Păreri Eureka

(1983)

Visuri de aur

alali pe 18 Februarie 2015 20:19
Nu o sa spun mai multe despre film decat ca e "UN FILM PROST, CHIAR FOARTE PROST !" Actiune tampita, personaje paranoice, proverbe ce se potrivesc ca nuca-n perete si filozofii de viata de la casa de nebuni. Iar in sprijinul afirmatiilor imi sare in ajutor chiar Gene Hackman, protagonistul filmului care si-a catalogat proiectul cam asa:
"It's not an adventure story, although it has all the elements; it's not a straight mystery, although it has a lot of mystery involved in it; it's not a drama of a family, and yet it has that too."
Cred ca Hackman a spus tot prin aceasta caracterizare. Putea foarte bine sa si concluzionez: IT'S NOT A MOVIE!, dar ar fi fost prea jenant.
Si ca sa nu fiu acuzat de rastalmacire, iata si finalul declaratiei lui Hackman, care, bineinteles indulceste putin aceasta descriere cretina de mai sus: "It also has a variety of locations - everything it… citeşte

cosmin_kedii pe 14 Octombrie 2013 15:52
Îmi place actorul Mickey Rourke . Și când am văzut prima dată acest film, m-am uitat din cauza actorului Mickey Rourke , care , întâmplător , joacă un rol foarte mic . Dar filmul a depășit toate așteptările mele . Poveste mare , mari actori .
Vegetarian pe 18 Decembrie 2010 03:42
Sa faci celorlalti ceea ce ai vrea sa iti faca si ei tie . Restul e simpla conversatie - deviza unui om superbogat in filmu asta .
. . Theresa Russell joaca in filmul asta ! Merita clonata ! Sa casatorit la 25 de ani cu un director din zodia leu , cu 29 ani mai in varsta . Acesta este primul film dupa ce sa casatorit . Ea e din zodia Pesti spre Berbec - ultima zi din pesti .
. . . Pt tatii care au o singura fata , filmu asta prezinta argumente sa mai faca rapid un copil . Altfel tatal se poate bate pe viata si pe moarte cu viitorul ginere ! Cand am vazut prima oara filmu asta miam amintit de tati de fete care nu au ajuns ca tatal din filmu asta , probabil pt ca aveau doua fete nu una singura , si probabil pt ca nu sau inbogatit atat de tare !? In 20 dec11 nu mai stiu la cine mam gandit .
. . . In rest filmu e tras de par tare .. Greu rezistat ..

Vegetarian pe 19 decembrie 2011 21:19
Dragostea si gelozia pot orice .
eduard_stratan pe 29 octombrie 2014 13:35
SI SE SCRIE: FILMUL, NU FILMU!