Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Mar 2009, 09:39   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Woody Allen

Woody si dialogurile lui alambicate,anacronice...Dati exemple,de perle.
Europe -east parca il placeai ...Woody,cazut in dizgratie la Hollywood,dar inca iubit in Europa.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 10:29   #2
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cazut in dizgratie la hollywood?

cand in urmatorul lui film se inghesuie nicole kidman, naomi watts, anthony hopkins si josh brolin (ca sa amintesc doar actorii nominalizati sau castigatori la Oscar) e destul de riscant sa spui asta

una dintre favoritele mele in scoop (un film mai degraba de citit decat de vazut): in scena "inecului", Sid (Allen) ii spune unei Sondre (Johansson) deja salvate de hugh jackman: "I was in the lounge, I heard you drowning, I finished my tea and scones and came immediately!"
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 14:19   #3
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
primul schimb de replici care imi vine in minte acum...in Deconstructing Harry, Woody avea un dialog filozofic cu o prostituata de culoare, redau din memorie...

Woody: - Universul va fi absorbit de o imensa gaura neagra, ma-ntelegi?
Prostituata: - Bineinteles. Cu asta imi castig existenta.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 14:41   #4
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
cati autori de film au dialoguri mai bune ca Allen ? si omul face asta de zeci de ani
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 16:42   #5
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by StefanDo:
cazut in dizgratie la hollywood?

cand in urmatorul lui film se inghesuie nicole kidman, naomi watts, anthony hopkins si josh brolin (ca sa amintesc doar actorii nominalizati sau castigatori la Oscar) e destul de riscant sa spui asta

una dintre favoritele mele in scoop (un film mai degraba de citit decat de vazut): in scena "inecului", Sid (Allen) ii spune unei Sondre (Johansson) deja salvate de hugh jackman: "I was in the lounge, I heard you drowning, I finished my tea and scones and came immediately!"
Pe bune,nu mai e in preferintele criticilor,nu e vorba (doar) de controversata sa viata personala.Filmele lui sunt considerate prea europene,de aceea a ales in ultimul timp sa filmeze mai mult in Europa..Probabil ca a fost o criza trecatoare,dar good old Woody nu mai e ce a fost nici macar in replici.
Btw,Tarantino (nu imi spuneti ca fata de Woody Tarantino e nimic,ca nu va cred)a spus ca Allen habar n-are de ce spune in replici ,ca bluffeaza.Si nu era invidie,urmeaza exemplificari.
E usor sa gasiti replici idioate,deloc ironice sau subtile
Tot respectul pt actorii de mai sus,mai putin pt Kidman,in ultima vreme.Oscarul l-a luat pt nasul fals si mai ales,pt lipsa de talent partiala.

Last edited by Pauline Kael : 27 Mar 2009 at 17:09.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 22:12   #6
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Woody Allen is brilliant.Ca filmele care le facea in anii lui de glorie nu mai prezinta interes este din cauza ca lumea s`a mai schimbat intre timp.La fel cum nici De Niro si Pacino (si multi altii) nu mai fac filme bune,pentru ca apartin de alte timpuri.Ceea nu poate decat sa ma intristeze,si sa reprezinte un minus pentru cinematografie.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 22:44   #7
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
Smile

Woody si filmele lui.. Incerc sa-mi amintesc favoritul meu.. cred ca am vazut 20 si tot nu m-am saturat de el...

L-am descoperit cu Anything Else, si nu mi-a venit sa cred cat de bune sunt si filmele lui vechi.. Ce-mi place la Woody este monologul lui haotic, te captiveaza de la primul cuvant..

"I broke up with this girl, and they put me with a psychiatrist who said, "Why did you get so depressed, and do all those things you did?" I said, "I wanted this girl and she left me." And he said, "Well, we have to look into that." And I said, "There's nothing to look into. I wanted her and she left me." And he said, "Well, why are you feeling so intense?" And I said, "Cause I want the girl." And he said, "What's underneath it?" And I said, "Nothing." He said, "I'll have to give you medication." I said, "I don't want medication. I want the girl." And he said, "We have to work this through." So, at that point, I took a fire extinguisher from the casement and struck him across the back of his neck.
"

In ceea ce-l priveste pe tarantino, scrie bine si el (mai putin prostia de from dusk till dawn), dar nu cred ca se pot compara. Woody nu s-a limitat la filme de actiune, si multe din temele pe care le-a tratat, cred ca vor fi descoperite de tarantino peste zece ani(asta daca vor fi descoperite/folosite)..

Cat despre structura dialogurilor lui Woody..who gives a fuck.. eu le savurez de la primul pana la ultimul cuvant..
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 22:49   #8
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
woody allen comparat cu tarantino?
asta e blasfemie. :mad:
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 22:50   #9
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
La 18 ani Allen deja scrisese scenarii la diferite showuri americane si scria bancuri in felurite ziare.Inainte sa se apuce de filme a facut stand up comedy ceea ce demonstreaza ca le are cu cuvintele si replicile inteligente indiferent ce ar zice unu` si altu`.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 22:54   #10
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
n-am vrut sa fiu asa dur.. dar cam asa e...blasfemie.. totusi, woody e woody.. :cool:

o sa incerc sa caut si eu interviul de care zice pauline.. m-a facut curios..
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 23:10   #11
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
Originally Posted by Dragomara:
how come Woody e Woody?! mie una mi se pare cel mai profund prin spontaneitate. mă regăsesc în majoritatea filmelor lui. e rău, sau ce?!

In sensul ca e bun. Cel mai bun!

Apropo de Hollywood..
"What about guys like PT Anderson, David Fincher and Quentin Tarantino?
I don't know too many of their films. I've seen Pulp Fiction, which was enjoyable in parts, but I don't really watch a lot of contemporary movies. Hollywood at the moment is dismal. Films are made for commerce, not art. I know that sounds pretentious, but it's true. I mean, more money is spent on advertising one of these films than Ingmar Bergman spent on making all his films in his entire career. It's ludicrous."
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2009, 10:31   #12
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by costobocus:
n-am vrut sa fiu asa dur.. dar cam asa e...blasfemie.. totusi, woody e woody.. :cool:

o sa incerc sa caut si eu interviul de care zice pauline.. m-a facut curios..
Costo,interviul cu Tarantino a fost de curand pe TCM,sper sa-l redea,sau il caut pe net.F interesant,si pe mine m-a uimit.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2009, 23:17   #13
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Aici gasiti interviul cu Tarantino:

http://www.youtube.com/results?searc...+mitchell&aq=f

Emisunea se numeste"Under the influence" cu Elvis Mitchell,si TCM o da sambata dupa amiaza si duminica dimineata in reluare(invitati,mari regizori).
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 09:54   #14
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
Sar'na pentru informatiuni!

Prima parte a fost f. interesanta. Ultimele doua s-au auzit cam nasol; trebuie sa le revad. Si filmele la care face referire nu le-am vazut, din pacate..
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 11:01   #15
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Interviul e f interesant,dar cum topicul e despre Woody...
In partea a treia a interviului,pe la minutul 4 si 40 ,Quent spune ca actorii din filmele lui Woody habar n-au despre ce vorbesc ,ce spun in replici,ca Allen nu le explica si se fac confuzii,si dadea un exemplu ca vb sa zicem de Leni Riefenstahl si habar n-au cine e.Adica Woody nu e un regizor prea ofertant ,comunicativ cu actorii...
Sa vedem:
http://www.youtube.com/results?searc...te rview&aq=f
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2009, 13:10   #16
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
I will never stop seeing again and again STARDUST MEMORIES.....filmul asta ma innebuneste de la inceput pana la sfarsit. Un dialog amuzant:

Reporterul: Este adevarat ca sunteti o persoana narcisista?
Woody: Nu, sub nici o forma, cine a putut spune asa ceva? Daca ar fi sa ma identific cu vreo zeitate din mitologia greaca, aceea nu ar fi Narcis!
Reporterul; Dar cine?
Woody: Zeus!



sau Reporteul: "Este adevarata ca sunteti ateu"
Woody "Nu, nu e adevarat, m-am convertit de curand la narcisism!"
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2009, 21:28   #17
han.solo
Junior
 
han.solo
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 33
De ce si nu citate despre Woody Allen? Pentru ca Woody Allen e o referinta culturala. Tocmai am citit un "cartoon" de Hugh MacLeod, care scria:

"The best thing about New York is it's just like living in a Woody Allen movie.
The worst thing about New York is it's just like living in a Woody Allen movie."
han.solo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2009, 11:50   #18
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cat e ceasul? Nu ratati azi , la 4 si jumatate-5 fara un sfert, "MIsterul crimei din Manhattan",pe ProCinema.

Revazut,"Ia banii si fugi","Take the money and run",primul film al lui Woody in calitate de regizor,scenarist si star.Original,funny.Stil pseudodocumentar,reluat peste un deceniu si jumatate in "Zeig" (unii spun ca e o capodopera).Secventa initiala cu copilaria hotului este de neuitat( si absolut hazlie).Apare intr-un rol episodic si prima sa sotie,Louise Lasser.
Amanunt: f multi au dus o munca serioasa de lamurire cu Woody ca sa renunte la umorul macabru pe care el voia sa-l aibe filmul in final.Ralph Rosenblum (semnatarul montajului) spunea ca versiunea initiala se incheia cu ciuriuirea cu gloante a lui Woody ,a la "Bonnie and Clyde",secventa care contrasta puternic cu tonul filmului.Abia dupa multe si indelungi ciondaneli( vi-l imaginati pe Allen dand din mani si vociferand),secventa a fost scoasa din montajul final :-)
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2009, 10:38   #19
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mie Sleeper mi se pare foarte actual. singurul lui film SF. vedeam recent la tv o ştire despre noua generaţie de roboţi creaţi în Japonia şi cum se preconizează ca în 10-20 de ani să poată ajunge în casele oricărui om, să se ocupe de treburile casnice, menajerie, gunoi etc... şi-mi aminteam fazele din Sleeper, cum parodia avant-la-lettre veştile din zilele noastre (robotizarea), probabil inspirat de diverse SF obscure (serie B) din vremea aia.

interesant cum Allen a abordat diverse genuri de-a lungul timpului: Comedy, Romance (cele mai multe), Drama, SF, Fantasy, War, Politic, Crime, Thriller, Mystery, Mockumentar - toate combinate cu un simţ al umorului unic (cu 2-3 excepţii de drame în stil Bergman, cam nereuşite în opinia mea). mai rămîne să facă animaţie, Horror şi arte marţiale
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2009, 00:31   #20
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Leonard:
mie Sleeper mi se pare foarte actual. singurul lui film SF. vedeam recent la tv o ştire despre noua generaţie de roboţi creaţi în Japonia şi cum se preconizează ca în 10-20 de ani să poată ajunge în casele oricărui om, să se ocupe de treburile casnice, menajerie, gunoi etc... şi-mi aminteam fazele din Sleeper, cum parodia avant-la-lettre veştile din zilele noastre (robotizarea), probabil inspirat de diverse SF obscure (serie B) din vremea aia.

interesant cum Allen a abordat diverse genuri de-a lungul timpului: Comedy, Romance (cele mai multe), Drama, SF, Fantasy, War, Politic, Crime, Thriller, Mystery, Mockumentar - toate combinate cu un simţ al umorului unic (cu 2-3 excepţii de drame în stil Bergman, cam nereuşite în opinia mea). mai rămîne să facă animaţie, Horror şi arte marţiale


un astfel de sf "obscut" cu roboti care fac toata treaba pt oameni are chiar Isac Asimov si se numeste Soarele Gol. si sincer nu mi se pare scary deloc, adica de ce m-ar deranja sa nu fac nimic si sa fac robotii "all the dirty thing"? care-i baiul?

am vazut si eu Sleeper mai demul si m-a enervat dar nu stiu de ce.

ati citit literatura scrisa de Allen? adica short story-urile lui? sunt la fel de savuroase ca si filmele, cu diferenta ca sunt mai scurte, foarte usor de citit, deci no time consuming.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells