Păreri 47 Ronin

(2013)

Ronin: 47 pentru răzbunare

llullaillaco pe 07 Noiembrie 2013 11:27
Avand in vedere distributia, ,,Hiroyuki Sanada,, cred ca va fi un film destul de bun.
Sanada, prin interpretarile sale remarcabile, de-a lungul timpului, a dat consistenta si valoare filmelor in care a fost distribuit, fie ca au fost vorba de drame sau thrilere, chiar si in cele de actiune.

africanus pe 02 Ianuarie 2014 09:46
Se putea mai bine.
Daca nu se bagau povestile acelea cu fiinte extraterestre sau ce o fi fost ele, aici ma refer inclusiv la acea bestie care e logic ca nu a existat niciodata pe pamant dar nu numai, putea iesi ceva foarte bun, dar ca de obicei se exagereaza la capitolul poveste/efecte speciale, trebuiau sa lase filmul inspirat numai din faptele istorice sau cronicele istoricilor sa mai zic, ce ar fi fost sa zicem ca in ''Ultimul Samurai" sa fi vazut si acolo tot felul de fantasmagorii, logic ca iesea o mare tampenie, in fine asta e...
aurelian14 pe 30 Decembrie 2013 12:20
excelent
O poveste interesanta si o interpretare pe masura.Un film foarte bun!
user-643509915c3b2 pe 25 Septembrie 2023 10:55
O căcănărie de film păcat de Keanu Revees. Nota 1
user-64dddce0d030c pe 17 August 2023 11:43
Chiar mi-a placut filmul avand niste actori buni si o poveste buna asa ca nota mea ar fi 7/10
1900toamna pe 03 Noiembrie 2020 02:19
M-a surprins placut, filmul. M-a prins din primele minute. Are poveste, actiune, elemente fantastice, am savurat întregul film.
rodica_vargolici pe 01 Februarie 2017 17:39
onoarea mai presus ca viata!
Decebal către popor:
"... nu-i totuna leu să mori, ori câine-nlănţuit!"

Kuhaylan pe 27 Noiembrie 2016 14:44
WD 1
..........................................................
kakapo pe 01 Octombrie 2016 10:55
i-m-p-r-e-s-i-o-n-a-n-t
...desi nu este o pelicula care sa puna in valoare pe vreunul dintre protagonisti, regizorul Carl Rinsch reuseste sa ne readuca in fata ochilor un taram plin de magie, condus de legile dure ale unui shogun...
...contrar filmelor cu samurai, filmul nu abunda in "scene sangeroase", punand accent pe bushido (Codul Samuraiului)...

XShadowX pe 27 Martie 2015 13:56
singurul film a lui Carl Rinsch
Un film fantastic de actiune cu un Keeanu Reeves intr-un rol foarte neobisnuit si prost insa filmul per total este reusit , foarte diferit de ceea ce vedem in mod normal intr-un film de actiune-aventuri poate pentru ca sunt prezente multe personaje fantastice si actiunea are loc intr-un mediu de poveste , un taram fantastic ... Va recomand acest film macar o data
nightmare28 pe 11 Decembrie 2014 02:29
Filmul nu este deloc plictisitor...Actiune este,efecte sunt,poveste este,dar lipsesc actorii... nu ma asteptam de la Keanu Reaves sa fie cel mai bun in filmul asta,dar ma asteptam ca ceilalti actori sa fie ceva...ceea ce nu au fost....pacat de poveste,merita niste actori mult,MULT mai buni si un sfarsit la fel de bun...pacat...dezamagitor de tot sfarsitul....
leu_eraser pe 25 Aprilie 2014 23:11
Shogun
Keanu Reeves e unul din actorii mei preferati. A jucat bine si in acest film plin de mister, de traditii si de seppuku (sinucideri) in numele onoarei si pentru stapan. Mi-a fost recomandat de un prieten si bine am facut ca l-am vazut.

PS: Daca un film are un final trist, nu inseamna ca e prost. Japonezii sunt maestri la capitolul "sensibilizare". Vor ca spre final sa iti dea lacrimile si sa iti para rau pentru ce s-a intamplat. Acest gen de filme/finaluri ne raman cel mai mult timp intiparite in minte.

Dana04 pe 19 Aprilie 2014 19:17
Un film bun, mi-a placut, mai ales Keanu Reeves este un actor foarte bun.
mtraianc pe 09 Aprilie 2014 12:33
bun
merita vazut .......................................................................
emy_sinaia pe 07 Aprilie 2014 22:37
ok
Keanu Reeves joaca un rol interesant si destul de greu intr-un film fantastic la granita dintre poveste si real fara a fi deosebit .
pisicuta1 pe 29 Martie 2014 20:46
nu este un film asa de prost,efectele speciale slabute,costume impresionante ,
dar merita vazut!

Mihai2508 pe 26 Martie 2014 19:49
Film sub asteptari
Filmul in sine este ok, insa la ce buget a avut si de ce reclama a beneficiat, ma asteptam sa fie mult mai bun, insa este cat de cat ok si asa, finalul speram sa fie altul, si sa aibe mult mai multa actiune.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 09 Martie 2014 21:52
47 Ronin (2013) | CINEFILUL DE SERVICIU
[...] IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  Cinemagia  CinemaRX 2013-12-24 +Andrei Mutuligă window.___gcfg = {lang: 'en-US'}; (function(w, d, s) { [...] citeşte
bstefan pe 05 Ianuarie 2014 17:22
nelamurire
Acum am venit de la film si am observat ca o secventa din trailer nu apare in film. Treaba asta miroase a reclama mincinoasa. a mai observat cineva traba asta ?
Va multumesc

Dacianus pe 7 ianuarie 2014 19:04
Nu am vazut filmul asta, dar am observat asta la multe altele :) Mi-e interesant si mie daca sunt secvente taiate la montaj sau filmate special pentru trailer.
Infinity pe 12 ianuarie 2014 19:32
In multe filme se intampla asa. Probabil, o sa fie si o versiune Extended sau Director's Cut in care sunt prezente toate fazele.
deisee pe 10 Decembrie 2013 01:27
Asteptarea mea a luat sfarsit.Teoretic se lucreaza la acest film de ani buni.Abia astep rezultatul
ralucan123 pe 28 Martie 2016 22:35
Filmul a fost unul foarte bun, despre o legenda japoneza un scenariu bun ,iar Keanu joaca foarte bine.
BETRulleR pe 02 Iunie 2014 01:16
Doar nota 8
Un film bazat pe o poveste reala, indulcita si facuta un pic prea comerciala poate, cu o vrajitoare-demon draguta, dar si o corcitura care putea lipsi. Preferam ca actorii sa vorbeasca (intr-o Japonie a secolului 18), limba lor materna. Nu stiu pe ce considerente au vorbit o engleza poticnita si greoaie, folosind o groaza de sinonime infantile, ca in lectiile de "Special English" cu vocabular limitat.
Keanu Reeves (cu masca lui de cauciuc-imperturbabila, purtata cu incapatanare in toate filmele) ce a cautat in acest film, nu am inteles. Poate pentru a mai umfla reteta. Nuca in perete.
Mi-as fi dorit mai multe, dar asa cum se intampla in viata, vrutul este liber.
Actorii mi-au placut (exceptia pomenita), povestea fantastica a fost interesanta pana la urma si insailata captivant, iar cine stie cat de cat arta Japoniei, a seseizat simbolistica.
Opt. Putea fi de zece,… citeşte

xerses pe 19 Ianuarie 2014 20:55
Cred ca este un film care merita atentie, macar pentru povestea transmisa.
ferante pe 05 Ianuarie 2014 01:39
Filmul ...ce pot sa zic despre el....interesant..ofera o noua perspectiva asupra celor 47 de ronini...efectele filmului sunt mediocre..nu a impresionat cu nimic...si mai mult...finalul care trebuia sa fie emotionant si oarecum inaltator la un astfel de film...a fost destul de rapid sec...si nu in ultimul rand nu prea s-a insistat...ceea ce chiar m-a dezamagit...in rest..merita vazut intr-o sambata seara daca nu aveti nimic de facut..sau intr-o zi ploioasa.
anamaria77 pe 01 Ianuarie 2014 22:54
Poate mie mi-a placut pentru ca sunt romantica si imi plac filmele cu asiatici....Dar mie mi-a placut povestea, te tine prins, intelegi tot, nu ca in alte filme cand incepi sa te gandesti la verzi si uscate ca te plictisesc scenele. Chiar te prinde actiunea. Nu sunt fan Keanu, dar i se potriveste rolul, finalul filmului m-a dezamagit. Mie imi plac filmele cu happy end. Sunt momente cand am intors capul ca sa nu vad niste scene mai ....dure / scarboase, dar s-a intamplat doar de ...3 ori parca. Clar nu duceti copiii la filmul asta. Sala de cinema a fost full si este o sala mare totusi. Asa ca am vazut cu totii din trailer ca merita vazut. :) asadar vizionare placuta cui nu l-a vazut deja!
Postmodern pe 22 Decembrie 2013 13:30
Visul american in Japonia feudal-virtuala – Ronin: 47 pentru razbunare | Postmodern
[...] critica un film precum Ronin: 47 pentru răzbunare pentru că nu respectă realitatea istorică înseamnă să ai cam la fel de multă minte [...] citeşte
DeadSea07 pe 31 Ianuarie 2014 15:52
am mers la cinema pentru Keanu Reeves, dar am iesit din sala putin dezamagit, nu pentru ca nu mi-ar fi placut filmul, a fost bun, dar i-a lipsit ceva, un film care are la baza o fila din istoria Japoniei, o legenda despre loialitate, curaj, sacrificiu si onoare, scenariul urmareste firul aceste legende, cu scene despre magie, vrajitoare si demoni, o poveste de iubire intre Kai si Mika, care nu se potriveau de nici o culoare, iar un rol bun consider ca l-a avut Oishi, interpretat remarcabil de Hiroyuki Sanada, o nota buna o dau efectelor speciale, au fost bune, un film despre drepturile samurailor, despre valorile si caracterul lor.
showmaster1 pe 26 Ianuarie 2014 02:21
Final prost,replici tampitele..si personal mi-a placut domnisoara vWitch :)
andyy pe 02 Ianuarie 2014 22:19
Reteta este una clasica pentru un film de actiune, vazut insa la cinema si 3D, ii sporeste efectul.
madalinutzas pe 3 ianuarie 2014 19:38
da intr adevar scrisul 3d este superb....merita sa dai banii pe 3d aproximativ degeaba....o reteta foarte misto
Bigy pe 09 Februarie 2014 18:43
...
Filmul este ok nu prea gasesc o varianta buna si nu am reusit ma uit mai mult de 20 la el dar pt cei care va plac chestiile supraomenesti va recomand filmul
Go 1 2