Păreri Buried

Buried: Îngropat de viu

LuchianS pe 10 Iulie 2011 17:06
dramatic
dezamagitor ca intradevar exista asa "gunoaie" de oameni.Sa il concedieze doar ca sa se descotoriseasca de o responsabilitate - asta e politica si toti stiu sa profite de tine, dar cand sa ajute si sa ofere un adevarat sprijin, dau inapoi si baga tot felul de scuze.Un film foarte bun.Nu ma asteptam sa aiba un asa mare suspans.
Sergiu.Lobont pe 23 Decembrie 2010 01:44
In momentul in care alegi sa faci un film cu actiunea toata concentrata intr-un cosciug iti limitezi foarte mult posibilitatile de dezvoltare ale unui scenariu complex. Regizorul a obtinut cam tot ce se putea obtine din filmul respectiv... iar afirmatii de genul "trebuia sa exploateze mai mult subiectul' cad. Ryan s-a descurcat bine, incet incet se va impune ca actor deoarece primeste roluri din ce in ce mai importante...parerea mea.
rodica_vargolici pe 27 Ianuarie 2017 00:55
terifiant suspansul final!
N-am inteles de ce i se spune la telefon in ultimul minut ca au fost calauziti spre el de catre Mark White ? ( sper ca acesta e numele acelui student rapit si salvat)
Pe la jumatate spre final am avut intentia sa abandonez vizionarea, dar spre final apare o sansa si am urmarit incordata, sperând!

mihai_barbu pe 10 Noiembrie 2015 20:35
Bun film. E acceptabil. Merge daca n-are nimic la tv. Finalul a fost grozav :))
PaulCristian pe 20 Septembrie 2015 22:11
un film foarte bun, dar cum nu am mai vazut! ideea cred ca este geniala si a iesit foarte bine!
parerea_mea pe 01 Mai 2015 19:15
Un film despre un om ingropat de viu, care ramane ingropat de viu. Pierdere de timp, nu il recomand. Mai bine urmariti un alt film.
kakapiciu pe 09 Decembrie 2014 18:56
Mia placut cum filmul ma tinut in suspans insa de ce ai tine bricheta aia aprinsa asa mult timp? De ce?
tatucu_alin pe 15 Noiembrie 2014 19:40
Un film cu un buget mic care are loc doar intr-un sicriu.Excelenta actiunea si prestatia lui Ryan Reynolds.Finalul a fost foarte realist.
tonymaestrul pe 14 Noiembrie 2014 16:41
Pt cei care nu au rabdare sa vada pana la final e o mare pierdere. Finalul este unul care iti lasa loc de gandit in ce lume cruda traim. Totusi cu un singur actor si buget redus probabil poti face un film foarte bun . Merita vazut....
liviuneagu pe 09 Noiembrie 2014 22:22
Îngropat de viu
Un thriller monoton:
Paul este îngropat de viu și are 90 de minute pentru a scăpa din sicriu.
Dacă aveți răbdare, vizionați ,,teatrul,, cu un singur actor...

RaTTle pe 22 Octombrie 2013 23:03
ii dau nota 9 /10 ! un film care te tine in corzi 90 de minute. si inca 100 de minute dupa film, ca sa-ti dai cu niste apa pe fatza si sa iesi din personaj.
Yonutz_Yonutz pe 18 Septembrie 2013 13:25
Un film foarte bun, plin de suspans si mister care te tine cu sufletul la gura pe tot parcursul lui .. :)
Latoplevic pe 14 Aprilie 2013 02:21
Superb film cu un final pe masura....Ryan ca de obicei magnific din punctul meu de vedere...se pricepe si la alte filme decat comediile:D asta e clar:)
Grigorutz pe 24 Decembrie 2012 22:00
Rog administratorii acestui site sa schimbe recenzia filmului. Macar ultima fraza. ( Ryan Reynolds este singurul actor care apare în film.) Deja stiu ca Paul Conroy moare in final si nici macar nu m-am uitat la film.
liviuneagu pe 9 noiembrie 2014 22:23
S-a rezolvat: nu se poate...
ionutzalyn pe 23 Decembrie 2012 17:55
un film foarte intens si care sper sa va placa la fel de mult ca si mie !
Tyybi1 pe 04 Decembrie 2012 18:29
Un film cu multa tensiune...dar la sfarsit a dat cu bata-n balta :)) Daca scapa viu din cutie poate ar fi fost un film mai OK. La sfarsit am zis: "Pierdere de timp".
VampiresOnly pe 03 Decembrie 2012 18:38
Neasteptat de bun!
Tinand cont sa toata actiunea s-a petrecut intr-un cadru de maxim 5 m patrati si fiind un singur actor ma asteptam la ceva foarte slab insa am ramas placut surprinsa de sentimentele mele pe timpul difuzarii filmului. Te tine in suspans la maxim iar sfarsitul este neasteptat si socant, mie mi-a luat ceva timp sa-mi revin. Foarte bun filmul! Bravo
Danutz13 pe 03 Decembrie 2012 15:03
Mark White
Am si eu o intrebare. Dan spunea ca Mark White era in America in viata,iar apoi la finalul filmului,teroristul(dupa parerea mea terorist) i-a dus la sicriul lui Mark White?
liviuneagu pe 9 noiembrie 2014 22:25
Răspuns: DA!
rodica_vargolici pe 27 ianuarie 2017 01:07
mersi! Nici eu nu intelegeam faza cu Mark White. Credeam ca Mark White i-a dus pe salvatori la cel din sicriu :)
chrissT pe 03 Decembrie 2012 11:18
E de-a dreptul genial filmul asta. Au fost unele momente, mai spre final, cand parca incepusem sa simt eu presiunea, atunci cand se umplea cu nisip spatiul ala stramt. Fazele de la telefon sunt gandite perfect, arata inca o data cat de mult le pasa celor platiti sa te protejeze, atunci cand esti intr-o situatie disperata si strigi dupa ajutor. Iar finalul, recunosc, chiar m-a emotionat, speram sa fie altfel. De la mine, are un 9.
safi pe 03 Decembrie 2012 06:00
Cel mai ”unic - dur” film pe care l-am vazut !!!..
Am citit toate cometariile si imi pare rau ca exista mici rautati din partea unora! Personal ... nu conteaza ca americanii sunt victime in toate filmele, nu conteaza ca nu a respectat legile fizicii (consumul oxigenului folosind bricheta s.a.m.d.) pana la urma daca ne-am gasi in vreo situatie similara, probabil ca din cauza panicii n-am stinge bricheta nici pt o secunda (hai sa nu mai vorbim despre situatii in care nu am fost pusi direct, pentru ca fiecare reactioneaza in felul lui - unul s-ar fi omorat direct, altul ar fi racait lemnul ala si cu dintii ... si tot asa)
Ce m-a socat, a fost idea, minimalismul (specific tarii noastre) dus la extrem cu acest film si binenteles Cortes (a avut o idee atat de unica)!!!
Merita toata lauda acest film! Pt mine nota 10 - capodopera!!!

Sorin87 pe 21 Octombrie 2012 00:19
Buried
Chiar daca actiunea intreaga se petrece doar intr-un costiug eu zic ca este un film reusit care nu trebuie ratat pentru iubitorii de horror
danutzz92 pe 19 Septembrie 2012 17:28
Un film destul de interesant, nerecomandat claustrofobilor. Ryan Reynolds a dovedit ca este un actor foarte talentat.
patron_rares pe 07 Septembrie 2012 21:56
7.80 aproximativ :)
Un film placut,interesant,te tine in suspans pana la finalul filmului chiar daca acesta se desfasoara doar intrun sicriu...ideea filmului,una foarte interesanta si placuta...:)
mystery3595 pe 31 August 2012 00:22
ce ma enerveaza finalul ............aoleu... daca doamne fereste as fi fost eu in locul lui... si vedeam ca se umple ala incercam cu ultimele puteri sa ies de acolo ca totusi era nisip si cand vorbeste cu dan brenner spune ca e la vreun metru sub pamant ..deci .. duuuuh, aiurea finalul si nasol ca na incercat sa scape la sfarsit
cotzofica pe 27 August 2012 22:38
Un film destul de bun având în vedere bugetul (doar 3 mil. USD). Finalul trebuia să fie dramatic, altfel filmul era banal. Totuşi prea multe greşeli apar în film. Inspirată alegerea actorului.
tikitumba pe 20 Iulie 2012 14:35
o demascare adevarata a intregii politici
filmul inafaara actiunii sale proprie are un mesaj zguduitor catre politica lumii aratandu-ne cat de prost st organizati si cum oameni ,, mai mari in grad '' te pot calca in picioare . pe scurt un fil exceptional
viro1983 pe 29 Mai 2012 19:58
Super
Mi-a placut foarte mult.
Este o idee originala.
Nota mea este 9.

AlixNiculae pe 28 Aprilie 2012 11:00
finalul face toti banii. merita vazut. chiar e interesanta situatia lui Ryan din film. a jucat foarte bine!
margott pe 20 Decembrie 2011 00:10
Un film interesant, si cam atat. Daca scoteau fazele sacaietoare gen : telefonul la care raspunde robotul (ati observat cat de des apare faza asta in filme ? la ce bun sa ai un telefon mobil daca il lasi acasa ?), era si mai bun. Dar e de inteles in cazul lui Buried, nu prea aveau cu ce sa umple scenariul.
MNarcis pe 10 Decembrie 2011 12:53
Chiar mi-a placut acest film, este destul de captivant, si are un final bun si inselator, un scenariu bun si diferit.......mi-e personal mi-a placut acest film!
George130 pe 27 Noiembrie 2011 16:55
Foarte tare filmul si forte interesat eu zi ca merita vazut si a prins si la public asa ca toate au iesit bine si filmul nu a costat asa mult dar a avut incasari foarte mari.
SoKaT pe 25 Aprilie 2011 15:29
Idee unica , suspans pana la sfarsit , eu chiar am zis ca va scapa :)) . nota 8 !!!
alex_neagoe pe 16 Aprilie 2011 05:21
final tipic :) un film bun, aproape (oxigenul trebuia sa dispara de mult timp, numai cat a tinut bricheta aprinsa si era PA).
alex_neagoe pe 16 Aprilie 2011 05:21
Glappy pe 01 Aprilie 2011 18:48
Îngropat de viu
Cine ar fi crezut că se poate realiza un film,care să te țină atent pe toată durata lui,având în vedere că toată acțiunea filmului se desfășoară într-un coșciug? Voi v-ați gândit vreodată ce ați face dacă v-ați trezi între patru pereți de lemn, și îți dai seama că ești îngropat la 2 metrii sub pământ? [...] citeşte
Thoughts about nothing… pe 27 Martie 2011 14:11
Ingropata cu Ryan Reynolds 95 minute
Cum ar fi? Cum a fost? In primul rand nu am simtit acea senzatie de claustrofobie precum ma asteptam sau cum mi s-a mai intamplat la unele filme inghesuite. Si ma gandesc ca era o cutie, un cosciug sub pamant… Despre ce tot vorbesc aici? Unul dintre cele mai tari filme vazute pana acum! Si [...] citeşte
dya_giulia89 pe 20 Martie 2011 14:07
actorul a facut tot
ce m-a motivat pe tot parcursul acestui film a fost Ryan Reynolds.un actor foarte bun,care si-a intrat foarte bine in rol.Sincer,finalul a fost unul neasteptat....dramatic,dar destul de realist.Viata i-a uneori intorsaturi neasteptate.Pentru un film cu buget atat de redus,e ok. Un 10 + pentru actor.
zeki pe 12 Martie 2011 15:10
un film foarte interesant , Rodrigo Cortes a avut o idee fantastica , prestatia lui Ryan Reynolds a fost foarte buna , merita vazut .......
oNLix pe 18 Februarie 2011 20:04
Buried
Finalul a fost groaznic. Probabil daca s-ar fi terminat altfel, ar fi avut o nota mai mare. Pur si simplu m-a dezamagit. Au fost momente bune si chiar interesante. Scenariul foarte bun. Totusi sunt unele faze cam ciudate. Adica, nu avea cum sa supravietuiasca atata timp. Pe langa asta, cand esti intr-un cosciug sub pamant, nu iti aprinzi bricheta doar ca sa formezi numarul de telefon. Meh. Cu toate acestea, filmul merita vazut. Dar nu il recomand celor ce au claustrofobie !
LuchianS pe 10 iulie 2011 17:12
a aprins bricheta sa vada numerele notate pe costiug..si de aceea.intradevar muzica de final e aiurea dar filmul in sine e chiar bun
Dana04 pe 06 Februarie 2011 19:41
Interesant film mi a placut, mai putin finalul dar ii super totusi. Uitati-va MERITA!!
deea9595 pe 05 Februarie 2011 14:20
un film cu o idee destul de interesanta...iar finalul destul de socant...totusi e destul de ciudat sa asculti o asemenea melodie dupa un final atat de brusc:P
oricum,Ryan Reynolds a facut o treaba excelenta avand in vedere ca el e singurul actor din film intr-un spatiu destul de limitat:)

www.Vanessa pe 01 Februarie 2011 22:31
Un film foarte interesant si care te tine in suspans pana la sfarsit, avand in vedere faptul ca actiunea se petrece intr-o cutie si cu un singur actor.
R3b3l pe 24 Ianuarie 2011 23:27
interesant
a fost ceva nou,cu toate ca multe lucruri nu se legau sau actorul facea abuz ceea ce in viata reala iti tai sansele de supravetuire considerabil.dar in rest pot zice ca filmul a fost foarte interesant si mi-a placut finalul,nu toate merita happy ending,
marcusARCUS pe 22 Ianuarie 2011 12:43
Buried
Filmul asta e genial.Nu am mai vazut actori intr-o cutie care sa joace asa de bine.Finalul este extrem de dureros si...ma rog nu mai am cuvinte.Foarte bun.Recomandat tuturor.
denisuk pe 15 Ianuarie 2011 23:38
superrbb filmul :X

mi-a placut mult pakat k a avut un final asa de terbil :(

above_beyond pe 09 Ianuarie 2011 02:53
infricosator
dar daca n avea nici bricheta, nici lanterna, nici telefon?! imagineaza niste nebuni sa te drogheze, apoi sa te ingroape de viu. ce vei face acolo dupa ce te trezesti?!
dani9305 pe 06 Ianuarie 2011 23:46
Un film care mi'a placut dar are un final prea dramatic.
olivian123 pe 04 Ianuarie 2011 23:34
o idee mai putin obisnuita pentru un film..am citit comentariile voastre as vrea s fac unele completari l unele..in primul rand otonis e adevarat ce spui insa pt o ora si cva e d ajuns aerul cu siguranta nu e o vesnicie..apoi l intrebarea cu semnalul l tel dak nu ai vaz filmul nu mai intreba..iar apoi in privinta finalului da nu s-a terminat cu bn..toti v-ati obisnuit s se termine asa..dar ideea e ca in viata din 10 situatii doar 2 se termina cu bn..in final un film f bun..iar actorul joaca excelent practic el te face s vezi acest film cu sufletul l gura..genial
Tom-master pe 01 Ianuarie 2011 23:58
vai vai vai
un film incredibil..suspans maxim.. putin exagerat intr`adevar.. un excelent ryan reynolds..faza cu sarpele criminala :))... finalul SOCANT...n`am cuvinte.. m`a lasat ...
deiv pe 30 Decembrie 2010 17:21
doar atat?
Scuze celora care simpatizeaza filmul.este un film care lasa de dorit,e doar o parere care sper sa nu deranjeze.are un scenariu atat de simplist si foarte usor de anticipat,pe langa faptul ca este exagerat.se pare ca am asteptat degeaba.vreti film de acest gen desfasurat intr-un spatiu restrans?va recomand phone booth (2002) si veti vedea diferenta.
Go 1 2 3

Film - Buried