Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Feb 2007, 08:35   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Ghost Rider"

Un cadou pentru fanii benzilor desenate - "Ghost Rider"
Jekyll/Hyde pe motocicletä, cu Faust în atas


Când Nicolae Covaci, la o conferintä de presä anterioarä unui concert Phoenix reloaded de prin 1993, l-a cunoscut pe Collins, prima întrebare pe care i-a pus-o a fost: "Ai bicicletä?" Sensul era unul si clar: un viitor rocker motociclist nu-si putea träi copiläria decât pe bicicletä, iar vârsta de cinci ani nu era prea fragedä pentru o asemenea initiere.
Cu aceeasi ocazie, Nicu Covaci mai cocea un proiect - un scenariu intitulat "Imperiul Vampirilor". Din päcate, a încäput pe mâna vechiului säu prieten Nutu Cärmäzan si a vechiului nostru profesor Radu Aneste Petrescu, asa cä finalmente a iesit din el un film asupra cäruia decenta ne îndeamnä sä nu stäruim. L-am amintit aici numai fiindcä era încä una dintre nemuritoarele pelicule living-dead despre ce-a fäcut si-a dres Vlad Tepes, cu actiunea pe douä planuri paralele: în Valahia secolului al XV-lea, unde domnitorul se ocupa de ceea ce stim din cärtile de istorie, pânä i se apleca de-atâtea trädäri si silnicii si semna pactul cu Satana, däruindu-i al säu suflet - si-n anii 1990 la Berlin, unde un rocker sef de bandä motorizatä era nu se stie ce cu Vlad Tepes (reîncarnare? el însusi vampi-nemuritorizat? Cam asa ceva...)
Nici nu e de mirare cä legendarul nostru rockstar s-a simtit atras spre o atare poveste, de vreme ce regäsim în ea una dintre cele mai puternice imagini ale culturii occidentale din ultima jumätate de secol: motociclistul cu haine de piele si cuvintele "hell" si "angel" în fruntea supraeului. În anii cincizeci, Marlon Brando se impunea ca lider al unei asemenea bande, în filmul "The Wild One", de Lazslo Benedek (productie Stanley Kramer). La sfârsitul deceniului urmätor, Peter Fonda si Jack Nicholson fäceau legendä (cä istorie nu prea fäceau, oricât s-au repezit americanii sä-l punä în topul celor mai bune o sutä de filme ale tuturor timpurilor) cu "Easy Rider", al lui Dennis Hoopper. Iar acum, circa juma' de veac mai târziu, la acelasi uger revine sä sugä si "Ghost Rider"-ul lui Mark Steven Johnson.
Personajul se revendicä din benzile desenate si e adus pe ecran de aceeasi casä Marvel care i-a filmat si pe Spiderman, Fantastic Four si X-men. Aici, avem de-a face cu o temä western din anii patruzeci, al cärei erou cälare a fost resapat treizeci de ani mai târziu sub chipul motociclistului Johnny Blaze (ziua cascador, noaptea schelet de foc angajat ca "vânätor de recompense al Diavolului" - ce-o fi asta, nu prea reusim sä pricepem, oricât se chinuie personajele sä explice, în replicile care încearcä sä dea o pojghitä asa, mai 'telectualä, povestii).
În genere, partea de continut a scenariului e stufoasä, dar läsatä în coadä de peste. Ceva cu Satana, ceva cu un vechi oräsel din Far West, ceva cu un serif cumsecade care într-un moment de släbiciune s-a fäcut frate cu dracu', ceva cu un pact rämas de-atunci, constituind un fel de titlu de proprietate peste o sutä de suflete päcätoase räu - da' räu de tot! Seriful cälcätor pe bec a devenit un "cäläret fantomä" (scheletic si de foc), desi nu e prea clar ce treabä mai are el în toatä afacerea. Satana junior, cu numele inspirat de Blackheart (în traducere liberä: Negruncerugurii), a ajuns la vârsta majoratului si vrea sä-l uzurpe pe ta-su - în care scop are nevoie musai de cel pact. Dracu' senior, evident, nu se lasä, asa cä tocmeste un nou cäläret (de motocicletä), ca sä aibä grijä de pact si sä-l apere de fi-su (de ce prin procurä si nu direct, nu ni se spune). Tulbure, fortat, suficient la limitä pentru a servi pretextul a aproape douä ore de actiune posibil zgâltâitoare si efecte speciale si mai posibil seducätoare. În materie de poveste, cam asta-i tot.
În materie de film, lucrurile sau asa si-asa. Chiar tinând seama cä e un cadou pentru fanii comicsurilor în special, si ai motoristului stafie-n particular, nu putem totusi sä trecem cu vederea naratiunea destul de bâlbâitä, cu secvente construite schematic si articulate de formä - al cärei prim rezultat e cä povestea nu devine credibilä nici un moment. Mä rog, hai sä zicem, "conventie"... Pentru fani era credibilä încä de pe hârtie, asa cä pe-asta putem s-o bifäm. Mai departe, însä, personajele n-au deloc consistentä - ceea ce cam scârtâie... Fata-i sexy si atât, tata-i beteag si atât, politistu-i nätântol si atât - si atât. Singurul care palpitä oarecum e groparul (de fapt, cäläretul antecesor), în care Sam Elliott îsi investeste toatä cäldura sarmantä de cowboy arhetipal. Blackheart nu aratä convingätor decât când se strâmbä - în rest, machiajul e fals, rolul schematic, iar actorul (Wes Bentley), parcä nu el l-ar fi compus pe tânärul cu probleme din "American Beauty". Nu-i tocmai räu nici Mefisto (...feles), în care, ca o plecäciune spre vechiul "Easy Rider", l-au luat pe îmbätrânitul Peter Fonda. Aratä bine, se miscä insinuant, vorbeste onctuos - da' tot degeaba. Rämâne un drac de carton, färä pic de substantä dincolo de câteva trucuri formale.
Si doar cu putin deasupra acestei galerii reuseste sä se cocoate Niholas Cage, al cärui chip de o melancolie stranie e cam tot ce se potriveste cu dilemele eroului - dar färä a reusi sä confere nici profunzime, nici veridicitate, dramei de tip Jekyll/Hyde în care e plasat. Cât ce cât läudabile sunt doar cele câteva autoironii, stângäcii si imperfectiuni studiate ce schiteazä, mäcar, o intentie de umanizare.
Asa cä pânä la coadä, tot efectele speciale sunt singurele care rämân. Culmea - mai reusitä decât cäläretul e cälärita, adicä motocicleta. Arätoasä din start, iepsoara birotatä se metamorfozeazä la comandä într-un chopper fäcut din vertebre, coaste si lanturi, lins sexy de fläcäri si doldora de personalitate (bile albe pentru scenograful Kirk M. Petrucelli si autorul trucajelor, Kevin Mack). Stilul säu de a goni noaptea pe sosele sau sträzi, cu dârä de foc si asfalt ars în urmä, e destul de drägut - ca si präpädul pe care-l proiecteazä asupra felinarelor, vitrinelor si masinilor parcate. Cuceritor aratä si weapon-ul preopinentului, un lant lung cât un harapnic de plugusor si folosit asemenea (înfocat si ästa, fireste). Place în special secventa când devine lassou, înhatä un elicopter de tälpicä si-ncepe sä-l învârteascä în jur, sau cea în care, confruntându-se cu demonul eolian trimis de Blackheart, dupä ce constatä cä "nu poti prinde în lat vântul", se transformä-n vârtelnitä si stârneste un turbion care-l ameteste de-a binelea pe nemernic.
Pe departe cea mai inspiratä realizare vizualä e fojgäiala sufletelor damnate din final, semimorfe, demidefinite, târâtoare si colcäitoare, care viermuiesc de peste tot ca sä se-adune-n fäptura lui Blackheart. Ba chiar, mai mult decât simplul impact imagistic, episodul mai are si meritul de a prilejui o rezolvare ingenioasä a bätäliei decisive, tocmai când ne temeam cä-l va lichida pe antagonist prin împuscare sau biciuire, cum fäcuse pe tot parcursul filmului. Päcat numai cä imediat dupä aia trebuie sä treacä în didacticism scârbos, compromitând tot finalul cu un deznodämânt îmbârligat inutil si un epilog zaharist pânä la nivel toxic.
Desi nu-s un constipat elitist incapabil sä accepte un divertisment usor, atâta vreme cât e fäcut cinstit si meserias, am rämas cam cu sufletul îndoit pân-la coadä: replici superflusturatice gen "numai cine-si vinde sufletul dracului pentru dragoste poate sä schimbe lumea" s-au fumat de mult, si nu mai folosesc nimänui. Pe spectatorii detasati îi umflä râsul, iar fanii nici nu le bagä-n seamä, numärând minutele pân-la urmätoarea urcäturä cu motocicleta pe-un zid de zgârienori. Ce-i drept, la nästrusniciile astea mi-am clätit frumos ochiul - dar si mai profitabilä a fost clätirea mintalä de dupä, când am citit în caietul de presä despre bucätäria internä a filmului. Un "making of" cu tot tacâmul, în care sä vedem toate giumbuslucurile scamatoricesti märturisite de maestrii efectelor speciale, ar face toti banii - ba poate chiar mai mult decât atât. Draci scheletici cäläri pe vâlvätäi? Mä rog... Dar laborator de filmäri combinate? Asta, da - oricând!

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
22 februarie, 2007,
Bucuresti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 20:33   #2
george999
Novice
 
george999
 
Join Date: Mar 2007
Location: Craiova, Romania
Posts: 3
Re: "Ghost Rider"

Am auzit ca ar fi un film bun. Astept sa il gasesc pe undeva sa il vad

________________________________________________

Vino cu noi! - Home - Horoscop
george999 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2007, 00:12   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
ai auzit prost. e un jeg
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2007, 18:01   #4
Prince of Persia
Junior
 
Prince of Persia
 
Join Date: Jul 2006
Location: Oradea
Posts: 30
e un film fainut, dar nimic mai mult. n-are nimic original
__________________
Everything happens for a reason
Prince of Persia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2007, 17:43   #5
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Mie mi-a placut.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2007, 21:09   #6
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Leonard:
e un jeg
Repet si eu ce am quoetat de la Leo...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2007, 23:11   #7
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by qwerty:
Mie mi-a placut.
oameni fericiti.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2007, 22:53   #8
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Nu l-am vazut dar imi plac filmele inspirate din operele Marvel. Efecte speciale si entertainment - filme care delecteaza din cand in cand, asadar nu poate fi un jeg.

@ Pitbull - nu crezi ca niste cronici mai scurte ar avea mai multa prindere la public? Nu contest calitatea lor, dar daca ai contracta continutul in doar cateva paragrafe, ai fi, din punctul meu de vedere, un critic foarte bun.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2007, 23:36   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asa cum am mai spus recent pe-aici pe undeva, formatul ästa s-a definit de la sine... Spun tot ce consider cä e esential de spus despre film, plus ceva comentarii colaterale, o introducere, un banc, o dudä, ceva... Nu mä tin cu dintii de el, pur si simplu cam atâta am de zis. Evident, dacä vreun editor mä "cumpärä", nu e nici o problemä sä mä restrâng la cât îmi cere - cum a fost la "Azucena": dupä ce-am pus cronica aici, CineMagia mi-a cerut-o pentru revistä, lungä cam pe-un sfert - si am comprimat-o imediat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2007, 19:10   #10
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Introducerea, bancul si duda, astea sunt ciresele de pe tort. ("Conu Leonida fata cu reactiunea persana"- hihihi, mãiastrã, ca-n Catavencu pe vremuri)
Cu cat mai multe, cu atat mai bine.
Pitbull, scrie cum iti vine, ca are cine sa te citeasca.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2007, 19:19   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multumesc, în mare asta si fac - nu numai eu, si nu numai "noi, criticii"; la fel procedeazä si autorii, si actorii, si toti ceilalti; asa e firesc.
Dar, totodatä, si observatiile ca a lui Lecart ne sunt utile. Nu neapärat spre a ne determina sä aplicäm imediat recomandärile lor, dar ne fac sä meditäm, si ne ajutä sä evoluäm; poate-o sä credeti cä exagerez, dar pânä si micile chitäieli de pe cinemocofan.ro (apropo de "Ghost Rider", de "300" si de altele) au un rost al lor - mai indirect, mai greu decelabil, mai prin ricoseu, dar îl au... In ultimä instantä, toti contribuie, de la comentatori cu bun-simt ca Lecart, pânä la iepurasii nargotizati de-acolo.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2007, 19:59   #12
alexx17andra
Guest
 
alexx17andra
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 11
mie ghost rider mi s-a parut o porcarie..........dupa ce vezi 300 sau apocalypto....parca nu iti vine sa mai vezi ghost rider.....(da' nicolas cage juca in filme bune,,,,,,,nu?
alexx17andra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2007, 00:07   #13
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by alexx17andra:
(da' nicolas cage juca in filme bune,,,,,,,nu?)

Hmm.. nu prea.

Of.. filmu' asta-i penibil foc.

Si ma declar fan al ecranizarilor dupa comic-book-uri.. zambiti, va rog, dar mie mi-a placut (pana si) Elektra. :oops:

Dar aici.. e trist..

[spoilers; nu multe, dar mai bine sariti peste]

//
A fost odata Nicolas Cage. Cand era mai mic, el sarea cu motorul pe la circ.
A venit satana si l-a prostit sa semneze un pact.

Cand s-a facut Nicolas mai mare (devenit sucar intre timp pentru ca sare peste camioane si cade in cap, dupa care-si pune ochelarii de soare), satana - speriat de satana cel mic - a venit sa-l "roage" sa-l "scape" si sa-i dea nu stiu ce document. Dar Nicolas n-are timp, umbla dupa don'soara reporter (care are intr-adevar niste sani obraznici, in rest nu prea-mi place.. in fine). Satana, mai persuasiv de felu' lui, l-a convins pe Nicolas sa fuga-n cautarea lu' satana cel mic.

Calare pe o pirocicleta, Nicolas ajunge si sta de vorba cu un mos care sapa gropi la un cimitir. Asta era intelept, si-i explica lu' Cage care-i treaba. Mosu a fost si el Calaret fantoma, dar acum e la pensie.

Satana cel mic avea 4 adjuvanti (parca). Astia, pe cat de fiorosi par, pe atat de repede mor. De astia a trecut usor Cage; plansa grea era la satana cel mic. Dar,

dupa ce a rostit (de satana cel mic vorbesc) grav si cu mult reverb pe voce:

Numele meu este Legiunea.
Pentru ca suntem.. multi.

:?

(top lame)

si-a luat-o.
//

Ok.. filmul nu m-a plictisit. M-am uitat destul de curios pana la sfarsit sa vad ce se intampla. Efectele speciale sunt dragute.. dialogurile intre personaje sunt puerile, seci si cum mai vreti voi.

Din trailer, ma asteptam la ceva mai bun. Nu e un jeg, cum s-a spus mai devreme.. dar e slabut rau. Daca sunteti pasionati de genul asta - actiune - efecte speciale - comedie wannabe in unele parti - da, e ok de vazut.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 00:12   #14
crisa
Novice
 
crisa
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Am vazut in afis "N. Cage". Am zis ca trebuie vazut filmul! Iarasi dezamagire... :shock: Ce-o fi cu actorii astia? N-or citi scenariile inainte sau ce?
Un film prost.
Si bine ca am gasit forumul asta, ca de-acum nu ma mai uit la nici un film, pana nu aflu ceva detalii...
crisa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 00:15   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bine ne-ai gäsit, bine te-am primit! E viatä aici, sä stii - o sä-ti placä!
Apropo de actori: mai au si ei obligatii contractuale, obligatii prietenesti, obligatii în sens larg... Sau, pur si simplu, "au si ei sensibilitätile lor", cum ziceau comisarii Miclovan si Roman...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 00:20   #16
crisa
Novice
 
crisa
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Originally Posted by Pitbull:
Bine ne-ai gäsit, bine te-am primit! E viatä aici, sä stii - o sä-ti placä!

Multumesc pt primire! 8)
Referitor la obligatiile actorilor... Se poate sa fie si asa, dar... cel putin eu, am pretentii la cei cu nume "mare"! Iar cand vad un ... rahatel de film, facut asa, ca sa fie,... incepe sa scada "stima si respectul"...
crisa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 00:25   #17
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by crisa:
Si bine ca am gasit forumul asta, ca de-acum nu ma mai uit la nici un film, pana nu aflu ceva detalii...

Daca-mi permiti, iti recomand criticile lui Pitbull, in ciuda cantitatii descurajatoare, se merita pana la ultimul semn de punctuatie.

Si Alex scrie bine, e mai de-al meu. 8)

Desigur, concluzie din ce am lecturat eu, sunt multi critici foarte buni in zona.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 00:30   #18
crisa
Novice
 
crisa
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Total de acord.
Ma captiveaza de la prima fraza... Si nu conteaza cantitatea, atata timp cat e calitate!
crisa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 00:46   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vaaai, dar nu e cazul... Läsati, läsati... :oops:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 09:13   #20
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
ce te rusinezi atata ? eu nu reusesc sa depasesc barierele cantitatii de mai sus ca sa pot vedea si calitatea ? mi se pare ca scrii cam mult. de ce asa ?
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells