:18
Abia astept!!!!
Serialul este singurul motiv pentru care am HBO HD :).

House Lannister: Hear Me Roar!!!!

Boneshard pe 27 aprilie 2011 22:48
Winter's coming!
florinvalentin99 pe 11 iunie 2015 08:08
Dupa ce s-au intamplat atatea , am ajuns sa fiu de partea Umblatorilor Albi.
wlad81 pe 11 Aprilie 2011 21:28
beleaaa
Doamneee nu mai am rabdare , presimt ca va fi beton !!! Daca are la baza povestea din Ice and fire atunci nu are cum sa fie decat super marfa
vicu89 pe 18 Aprilie 2011 14:56
a aparut si la noi pe torente,e interesant filmu, sa vd mami departe
vicu89 pe 28 aprilie 2011 10:20
nu am hbo daca il aveam ma uitam nu stateam sa il descarc sa il vad,nu toti au hbo bones sa stii
HarryCineastul5 pe 25 februarie 2012 13:17
la boner-ul asta cu aere
vicu89 pe 18 Aprilie 2011 14:56
a aparut si la noi pe torente,e interesant filmu, sa vd mami departe
alialina pe 18 Aprilie 2011 23:26
hmmmm
Acum s-a terminat primul episod pe HBO, saptamana viitore luni sigur o sa fiu in fata micului ecran s-a vad si urmatorul episod pentru acest serial a reusit sa imi capteze atentia, deja sunt curioasa ce se v-a intampla.
brutalistic pe 19 Aprilie 2011 16:32
hbo nu dezamageste
sincer ma asteptam la ceva mediocru insa am fost surprins cat de bine este realizat fara exagerari poveste, peisaje, actori alesi perfect si joc actoricesc pe masura..aveam nevoie de asa serial, pot sa renunt la mizeria de Camelot acum
me4extreme pe 3 februarie 2014 10:25
Asa este, HBO nu dezamageste Seria 4 - premiera pe 6 aprilie triler pe: http://plus-radio.ro/life/media/game-of-thrones-season-4-trailer-1-hbo/
dragosbb pe 19 Aprilie 2011 18:37
merita, dar...
Merita sa fie vazut, asta e foarte clar...dar
- pentru fanii seriei de carti, nu stiu cat de mult vor savura serialul si cat de mult vor vana diferentele fata de carte, si cat de mult vor fi dezamagiti ca nu sunt toate virgulele din carte in serial,
- pentru cei care au citit deja prima carte, este usor de urmarit actiunea, dar pentru cei noi, banuiesc ca a fost mai greu :), cantitatea de informatie de asimilat in prima ora a fost foarte mare si disparata, iar multe detalii din carte (vitale ca sa explice personajele si relatiile dintre ele) sunt doar amintite f.f. pe scurt.

Cert este ca primul episod trebuie "citit" macar impreuna cu urmatoarele 2-3, pana cand se mai sedimenteaza informatia, doar atunci vom putea judeca serialul.

Opinia mea, (dar sunt fan deci...), pentru primul episod din primul sezon dintr-o adaptare dupa o carte (e.g, e aproape… citeşte

Boneshard pe 27 aprilie 2011 22:46
Sunt perfect de acord cu tine (si da si eu sunt fan - desi abia am inceput cartea 3:))), si mai ales cu traducerile care sunt de-a dreptul imbecile.
bodjo12 pe 18 februarie 2023 21:22
Name 10 books!
badblondux pe 20 Aprilie 2011 18:43
Foarte tare
Ma ok , actori sunt , actiune ( mai mult PORNOSAG 0 ca si in Spartacus .. deci astea`s pornosaguri in evu mediu zau asa
giuliana pe 20 aprilie 2011 20:14
Din pacate, asa e! Nu mai sunt in stare sa faca filme cu substanta, fara sa introduce o gramada de goliciune si sex, absolut gratuite! La filmul asta, chiar e pacat ca aveau o gramada de alte scene pe care ar fi putut sa le introduca, dupa carte.
azalea pe 12 aprilie 2012 17:45
eu am impresia dupa ce am citit comentarile voastre, unele dintre ele, ca nu ati vazut serialul asta. Sunt cateva scene de sex, dar in nici un caz nu se pun accentul prea mult pe ele. Dar cred ca voi ramaneti cu gandul la scenele alea cand va uitati la film si nu mai procesati si restul intamplarilor.
sebybog pe 25 Aprilie 2011 21:04
sebybog
Am citit cartile si asteptam cu nerabdare filmul , dar n-am rezistat pana la finalul primului episod. Prea mult nudism gratuit , mie mi se pare ca de la Roma incoace, fiecare serial HBO e din ce in ce mai dezbracat.... Nu sunt un pudibond, dar ce e prea mult strica.
xMovieLoveRx pe 29 Aprilie 2011 21:25
Ok
Dupa parerea mea a iesit cv bine ,chiar mi-a placut cu sinceritate ,pacat de scenele alea nud carora nu le vad rostul caci serialul in sine poate atrage o multime de spectatori.
Boneshard pe 6 mai 2011 18:54
Deci...scenele de sex dupa cum a spus splash1788 sunt mult mai detaliate in carte decat in serial. Daca te rusinezi muta pe alt canal pe durata acestor scene. Ah si sa nu uit. Am vazut un filmulet (pacat ca n-am si link-ul) chiar George R.R. Martin a spus ca seria "A Song of Ice and Fire" se vrea un basm pentru adulti.
xMovieLoveRx pe 9 mai 2011 23:09
:D nu e ca ma rusinez , in opinia mea serialul e bun si fara scenele respctive ;)
splash1788 pe 01 Mai 2011 12:51
!!!!!!!
Am vazut foarte multe comentarii pe baza acestui serial de abia lansat, avand doar 2 episoade difuzate momentan, si multe dintre ele se refera la scenele de sex din film! E prostesc sa comentezi asupra acestui serial doar urmand perspectiva scenelor erotice! Daca ati citit cartea, aceste momente sunt mult mai detaliate decat in film! Si nu inteleg care este problema, pentru ca nu s-a insistat asupra lor si cei care l-au gradat drept "Interzis minorilor!", au stiut de ce fac asta, sau voi va uitati impreuna cu odraslele voastre si nu va convine acest lucru? Din cat am vazut in cele 2 episoade, urmareste cat se poate de bine firul epic al cartii, bineinteles cu mici ajustari, care erau normal sa apara, deoarece naratiunea este foarte complexa! Cam atat am de spus! Sper ca l-a sfarsitul sezonului sa-i pot acorda aceeasi nota!
cristian.mireea pe 05 Mai 2011 10:34
Numai bla bla!
Numai bla bla! Am vazut primele 3 episoade si pot sa spun ca este un film foarte reusit. Iar in ce priveste comentariile voastre in legatura cu scenele 'fierbinti' ( ca sa zic asa) mi se par ceva normal. Unde ar mai fi acea urma de realitate pe care ar trebui sa o aiba un film si sa fim seriosi acum, ce ar fi trebuit sa faca producatorii in privinta asta.Personajele reprezinta oameni, care oameni la randul lor printre multe alte instincte il poseda si pe acesta : instinctul primar de a se reproduce, mai mult sa mai putin pentru perpetuarea speciei. Si veniti voi si spuneti ca e pornosag... De parca voi nu faceti ce fac si ei. De fapt cine nu face la fel??? Ar mai fi multe de spus dar am inceput munca si trebuie sa munces pentru salariu :).
emilia345 pe 11 ianuarie 2012 21:58
Tu ce crezi nene,ca toata lumea e amatoare de scene fierbinti? Lucrurile de genul asta se pot si insinua,nu trebuie sa fie explicite.Daca ai nevoie de asa ceva inchiriaza un film porno.
caracalla pe 27 februarie 2016 12:11
Emilia o face discret...si stiintific ...ca la carte nu ca in filme!!!
kenya pe 26 Mai 2011 10:33
Inca un serial marca HBO atragator,alert,facut la litera cartii,cu personaje interesante,politica,intrigi amoroase,sex,decoruri,costume.....
Scenariul este bun,replicile sunt inspirate si inteligente(este meritul cartii).In rest,pt cei care nu au citit romanul fluviu al lui George R.R. Martin(care se compune din 4 serii pana acum astfel:"Urzeala Tronurilor","Inclestarea Regilor","Iuresul sabiilor"si "Festinul ciorilor")este destul de greu sa te dumiresti in multimea personajelor si de legaturile dintre ele.Subiectul este vast si au de unde incropi un film de o suta de episoade si seria "Cantec de gheata si foc" nu este inca terminata.....
Surprizele vor apare pe masura ce povestea se va derula si unele personaje isi vor schimba caracterul scotand la iveala trasaturi la care in acest moment nu te astepti sa le aiba,trasaturi care vor modifica perceptia… citeşte

paradox_utopic pe 20 iunie 2011 23:29
intrigi amoroase ? care sunt alea..? sex? adica un pitic cracanat cu cateva tarfulite?
kenya pe 10 iulie 2011 10:19
Sa mori tu! Da`...de unde stii tu ca nu am citit cartile?Si,spre surprinderea ta,nu numai ca"imi pot sa-mi imaginez"cum va decurge povestea,dar chiar stiu.Vrei sa stii si tu?Pune mana pe carte si astfel,nu numai ca o sa afli povestea asta,dar o sa inveti si sa scrii.
Bayard pe 30 Mai 2011 23:01
Filmul este extraordinar, dar si foarte dificil de urmarit. Eu recomand sa va duceti pe site-ul HBO american unde au facut o introducere excelenta. Pe scurt iti prezinta toate personajele, casele, hartile, mitologia.... eu nu am citit cartile, dar dupa ce am intrat pe site nu am mai avut probleme. Mi-am comandat cartile din strainatate pentru ca nu am incredere in traducerile romanesti...... am auzit ca sunt extraordinare

Aaaa, si ca sa nu uit: "Winter's coming" si "We do not Sow"

Dacianus pe 9 iunie 2011 17:22
Daca stapanesti o limba foarte bine, e oricand preferabil sa citesti scriitura originala. Sa spui ca nu ai incredere in traducerile romanesti, mi se pare stupid. Sunt ca orice traduceri, unele bune altele rele. Primul volul al seriei e tradus perfect, al doilea cel mai slab din toate dar acceptabil - pentru ca au schimbat translatorul de la intaiul cu o femeie, dupa aceea, ori pentru ca a inceput sa simta si aia corect atmosfera, ori pentru ca revine si primul si traduc impreuna, sunt toate bune.
Bayard pe 11 iunie 2015 13:14
Hm, ne bagi pe toti la gramada? Ok, din moment ce mentionezi pe Coldhands, inteleg ca ai citit si cartile si simti ca le-ai inteles :). Asa ca sa-ti pun si eu tie o intrebare: care este familia nobiliara din Nord cu care Stark se inteleg cel mai bine, familia cu care sunt prieteni?? (ignora pe Poole sau Cassel, pt ca sunt mai curand servitori, nu au propriile pamanturi)
robertica pe 08 Iunie 2011 23:23
Super tari episoadele,mereu te lasa in suspans,poveste extraordinara,actori care stiu sa joace(cam des rup astia patu si textila dar asta e...)... pacat ca nu o sa-l mai vad pe Sean Bean(Ned) dupa episodul 9 sau 10...el dadea farmecu(cel putin pentru mine)....oricum ramane cel mai bun serial de genu acesta pe care l-am vazut vreodata..GG G.Martin,Sean Bean si Game of Thrones
paradox_utopic pe 20 iunie 2011 23:27
dupa seria cu bugs bunny te inteleg ca esti profund impresionat !
poetul.iradiant pe 8 aprilie 2013 18:33
Paradoxal,utopie pentru unii reprezinta perspectiva pluralizarii neuronale...Si totusi comenteza,ciudat nu? Oare nu s-a saturat lumea de ciumpalaci rasuflati cu aere de cultivati(semidocti prin propriile argumente)si ochelari de soare pe vreme de ploaie?
yasmine_kiss pe 13 Iunie 2011 22:16
inafara de STAPANUL INELULUI si SPARTACUS nu cred ca exista film sa egaleze URZEALA TRONURILOR!!!ABSOLUT SUPERB
paradox_utopic pe 20 iunie 2011 23:30
presupun ca n-ai vazut mai mult de 10 seriale in viata ta...
florinvalentin99 pe 11 iunie 2015 08:11
Spartacus era marfa in primele 2 sezoane , apoi a luat-o la vale. Daca iti place GoT iti recomand si The Walking Dead.
paradox_utopic pe 20 Iunie 2011 23:26
amalgam
o amestecatura...de real cu povesti stupide cu dragoni...un zid la nord unde nu ataca nimeni...lupte care se dau dar nu vezi niciun soldat...e un serial filmat intr-o hala...incearca ei sa ne impresioneze cu intrigile si personajele exagerate...jumatate din film il vezi pe piticul betiv cum arde femei,cealalta jumatate e ocupata de discutiile inteligente dintre lordul peste si lordul castrat + fiul bastard care apara un zid ..... si sa nu uitam de hoarda formata din 10 calareti si o blonda !
dido pe 7 iulie 2011 20:57
Subscriu!Ciudate filmele astea asa zis de epoca in care femeile arata ca abia coborate din paginile revistei Hustler,toti au dantura perfecta si de un alb stralucitor si mai ales ciudat de modern limbajul lor!Cred ca si varsta noastra isi sune cuvantul,inghitim mai greu toate prostiile!
bodjo12 pe 18 februarie 2023 21:24
Deci jumate de film nu o intelegi !
tonka91 pe 21 Iunie 2011 00:00
printre cele mai tare serialeee!!!povesteeaaa este una criminalaa!! pacat k primul sezon are doar 10 episoadee!! si sa asteptam pana in toamnaa..eram nerabdator sa astept o saptamana sa apara urmatorul episod dar acumm:))...
sabinalin pe 21 Iunie 2011 17:12
Fantasy de mare calitate
Am urmarit cu mare atentie primul sezon si nu mai am de adaugat doar urmatoarele: sper ca sezonul al doilea sa fie macar la nivelul primului si sa vina momentul cand casa Stark isi va lua revansa in fata ticalosilor din casa Lannister!
highjack pe 22 Iunie 2011 22:00
Nota 10
Foarte bine realizat serialul. Am ajuns la finele sezonului 1, episodul 10 și deja lucrurile au luat o intorsătură la care nu mă așteptam în genul situațiilor întîlnite în alte seriale. Actori buni, replici bune, acțiune bună.
Narcis_1976 pe 26 Iunie 2011 17:08
sezonul 2, 15 April 2012, "prea bun , prea ca la tara"
alexxionut pe 29 Iunie 2011 15:49
imi place mult serialul acesta,abia astept sezonul 2
Cherly pe 04 Iulie 2011 20:50
S. Serialu
Super tare serialu il recomand e f bun...... cat despre prea multe scene erotice.....na uitativa la Disney Channel sau tom and jery, astept cu nerabdare sezonu 2 apare pe 15 aprilie 2012 :D nu ezitati sa nu va uitati....acum depinde si de gusturile voastre orcum merita vazut
sotha17 pe 05 Iulie 2011 22:46
oameni buni
sunt carti aparute de ceva vreme, ce ati vazut e prima carte...lucrurile vor lua o traiectorie greu de imaginat de multi dintre voi...daca asteptati 1 an pt cartea 2...sa fie ecranizata...va pacaliti singuri: cartile sunt mult mai bune
kanibalo pe 08 Iulie 2011 16:47
Am urmarit primul sezon,10 episoade bine lucrate,un serial foarte bun sper ca sezonul doi sa fie la fel de interesant.
MagicColor pe 20 Iulie 2011 18:47
Drama/Fantastic/Erotic pana n-a pare vre-o goliciune in fiecare episod astia nu se lasa ...
armidocom111 pe 29 Iulie 2011 19:01
Un film foarte bun...astept sezonul II ...cand apare?cine stie?
Krakatau pe 24 decembrie 2011 09:23
aprilie 2012
B.T.-man pe 04 August 2011 21:21
Un film foarte bun din toate punctele de vedere.
Acorii mi se par extrem de buni si s`au pliat extrem de bine pe rolurile care le`au primit.

anodomini pe 06 August 2011 17:31
superb
e minunat serialul (si eu chiar ma uit la seriale).te prinde repede si nu e adevarat ca are prea multe scene...necenzurate..vreo 4...cu piticul ala...
ionutt- pe 17 August 2011 19:15
Am bifat si eu vreo 4 episoade, record personal cand vine vorba de seriale.. asta-i destul de bun ce-i drept, da` la restu` episoadelor uitati-va voi. Dăoarece incepand cu episodul 4 pentru mine n-a mai prezentat interes.. nota şasă.
blackmore pe 31 octombrie 2018 10:35
Tu ai rezistat mult eu am vazut 1 episod si mi s-au scorojit peretii de plictiseala.
irina_me pe 21 August 2011 15:05
nu are un inceput promitator...insa mi-am dorit sa vad ce se poate intampla pana la sfarsit si am ramas placut surprinsa...astept urmatorul sezon...si pentru cei interesati va sfatuiesc sa cititi cartile....
Pillowman pe 11 Septembrie 2011 09:53
The best
Super, am vizionat cu mare placere sezonul 1, mai avem de asteptat sezonul 2 in primavara.
iceball pe 15 Septembrie 2011 13:25
frumos serialul de la HBO :D nu ma asteptam sa fie atat de interesant...
generalul_h13 pe 17 Septembrie 2011 13:52
THE GENERAL
Foarte bun serial cand ese al 2 sezon foarte tare de nota 9.9
nikkos87 pe 24 Septembrie 2011 00:26
pareri si presupuneri !!!
astia care-si dau cu parerile proaste despre acest serial pot fii prosti sau prosti dea binelea.... binenteles acum sa no luati in serios ca mi se scoala :) ... la revedere !
edye pe 09 Octombrie 2011 12:16
Can incepe a doua seria? Dabia astept sa inceapa !
gicuta. pe 17 Decembrie 2011 19:52
alr serial foarte bun,daca nu cel mai bun,imi place mult
alin.cristian pe 08 Ianuarie 2012 20:39
Categoric HBO stie cum sa isi atraga fanii,si pe ansamblu toate productiile HBO in materie de seriale,documentare si nu numai sunt foarte bine realizate.Ca cititor am remarcat ca regizorul a promovat foarte bine actiunea cartii si nu a intervenit dramatic(asa cum nu se poate spune despre True Blood).O sa dau nota 10 pentru ca personal am fost fascinat.Nudurile si scenele de sex sunt intradevar mai mult decat necesare,dar acesta este un mod prin care HBO atrage(deseori) anumite persoane...
bellisima_2010 pe 18 Februarie 2012 23:47
Merita toate laudele fiind cel mai de succes serial de epoca facut pana acum ,am vazut cateva episode difuzate de HBO dar daca nu il gasesc sa-l vad mai multe episoade deodata am sa mai astept ca e enervant sa vezi 20 de minute dintr-un serial cu zeci de episoade .
Eb00kie pe 03 Martie 2012 08:26
Unul dintre putinele dati in care filmul e pe masura cartii
Minunat. Cumva, regizorul reuseste sa mentina aceeasi perspectiva poliedrica fara a schimba linia povestii, atmosfera si, mai ales, fara a nauci audienta. Actorii sunt de asemenea foarte bine alesi si reusesc sa impersonaeze foarte bine personajele. Serialul completeaza cartea. Pe de o parte citesti cartea si incerci sa tii cont de toate detaliile, pe de alta parte vezi masacrul, cruzimea pe ecran in contextul intrigii.

Si acum, acele cateva fraze mai dragute
"- Tu nu lupti cu onoare!"
"- Nu. El lupta."(Pentru cei care mai au de vizionat, "el" tocmai murise)

SEZONUL 2 a ajuns, dragilor, si tare ma mai bucur! Cum nu m-am omorat niciodata dupa cartea a doua (scuzati pacatosul), nu m-am asteptat la mare lucru la aceasta ecranizare, si - macar o data - ma bucur ca m-am inselat. In primul rand, o lauda extensiva lui Peter Dinklage, care revine in forta in… citeşte

blackmore pe 31 octombrie 2018 09:58
Nu am citit cartea care probabil ca mi-ar fi placut pe la 4 ani desi ma indoiesc , insa sunt o gramada e filme mai bune decat cartile dupa care au fost facute:Parfum de femeie ,(cartea de 3 filmul de 8, cel italian , de 7,5 cel american ,Seven : cartea de 1 filmul e 5 Forrest Gump , cartea de 7 , filmul de 8,5The black dahlia cartea de 1 , filmul de 4, Soimul Maltez cartea de 1, filmul de 3.si as mai putea continua cu inca vreo 100 de exemple,
xerses pe 03 Martie 2012 13:04
Un film magistral facut, ce nu ar trebui ratat....regie foarte buna, actori excelenti....
azalea pe 12 aprilie 2012 17:46
De acord
monu pe 3 mai 2012 21:02
;)
hetfield16 pe 03 Martie 2012 20:56
Merita vazut....preferata mea ,deocamdata in primul sezon este( Maisie Williams )Arya Stark, pustoaica joaca foarte bine :)
Claudiu95 pe 05 Martie 2012 11:24
Coming
Se difuzează la TV.
HBO
Marţi, 06 Mar 23:05
Miercuri, 07 Mar 00:00
Vesez sau inca nu m-am trezit
Nu pot sa cred Sezonul 2 maine.

ailimafame pe 11 Martie 2012 20:41
un serial exceptional ...... daca aveti ocazia vizionati-l cu cea mai mare incredere. merita.
cmona pe 12 Martie 2012 16:56
ce sezon se difuzeaza pe HBO din data de 13 martie 2012? mersi
Apache95 pe 13 Martie 2012 18:40
Game of thrones ,Dexter si Spartacus ......cele mai bune seriale din lume !
Si minune...sunt difuzate in romania

Go1 2 3 4